Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania dotycz. Ganza
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Czw 09 Lip, 2009   FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania dotycz. Ganza

Jak najlepiej przygotować swoje bioderka do zabiegu osteotomii wg Ganza? Czy są może jakieś ćwiczenia, którymi warto się wcześniej wzmocnić?

Odpowiada: AgaW:
Można zrobić dla dobrej kondycji bardzo wiele dobrego. To ważne żeby po operacji być silnym i świetnie dawać sobie radę z chodzeniem o kulach i rehabilitacją. Polecam codzienną gimnastykę połączoną z rozciąganiem mięśni ciała. Warto jest wzmocnić mięśnie brzucha i kręgosłupa. Trzeba unikać nadwyrężania się, najlepszy efekt dają ćwiczenia systematyczne np. co drugi dzień po 15 min. Z czasem można wydłużyć czas ćwiczeń. Doskonale na biodra wpływa regularna jazda rowerem- trzeba unikać jazdy pod górki ! Również pływanie szczególnie żabką bardzo pomaga w utrzymaniu mięśni w dobrej kondycji. Najważniejsze jest aby ruszać się systematycznie i nie przesilać się! Należy unikać skoków, biegów, nadmiernych obciążeń, unikajmy ćwiczeń które powodują duży ból. Regularny wysiłek i dobra kondycja procentuje szybkim powrotem do zdrowia.

Dużo więcej przeczytacie na ten temat w osobnym wątku w dziale Ogólne tematy: http://www.forumbioderko.pl/viewforum.php?f=15
------------------------------------------------------------

Czy zastrzyki z heparyny w brzuch są po zabiegu konieczne? Jak długo się je bierze? Czy łatwo się je wykonuje?

Odpowiada AgaW:
Zastrzyki z heparyny są bardzo ważnym elementem zapobiegania występowaniu powikłań pooperacyjnych takich jak zakrzepy żył głębokich. Jest to bardzo poważne powikłanie któremu trzeba bezwzględnie zapobiegać. Zastrzyki zaczyna się dostawać przed operacją, robi się raz na dzień wieczorem. Seria podstawowa wynosi 40 zastrzyków. Są niebolesne, wykonuje się je w fałd brzuszny. Technika jest prosta i można się od pielęgniarek nauczyć samodzielnego wykonywania. Konieczne jest przyjęcie całej serii zastrzyków bez przerw w podawaniu. Tylko wtedy profilaktyka przeciwzakrzepowa jest skuteczna.
------------------------------------------------------------

Czy można sobie ułatwić ubieranie, aby być bardziej samodzielnym po zabiegu? Można jakoś przygotować naszą garderobę?

Odpowiada AgaW i Katja:
Bardzo ważne jest zabranie odpowiednich, wygodnych ubrań na czas pobytu w szpitalu. Polecam luźne bawełniane krótkie koszulki albo koszule nocne o długości do kolana, które ułatwiają korzystanie z basenu po operacji + plus niezawodne majtki z tasiemkami po bokach na operowanej nodze, dzięki którym łatwo zakładamy i ściągamy bieliznę, a przy okazji nie mamy powodu do krepowania się przed lekarzami czy siostrami na obchodzi i podczas zmian opatrunku. Wygodą jest przygotowanie sobie kilku takich par majtek wiązanych na bokach tasiemkami. Wykonanie jest proste-rozcinamy boki majtek i przyszywamy tasiemki. Taka bielizna pomaga w łatwej samodzielnej zmianie. (w dziale "Ogólne tematy" w temacie: Gadżety http://www.forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=136 znajduje się zdjęcie tak przygotowanych majtek).
Skarpetki powinny być krótkie, bawełniane, nie powinny uciskać stopy ani nogi aby nie utrudniać krążenia krwi w nogach. Trzeba przygotować sobie wygodne, luźne ubranie np.dres, koszulki+ getry (jeśli ktoś wstydzi się "występować" w samych majteczkach ;-) ) na rehabilitację i ćwiczenie chodzenia po korytarzu.
------------------------------------------------------------

Jak szybko wstaje się z łóżka po zabiegu? Czy pobyt w szpitalu jest długi?

Odpowiada AgaW:
Jeśli operacja przebiegła prawidłowo a chory czuje się dobrze to pierwsza pionizacja odbywa się już w drugiej dobie po zabiegu. (np. operacja odbyła się w poniedziałek --> pierwszy raz wstajemy z łóżka w środę). Z pomocą rehabilitanta uczymy się odpowiednio siadać na łóżku, i stawać początkowo przy balkoniku, potem na kulach. Często pierwsza próba stania jest krótka i bardzo męcząca oraz występują zawroty głowy. To jest normalne i spowodowane osłabieniem organizmu operacją. Z każdym kolejnym dniem wstawanie i chodzenie jest coraz łatwiejsze i około 3-4 doby umożliwia samodzielne korzystanie z ubikacji. Najczęściej około 5-6 doby chory jest uczony chodzić po schodach a jeśli nauka idzie dobrze to po tygodniu od operacji jest się wypisywanym do domu. Pobyt w szpitalu zależy od samopoczucia chorego, wyników, szybkości powrotu do sił co jest sprawą indywidualną dla każdego chorego.
------------------------------------------------------------

Po jakim czasie jest zdejmowany szew? Czy jest on długi, bardzo widoczny?

Odpowiada AgaW i Katja:
Gdy gojenie się rany przebiega prawidłowo zdjęcie szwa wykonuje się 2 tygodnie po operacji. Szew można usunąć w przychodni w gabinecie zabiegowym lub w poradni chirurgicznej. Do czasu całkowitego zagojenia się należy ranę przemywać spirytusem kupionym w aptece oraz nosić opatrunek osłaniający ranę. Powinno się przestrzegać zalecanego terminu zdjęcia szwa. Szew jest dość długi, standardowo ma ok. 12-14 centymetrów. Na początku bardzo widoczny, z czasem skóra się odnawia i staje się blady i dyskretny. Po całkowitym zagojeniu się rany, po około 3 tygodniach od zabiegu (gdy rana jest już całkowicie zagojona) powinno się często smarować go maściami zmniejszającymi blizny. Maści pomagają nie tylko wizualnie zmniejszyć bliznę ale również rozmiękczyć ją przywracając właściwą strukturę skóry wokoło a co najważniejsze zapobiega powstawaniu blizn przerosłych i bliznowców oraz łagodzi objawy z nimi związane.
Przykładowe sprawdzone skuteczne maści i żele: Cepan (Unia) ok. 16 zł, Silikonowy Żel na blizny (Oceanic) ok. 22 zł, SILKYDERM- żel na blizny (Unia)ok. 50 zł
------------------------------------------------------------

A jak jest ze spaniem, czy konieczne jest spanie na wznak? Czy można spać na nieoperowanym boku lub brzuchu?

Odpowiada Katja:
Tuż po operacji wskazane jest spanie tylko i wyłącznie na wznak. Lekarze zalecają tego rodzaju ułożenie ciała do 14 dni po operacji (czyli najczęściej do momentu zdjęcia szwów). Nierzadko pozycja na wznak jest bardzo uciążliwa, szczególnie dla osób mających dodatkowo problemy z kręgosłupem. Po zaleconym czasie można powoli próbować układać się na nieoperowanym boku oraz brzuchu co stanowi niebywałą atrakcję i ulgę dla pleców. Na początku jest to czasem bolesne, dlatego kładąc się na boku polecam wkładać między kolana poduszkę (tym sposobem nie nadwyrężamy strefy operowanej). O ile tylko nasz własny organizm i komfort takiego leżenia nam na to pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie aby próbować w ten sposób spać. [Osobiście kładłam się na "zdrowym" boku już w 4 dobie po operacji, ale polecam jednak dłuższą wstrzemięźliwość od tego rodzaju praktyk aby nie zdecentralizować nowego ustawienia stawu i śrub].
Najczęściej po 4 tygodniach od zabiegu można już próbować kłaść się również na operowanym boku - o ile bolesność operowanej nogi na to pozwoli.
------------------------------------------------------------

Ile czasu trwała operacja osteotomii Ganza?

Odpowiada AgaW:
Operacja wg. Ganza trwa ok. 2 - 2,5 godziny. Czasem zdarza się nawet trochę dłużej. Zależy to od indywidualnego przypadku.
------------------------------------------------------------

Czy operacja odbywa się pod narkozą czy tylko z miejscowym znieczuleniem?

Odpowiada: AgaW:
Przed operacją przeprowadzany jest wywiad z chorym, chory wypełnia się druki celem zastosowania odpowiedniego znieczulenia. Najczęściej polecane jest znieczulenie miejscowe. Ma ono wiele zalet, przede wszystkim nie jest obciążane serce jak w znieczuleniu ogólnym. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić znieczulenie ogólne z uwagi na indywidualną sytuację chorego. Miejscowe znieczulenie obejmuje część ciała od pasa w dół, chory zachowuje świadomość podczas operacji.
Polecam link: http://www.forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=131
------------------------------------------------------------

Czy miejscowe znieczulenie w kręgosłup jest bolesne?

Odpowiada: AgaW:
Chory jest układany w odpowiedniej pozycji ciała, najczęściej siedzi i zgina się do przodu w "koci grzbiet". Przed wykonaniem zastrzyku w kręgosłup okolica wkłucia jest znieczulana. Nie jest to bolesne. Potem po określeniu dokładnego punktu wkłucia następuje nakłucie i podanie znieczulenia. Czasem zdarza się, że trzeba wykonać kilka nakłuć zanim lekarz trafi w najodpowiedniejsze miejsce. Wkłucie nie boli, jest to dziwne uczucie podobne do podawania znieczulenia z zęba. Odczuwa się rozpieranie w okolicy lędźwiowej, jest to niezbyt przyjemna uczucie, ale raczej nie boli.
------------------------------------------------------------

Czy operacja i późniejszy czas jest bardzo bolesny?

Odpowiada: AgaW:
Znieczulenie działa już po krótkiej chwili od podania. Lekarze to sprawdzają dokładnie. Podczas operacji nic nie boli. Odczuwa się tylko wibracje niektórych narzędzi chirurgicznych. Nie jest to nieprzyjemne uczucie - raczej chory ma wrażenie, że to wszystko dzieje się gdzieś poza nim. Najczęściej znieczulenie zaczyna opuszczać chorego na sali pooperacyjnej. Stan znieczulenia jest sprawdzany i w odpowiednim momencie podawane są środki przeciwbólowe.
Gdy znieczulenie przestaje działać choremu zaczyna być bardzo zimno. Trwa to jakiś czas, zależnie od dawki podanego znieczulenia. W tym czasie pacjent jest okrywany, jednak uczucie zimna jest zdecydowanie nieprzyjemne.
W czasie pobytu na sali pooperacyjnej pacjent ma monitorowaną pracę serca, ciśnienie, zależnie od stanu po operacji podawane są kroplówki, wykonywane dodatkowe badania. Przez cały czas w sali pełni dyżur pielęgniarka, dzięki podawaniu środków od bólu czas po operacji nie jest bolesny, chory może czuć niewygodę z powodu leżenia na plecach.
Należy bezwzględnie pamiętać, aby nie podnosić głowy przez dobę po operacji !!! Grozi to silnymi i uciążliwymi migrenami odpornymi na leki !!!
------------------------------------------------------------

Czy przed pójściem do szpitala konieczne jest wykonanie szczepienia przeciwko wirusowi żółtaczki typu B a także wykonanie sobie badań, np.: u laryngologa, dentysty, ginekologa itd.? Czy w szpitalu wymagają tego rodzaju badań?

Odpowiada: AgaW:
Przed przyjęciem do szpitala należy mieć wykonane przynajmniej 2 szczepienia przeciw WZW typu B. W wielu szpitalach wymagane są zaświadczenia od stomatologa, ginekologa o stanie zdrowia pacjenta.
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sob 11 Lip, 2009   

Czy do szpitala trzeba mieć własne kule?

Odpowiada Bonia:

Tak. Kule są potrzebne zwłaszcza gdy uczymy się na nowo chodzić.
Radziła bym zaopatrzyć się we własne kule gdyż z tego co wiem nie ma możliwości wypożyczenia ich w Otwockim szpitalu, zapewne w innych szpitalach również. Z kolei można je kupić na terenie otwockiego szpitala - znajduje się tam sklep rehabilitacyjny. Koszt jednej pary to 70 zł. Równie dobrze można załatwić/ kupić sobie kule w swojej miejscowości. Wystarczy skierowanie od lekarza ortopedy na zakup tego sprzętu a zapłacimy wtedy mniej. Bez skierowania też naturalnie kupimy kule.
Kule będą nam potrzebne przez kilka miesięcy po zabiegu aż do powrotu do normalnego chodu.
 
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sob 11 Lip, 2009   

Jak długo chodzi się o kulach i kiedy/czy odkłada jedną?

Odpowiedź w Kąciku Rehabilitanta pod: http://www.forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=65
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sro 22 Lip, 2009   

Czy operacja i późniejsza rehabilitacja zupełnie wyklucza na jakiś czas prace zawodową? Jeśli tak to na jak długo?

Odpowiada: AgaW i Katja:
To zależy od wykonywanej pracy. Standardowo zwolnienie z pracy dostaje się na okres od 3 do 6 miesięcy. Maksymalnym czasem kiedy możemy przebywać na zwolnieniu lekarskim z pracy to - 6 miesięcy. Najczęściej chorzy wracają do pracy po 4 miesiącach. Czas zwolnienia jest potrzeby na naukę chodzenia i na wykonywanie ćwiczeń. Jeśli zachodzi potrzeba operowania 2 stawów biodrowych, trzeba założyć ponad rok czasu przerwy w pracy. Po upływie owych 6 miesięcy zwolnienia lekarskiego można starać się o tzw. świadczenia rehabilitacyjne - tak samo jak na zwolnieniu, otrzymujemy pieniążki z ZUS. Łączny czas świadczeń rehabilitacyjnych to 12 miesięcy (najczęściej przyznawane co 6 miesięcy i poprzedzane komisją lekarską w ZUS weryfikującą nasz faktyczny stan zdrowia, przebyte operacje i ewentualne skierowania na kolejne zabiegi).

------------------------------------------------------------

Jak długo po zabiegu jest się uzależnionym od pomocy innych osób?

Odpowiada: AgaW
Czas uzależnienia jest różny i zależy od kondycji chorego. W szpitalu chory uczy się samodzielności. Najtrudniej jest przez pierwszy tydzień - dwa w domu. Jeśli noga jest ćwiczona to z każdym dniem są nowe postępy w odzyskiwaniu sprawności. Początkowy czas chory uczy się samodzielnie radzić, ale może potrzebować pomocy w myciu, a przede wszystkim w gotowaniu, sprzątaniu, domowych czynnościach, zakupach.
 
     
marcysia 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 35
Doczya: 21 Lip 2009
Posty: 20
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 22 Lip, 2009   

dziękuję!!! Aż pojaśniało mi w głowie!! :mrgreen: Liczę własnie, ze "załapię" się na operację którą opisujecie w tym dziale. Dlatego ta wiedza jest wspaniała i bardzo cenna!
 
     
anusia 
anusia
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 44
Doczya: 29 Wrz 2010
Posty: 4
Skd: Łódź
Wysany: Pi 26 Lis, 2010   

Witam ponownie wszystkich bioderkowiczów! :-)
Dawno mnie tu nie było, ale od kilku dni nadrabiam zaległości :-D

DZIEKUJĘ MONICEIMPRESJI za udostepnienie mi swojego terminu wizyty u prof.Czubaka.
Gdyby nie ona, to może jeszcze bym czekała? A tak jestem już po wizycie.
Kilka dni temu bylam u wspomnianego prof. i okazało się że:
- mam dysplazję bioder.
Nigdy nie byłam na to leczona, zdjęcie rtg oglądało 4 lekarzy i żaden tego nie stwierdził.
-artroskopia, wyeliminuje ból tymczasowwo a nie przyczynę bólu, dodam,że lekarze w Łodzi zalecali owy zabieg i gdydybym nie poznała MONIKIIMPRESJI to byłabym już po artroskopii :evil: MONIKO jeszcze raz dziekuję :-)
śmiem twierdzić, iż owi lekarze nie potrafią odczytywać zdjęć rtg i prawdopodobnie się nie szkolą.

Prof. po obejrzeniu zdjecia i zbadaniu zalecił osteotomię, a przed osteotomią urodzenie dziecka.

Tu się rodzi dylemat. ja najpierw wolałabym się zoperować a później skupić się na ciąży.wiele czytałam, kobiety jedne wolą rodzić przed inne po zabiegu...i to mi nie wiele mówi :-(
więc mam pytanie do Fizkoma
Jak wpływa ciąża na operowane stawy metodą osteotomii, czy są znacznie słabsze, czy mogą ulec jakiejś deformacji?
wiem, że decyzji nikt za mnie nie podejmie, ale wypowiedź osoby, która tak dużo wie może pomoże w decyzji
_________________
anusia
Ostatnio zmieniony przez pasiflora Pi 26 Lis, 2010, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Nie 28 Lis, 2010   

anusia napisa/a:
więc mam pytanie do Fizkoma
Jak wpływa ciąża na operowane stawy metodą osteotomii, czy są znacznie słabsze, czy mogą ulec jakiejś deformacji?
wiem, że decyzji nikt za mnie nie podejmie, ale wypowiedź osoby, która tak dużo wie może pomoże w decyzj

Anusia,
O wpływie ciąży na operowane stawy biodrowe zostało napisane już tak wiele (na tym Forum również), że nic więcej odkrywczego tutaj nie napiszę. Usiądź na spokojnie przy PC i poszperaj na Forum. Znajdziesz w nim, odpowiedź na Twoje pytania.

Tymczasem rozważ raz jeszcze sugestię Pana Profesora. Wydaje mi się, że jest godna uwagi. Weź pod rozwagę fakt, że przed przystąpieniem do operacji powinnaś wpierw przejść ukierunkowaną rehabilitację. Dolicz do tego czas oczekiwania na operację i potrzebny czas na osiągnięcie po niej dobrej formy. A to kolejne tygodnie jeśli nie miesiące wytężonej pracy z terapeutą. Operacja to faktycznie krótka chwila w porównaniu z czasem, potrzebnym na powrót do zdrowia. Bo ten z kolei, to nie jednosekundowe zdarzenie - to jest proces, który musi trwać. Myśląc o ciąży, masz tyle potrzebnego czasu.......?

I jeszcze jedna ważna rzecz.
Myśląc o ciąży nie zapominaj, że troska o stawy biodrowe to nie tylko "wyrażenie zgody na operację". Konsekwentna i ukierunkowana na cel rehabilitacja ma właśnie przygotować Ciebie do tego ważnego i trudnego dla Twojego organizmu okresu. Jej brak, przed czy po operacji, może znacznie przyspieszyć (w trakcie ciąży) proces deformacji stawów biodrowych.

Rozważ raz jeszcze radę Pana Profesora i to co napisałem,
Fizkom
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie

Wysany: Nie 28 Lis, 2010   

A temat o ciąży jest szeroko poruszony tutaj
Mam nadzieję, że spokojnie wszystko przemyślając i rozważając podejmiesz Anusiu właściwą i najlepszą dla Ciebie dezycję :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Joanna_Ewa 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 09 Pa 2012
Posty: 1
Skd: silesia
Wysany: Sro 10 Pa, 2012   

Witam :) Na forum jestem pierwszy raz, od pierwszej wizyty u profesora upłynęło ponad półtora roku, a wczoraj dostałam telefon ze szpitala, że za 10 dni mam się zgłosić na operację! Jestem przerażona, mówiąc ogólnie :(
I tu moje pytanie do osób, które są już po, bo z przeglądanych postów jakoś nie mogłam wywnioskować jednoznacznej odpowiedzi; ile zajęło Wam "pozbycie się" kul po operacji? Po jakim czasie mogłyście prowadzić samochód? No, i pytanie z tych osobistych ;) - jak z seksem po operacji? Długo dochodziłyście do siebie? Dziękuję z góry za pomoc :)
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Sro 10 Pa, 2012   

Joanna_Ewa Witaj na Forum!
Joanna_Ewa napisa/a:
I tu moje pytanie do osób, które są już po, bo z przeglądanych postów jakoś nie mogłam wywnioskować jednoznacznej odpowiedzi; ile zajęło Wam "pozbycie się" kul po operacji? Po jakim czasie mogłyście prowadzić samochód? No, i pytanie z tych osobistych - jak z seksem po operacji? Długo dochodziłyście do siebie? Dziękuję z góry za pomoc

Obawiam się, że nie znajdziesz takiej odpowiedzi ponieważ to zależy od stanu zdrowia przed operacji jak i po, u każdego ten proces jest inny.
Może poczytasz historie innych osób, które są już ''po'' i to choć troszkę pozwoli Ci oswoić się z sytuacją, zachęcam też do poczytania innych tematów związanych z operacją i rehabilitacją.
Trzymam kciuki :)
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie

Wysany: Sro 10 Pa, 2012   

Joanno, jesteś nowa na Forum i widzę że nie przejrzałaś działu ogólnego. Tam są tematy o prowadzeniu samochodu i seksie po operacji, powrocie do pracy.Także inne tematy z tego działu będą Ci pomocne ;)
O odstawieniu kul jak i wielu istotnych sprawach dotyczących rehabilitacji jest w dz.o rehabilitacji.
Nie martw się terminem, ciesz się że nie musisz czekać w bólu jak wiele osób, które bardzo chętnie chciałby być na Twoim miejscu :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Cadia 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 28
Doczya: 21 Lis 2012
Posty: 5
Skd: Sławno
Wysany: Sob 08 Gru, 2012   

Czy już kilka tygodni po operacji możliwe jest delikatne klikanie w operowanym biodrze?
Zastanawiam się czy to możliwe i czy to nie wygląda na jakieś powikłania, wizytę mam prawdopodobnie dopiero za tydzień. To klikanie polega na tym, że w ogóle tego nie czuję (w przeciwieństwie do tego co było przed operacją) i nic mnie nie boli. Czy któraś z pań miała podobnie? To pojawia się tylko czasami.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie

Wysany: Sob 08 Gru, 2012   

Najprawdopodobniej to są problemy powięziowe. Fizjoterapeuta pracujący na tych tkankach powinien umieć Ci pomóc, bo jak najbardziej możesz zacząć już rehabilitację pooperacyjną.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Cadia 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 28
Doczya: 21 Lis 2012
Posty: 5
Skd: Sławno
Wysany: Sob 08 Gru, 2012   

Aha, dziękuję za odpowiedź:) Najgorsze co może być to to, że mieszkam w tak małym mieście, że nie wiem jak to będzie z rehabilitacjami, czy tu w ogóle wiedzą co to Ganz. Póki co rehabilituję się sama i są znakomite efekty - umiem podnosić nogę bez pomocy rąk i czucie w udzie wróciło w znacznym stopniu :D
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie

Wysany: Sob 08 Gru, 2012   

Cadia napisa/a:
Póki co rehabilituję się sama

Nie jest to mądre, sama nie rozpoznasz dysfunkcji mięśni i nie nauczysz się od nowa prawidłowo chodzić.
Rehabilitowanie samodzielne bez współpracy z fizjoterapeutą często szkodzi, zaniechanie terapii jeśli jest potrzebna często ma fatalne skutki choć często nie odczuwalne od razu.
Rozumiem jak to jest być z małego miasta, możesz co jakiś czas gdzieś dojeżdżać na terapię do kogoś dobrego, tam być kontrolowana, dostawać wskazówki co do dalszych ćwiczeń i być uczona jak je właściwie wykonywać w domu.
To dobre i często możliwe do wykonania rozwiązanie tym bardziej że jesteś chętna do ćwiczeń :) Wykorzystaj swoją szansę i poszukaj z rodzicami fizjoterapeuty znąjcego się na rzeczy, który pomoże Ci wrócić do sprawności na długo a nie na chwilę ( jak to często jest bez właściwej dla danej osoby rehabilitacji )
Jesteś zbyt młoda aby narażać się na konsekwencje błędów w rehabilitacji a także jej braku !
Zapraszam Cię do dz. o rehabilitacji na Forum-jest tam pomocny temat przy szukaniu terapeuty,o błędach w rehabilitacji, są też inne tematy które pomogą Ci uświadomić sobie jak ważna jest odpowiednia ukierunkowana rehabilitacja :)
Poczytaj i porozmawiaj o tym wszystkim z rodzicami-razam napewno znajdziecie wyjście dla Ciebie :) Powodzenia !
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.