Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przydatne i praktyczne gadżety
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Czw 09 Lip, 2009   Przydatne i praktyczne gadżety

Jest kilka, a może kilkanaście przydatnych rzeczy, które warto mieć pod ręką po operacji endoprotezy, osteotomii czy innym zabiegu ratującym nasze bioderka. Poniżej dla wszystkich, którzy są jeszcze "przed" postaram się przybliżyć ich znaczenie.

Zapraszam też do szerokiego wątku - jak przygotować sobie dom na powrót ze szpitala:
TUTAJ

Oraz co zabrać ze sobą do szpitala:
TUTAJ

1) Sprytne majtaski

To z reguły większe o rozmiar niż nosimy na co dzień majtki, które nieco przerabiamy za pomocą tasiemek, igły i nitki (polecam skorzystać z usług zaprzyjaźnionej krawcowej). Abyśmy podczas pobytu w szpitalu czyli się komfortowo, samodzielnie mogli zmieniać bieliznę oraz zakładać ją i zdejmować na potrzeby użytkowania po operacji basenu a także nie krępować się nagością miejsc intymnych podczas zmian opatrunku czy lekarskiego obchodu proponuję przygotować sobie kilka par takich sprytnych majtek. To zwykłe, wygodne majtki, przecięte po stronie operowanej nogi z wszytymi tasiemkami, które pozwalają zdejmować bieliznę bez konieczności zginania czy unoszenia świeżo operowanej nogi co jest trudne i niejednokrotnie uciążliwe. Majtki są często z powodzeniem w użyciu do momentu zdjęcia szwów. Świetnie sprawdzają się zarówno u Panów jak i u Pań.
Poniżej foto:



2) Mata antypoślizgowa pod prysznic/do wanny

Łazienka jest miejscem gdzie o kontuzje nietrudno... Na mokrej nawierzchni ryzyko poślizgnięcia się i upadku jest bardzo duże, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo, również podczas kąpieli. Maty antypoślizgowe zmniejszają ryzyko niebezpiecznych poślizgnięć i upadków, dlatego warto o nich pomyśleć kiedy jesteśmy niesprawni tuż po operacji.


3) Stołek/taboret pod prysznic

Stołek czy taboret dla osób mających w domu prysznic jest niezbędny. Umożliwia kąpiel pod prysznicem w pozycji siedzącej, a jak wiadomo, po operacji dłuższe stanie, szczególnie pod prysznicem nie jest możliwe. Możemy zaopatrzyć się w profesjonalny stołek, który ma opcję regulacji nóżek i jest specjalnie profilowany. Równie dobrze sprawdza się zwykły kuchenny taboret (najlepiej plastikowy, gdyż drewniane szybko niszczeją i wypaczają się od wody).



4) Siedzisko na wannę


Dla tych, którzy preferują w domu wannę po operacji wspaniałym udogodnieniem jest siedzisko na wannę. Ławeczka pomaga wygodnie skorzystać z kąpieli, a osobom z endoprotezą zapewnia komfort wysokiego siedzenia i ochronę przez ewentualnością wywichnięcia się endoprotezy przy dużym zgięciu. Przydatne i sprytne. Są różne rodzaje ławeczek, o uchwytach zagiętych lub prostych. Przed wyborem zwróćcie uwagę na kształt swojej wanny i cenę - wiele z nich w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym jest mocno zawyżona (swoją zakupiłam w cenie ok. 60 zł).


5) Podwyższenie łóżka

Po operacjach stawu biodrowego poleca się pacjentom podnieść łóżko do wysokości 70-75 cm co znacznie ułatwia wchodzenie do łóżka. Najprostszym sposobem który osobiście zastosowałam w swojej sypialni to podłożenie pod nóżki łóżka zwykłych cegieł. Może nie są eleganckie, ale nie o to tu chodzi, za to dają komfort i wygodę. Dla lubiących estetykę - zawsze można przykryć łóżko długą narzutą - ot i problem cegieł na widoku z głowy :-) Niektórzy na tą potrzebę organizują sobie także drewniane podwyższenia zamawiając u stolarza odpowiedniej wysokości placki. Oba sposoby dobre i skuteczne. Polecam.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 09 Lip, 2009   

Pacjenci z wszczepioną endoprotezą powinni zaopatrzyć się w nakładkę podwyższającą na sedes.


Ceny jak się dowiadywałam w miejscowej aptece od ok70zł są z klapą lub bez
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Czw 09 Lip, 2009   

Pasifloro, - podwyższenie na toaletę jest pomocne nie tylko dla pacjentów po endo. Korzysta się z niego także po takich zabiegach jak osteotomia czy artroskopia. Osobiście z powodzeniem używałam po obu operacjach biodra.
Co do chwytaka - ja swojego nie używałam, ale wielu ceni sobie jego możliwości. Szczególnie osoby starsze, które jednak mniej się poruszają.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 09 Lip, 2009   

Pacjenci po endoprotezoplastyce oraz po kapoplastyce niech koniecznie zaopatrzą się w pończochy okołooperacyjne można tez nogę bandażować ale po co sobie utrudniać życie Zalecany okres ich używania po operacji to 4-6 tygodni.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Wto 14 Lip, 2009   

Myślę, że to bardzo dobry pomysł z tymi pończochami. Nie bez powodu bandażują nam nogi przed zabiegiem, jest to tzw. profilaktyka przeciwżylakowa, przeciwobrzękowa, zapobiega to powstawaniu zakrzepów czy zatorów żylnych lub tętniczych, które mogą powstać w wyniku długotrwałego unieruchomienia pacjenta.

Przykre jest to, że nie zaleca się pacjentom stosowania pończoch właśnie w okresie pooperacyjnym, kiedy to jest unieruchomiony, kiedy aktywność życiowa oraz aktywność samej operowanej nogi jest prawie żadna!!

Częstym powikłaniem po dużych zabiegach ortopedycznych kończyn dolnych jest właśnie zakrzepowe zapalenie żył głębokich czy powierzchniowych, bo pacjent nie wiedział, że może nosić pończochy, które wraz z zastrzykami przeciwzakrzepowymi tworzą wystarczająca ochronę przed przykrymi powikłaniami. Warto tez nosić pończochy gdyż chronią one układ żylny, tworzą ucisk, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko powstawania krwiaków pooperacyjnych. Warto zainwestować kilka złotych (50zl w zależności od rodzaju i producenta) w pończochy czy też rajstopy antyżylakowe aby móc cieszyć się zdrowiem i szybkim powrotem do pełnej sprawności.....Pończochy zaleca się nosić 4-6 tygodni lub do momentu uzyskania pełnej sprawności operowanej kończyny

A takie cudeńka wyglądają mniej więcej tak:


_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Nie 09 Sie, 2009   

Katja. Tylko jedna uwago dotycząca wątku - jak przygotować sobie dom na powrót ze szpitala.
Zwóć uwagę na zdjęcie siedziska na wannę umieszczone w punkcie 4. Jego konstrukcja jest tak nieszczęśliwie pomyślana, że kształt uchwytów utrzymujących ją na brzegach wanny obniża poziom siedziska o dobre 15 cm. Skutek: osoba korzystająca z takiej właśnie ławeczki ma zgięte st biodrowe dużo powyżej 90 stopni. Aby tego uniknąć o wiele lepsza jest prosta ławeczka (kształt deski), gdzie siedzisko jest na poziomie brzegów wanny.
Z tych samych względów należy się dobrze przyjrzeć wysokości taboretu do wanny/prysznica i dokonać. Przy regulowanej wys. nóżek nie powinno to stanowić problemu choć trzeba sprawdzić jaka jest możliwa max. wysokość regulacji.

pasiflora napisa/a:
Pacjenci po endoprotezoplastyce oraz po kapoplastyce niech koniecznie zaopatrzą się w pończochy okołooperacyjne ( Firma Paniteresa medica S.A. przysyła za zaliczeniem-mają silne działanie przeciw trombozie ) można tez nogę bandażować ale po co sobie utrudniać życie Zalecany okres ich używania po operacji to 4-6 tygodni.


Pasifloro. Te pończochy to dobry pomysł. Używają ich również niektórzy lekarze i pielęgniarki podczas kilkugodzinnego stania przy stole operacyjnym.
Jedna uwaga, podawane w sklepach wymiary (XS, S, M, L ....) często nie gwarantują ich dobrego dopasowania do gabarytów naszych kończyn (każdy z nas ma przecież inne).
Stąd wynika konieczność wzięcia bardzo dokładnych obwodów nogi w kilku, ściśle określonych miejscach. Znam w Warszawie adres firmy godnej polecenia. Na miejscu odbywa się wzięcie takich wymiarów i dobranie odpowiednich pończoch. Wprawdzie wiąże się to z wyższymi kosztami ale naprawdę warto.
Czas ich noszenia jest różny. Generalnie nosimy je do czasu kiedy pompa mięśniowa nie zacznie działać prawidłowo i nie ulegnie poprawie wydolność żylna.

pozdrawiam,
Fizkom
 
     
elba71 

Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 53
Doczya: 23 Cze 2009
Posty: 15
Skd: Rzeszów
Wysany: Pi 14 Sie, 2009   

Powrócę do tematu rzeczy przydatnych w szpitalu. Z mojego doświadczenia wynika że opisane wcześniej majtki z tasiemkami są super pomysłem,tylko koniecznie trzeba sobie kupić naprawdę większe. Było nas kilka na sali z tymi majtkami i praktycznie każda z nas miała je trochę za małe. Sprawę ratują te tasiemki. Ja np kupiłam rozmiar większe a po zabiegu wszystko było tak opuchnięte że przybyło mi 10 cm w obwodzie, tak więc nadrabiałam tasiemkami dobrych parę cm. Teraz jest już lepiej, ale naprawdę pierwsze dni po zabiegu ma się pupę maxi,więc dziewczyny trzeba iść na całość!!! To jak z biustonoszem w trakcie karmienia, te co mają już dzieci to wiedzą o czym piszę-(idziesz do sklepu i stwierdzasz że właściwie to lepiej iść od razu do sportowego po namiot dwuosobowy -żartuję teraz są na szczęście dla matek karmiących-wyjaśniam aby nie wypłoszyć wszystkich PRZYSZŁYCH SZCZĘŚLIWYCH MAM)
Pozdrawiam
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Czw 20 Sie, 2009   MATERAC PRZECIWODLEŻYNOWY NA TRUDNE DOLEGLIWOŚCI:)

Troszkę nagnę regulamin forum, ale chcę aby ta informacja była w osobnym poście:)Mam nadzieję, ze mi wybaczycie:)

Więc polecam materac przeciwodleżynowy dobrej, renomowanej firmy Model BioFtote 2000. Przydatny jest nie tylko dla ludzi, którzy długo są unieruchomieni (nawet do kilku lat), ale również dla osób, które lubią wygodnie spać...Jest to dobry gadżet dla wszystkich, którzy są po zabiegach ortopedycznych i którzy muszą przez dłuższy czas spoczywać w łóżku, lub których aktywność ruchowa jest ograniczona:) Materac chroni nas przed odleżynami, które mogą już powstać nawet po 6-8 godzinach w bezruchu na piętach, kości krzyżowej, łopatkach;/ Ten rodzaj materaca jest o tyle dobry iż posiada on 2 komory główne, 130 komór powietrznych, które co kilka minut są napełniane i opróżniane z powietrza, przez co ciało nie jest narażone na ciągły ucisk i ma swego rodzaju masaż.
Warto rozważyć kupno takiego materaca i korzystać z niego nie tylko w czasie choroby:)
A kupić można takie cudo oczywiście w sklepach medycznych lub np na ALLEGRO (Materac )gdzie cena z pewnością będzie mniejsza niż w sklepie :)

A tak mniej więcej wygląda:

_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 25 Sie, 2009   

Kolejny gadżet :shock: Myślę, że potrzebny. Pomysł Jaagny Tym bardziej, że koszt nie jest zbyt wysoki.

Kaczka damska koszt ok 10zł


Kaczka damska koszt ok 21zł


Kaczka damska lub męska jednorazowa koszt od 2,50zł
Ostatnio zmieniony przez Katja Wto 31 Maj, 2011, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Nie 13 Wrz, 2009   

TOALETOWE PODKŁADKI HIGIENICZNE

- zapewnia higienę użytkowania WC,
- chroni przed zakażeniami,
- po użyciu samoczynnie spłukiwana,
- ulega biodegradacji,

BARDZO PRZYDATNY GADŻET, W SZCZEGÓLNOŚCI W TYCH TRUDNYCH CHWILACH PO OPERACJI, KIEDY KORZYSTANIE Z PUBLICZNEJ TOALETY NA TZW. "MAŁYSZA" NIE WCHODZI W GRĘ.

WYPRÓBOWAŁAM POLECAM. PRODUKT MOŻNA KUPIĆ W SKLEPACH MEDYCZNYCH LUB A APTEKACH INTERNETOWYCH, W ZWYKŁYCH NIE SPOTKAŁAM. KOSZT TO OKOŁO 25 ZŁ ZA 100 SZTUK.


_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Pon 14 Wrz, 2009   

Jest też ich mniejsza wersja (apteki itp) pakowane po 10 szt -koszt ok 50 gr. Faktycznie świetna sprawa do szpitala jak również w czasie rekonwalescencji gdzie korzystanie z toalety na tzw."narciarza" jest niemożliwe ;-)
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 17 Wrz, 2009   

Chciałam Wam pokazać na czym śmiga Duśka po mieszkaniu

Świetna rzecz!!! Choć niestety nie dla mnie :-( gdyż moje biodra sie nie odwodzą i to coś między nogami jest po prostu za szerokie , ale poszperałam na necie i proszę co znalałam

To są akcesoria z salonów fryzjerskich lub gabinetów stomatologicznych Pierwszy cena ok 330 zł a drugi tylko 150zł
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Czw 17 Wrz, 2009   

Mówią, że kto pyta nie błądzi, a teraz okazuje się, że kto szuka ten znajdzie :-D Zwykłe krzesło biurowe też daje radę, co więcej ktoś z tyłu może Cie pchać :-P Tylko jeszcze dobrze, gdy w domu brak progów :->
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 18 Wrz, 2009   

Ja też lubię krzesło biurowe podniesione na maksa. szczególnie po operacji siedziało mi się super.
Pomysł Duski jest extra! Bo różnica polega na innym wyprofilowaniu krzesła fryzjerskiego - on jest od razu przystosowany do siedzenia i przemieszczania się i to właśnie do wielogodzinnego przemieszczania się i właściwego siedzenia w tym czasie, nawet podczas prac innych niż w pozycji siedzącej.
Biurowe krzesło jest inaczej wyprofilowane - ono jest przezbaczone do siedzenia i poruszania się od czasu do czasu.
Kto siedział na obu krzesłach dłuższy czas i przemieszczał się na nich będzie od razu czuł różnicę.
Świetnie Pasifloro, że ten pomysł umieściłaś na forum, napewno wiele osób będzie zainteresowanych.
Tyle, że siedząc bez oparcia trzeba bardziej pilnować ciała, żeby siedziało prawidłowo.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 18 Wrz, 2009   

AgaW, budowa tego taboretu wymusza prawidłową postawę. I to jest też dość ważna zaleta tego gadżetu
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.