Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: Katja
Pi 19 Cze, 2009
Apel do wszystkich świeżo upieczonych mam!!!
madzi_czer 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 31 Maj 2009
Posty: 145
Skd: z małego pokoju ;)
  Wysany: Wto 16 Cze, 2009   Apel do wszystkich świeżo upieczonych mam!!!

Apeluję do wszystkich świeżo upieczonych mam, aby jak najszybciej zjawiały się z maluchami w Poradni preluksacyjnej, wczesna diagnostyka jest niezmiernie ważna aby w przyszłości profesor miał mniej pracy ;)
Katju bardzo się cieszę, że zamieściłaś również ten dział w swoim forum! Jest to dla mnie bardzo bliski i ważny temat, ponieważ moja mała córcia w brzuchu wypięła się "pupą" na wyjście do świata i miałam cc. Tuż po urodzeniu wyglądała śmiesznie, z tymi swoimi wyprostowanymi nóżkami, które miała zarzucone prawie na uszy ;) Wtedy już wiedziałam, że muszę jak najszybciej iść z nią do ortopedy i zbadać stawy. Tym bardziej, że ja mam dyslazję wrodzoną. Pierwszą wizytę Tuśka miała w 5 tygodniu, wówczas okazało się, że lewy staw ma minimalnie gorszy. Lekarz kazał mi dużo małą kłaść na brzuszku. Druga wizyta miała miejsce, gdy skończyła 4 miesiące i wtedy już wszystko było ok. Trzecią wizytę miała wczoraj i wiem, że na 100% jest ok!
Wiem jednak, że niestety dużo mam nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest taka wizyta. Często spotykam się z opinią, że ortopeda "obejrzał tylko stawy" i wszystko jest ok. Wydał taką opinię bez wykonania usg a później dopiero mamy płaczą, gdy dziecko musi nosić np rozwórkę Koszli, poduszkę Frejki czy szelki Pavlika.
Ostatnio zmieniony przez madzi_czer Pon 22 Cze, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Wto 16 Cze, 2009   

Madzi_czer w 300% popieram Twój apel! Dzisiejsza medycyna daje szerokie możliwości diagnostyczne. Gdyby było tak 30 lat temu - dziś nie musiałybyśmy być operowane. Zapobiegliwość, wiedza i umiejętność korzystania z niej młodych mam może zapewnić ich pociechom zdrowe życie bez bólu.
 
     
AniaL 

Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 39
Doczya: 14 Cze 2009
Posty: 36
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 22 Cze, 2009   

Dołączam się do apelu, wprawdzie nie jestem jeszcze mamą, ale wiem jak moja przeżywa to że w przez nieudolność służby zdrowia ponad 20 lat temu muszę teraz to wszystko przechodzić. Najgorsze jest to że sama siebie o to obwinia, a przecież nie jest lekarzem i nie może wiedzieć wszystkiego.
 
 
     
madzi_czer 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 31 Maj 2009
Posty: 145
Skd: z małego pokoju ;)
Wysany: Pon 22 Cze, 2009   

AniaL napisa/a:
Dołączam się do apelu, wprawdzie nie jestem jeszcze mamą, ale wiem jak moja przeżywa to że w przez nieudolność służby zdrowia ponad 20 lat temu muszę teraz to wszystko przechodzić. Najgorsze jest to że sama siebie o to obwinia, a przecież nie jest lekarzem i nie może wiedzieć wszystkiego.

moja mama też ma żal do siebie i lekarzy, że zajeli się moim płaskostopiem a o biodrach nikt nie pomyślał :( Dopiero u mojej młodszej siostry wykryli, że ma dysplazję, bo mamie nie spodobały się jej fałdki. Bidulka nosiła szelki przez 3 miesiące (miała 3 msc gdy jej wykryli) :( Po dziś dzień pamiętam, jak ona się cieszyła, gdy choć na chwilkę miała je zdjęte!
_________________
"Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat" (J. Korczak)
 
 
     
AniaL
Go


Wysany: Pon 22 Cze, 2009   

ale przynajmniej dzieki temu nie musi teraz stresować się operacją :) warto było się trochę przemęczyć :)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 22 Cze, 2009   

Popieram apel z całego serca - wystarczy tak niewiele, a dziecko kiedyś nie będzie miało kłopotów ze stawami biodrowymi...Drogie Mamy nie zmarnujcie szansy jaką ma Wasze dziecko na życie w zdrowiu !!! Lekarze ortopedzi mają rację strasząc Was konsekwencjami zaniedbania leczenia stawów biodrowych u maluszków. Posłuchajcie ich !!!
 
     
AlaD 
AlaD
Mikrus Bioderkus



Wiek: 62
Doczya: 22 Cze 2009
Posty: 3
Skd: Wa-wa
Wysany: Pon 22 Cze, 2009   

"Dużą rolę w powstawaniu dysplazji stawu biodrowego pełnią czynniki genetyczne. Potwierdza to częstsze rodzinne występowanie dysplazji biodra oraz częstsze występowanie wady u dziewczynek (4 - 6 razy częściej niż w chłopców)."
Zwłaszcza mamy, które same miały i/lub mają problemy z biodrami powinny pilnować bioderek swoich maluszków.
Lekarze przeprowadzający badania USG stawów biodrowych moich synów zawsze byli informowani o obciążeniach ze strony matki. Badania przeprowadzano bardzo skrupulatnie a w przypadku wątpliwości zlecone zostało dodatkowe badanie Rtg - właśnie ze względu na obciążenie rodzinne.
 
     
Audrey 
Ta z ava to ja!:)

Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 33
Doczya: 23 Cze 2009
Posty: 51
Wysany: Sro 24 Cze, 2009   

Madziu podpisuję się pod Twoim apelem. Wszystkie mamusie koniecznie zabiegajcie o dokładne badania swoich maluchów! Ja jestem dzieckiem, które przez niedopatrzenie lekarzy i twierdzenia "wszystko w porządku" musiało wiele przejść, gdy po kolejnych interwencjach rodziców i rentgenie, które zgodził się wykonać lekarz "po znajomości", wykazało obustronną dysplazję. Najprawdopodobniej gdyby wszystko wcześniej wykryto, nie miałabym teraz żadnych problemów z nogami, a nawet jeśli jakieś, to zapewne niewielkie, nie wymagające operacji.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 07 Lip, 2009   

Madziu popieram Twoj apel w 1994 roku urodzilam corke Po badaniach dowiedzialam sie ze tez ma problemy z bioderkami Poplakalam sie tylko dlatego ze wiem jak to jest zyc z ta choroba Na szczescie bylo to tak wczesnie wykryte ze te wade mozna bylo skorygowac 3 pieluchami tetrowymi Na dzien dzisiejszy corka jest zdrowa i ma piatke z w-f-u
 
     
mojmira 
mojmira
Mikrus Bioderkus




Wiek: 43
Doczya: 21 Sie 2009
Posty: 8
Skd: Wodzisław Śl.
Wysany: Pi 21 Sie, 2009   

U mnie w szpitalu automatycznie wszystkie noworodki otrzymują skierowanie na badanie bioderek. Dzieki temu szybko wykryto i rozpoczęto leczenie bioderek mojej córki. Stwierdzono stan zagrożenie typu IIc lewego bioderka, przypominam że ideałem jest Ia . Na początku nosiła podwójne pieluchy tetrowe potem przepisano jej poduszkę frejki ( jest to rozpurka na szelkach wykonana z grubego filcu).

Mam jedną radę dla matek w podobnej sytuacji.y
KUPUJCIE PODUSZKI FREJKI Z KLINAMI.
Kliny to dodatkowe poduszeczki pod nóżki przyczepiane na rzepach, które pomagają utrzymać prawidłowe ustawienie bioderek i nóżek dziecka, niwelują również przestrzeń jaką tworzą pieluchomajtki typu pampers. A przedewszystkim przyśpieszają leczenie dziecka. Moja mała przez dwa miesiące nosiła poduszkę frejki bez klinów i były marne efekty. Kiedy zamontowałam jej kliny, po miesiącu była już wyraźna poprawa.

Takie poduszki można kupić w sklepach medycnych lub w internecie , są droższe prawie o połowę ale warto.
_________________
jestem mamą , jestem tu bo moja mała miała zagrożenie dysmplastycznością lewego bioderka typu IIc
 
     
madzi_czer 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 31 Maj 2009
Posty: 145
Skd: z małego pokoju ;)
Wysany: Pi 21 Sie, 2009   

mojmira, witaj na forum! :-D Jeżeli możesz, to opisz nam coś więcej o swoich doświadczeniach w leczeniu córeczki! Może masz więcej ciekawych i cennych rad dla innych mam!
_________________
"Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat" (J. Korczak)
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 21 Sie, 2009   

Mojmiro - cieszę się , że jesteś z nami. Liczymy na opis Twoich doświadczeń z leczeniem córki - może napisz nowy temat z historią jej leczenia ? To byłoby bardzo cenne źródło informacji dla innych mam. Pozdrawiam ! :-)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
mojmira 
mojmira
Mikrus Bioderkus




Wiek: 43
Doczya: 21 Sie 2009
Posty: 8
Skd: Wodzisław Śl.
Wysany: Wto 29 Wrz, 2009   

Dzisiaj ide z małą do ortopedy, miejmy nadzieję że ostatni raz,
:-| Mam zdjęcie rendgenowskie wygląda dobrze, lekarz przekonuje mnie że już jest ok, ale wymusiłam na nim tego rendgena, chce mieć pewność,
_________________
jestem mamą , jestem tu bo moja mała miała zagrożenie dysmplastycznością lewego bioderka typu IIc
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 29 Wrz, 2009   

mojmira, bardzo dobrze, że nacisnęłaś My mamy musimy być pewne!
Trzymam kciuki i na pewno wszystko będzie dobrze ;-)
 
     
mojmira 
mojmira
Mikrus Bioderkus




Wiek: 43
Doczya: 21 Sie 2009
Posty: 8
Skd: Wodzisław Śl.
Wysany: Wto 29 Wrz, 2009   

Właśnie wróciłam, wszystko dobrze, chociaż w pierwszym momencie mnie zaniepokoił bo patrzył na zdjęcie i nic nie mówił. Ale wszystko ok. mam się zgłosić do kontroli jak zacznie chodzić. :->
_________________
jestem mamą , jestem tu bo moja mała miała zagrożenie dysmplastycznością lewego bioderka typu IIc
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.