Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
ZNIECZULENIE dolędźwiowe oraz ogólne
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 38
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Pi 10 Lip, 2009   ZNIECZULENIE dolędźwiowe oraz ogólne

Mam nadzieję, że ten watek okaże się pomocny dla tych, którzy swoją walkę o zdrowie dopiero zaczynają (mam nadzieję, że takich osób jest jak najmniej:)) i którzy chcą się dowiedzieć coś na powyższy temat:)

Czy istnieje możliwość uszkodzenia rdzenia kręgowego lub nerwów w czasie takiego znieczulenia?

ODP:

Nie, takiej możliwości nie ma, pod warunkiem umiejętnego i odpowiednio ostrożnego wykonywania takiego znieczulenia.

Czy ukłucie w plecy jest bardzo bolesne?

ODP:

Ból w miejscu ukłucia porównywalny jest z ukłuciem komara, jest to więc zupełnie minimalne wrażenie bólowe.

Czy istnieją jakiś problemy z oddawaniem stolca po przeprowadzonym znieczuleniu?

ODP:

Problemów takich nie ma – nie należy się obawiać problemów z nietrzymaniem stolca lub moczu. Wprost przeciwnie – po wykonaniu takiego znieczulenia istnieje tendencja do zatrzymania moczu i zaparcia.

Czy to prawda, że po znieczuleniu muszę leżeć na płasko?

ODP:

Tak, leżenie na płasko przez okres kilku godzin po zabiegu zapobiega powstawaniu bólów głowy. Najważniejsze jest unikanie wstawania, chodzenia, siadania i podnoszenia ciężarów. Zdania uczonych, co do przyczyny powstawania ewentualnych bólów głowy po tym znieczuleniu są od lat podzielone

Czy może się zdarzyć zatrzymanie moczu po znieczuleniu dolędźwiowym (podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym) ?

ODP:

Tak, mogą się przejściowo pojawić takie problemy, ale na szczęście szybko one ustępują. W przypadku nasilonego zatrzymania moczy zostaje przeprowadzone cewnikowanie pęcherza moczowego.
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
Ostatnio zmieniony przez kinga Pon 04 Pa, 2010, w caoci zmieniany 3 razy  
 
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Sob 11 Lip, 2009   

ZDECYDOWANIE ODRADZAM NIE NIE NIE I JESZCZE RAZ NIE !!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jeżeli nie macie problemów z sercem, nadcisnieniem czy tarczycą decytujcie sie na znieczulenie ogólne (narkozę). Za całym szacunkiem Jowi, wiem, że mialaś dobre intencje, ale opis tego znieczulenia to jedna tysięczna prawdy.
 
 
     
mala_klara 
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 40
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 27
Skd: Cieszyn
Wysany: Sob 11 Lip, 2009   

??? Jak ma to rozumieć? :shock: olifffka chcesz powiedzieć, że to znieczulenie w kręgosłup jest niebezpieczne czy bolesne???!! Nie rozumiem? Z tego co słyszałam większość szpitali stosuje teraz właśnie taki rodzaj znieczulenia i nie ma mowy nawet o jakimś wyborze pacjenta :-?
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Sob 11 Lip, 2009   

mala_klara, niebezpieczne szczególnie u osób które mają niestabilną miednice, ponieważ również kręgi ukladają się nieco inaczej. Poza tym u młodych osób jest niewskazane gdyż jest to ingerencja w kręgoslup i można odczuwać bóle w nim nawet przez kilka lat. Jest równie niebezpieczne jak punkcja i pobieranie płynu mózgowo rdzeniowego. Poza tym zaraz po samym zabiegu bardzo dokuczliwy jest ból pleców i glowy (pozycja na plasko wcale przed nim nie chroni). A jeżeli pacjent ma to "szczęście", że trafi na niedouczonego anestezjologa, może się to skończyć niewydolnością krążeniowo-oddechową. NAPRAWDĘ ODRADZAM !
Ostatnio zmieniony przez Katja Sob 11 Lip, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sob 11 Lip, 2009   

olifffka, cóż za piękny awatar :-P
Rozmyślałam i przerabiałam ten temat i kolejny raz podpisze papierek ze rezygnuje z "blokady" a wybiorę narkozę
Olifffka popieram Twoje zdanie
Ostatnio zmieniony przez Jowi Sro 05 Sie, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 38
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Nie 12 Lip, 2009   

Zdaje sobie sprawę że ten opis to przyjemniejsza strona prawdy....i sadze, ze nie chciałabyś usłyszeć od strony medycznej jak to naprawdę wygląda a już na pewno nie chciałabyś znać ryzyka znieczulenia ogólnego i wiedzieć krok po kroku co z Tobą się dzieje....

generalnie anestezjologia nie zna optymalnego sposobu na to, aby było jak najlepiej, jak najlepiej dla pacjenta

olifffka napisa/a:
Poza tym zaraz po samym zabiegu bardzo dokuczliwy jest ból pleców i głowy (pozycja na płasko wcale przed nim nie chroni). A jeżeli pacjent ma to "szczęście", że trafi na niedouczonego anestezjologa, może się to skończyć niewydolnością krążeniowo-oddechową. NAPRAWDĘ ODRADZAM !


Nie wiem szczerze mówiąc skąd bierzesz takie informację.....no ale cóż.....
Ból pleców owszem jest i faktycznie można go odczuwać nawet do pól roku od podania znieczulenia.....a pozycja plaska może i nie chroni przed bólem głowy, tak naprawdę powinno się po znieczuleniu dolędźwiowym przez 2 godziny leżeć na brzuchu, a potem przez 12 h na plecach płasko .....ale niestety uczy się takich zasad ale w praktyce szpitalnej tego się ich nie stosuje.....Co więcej myślę że prof. tez by się z Tobą nie zgodził gdyż sam zaleca leżenie bez podnoszenia głowy:)

A niewydolność krążeniowo - oddechowa zdarza się bardzo rzadko......żeby nie powiedzieć wcale jeśli chodzi o znieczulenie dolędźwiowe. I jeśli można porównać je do znieczulenia ogólnego to jest z pewnością o wiele bezpieczniejsze.....no chyba ze ktoś trafi w ręce "kompetentnego"anestezjologa, który podczas intubacji dotchawiczej nie rozpędzi się i nie złamie ci szczeki......a to znacznie częściej się zdarza niż powikłania wynikające ze znieczulenia, które tak odradzasz;/

pozdrawiam
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
Ostatnio zmieniony przez Jowi Sro 05 Sie, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Nie 12 Lip, 2009   

Jowi, z autopsji wiem z własnego doświadczenia. I lepiej nie pisz tutaj, że nie zdaża się wogóle bo mija się to z prawdą. Nie ma znieczulenia w stu procentach bezpiecznego, wiec nie rozumiem skad takie zachwyty nad dolędzwiowym.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=_7C9KbvSJJQ
 
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 38
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Pon 13 Lip, 2009   

olifffka napisa/a:
I lepiej nie pisz tutaj, że nie zdarza się w ogóle bo mija się to z prawdą. Nie ma znieczulenia w stu procentach bezpiecznego, wiec nie rozumiem skąd takie zachwyty nad dolędźwiowym.


Nie chce się sprzeczać, ale z pewnością nie zachwycam się nad żadnym znieczuleniem a już na pewno nie nad zewnątrzoponowym czy znieczuleniem całkowitym ogólnym i nigdzie nie napisałam, że polecam takie czy owakie znieczulenie, bo nie leży to w moich kompetencjach....czasem po prostu ma sie zwyczajnie pecha, że wszystkie przykre rzeczy spotykają Nas....albo trafiamy na jakiś mało sprawne ręce....
A propo niewydolności krążeniowo - oddechowej, zespołu popunkcyjnego, bólu kręgosłupa, czy nieumiejętności wykonania znieczulenia ogólnego (Złamanie stawu żuchwowo-skroniowego, za duża dawka leków znieczulających)itp,itd to mogłabym opisać z własnego doświadczenia bycia pacjentem,czy tez od drugiej strony, ale nie widzę w tym sensu....i bez względu na własne czy naukowe doświadczenia będę trzymać się swojego zdania, ze powikłania zdarzają się rzadko i przykro mi oliffka, że akurat Ty znalazłaś się w tym %;(
a decyzję co do wyboru rodzaju znieczulenia i tak pewnie podejmie anestezjolog po przeprowadzeniu wywiadu, bo niestety w dalszym ciągu w szpitalu, jesteśmy chorym biodrem, kolanem, ręką a nie koniecznie pacjentem.....

może kiedyś się to zmieni....
pozdrawiam
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
Ostatnio zmieniony przez Jowi Sro 05 Sie, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Pon 13 Lip, 2009   

Jowi, od 2005 roku pacjent (który anestezlologicznie jest zdrowy) ma sam prawo wybrać znieczulenie, tylko niestety niewielu sobie zdaje z tego sprawę. Dlatego też aby dokonać świadomego wyboru, trzeba mięć wystarczającą wiedzę pod względem ryzyka jak i korzyści. A taka jest prawda, że pacjentom jest proponowane nieczulenie dolędźwiowe gdyż jest mniej "pracochłonne" i tańsze od znieczulenia ogólnego... takie są brutalne realia.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=_7C9KbvSJJQ
Ostatnio zmieniony przez Katja Pon 13 Lip, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 38
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Pon 13 Lip, 2009   

Oczywiście sie z Toba zgadzam.....niby mozna wybierać samemu znieczulenie, ale niestety tak jak piszesz realia sa inne oby taniej, szybciej i niemal że hurtowo, wszyscy stawiani pod jedną linią i mierzeni jedną miarą.....niestety
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Pon 13 Lip, 2009   

Jowi napisa/a:
Oczywiście sie z Toba zgadzam.....niby mozna wybierać samemu znieczulenie, ale niestety ak jak piszesz realia sa inne oby taniej, szybciej i niemal że hurtowo, wszyscy stawiani pod jedną linią i mierzeni jedną miarą.....niestety


Yhm, ale po to m.in. jest to forum, żeby Ci, którzy tu zaglądaja nie czuli się tak bezradnie i mieli siły żeby walczyć z tymi realiami. Niestety niewielu ludzi w naszym kraju pamięta, że lekarz jest dla pacjenta i to on ma pomagać, a nie na odwrót: pacjent dla lekarza. A im większa wiedze posiadamy tym łatwiej jest nam powiedzieć NIE lub też umiejętnie formułowac pytania.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=_7C9KbvSJJQ
Ostatnio zmieniony przez Katja Pon 13 Lip, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 13 Lip, 2009   

olifffka napisa/a:
...umiejętnie formułować pytania.
to jest zawsze ważne w spotkaniach z lekarzami
Ostatnio zmieniony przez Jowi Sro 05 Sie, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 38
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Pon 13 Lip, 2009   

odchodząc od tematu troszkę chciałabym zwrócic uwagę na istotne informacje takie jak uczulenia w szczególności na leki!!!!!!

Anestezjolog pyta o takie rzeczy i zapisuje je w karcie przebiegu znieczulenia, która potem powinna trafić do dokumentacji medycznej.

UPEWNIJCIE SIE KILKA RAZY CZY OBY TAK WAŻNE INFORMACJE ZOSTAŁY ZAPISANE!!!! .....dzięki swojej przezorności uniknełam wstrząsu anafilaktycznego....bo ktoś żle zanotował informacje odnośnie nietolerancji przeze mnie leków przeciwbólowych.....pytajcie o nazwy i bądźcie w 100% pewni, że w kroplówce jest dla Was coś co Wam nie zaszkodzi!!!!!
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Pon 13 Lip, 2009   

OJ tak patrzymy na rączki :mrgreen:
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=_7C9KbvSJJQ
 
 
     
mala_klara 
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 40
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 27
Skd: Cieszyn
Wysany: Pon 13 Lip, 2009   

Jowi napisa/a:
i sadze, ze nie chcialabys uslyszec od strony medycznej jak to naprawde wyglada a juz napewno nie chcialabys znac ryzyka znieczulenia ogolnego i wiedziec krok po kroku co z Tobą sie dzieje....


Dobra, Jowi, powiedz w takim razie jakie są niebezpieczeństwa i konsekwencje w takim razie w odniesieniu do znieczulenia ogólnego? To bardzo ważny temat dla każdego przyszłego pacjenta, który idzie pod nóż. Napisz proszę. Tylko bez owijania w bawełnę. Wolę być świadoma "co mogę sobie zafundować" w takim przypadku.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.