Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
8,5m dziecko-słabe odwodzenie bioderek
kiki1981 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 04 Lip 2012
Posty: 4
Skd: Śląsk
Wysany: Sro 04 Lip, 2012   8,5m dziecko-słabe odwodzenie bioderek

Witam, pediatra u mojej 8,5 m córki zauwazył słabe odwodzenie biderek i dał skierowanie do ortopedy i ośrodaka rehabilitacyjnego. Jesteśmy po wizycie u ortopedy, który napisał w książeczce zdrowia:
W usg bioderek P=Ia L=Ia, ograniczenie odwodzenia i rotacji zewnętrznej (odpowiednio 20 stopni i 10 stopni) Dziecko nie wymaga rehabilitacji i zaopatrzenia ortopedycznego. Kontrola w pionizacji.
W ośrodku rehabilitacyjnym po zbadaniu przez lekarza od rehabilitacji ruchowej córka dostała skierowanie na rehabilitację względu na "słabe" bioderka i zakrojony zakres odwodzenia. Jesteśmy po dwóch wizytach, mała płacze podczas rehabilitacji. Rehabilitantka czuje "pewien opór" w bioderkach. Rehabilitacja trwa 30 min i ma odbywac się 2 razy w tygodniu. Rehabilitowana metodą Bobath.
Zastanawiam się teraz co robić, kto ma rację. Ortopeda dodał, że lepiej z dzieckiem pobawić się w domu niż niepotrzebnie rehabilitować, narażac na stres itp. Nie wiem co oznaczają cyfry 20 i 10 stopi czy to dużo czy mało? Dodam, że córka miała w okresie noworodkowym robione dwa razy usg bioderek które wyszło dobrze. Mała w chwili obecnej przekręca się z plecków na brzuszek i odwrotnie. Próbuje pełzać po zabawkę ale łatwiej jest jej sę po nią poturlać. Nie raczkuje, nie siada, nie siedzi samodzielnie. Moim zdaniem córka rozwija się wolniej ale prawidłowo (mam porównanie z starszą córką, która również robiła pewne czynności wolniej), mała jest uśmiechnięta, pogodna.
Nie chciałabym niczego zaniedbać ale i również nie chciałbym niczego przyspieszać w rozwoju córki. Nie martwi mnie u niej brak pewnych umiejętności tylko sprawa odwodzenia bioderek.
Z góry dziękuję za odpowieź, pozdrawiam.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 04 Lip, 2012   

kiki1981 napisa/a:
Nie raczkuje, nie siada, nie siedzi samodzielnie
Moja córka również nie siedziała samodzielnie i nie raczkowała. Pediatra powiedział, że niektóre dzieci najpierw chodzą a potem siedzą. Wtedy również mnie to niepokoiło Dziś wiem, że niepotrzebnie. Córka skończyła 18 lat i prawidłowo się rozwijała. Może więc coś w tym jest...
Co do rehabilitacji to z lekarzem się nie zgodzę.
Dobra !!! rehabilitacja na pewno nie zaszkodzi, a dziecko jest małe i zapomni. Natomiast Ty będziesz spokojnie spała że zrobiłaś wszystko :)
Gdzie byłaś u ortopedy?
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 05 Lip, 2012   

Dobrze by było wiedzieć z czego wynika taki obraz usg i co z tym dalej robić.
Jeśli byłaś tylko u jednego z ortopedów to dobrze by było pokazać małą u kogoś doświadczonego w biodrowych sprawach ( może kierunek Otwock? lub bliżej Ciebie na Śląsku- namiary w dz. kontakty do lekarzy ).
Piszesz że nie chcesz nic zaniedbać, więc warto by było mieć pewność jaka jest tak naprawdę Wasza sytuacja.
Wtedy doświadczony fizjoterapeuta znając potwierdzoną lekarską diagnozę i przyczynę mógłby skuteczniej pracować nad tym odwodzeniem. A pracować trzeba koniecznie, odwodzenie nie tylko samo się nie poprawi ale też będzie coraz więcej ograniczeń ruchowych. Bobath jest dobrą metodą, która odpowiednio wykorzystana i połączona z innymi technikami powinna poprawić stan małej.
Trzymaj się, napisz jak dalej rozwinie się Wasza sytuacja.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
Ostatnio zmieniony przez AgaW Czw 05 Lip, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
kate310 
żyję z nadzieją



Status: Endo x 1
Wiek: 43
Doczya: 22 Lip 2011
Posty: 285
Skd: Polska Południowa
Wysany: Czw 05 Lip, 2012   

kiki1981 bezwzględnie udaj się do innego ortopedy, najlepiej dwóch, trzech aby mieć całkowitą pewność, że wszystko jest ok. W przyszłości nie będziesz miała pretensji do siebie, że zaniedbałaś cokolwiek. Otwock jak radzi AgaW ale i na Śląsku jest kilku świetnych specjalistów od dziecięcych bioderek. KONIECZNIE SKONSULTUJ i daj znać
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Czw 05 Lip, 2012   

kiki1981 zdecydowanie nie słuchaj się jednego ortopedy i jednego terapeuty:)
Zawsze jeśli masz jakieś wątpliwości, to konsultuj się z wieloma specjalistami.
Po pierwsze na wszystkie Twoje zapytania powinien (i to jego obowiązek a nie przywilej) odpowiedzieć ortopeda. Powinnaś wiedzieć czym jest spowodowane ograniczenie zakresu ruchomości, a nie tylko stwierdzić że jest, bo to potrafisz zrobić sama i nie jest to diagnoza, a jedynie stwierdzenie, że coś ma miejce. Określenie jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy to prawdziwa diagnoza i takiej powinnaś oczekiwać i żądać.
Po drugie, nie jestem terapeutą dziecięcym, ale z tego co pamiętam to jednym z podstawowych założeń Państwa Bobathów w ich terapii to nie stresowanie dzieci pracą i terapią - dziecko nie powinno płakać. Może nie musi to być najprzyjemniejsze - bo to ciężka praca, ale dziecko nie może płakać, ponieważ wtedy nie osiąga się pożądanych efektów (terapeuta też powinien zbadać przyczynę ograniczenia ruchomości a nie leczyć czyjeś stwierdzenia, więc dopytaj o jego teorię co do takowego stanu rzeczy i planu terapii). Mogę polecić Ci dwie Panie u których sama byłam ze swoim dzieckiem. Umów się i sama zdecyduj co chcesz wiedzieć i zadaj pytanie specjalistom. Polecane Panie od dzieci to:
Pani Agnieszka Stępień z Przychodni Orthos, choć wiem że specjalizuje się w troszkę większych dzieciach
Pani Jolanta Stępowska z Przychodni Maluch do tej Pani jeździłam z jeszcze malutką córcią i przyjmuje na grochowie.
życzę powodzenia!!!
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
kiki1981 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 04 Lip 2012
Posty: 4
Skd: Śląsk
Wysany: Czw 05 Lip, 2012   

Witam, bardzo dziękuję za odzwe. Jeżeli chodzi o ortopedę to byłam u ortopedy Marka BArczyńskiego, przyjmuje prywatnie w Katowicach. Dziś byłam z małą u pediatry i faktycznie poradziła jeszcze jedna konsultację. Jutro idziemy również prywatnie do doktor Anny Rozwadowskiej-Wróblińskiej. Jeżeli to nie pomoże to będziemy czekać na wizytę w chorzowskim szpitalu dziecięcym w poradni ortopedycznej. Pediatra zasugerowała ćwiczenie: mała lezy na pleckach, a ja mam ugiąc jej nózki w kolankach i kręcić kółeczka, mam masowac ścięgna w kroczu. Mała nie chce tego robić. Co prawda to poczatek, ale prostuje nóżki i się denerwuje. Byłam dziś z córką na rehabilitacji i rehabilitantka była zdumiona że mam takie ćwiczenia wykonywać, powiedziała że to może zwiększyć napięcie mięśniowe. Sama nie wiem co robić, specjalistów i lekarzy tyle opinii.
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 05 Lip, 2012   

Ja bym najpierw radziła skonsultować się z dobrym lekarzem specjalistą i najpierw ustaliła co tak naprawdę dzieje się z bioderkami córci. A po postawieniu diagnozy przez lekarza szukała bym dobrego fizjoterapeuty jak radzi Wendy w sprawie diagnozy niech wypowie się lekarz a w sprawie ewentualnej rehabilitacji fizjoterapeuta bo jak będzie tak że i fizjoterapeuta i lekarz zaczną sobie w paradę wchodzić to będziesz miała jeden wielki mętlik w głowie.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
Margola 



Status: Endo + Kapo
Wiek: 68
Doczya: 15 Sty 2011
Posty: 45
Skd: Górny Sląsk
Wysany: Nie 08 Lip, 2012   

kiki1981Jeśli mogę coś doradzić, to z tego co przeczytałam to raczej zadanie dla rehabilitanta niż dla ortopedy.Wynik badania USG Ia oznacza że stawy biodrowe są ok. Ograniczenie odwodzenia może świadczyć o wzmożonym napięciu w kończynach dolnych,co z kolei może być konsekwencją obniżonego napięcia posturalnego. Takie dzieci bezwględnie wymagają rehabilitacji. Jednym z najlepszych rehabiltantów na Śląsku jest dr Małgorzata Matyja z Sosnowca. Pozdrawiam
 
     
kiki1981 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 04 Lip 2012
Posty: 4
Skd: Śląsk
Wysany: Pon 09 Lip, 2012   

Witajcie
Moja córka jest rehabilitowana w Katowicach na Ułańskiej. Duży ośrodek z wieloma specjalistami. Tak jak piszecie, młoda była oglądana przez lekarza od rehabilitacji ruchowej i dostała skierowanie na ćwiczenia. Lekarka rozmawiała z rehabilitantką. Minusem tego ośrodka jest to że nie przyjmuje tam ortopeda. Jestem po drugiej konsultacji ortopedycznej u doktor Rozwadowskiej. Kiedy wspomniałam jej że mała jest rehabilitowana to Pani doktor odpowiedziła: nie interesuje mnie zdania jakiś tam magistrów rehabilitacji. Zrobiła usg bioderek i zaleciła kręcenie nóżkami coś podobnego jak zalecił pediatra, do tego szerokie pieluchowanie. W sumie nie wiele mi ta wizyta pomogła. Jak dziś byłam w ośrodku to rehabilitantka zasugerowała że od szerokiego pieluchowania się już odchodzi...Jak tu być mądrym. Zostałam w punkcie wyjścia.Biegamy po lekarzach, po rehabilitacjach i nadal nie wiemy co jest przyczyną słabego odwodzenia bioderek.
Jedno jest wiadomo dziecko dysplazji nie ma. Potwierdziło to dwóch ortopedów.
Może wiecie oznaczaja te stopinie odwiedzenia o któych pisałam wcześniej, czy jest źle...
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 10 Lip, 2012   

kiki1981 napisa/a:
Potwierdziło to dwóch ortopedów.

Rozumiem że nie wiesz gdzie jest racja. Dlatego namawiam Cię do zasięgnięcia opinii u najlepszych ortopedów od bioder. Co do rehabilitacji-walcz aby była jak najlepsza.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Wto 10 Lip, 2012   

Margola napisa/a:
kiki1981Ograniczenie odwodzenia może świadczyć o wzmożonym napięciu w kończynach dolnych,co z kolei może być konsekwencją obniżonego napięcia posturalnego. Takie dzieci bezwględnie wymagają rehabilitacji.

Potwierdzam. Nieprawidlowe napiecie posturalne może generować zwiekszenie napiecia w częściach obwodowych (konczyny). Inną przyczyną mogą być:
1. nieprawidłowa dynamika trzewna w obrębie jamy brzusznej (problemy z przewodem pokarmowym) i
klatki piersiowej (nieprawidłowy kształt klatki piersiowej, nieprawidłowa praca ukł. oddechowego)
2. problemy w zakresie OUN

Oczywiście to tylko dywagacje. Nie jestem specjalistą w pediatrii ale po powrocie z urlopu mogę rozwinąć temat Oczywiście jeśli będzię taka potrzeba.
Bezwzględne jest przed rozpoczęciem leczenia uzyskanie odpowiedzi na pytanie DLACZEGO !!! odwodzenie, mimo braku przeszkód anatomicznych, jest zbyt małe. SkorO brak cech dysplastycznych sst biodrowych to po co szerokie pieluchowanie? Bo tak i już ……? (to pytanie do Pani Doktor)

Metoda NDT-Bobath - bardzo dobry wybór!!!

Fizkom

Przepraszam za ew. błędy literowe. Piszę z tel. komórkowego a nie jest to łatwe.
 
     
kiki1981 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 04 Lip 2012
Posty: 4
Skd: Śląsk
Wysany: Pi 20 Lip, 2012   

Witam.
Dawno nie pisałam, bo nic nie działo sie u nas w sprawach bioderkowych. Dziś byliśmy u kolejnego ortopedy (trzeciego i chyba ostatniego). Córka miała zrobione rtg bioderek i zdjęcie wyszło dobrze, wszystko z bioderkami ok. Faktycznie ma słabsze odwodzenie, ale lekarz kazał nam poczekać aż młoda zacznie chodzić i wtedy raz jeszcze zobaczy bioderka. Wyginał córce nóżki na wszystkie strony, podawał stopnie, kąty i mówił ze nie ma nieprawidłowości. Mieliście rację, lepiej pójść do kilku lekarzy i porównać diagnozy. Zobaczymy jak córka będzie się rozwijała, mam nadzieję że po słabdszym odwodzeniu w przyszłości śladu nie będzie. Kończy się nam druga seria rehabilitacji. W wtorek idę do lekarza od rehabilitacji ruchowej. Zobaczymy jak oceni rozwój córeczki. Pozdrawiam Wszystkich...
 
     
tereskaa 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 13 Lut 2015
Posty: 2
Skd: kraków
Wysany: Pi 13 Lut, 2015   

U nas był ten sam problem, ale na szczęście po rehabilitacji udało się przywrócić wszystko do normy:)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 13 Lut, 2015   

tereskaa, wspaniale że u Was problem jest rozwiązany :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.