Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: Katja
Pi 19 Cze, 2009
Apel do wszystkich świeżo upieczonych mam!!!
Magdzioshka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 36
Doczya: 08 Sie 2009
Posty: 66
Skd: Tarnowskie Góry
Wysany: Wto 29 Wrz, 2009   

mojmira, No to super, że wszystko jest dobrze, byle tak dalej :-D
Pozdrawiam :)
_________________
"There is no greater sorrow than to recall happiness in times of misery."
 
 
     
madzi_czer 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 31 Maj 2009
Posty: 145
Skd: z małego pokoju ;)
Wysany: Wto 29 Wrz, 2009   

mojmira wspaniale, ze wszysto jest dobrze!
_________________
"Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat" (J. Korczak)
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 29 Wrz, 2009   

Mojmiro - gratuluję uporu ! To wspaniale, że dostałaś to zdjęcie Rtg i pewność, że córeczka ma zdrowe biodra. :mrgreen:
To dzięki Tobie i sprawdzeniu efektów leczenia pieluszką Twoje dziecko powinno kiedyś uniknąć "przebojów z biodrami". :mrgreen:
Cieszę się, że to napisałaś - mam nadzieję że inne mamy podąża za Twoim przykładem i że nie odpuszczą leczenia pieluszkami ortopedycznymi, że będą uparte w działaniach potwierdzajacych pewność wyleczenia bioder!
To bardzo ważne, bo nawet szczątkowa postać dysplazji, gdy na pozór jest wszystko dobrze wyleczone biodra daje konsekwencje po latach ...(jestem takim przypadkiem).
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Wto 29 Wrz, 2009   

mojmira napisa/a:
Właśnie wróciłam, wszystko dobrze, chociaż w pierwszym momencie mnie zaniepokoił bo patrzył na zdjęcie i nic nie mówił. Ale wszystko ok. mam się zgłosić do kontroli jak zacznie chodzić. :->


Uffff, super! Jakoś cały dzień myślałam dziś o Twojej kontroli. Super, że trzymasz rękę na pulsie. Super, że Twoja pociecha ma tą szansę. Wielu z nas tutaj jej nie miało... :-(
Wiesz, tak sobie myślę, że może dla pewności warto by jeszcze z jakimś drugim lekarzem skonsultować fotkę? Tak dla świętego spokoju. Może jestem przewrażliwiona, bo ja przez niedouczonych lekarzy (przykro mi to pisać), w wieku 30 lat przeszłam dwie skomplikowane operacje a do tej pory, przez 15 lat żyłam dzień w dzień z bólem... Trzeba dmuchać na zimne.
Powodzenia :-) Fajnie, że Twój szkrab ma taką opiekę :-)
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 05 Pa, 2009   

Rozpoczynanie leczenia rozwojowej dysplazji stawu biodrowego w pierwszych tygodniach życia dziecka przynosi dobre wyniki. Mało jest doniesień o tym czy u tych dzieci dochodzi do pełnej anatomicznej odbudowy stawu. Praca dotyczy tego zagadnienia.
Materiał i metody. Oceniono 148 stawów biodrowych u 89 dzieci, u których w pierwszych 3 miesiącach życia rozpoznano ultrasonograficznie dysplazję stawu biodrowego i rozpoczęto leczenie aparatem odwodzącym. Czas obserwacji wynosił 8-13 lat. W klinicznej ocenie końcowej posłużono się kryteriami wg Mc Kay'a, a w ocenie radiologicznej – klasyfikacją wg Severina.
Wyniki. Przed rozpoczęciem leczenia typ IIc rozpoznano w 56 (37,8 %) stawach, typ D – w 34 (22,9 %), typ III – w 40 (27,1 %) i typ IV – w 18 (12,2 %) stawach. W kontrolnym badaniu końcowym stwierdzono u 1 dziecka staw biodrowy z objawami przebytej martwicy bliższego końca kości udowej. Poza tym jednym przypadkiem, 147 stawów biodrowych uległo pełnej odbudowie i w ocenie radiologicznej wg Severina zostały one zaliczone do grupy I. Klasyfikacja Severina jest łatwa w użyciu. W naszym materiale dobrze koresponduje z oceną kliniczną wg Mc Kay'a i jest wystarczająca do oceny odbudowy stawu.
Wnioski.Leczenie aparatem odwodzącym dysplazji stawu biodrowego rozpoczęte w pierwszych trzech miesiącach życia daje dobrą odbudowę stawu biodrowego.

Źródło: Czasopismo Ortopedia , traumatologia, rehabilitacja


Ortopedia - Dlaczego należy badać stawy biodrowe...
Dr hab. med. Jarosław Czubak
- Katedra i Klinika Ortopedii Dziecięcej Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Badania stawów biodrowych biodrowych noworodków i niemowląt weszły za sprawą aktywnej działalności prof. Wiktora Degi w skład podstawowego zestawu badań małych dzieci po porodzie. Stało się to, podobnie, jak w innych krajach europejskich na początku lat pięćdziesiątych. Ale dlaczego ortopedzi i pediatrzy wykonują te badania? Na to pytanie postaram się pokrótce odpowiedzieć.

Celem badań stawów biodrowych noworodków i niemowląt jest wykrycie i leczenie wady tych stawów. Wada nosi nazwę dysplazji. Dysplazja stawu biodrowego to zaburzenie jego rozwoju, które w konsekwencji prowadzi do niestabilności stawu. Niestabilność to stan, gdy idealne połączenie głowy i panewki stawu biodrowego ulega czasowemu rozłączeniu. Utrzymywanie się raz powstałej niestabilności może w dłuższym czasie doprowadzić do zwichnięcia stawu. Zwichnięcie początkowo jest odwracalne, to znaczy, że można nastawić (zreponować) głowę kości udowej do panewki. Jednak wraz z upływem czasu, powstaje stan zwichnięcia nieodprowadzalnego. Wówczas nie można już w łatwy sposób uzyskać wyleczenia tego stawu.

Dysplazja stawu biodrowego nazywano kiedyś wrodzoną. Po licznych dyskusjach zaproponowano zmianę nazwy na rozwojową, a nawet rozwijającą się dysplazję stawu biodrowego. Ta zmiana wskazuje na możliwość działania prewencyjnego, to jest takiego wpływu na rozwój stawu, by przyjął on ponownie swój prawidłowy tor.

Wada dotyczy różnego, w zależności od kontynentu i rasy, odsetka dzieci. W Europie środkowej częstość wady określa się na 1-4%. Niewielkie z pozoru objawy kliniczne stwierdzane u noworodka po porodzie, przy braku leczenia mogą doprowadzić do ciężkiego kalectwa w postaci zwichnięcia jednego lub obu stawów biodrowych oraz innych form wady, których następstwem jest ból i narastające ograniczenie funkcji stawu biodrowego objawiające się ograniczeniem wydolności chodu. Te ograniczenia pojawiają się wcześnie w rozwoju i są przyczyną istotnych problemów psychologicznych i socjologicznych młodego człowieka. Żadne z dzieci nie chce się przecież różnić od swoich rówieśników, a i rodzicom bardzo trudno pogodzić się z tą sytuacją.

Wobec tego co robić?
Aby zapobiec ciężkim następstwom wady konieczne jest najwcześniejsze jak to możliwe jej rozpoznanie i leczenie. Wówczas istnieje szansa na całkowite wyleczenie. Te warunki mogą zostać spełnione jedynie wtedy, gdy pediatrzy (neonatolodzy) i ortopedzi będą ze sobą ściśle współpracować. Rozpoznanie wady opiera się na stwierdzeniu objawów niestabilności stawów biodrowych po porodzie przy pomocy oceny klinicznej. Nie jest moim celem dokładne opisanie tych objawów, chcę jednak zwrócić uwagę, że badanie noworodka wymaga dużej zręczności i doświadczenia ze strony lekarza.

Są grupy noworodków, które bardziej niż inne narażone są na występowanie wady. U dziewczynek wada występuje 3-4 razy częściej niż u chłopców. Wada występuje również częściej, gdy płód narażony jest na działanie wewnątrzmacicznych czynników mechanicznych. Są to: położenie miednicowe, masa urodzeniowa powyżej 4000g, przedłużona ciąża powyżej 40 tygodni i małowodzie. Niestety dysplazja stawu biodrowego występuje również rodzinnie. Noworodki, których rodzeństwo lub rodzice dotknięci byli wadą również częściej niż inne mogą mieć dysplazję stawu biodrowego. Grupę wymienionych okoliczności towarzyszących dysplazji stawu biodrowego nazywa się czynnikami ryzyka tej wady. Zawsze przed przystąpieniem do badania noworodka należy sprawdzić występowanie lub nie czynników ryzyka.

Na koniec chcę wspomnieć o badaniu ultrasonograficznym stawów biodrowych, które stanowi istotne uzupełnienie badania klinicznego. Badanie jest proste, bezpośrednie, nieinwazyjne i można je wykonać już od okresu noworodkowego.

Na podstawie osobistego doświadczenia i własnych badań naukowych chcę zarekomendować następujący program badań przesiewowych obejmujący całą populację dzieci. Badanie kliniczne wszystkich noworodków musi odbywać się w oddziałach noworodkowych ciągu pierwszych dni po porodzie. Dzieci z objawami dysplazji lub z czynnikami ryzyka wymagają diagnostyki ultrasonograficznej jeszcze w oddziale lub poza, ale nie później niż do ukończenia 2 tygodnia życia. Chore stawy wymagają leczenia. U noworodków, u których nie stwierdza się żadnych objawów klinicznych wady i żadnych czynników ryzyka, ostateczne badanie kliniczne i ultrasonograficzne należy wykonać pomiędzy 9-12 tygodniem po porodzie. Szczelność systemu zapewniająca, że żaden z noworodków nie uniknie kontroli zależy od wspomnianej współpracy lekarzy pediatrów i ortopedów. Taki sposób realizowania opieki nad noworodkiem w aspekcie wykrywania i leczenia dysplazji stawu biodrowego zmniejszy liczbę badań dzieci zdrowych, a poprzez to zmniejszy poczucie lęku o zdrowie dziecka powstałe u jego rodziców. Prezentowany program uwzględnia naturalną historię rozwoju stawów biodrowych. Chciałbym wszystkim i sobie życzyć, by powstały możliwości jego realizacji. W jakimś sensie zależy to trochę od nas wszystkich, a wysoka świadomość zdrowotna jest warunkiem sine qua non.

źródło: erodzina.com
Ostatnio zmieniony przez Katja Wto 06 Pa, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
reniaa 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 27 Wrz 2009
Posty: 20
Skd: Piernikowo
Wysany: Wto 06 Pa, 2009   

Dzięki, Passifloro, za ten artykuł
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 06 Pa, 2009   

Pasifloro - brawo - świetna robota ten post!!! Nawet nadaje się na osobny temat w tym dziale! :-D
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Bea 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Doczya: 30 Wrz 2009
Posty: 100
Skd: okolice Warszawy
Wysany: Sro 07 Pa, 2009   

Ten temat został poruszony przez pana dr.Pawła Zawitkowskiego - fizykoterapeuty w "dzień dobry TVN" to jest poprzednia rozmowa a dzisiejsza pojawi sie pewnie jutro
http://dziendobrytvn.plej...l.html#autoplay
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 07 Pa, 2009   

Bea, http://forumbioderko.pl/v...8&highlight=tvn tu już temat został poruszony, a regulamin mówi &3. Zabrania się wielokrotnego publikowania powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach. Zapraszam do czytania regulaminu
Ostatnio zmieniony przez kinga Sro 15 Sie, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
kropeczka 
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 35
Doczya: 23 Lip 2009
Posty: 10
Skd: Śrem
Wysany: Czw 06 Maj, 2010   

Pasifloro wielkie brawa!!! Świetnie że zamieściłaś artykuł Profesora. Jestem przypadkiem który został zbagatelizowany przez lekarzy, mama mówiła, prosiła. A oni co? Wszystko jest dobrze, jest pani przewrażliwiona na punkcie swojego dziecka! Dopiero gdy zaczęłam chodzić zaczęli zauważać że faktycznie jest problem... Tylko że wtedy było już późno na reakcję. Operację miałam krótko przed skończeniem 3r.ż. Operował mnie ś.p. dr Pankowski i była to wtedy mocno zaawansowana operacja, niestety przez lata się wiele popsuło i trafiłam pod nóż profesora Czubaka! Wiem że gdy zostanę mamusią, pierwsze kroki skieruję do profesora - zresztą sama mu to obiecałam :)
_________________
Wszystko się może zdarzyć gdy serce pełne wiary!
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 06 Maj, 2010   

kropeczka, czuję się jakbyś opowiadała moją historię :(
Przy okazji skontroluj bioderka kilkakrotnie bo dysplazja jest dziedziczna Uważaj szczególnie przy dziewczynce, bo my kobietki genetycznie mamy słabsze kości.
 
     
kropeczka 
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 35
Doczya: 23 Lip 2009
Posty: 10
Skd: Śrem
Wysany: Pon 10 Maj, 2010   

strasznie smutne jest to że tak wiele z Naszych przypadków zostało zbagatelizowanych! miejmy nadzieję, że zdobywana przez Nas samych wiedza i własne doświadczenie doprowadzi do zmniejszenia ilości bioderkowiczów wśród naszych milusińskich :) tego życze Nam wszystkim!
_________________
Wszystko się może zdarzyć gdy serce pełne wiary!
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA
Popularus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 30 Wrz 2009
Posty: 135
Skd: Warszawa
Wysany: Czw 13 Maj, 2010   

ja też dołączyłbym się co do pewnego apelu. Poruszamy tutaj kwestie diagnostyki bioderek maluchów- mamusie i tatusiowie obserwujcie wasze dziecko. Ale dodałbym jeszcze jeden apel- PROFILAKTYKA. To, że maluch urodzi się ze zdrowymi bioderkami i dostanie 10 pkt skali niemowlaka to nie znaczy, że rodzic może sobie odpuścić. Sposób w jaki nasze dzieci w wieku szkolnym będą siedzieć, ruszać się ( o ile w ogóle będą, bo mogą ruszać palcami po klawiaturze komputera) jest szczególnie ważny nie tylko z powodu wad postawy i chorób im towarzyszących ale również z powodu późniejszych zmian w obrębie bioderek. Małe dzieci a szczególnie dziewczynki kiedy już potrafią siedzieć i chodzić często siadają okrakiem na kolanach ze stopami na zewnątrz ( ciężko opisać sposób siedzenia, łatwiej pokazać). Dłuższe siedzenie w takowej pozycji może sprzyjać późniejszym chorobom bioder czy też powstaniu zwiększonego kąta antertorsji szyjki kości udowej ( przodoskręcenie). Dlatego tak ważna jest obserwacja własnych dzieci, ich sposobu poruszania, siedzenia itp. Zawsze powtarzam swoim pacjentom- nadopiekuńczość rodziców w wieku dorastania dziecka jest wręcz wskazana. Lepiej pójść do lekarza czy też fizjoterapeuty i usłyszeć- nie musi się pani martwić, niż pójść za 10 lat i usłyszeć gorsze wieści. Dlatego apel dla wszystkich rodziców oraz przyszlych rodziców- wyprzedzajmy choroby :-)
 
     
jolanta454 
Popularus Bioderkus



Wiek: 59
Doczya: 21 Pa 2009
Posty: 91
Skd: Świętokrzyskie
Wysany: Pi 14 Maj, 2010   

Piotrek Medic, - Święte słowa :)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sob 15 Maj, 2010   

Piotrku - podpisuję się pod Twoim postem rękoma i nogami !
Drodzy Rodzice - przemyślcie ten post...
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.