Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
[PYTANIE] Stopa- Końska
Enigmatyczny27 
Zreperowany :)
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 39
Doczy: 14 Sty 2011
Posty: 37
Skd: Wrocław
Wysany: Pi 29 Cze, 2012   [PYTANIE] Stopa- Końska

Moje pytanie kieruje do fizjoterapeutów i ludzi zaznajomionych w temacie obecnych tu,którzy być może zetknęli się z podobnym przypadkiem .Zaczynając od początku w dzieciństwie rozpoznanie : Podwichnięcie stawu biodrowego)przeszedłem zabieg osteotomii kości udowej ,który przywrócił prawidłowy kąt pochylenia głowy stawu biodrowego(zabieg miałem dosyć późno zrobiony bo wieku 7 lat życia) .Korzyści z operacji :wyrównano mi skrót kończyny co poprawiło chód.Sam przebieg usprawniający po zdjęciu opatrunku gipsowego wyglądał : rehabilitacja nogi przez okres 1 mc w szpitalu gdzie miałem wykonany zabieg ,następnie powrót do domu i zgłoszenie się za rok na wyjęcie płytki korekcyjnej z kości udowej. Dysproporcja mięśniowa kończyn była nadal zauważalna spowodowana długotrwałą wadą.Na tym oczywiście moje leczenie dobiegło końca (czyli w wieku 10 lat)bez żadnych zaleceń usprawniających.Po 5 latach powróciłem do rejonowego ortopedy z wątpliwościami co do skutków przebytego ówcześnie zabiegu po którym powróciły dolegliwości tz.doszło do nawrotu utykania oraz duże osłabieniu mięśni kończyny W wywiadzie specjalista stwierdził skrót 1,5 cm kdp , dysproporcje masy mięśniowej na całej dł.nogi oraz dysfunkcje stawu skokowego brak zgięcia grzbietowego stopy(tz.podciągniecie stopy ku górze) .Lekarz sugerując się dobrem kręgosłupa który był skrzywiony zalecił wkładkę piętową wyrównującą skrót i na tym się skończyło.Po następnych 3 latach kiedy uzyskałem pełnoletność z wieloma niezrozumiałymi dolegliwościami postanowiłem stawić się w szpitalu w którym w dzieciństwie wykonano mi zabieg, wyjaśniając następujące problemy : -skrót kończyny,duzy ubytek masy mięśniowej na całej długości operowanej nogi ok.7 cm w obwodzie,brak zgięcia grzbietowego stopy (stopa końska). W wyniku tego wykonano mi dodatkowe badania > Emg kończyn w wyniku :nie stwierdzono przerwania nerwów obwodowych ale zasugerowano uszkodzenie na poziomie kręgosłupa.Rezonans magnetyczny kręgosłupa wynik: Lewostronna Skolioza kręgosłupa Lędźwiowego, pośrodkowo prawoboczne wypukliny tarcz międzykręgowych L 3/4 L4/5 Po za tym kręgosłup na odcinku lędziwiowo piersiowym nie wykazywał zmian.Rtg wynik dysplazja wtórna stawu biodrowego prawego,spłyconą panewka ,koślawość szyjki kości udowej.Asymetria miednicy.Z wynikami powróciłem do lekarza który zalecił mi tylko rehabilitacje kręgosłupa (dyskopatii) .Odpowiedzi nie uzyskałem co do niedowładu mięśni nogi oraz stawu skokowego.Najprawdopodobniej zostałem zbyty przez lekarza.Na kilka lat sprawa zawisła .Niepogodzony z losem i brakiem konkretnej diagnozy lekarza, postanowiłem podjąć jeszcze raz rękawice i zmierzyć się z problemem na nowo. Po kilku latach rozpoznano resztkowa dysplazje stawu biodrowego wykonano mi zabieg osteotomia okołopanewkowa wg Ganza która przywróciła mi sprawność stawu ale pozostała stopa spastyczna z ustawieniem (końskim)której w żaden sposób nie da rady rozćwiczyć co powoduje zły chód w konsekwencji działa negatywnie na staw kolanowy i operowany st. biodrowy. Podejrzewam że nie mam już żadnych szans na wyrównanie grubości nóg, ale może na przywrócić prawidłową funkcje stopy ??? Myślałem o zbiegu....bo raczej tego nie da się tego rehabilitować po tylu latach....Interesują mnie jakie mam możliwości co do skutecznego leczenia....
_________________
Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę.
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pi 29 Cze, 2012   

Enigmatyczny27,
Faktycznie, ograniczenie zgięcia grzbietowego stopy rzutuje w sposób zasadniczy na mechanikę i wzorce ruchowe w obrębie całego naszego organizmu. Cierpią stawy obwodowe, nawet te bardzo odległe (ze stawami skroniowo - żuchwowymi włącznie), kręgosłup. Do tego mogą również dołączyć się problemy trzewne, bóle głowy jak i problemy w obrębie zwarcia zębowego (ścieranie zębów asymetryczne, łamliwość zębów po jednej stronie).

Zasadne byłoby rozważenie zniesienia dysfunkcji uniemożliwiającej zgięcie grzbietowe stopy. Aby to móc zrobic należałoby jednak dokonać oceny poziomu restrykcji (ograniczenia ruchu) tzn. określić jaka struktura anatomiczna (kościec, torebka stawowa, więzadła, mięśnie, układ nerwowy) jest odpowiedzialna za taką sytuację.
W Twoim przypadku, prawdopodobnie każda z tych struktur ma swój wkład w opisywany przez Ciebie brak odpowiedniej amplitudy ruchu.
Ostateczna ocena, oczywiście może powstać tylko po przeprowadzeniu dokładnego badania. Nie jestem przekonany czy powinna być to ocena uwzględniająca tylko spojrzenie lekarza ortopedy. Sugeruję wizytę u osteopaty lub fizjoterapeuty z doświadczeniem w terapii manualnej.

Pamiętaj, zanim rozpoczniesz leczenie konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy w oparciu o dokładne badanie :!: :idea:

Fizkom
 
     
Enigmatyczny27 
Zreperowany :)
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 39
Doczy: 14 Sty 2011
Posty: 37
Skd: Wrocław
Wysany: Sob 30 Cze, 2012   

Dziękuję za odpowiedź i poradę ! Mam nadzieje że uda mi się coś z tym zrobić... Wielką szkodą by było popsuć to co przed momentem naprawili mi lekarze czyli staw biodrowy. Zobaczę co powiedzą mi na wizycie kontrolnej Lekarz w Otwocku.
_________________
Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę.
 
 
     
grazynamackowiak 

Popularus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Doczya: 05 Lis 2009
Posty: 102
Wysany: Pi 06 Lip, 2012   Stopa -końska

http://www.ortop.com.pl/p...adki,71,79.html
 
     
Enigmatyczny27 
Zreperowany :)
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 39
Doczy: 14 Sty 2011
Posty: 37
Skd: Wrocław
Wysany: Sro 11 Lip, 2012   

Muszę czekać do wyjęcia śrub po osteotomi Ganza a później stopa :-( .Najprawdopodobniej wydłużenie ścięgien achillesa.
_________________
Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę.
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pi 13 Lip, 2012   

Enigmatyczny27
Absolutnie nie czekać !!! Jak tak dalej będziesz chodzł to śruby same wylecą a biodro "rozsypie się".
Na jakiej podstawie oceniono stan Twojej stopy tak zaawansowany, że zalecono operację jako jedyną metodę leczenia? Piszę o tym abyś po tej wizycie nie usiadł spokojnie na d. w oczekiwaniu na kolejną operację. Ty musisz działac już !!! Czas działa na Twoją niekorzyść ……

Kilka spraw:
1. Jaki zakres zg grzbietowego orzeczono u Ciebie (pomiar w stopniach mierzony inclinometrem)
2. Czy ślizg k. skokowej (ruch-nazwijmy umownie) został u Ciebie stwierdzony jako prawidłowy?
3. Czy na wizycie zostalo przeprowadzone dokladne badanie manualne, funkcjonalne. Może jakaś
diagnostyka obrazowa? Jeśli nie - to straciłeś jedynie bezcenny czas.

Fizkom
 
     
Enigmatyczny27 
Zreperowany :)
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 39
Doczy: 14 Sty 2011
Posty: 37
Skd: Wrocław
Wysany: Pi 13 Lip, 2012   

Może opiszę jakie ruchy zrobiłem w Tym kierunku :
Dzień przed wizytą kontrolna w Otwocku (6 tydz.po zabiegu Ganza) poszedłem na wizytę do osteopaty który wykluczył porażenie nerwów obwodowych stopy ,tylko stwierdził całkowity brak zgięcia grzbietowego( jeśli miałbym określić własnymi słowami wygląda to że stojąc obunóż wyprostowany na równym podłożu, pięcie brakuje około1,5 cm do styku z podłożem.Dalej od tego miejsca zgięcia grzbietowego nie ma) co skutkuje osłabieniem znacznym kończyny.Osteopata zasugerował mi abym skonsultował się z ortopedą bo według niego problem wynika z układu kostnego który uniemożliwia zgięcia w stawie skokowym.Ocenił że wszystkie pozostałe ruchy stopy są zachowane.Następnego dnia udałem się do Otwocka na kontrolną wizytę. Na moją prośbę wykonano mi również dodatkowo zdjęcie rtg stawu skokowego.Po obejrzeniu zdjęcia lekarz stwierdził że jeśli z tego powodu odczuwam dyskonfort to można coś zrobić, a jeśli nie to mogę tak chodzić.Dziwne!!! Jakby to było normalne. :shock:
Ponowna zbyt szybka ingerencja chirurgiczna mogłaby źle wpłynąć na stan zdrowia.Teraz kazał mi abym zakończył leczenie nogi po osteotmi Ganza bo to był bardzo rozległy zabieg i powinno się dać powrócić nodze do sprawności. Dopiero później można rozważać leczenie stopy. Zasugerował na początku wydłużenie ścięgien achillesa a jeśli to nie pomoże to bardziej skomplikowany zabieg.Przez ten czas kazał mi szczegółowo przemyśleć sprawę ,bo oczywiście zabieg niesie też ryzyko.Odebrałem to jako zniechęcenie.Bardzo zdziwiło mnie podejście lekarza ,ale w końcu to nie ja jestem specjalistą tylko on. Z tego co wyczytałem w internecie stopa końska to nie jest jakaś skomplikowana wada..Teraz jestem w kropce nie wiem co mam robić. Nie chcę czegoś popsuć..
_________________
Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę.
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sob 14 Lip, 2012   

Enigmatyczny27,
Z tego co piszesz:
Osteopata ocenił układ kostny jako przyczynę Twoich problemów a lekarz zaproponował operację wydłużenia ścięgna achillesa.
W takim razie jaka jest podstawowa przyczyna Twojego problemu: kostna czy mięsniowo-powięziowa? Nic się nie zgadza .......

Jedno jest pewne (wbrew opinii lekarza): z takim zakresem ruchu w stawie skokowym górnym tworzą się patologiczne wzorce ruchowe a przeciążenia dotykać mogą struktur w obrębie stawu kolanowego i biodrowego (właśni Ci go "nareperowano"), kręgosłupa, klatki piersiowej, szyi itp., itd. ........

Jeszcze raz: najpierw spójna diagnoza a potem leczenie. Leczenie absolutnie nie powinno rozpoczynać się i kończyć operacją w obrębie stopy.

Naprawdę przykro mi ale prawdę mówiąc, nie wiem co mogę więcej Ci poradzić nie widząc Twojej stopy.

Fizkom

P.S. Czy możesz na PW podać mi nazwisko osteopaty, u którego miałeś konsultację.
 
     
Enigmatyczny27 
Zreperowany :)
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 39
Doczy: 14 Sty 2011
Posty: 37
Skd: Wrocław
Wysany: Sob 14 Lip, 2012   

hmm...i jak tu chcieć być zdrowym....już powoli gubię się w tej nieznanej dla mnie sieci medycznej,gdzie służba zdrowia powinna mi pomagać i wskazywać prawidłową drogę leczenia...Mam nadzieję że trafię na lekarza który mi pomoże .....
_________________
Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę.
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Wto 07 Sie, 2012   

Enigmatyczny27,
Napisz kilka słów o terapii. Forumowicze czekają na relację.

Fizkom
 
     
Enigmatyczny27 
Zreperowany :)
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 39
Doczy: 14 Sty 2011
Posty: 37
Skd: Wrocław
Wysany: Pon 13 Sie, 2012   

Po konsultacji z fizjoterapeutą okazuje się że głównym moim problemem jest staw skokowy który powoduje patologiczny chód i ogranicza rozwój mięśniowy kończyny.Oczywiście równolegle rehabilituję stopę i biodro.Dziwne że lekarze zbagatelizowali moja wadę stopy. Nie zasugerowali leczenia,a pewne jest to że pozostawiając to tak jak jest, skutkować będzie wiecznym problemem z biodrem i nie tylko!Troszkę jestem zażenowany profesjonalizmem lekarzy którzy zlekcewazyli mój problem ze stawem stopy.
Po obejrzeniu stawu skokowego i poddaniu terapii okazuje się że mam najprawdopodobniej nieprawidłowo skręcony bloczek stawu skokowego który może blokować staw w zgięciu grzbietowym.Fizjoterapeuta co spotkanie próbuje mi zruszyć /wciskając bloczek skokowy ,po czym podkładamy klin pod stopę i próbujemy zgięcia grzbietowego co powoduje rozciąganie ścięgna i mięśni .Oczywiście to ćwiczenie wykonuje kilka razy dziennie również w domu przy pomocy drugiej osoby.Podsumowując na tym etapie rehabilitacji, a dopiero byłem zaledwie trzy razy u Pana fizjoterapeuty to odczuwam ze coś zaczyna się dziać w stawie .Jak dotąd przy zgięciu grzbietowym czułem tylko blokadę kostna, a teraz już odczuwam napinające się ścięgna achillesa i podeszwy stopy,a to ponoć dobra oznaka .Teraz jestem na etapie ciągłej terapii ,zobaczymy co po miesiącu będzie się działo.Codziennie wykonuje w domu zalecane ćwiczenia :-)
_________________
Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę.
Ostatnio zmieniony przez Enigmatyczny27 Pon 13 Sie, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pon 13 Sie, 2012   

Enigmatyczny27
W takim razie wytrwałości i powodzenia w terapii.

Fizkom
 
     
Enigmatyczny27 
Zreperowany :)
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 39
Doczy: 14 Sty 2011
Posty: 37
Skd: Wrocław
Wysany: Pon 13 Sie, 2012   

Bardzo dziękuję .Grunt by droga na której jestem nie była ślepa! :-)
_________________
Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę.
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.