Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Adam - moja historia
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Nie 24 Cze, 2012   

pasiflora napisa/a:
Ponad to niektóre bym nie dała rady wykonać :P
Bo jesteś niestety osobą z problemami, podobnie jak ja :-P . Ja na jedną stronę wykonam wszystkie ćwiczenia a na drugą, niektórych nie dam rady - te, gdzie musiałabym stanąć na gorszej nodze - odpadają. Zgadzam się jednak z Adamem. Przejrzałam te ćwiczenia i uważam, że jeśli jesteśmy w stanie je swobodnie wykonać, to super, jest dobrze i dobre są rokowania. Gorzej, jak nie. Można je uznać za swego rodzaju test, czy damy radę normalnie chodzić. Oczywistym jest, że nic nie można robić na siłę i jeśli jakiekolwiek z przytoczonych ćwiczeń sprawia komuś kłopot, to nie powinien wykonywać go bez konsultacji i tyle. To są na tyle podstawowe ćwiczenia, że jeśli z jakimś mamy problem to jest sygnał, aby właśnie udać się do fizjoterapeuty a wtedy, albo nam pomoże, ale niekoniecznie. Mam operowane 2 nogi jedną, tą operowaną ostatni raz 2 lata temu i drugą operowaną rok temu a więc mam skalę porównawczą. Generalnie irytujące jest to, że problem fizjoterapii przedstawiany na tym forum jest taki, iż jeśli nie pójdziesz do prywatnego, dobrego rehabilitanta,to stanie się jakaś straszna rzecz i z pewnością nigdy nie nauczysz się prawidłowo chodzić. Tymczasem ja prawie 2 lata bezustannie miałam rehabilitowaną tą gorszą nogę i cóż niewiele mi to dało, bo dać nie mogło. Natomiast druga noga, rehabilitowana tylko przy okazji i bez szczególnego zwracania na nią uwagi, praktycznie sama wróciła do formy i dzisiaj dla mnie jest tak, jak zupełnie zdrowa. Śmiem twierdzić, że i bez rehabilitacji noga tak samo by dobrze funkcjonowała jak obecnie. Natomiast tej drugiej nodze, rehabilitacja niewiele pomogła. Powoli się wzmacnia, ale najwięcej pomógł jej czas i samo chodzenie. Odstawienie kul w pewnym momencie było najlepszą moją decyzją. Ustały kłucia w klatce piersiowej, bo się wzmocniły mięśnie, które przy chodzeniu przez 2 lata z kulami uległy osłabieniu. Odstawienie kul wpłynęło również na wzmocnienie nóg. Oczywiście mój krok nie jest idealny i nadal zbyt szybko się męczę, ale nie widzę szczególnego związku z brakiem rehabilitacji. Zrobiłam sobie dłuższą przerwę. Gdyby obydwie nogi były takie jak ta lepsza, to dzisiaj chodziłabym normalnie, jak zdrowa osoba.

Sądzę, że takich osób, które są w stanie samodzielnie podjąć funkcję chodzenia i którym wystarczy tylko podpowiedź, jak powoli się rozruszać, powoli zacząć chodzić, jest znacznie więcej, niż tych z problemami a taki ogólnie dostępny instruktaż nie jest niczym złym i może im pomóc. Tak samo przydałby się podobny instruktaż, jak chodzić o kulach, jak siadać, jak wstawać z łóżka w pierwszych dniach po operacji.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Nie 24 Cze, 2012   

zozo napisa/a:
Generalnie irytujące jest to, że problem fizjoterapii przedstawiany na tym forum jest taki, iż jeśli nie pójdziesz do prywatnego, dobrego rehabilitanta,to stanie się jakaś straszna rzecz i z pewnością nigdy nie nauczysz się prawidłowo chodzić.
Mi nie pomogła rehabilitacja z NFZ-tu ale nie mam bogatego doświadczenia w tym zakresie. Zaledwie cztery ośrodki nie spełniły moich oczekiwań dlatego przeszłam na prywatę. I to jest moje doświadczenie. Nie przekreślam rehabilitacji w ramach ubezpieczenia. Ale...
- 10 zabiegów to za mało
- czas oczekiwania na kolejną rehabilitację ŻENADA!
Wydaję 50 zł na tydzień i kroczek po kroczku się rehabilituję. To mój wybór Na pewno nie forum wpłynęło na to tylko życie pokazało realia.

Jeżeli ktoś ma ochotę w jakikolwiek sposób się rehabilitować to bardzo proszę tylko że fundacja nie weźmie za to odpowiedzialności. Popieramy TYLKO!!! sprawdzonych rehabilitantów.
A propos w tym temacie będzie u nas na forum wielka reforma

zozo napisa/a:
Przejrzałam te ćwiczenia i uważam, że jeśli jesteśmy w stanie je swobodnie wykonać, to super, jest dobrze i dobre są rokowania. Gorzej, jak nie.
A co jak przy sprawdzaniu coś się stanie? Kto weźmie za to odpowiedzialność. Dlatego forum odcina się od tego. Nie bierzemy odpowiedzialności . Jeżeli chcecie robić, próbować to tylko pod okiem rehabilitanta (niekoniecznie prywatnego) Tak w ogóle niektóre te ćwiczenia są przewidziane jedynie dla osób po kapoplastyce
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Nie 24 Cze, 2012   

Zozo teraz nie przeginajmy w drugą stronę opieka fizjoterapeuty jest wskażana ale to wybór pacjenta albo do niego pójdzie albo nie. To że jednemu dana terapia pomoże a innemu nie to sprawa indiwidualna sama jestem reh całe życie i w wielu przypadkach mi pomogła a w dwuch był marny efekt raz wyrwano mi biodo . A krótko po operacji efekty reh były żadne bo rehabilitantka w klinice postawiła mnie tylko na nogi i tyle że chodziłam a jak to już jej nie interesowało a kolega w Pile chociaż się starał nie wiedział jak się za to zabrać i co miałam na tym poprzestać bo się nie udaje? I zdać się na los a jakoś to będzie może mi się uda albo nie uda normalnie chodzić. Co do tych ćwiczeń ja nie popieram Adama że je umieścił właśnie że względu na takie myślenie jak Twoje przepraszam jeśli z jakimiś mamy problem to jest sygnał aby właśnie udać się do fizjoterapeuty dopiero wtedy się udać jeśli wszyscy pacjenci zaczną tak myśleć to brawo tylko pogratulować pościągajmy sobie filmiki z netu i ćwiczmy a w razie kłopotów dopiero skontaktujmy się z terapeutą. Mimo że to są stosowane ćwiczenia nigdy w życiu nie wykonywała bym ich samodzielnie w domu bez konsultacji z terapeutą!!! Z jednego prostego powodu nie chciała bym sobie zaszkodzić przez własną głupotę. Teraz rozumiem moderatorki forum że usuwają tego typu materiały bo więcej takich stwierdzeń jak w poście powyżej i komuś możemy wyządzić krzywdę.

I jeszcze jedno nikt tu nikogo nie zmusza by się stosował do czegokolwiek z forum albo na siłę namawiał na prywatną reh a że przeważnie ta reh którą my stosujemy jest prywatna to nie nasza wina gdyby była na NFZ sama pierwsza ustawiła bym się w kolejce żeby się na nią dostać ale realia są takie a nie inne A np mi za bardzo żależy na własnym zdrowiu i na tym żeby nie spartaczyć zabiegu więc wole odłożyć sobie raz na jakiś czas na wizytę choć łatwo mi nie jest jak większości z was finansowo niż wzorować się na ćwiczeniach z internetu albo czekać aż może samo mi się poprawi.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
Ostatnio zmieniony przez Bonia Nie 24 Cze, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Nie 24 Cze, 2012   

Adam,
Czuję się w obowiązku zająć ostateczne stanowisko w kwestii zamieszczonych przez Ciebie filmików instruktażowych dot. pooperacyjnego usprawniania stawu biodrowego.
Prośba o nie umieszczanie linków do komercyjnych stron jest jak najbardziej zasadna. Faktycznie, Forum Bioderko służy wymianie myśli, poglądów,opinii i spostrzeżeń dot. szeroko rozumianych problemów w obrębie stawów biodrowych. Przede wszystkim jednak, jego celem jest KSZTAŁTOWANIE WIEDZY O NOWOCZESNYCH METODACH LECZENIA ZACHOWAWCZEGO, OPERACYJNEGO I POOPERACYJNEGO STAWÓW BIODROWYCH wśród jego użytkowników.

Film, do którego link przesłałeś, niestety stoi w sprzeczności z głównym celem tego Forum. Ćwiczenia w nim zawartem są propozycją, którą znamy z lat 80-tych ubiegłego wieku. Nie zmieni tego nawet fakt, że zaleca je jak piszesz ......"wiodący na świecie ośrodek .......". Znam obecne trendy w nowoczesnej rehabilitacji na świecie. Dlatego piszę o tym wprost, bez kompleksów.
Jesteśmy niezależnym Forum. Jego cele i zadania są jasno określone. Wiedza w nim zawarta musi opierać się o nowoczesną wiedzę dot. usprawniania stawów biodrowych. STALE BĘDZIEMY O TO DBAĆ. TEJ ZASADY BĘDZIEMY NIEZMIENNIE STRZEC :idea: :!:

Fizkom
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Pon 25 Cze, 2012   

A ja dodam troszkę od siebie na temat ćwiczeń pokazanych na filmie. Otóż będąc na oddziale reha cztery miesiące po operacji dostałam takie właśnie ogólne, kartkowe ćwiczenia dla osób po wymianie stawu biodrowego. Niby proste do wykonania, każdy może je robić sam w domu, krzywda się nie stanie...ale wzięłam te kartki do mojej fizjoterapeutki i pod jej okiem ćwiczyłam. Swoim fachowym okiem wychwyciła i omówiła wszystkie błędy, które popełniam przy ich robieniu. Więc z pozoru proste ćwiczenie ale źle wykonywane może nam zaszkodzić a nie pomóc dlatego nie róbmy niczego bez konsultacji. To tyczy się również tego filmu i osób, które - mimo że dorośli - mogą chcieć je wykonywać sami w domu bez sprawdzenia czy robią to dobrze. Osobiście dostałam zgodę na wykonywanie kilka ćwiczeń z kartki ale po niewielkiej modyfikacji i zwracaniu uwagi jak je robię - biorąc pod uwagę swój zdrowia, formy.
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
Boubi 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczya: 12 Gru 2010
Posty: 91
Skd: Raciborz-Lozanna
Wysany: Pon 25 Cze, 2012   

Dopiero teraz przeczytalam cala dyskusje... I... powiem Wam szczerze, ze bardzo bym chciala obejrzec filmik Adama z cwiczen rehabilitacyjnych.... Nie wiem czy jest gdzies jeszcze do odtworzenia, czy tez zostal juz usuniety :-/

Podobnie jak wiekszosc z Was jestem za stosowaniem cwiczen zindywidualizowanych, ze sprawdzonym fizykoterapeuta itp... itd... (wszyscy o tym wiemy i wszyscy powinnismy byc dorosli i odpowiedzialni za wlasne decyzje), ale tak zarliwa dyskusja wzbudzila moja wielka ciekawosc i chcialabym te cwiczenia zobaczyc.... :roll:

Mysle rowniez, ze Adam umiescil ten material nie z zamyslem "instruktazu dla kazdego", ale zeby nam pokazac jak rehabilitacja (zwlaszcza w klinice zagranicznej) moze wygladac... I wszystkie osoby czytajace historie Adama wiedza, ze te cwiczenia byly JEGO cwiczeniami, a nie "panaceum" dla calego grona bioderkowiczow...
Ja przynajmiej tak rozumiem te posty.... :-)
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pon 25 Cze, 2012   

Bubi dobrze rozumiesz te posty szkoda że nie wszyscy je rozumieją albo nie chcą zrozumieć
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
Adam 
Adam
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 2
Wiek: 62
Doczy: 15 Cze 2011
Posty: 36
Skd: Poznań, Sztokholm
Wysany: Pon 25 Cze, 2012   

Uderz w stół a nożyce sie odezwą ....nie sadziłem że wywołam taka burzę umieszczając w MOJEJ historii link to filmiku przedstawiającego zalecane DLA MNIE cwiczenia, nie tylko zabrał głos ADMIN ale równiez zawodowy fizjoterapeuta. Dziwia mnie poglądy Fizkoma
Fizkom napisa/a:
Przede wszystkim jednak, jego celem jest KSZTAŁTOWANIE WIEDZY O NOWOCZESNYCH METODACH LECZENIA ZACHOWAWCZEGO, OPERACYJNEGO I POOPERACYJNEGO STAWÓW BIODROWYCH wśród jego użytkowników.

Czyzby metody rehabilitacji proponowane przez McMinncentre były niewłaściwe tylko dlatego że są tradycyjnie stosowane wg Ciebie od lat 80 ?
Fizkom napisa/a:
Wiedza w nim zawarta musi opierać się o nowoczesną wiedzę dot. usprawniania stawów biodrowych

Naprawde tak uważasz że tylko nowoczesne metody są najlepsze? McMinn wraz z zespołem ma ogromne doświadczenie poparte wieloma tysiącami zakończonych sukcesem operacjami bioder w tradycyjnej metodzie oraz w nowoczesnych BHR BMHR a ostatni o jako pierwszy na świecie w Ceramc BMHR. Myslisz ze jego zespół nie korzysta z nowoczesnych metod rehabilitacji? Uważasz że jesli proponowane ćwiczenia są powszechnie znane i od wielu lat stosowane to z definicji nie moga być udostepniane szerokiemu gronu użytkowników forum? Uwazasz że OBEJŻENIE MOICH ćwiczeń jest niebezpieczne dla uzytkowników forum? Nigdy i nigdzie nie mówiłem na forum że te ćwiczenia są dla wszystkich i że są najlepsze i że zastąpią wizyte u fizjoterapeuty.
Fizkom napisa/a:
Wiedza w nim zawarta musi opierać się o nowoczesną wiedzę dot. usprawniania stawów biodrowych. STALE BĘDZIEMY O TO DBAĆ. TEJ ZASADY BĘDZIEMY NIEZMIENNIE STRZEC

Powiało latami komunizmu , kiedy to naczelna siła narodu strzegła podstaw ustroju PRLu ;-)
Zaskoczenie... Sądziłem że forum jest otwarte na świat, a okazuje sie że jest otwarte na prywatne komercyjne gabinety, których dobrego bytu strzeze zespół użytkowników podejrzewam że bezpośrednio powiązanych z tymi gabinetami. Ja nie mam nic przciwko prywatnym gabinetom , sam skorzystałem z prywatnej kliniki bo mnie było na to stać, ale to forum ( tak do tej pory myślałem ma słuzyć SZEROKIEMU kregu pacjętów a więc również tym którzy nie maja środków na prywatną wizytę albo mieszkają z daleka od dobrego gabinetu. Nie kazdego stac na to zeby zapłacic za wizyte w prywatnym gabinecie 50 zł , a rehabilitacja, jak dobrze wiecie, nie kończy się na jednej wizycie.
Gdybym miał wybierać lekarza , fizjoterapeutę itd. to na pewno nie wybrałbym takiego który wg. siebie wie wszystko, jest nieomylny i który dyskredytuje innych którzy maja odmienne metody. Omijałbym również takiego który zalecałby pacjentom nieczytanie i nie pogłebianie wiedzy na temat innych metod, argumentując to tym że to jest w jego (pacjenta ) interesie i że jak pacjent przeczyta to bedzie to dla nigo zagrożeniem dla jego zdrowia.

Boubi napisa/a:
Dopiero teraz przeczytalam cala dyskusje... I... powiem Wam szczerze, ze bardzo bym chciala obejrzec filmik Adama z cwiczen rehabilitacyjnych.... Nie wiem czy jest gdzies jeszcze do odtworzenia, czy tez zostal juz usuniety

Link do filmu został usunięty przez ADMIN konkretnie przez AgaW, mało tego link do tego filmiku zabroniono umieszczać ponownie na tym forum.
Boubi napisa/a:
Mysle rowniez, ze Adam umiescil ten material nie z zamyslem "instruktazu dla kazdego", ale zeby nam pokazac jak rehabilitacja (zwlaszcza w klinice zagranicznej) moze wygladac... I wszystkie osoby czytajace historie Adama wiedza, ze te cwiczenia byly JEGO cwiczeniami, a nie "panaceum" dla calego grona bioderkowiczow...
Ja przynajmiej tak rozumiem te posty....

dokładnie taka była moja intencja, aby pokazać MOJE cwiczenia które to ćwiczenia zalecane są przez wiodący swiatowy ósrodek będący pionierem w kapoplastyce i współtwórcą nowoczesnych protez BHR ,BMHR a ostatni CeramicBMHR. Na kanale http://www.youtube.com możesz zobaczyc info na temat ośrodka McMinncentre
Fizkom napisa/a:
Prośba o nie umieszczanie linków do komercyjnych stron jest jak najbardziej zasadna.

Czyżby linki, adresy i telefony do prywatnych a wiec jak najbardziej KOMERCYJNYCH gabinetów fizjoterapeutów umieszczane powszechnie w dziale rehabilitacja przez innych użytkowników były wyjątkiem na tym forum ?

ADMIN a konkretnie AgaW zarzuca mi brak odpowiedzialności , poniewaz umieściłem link pokazujący moje cwiczenia. Czy ADMIN forum bioderko, a konkretnie AgaW bierze na siebie pełna odpowiedzialność za skutki ew wypadku spowodowanego przez rozprowadzane na forum podwyższenie do toalety? Jest to incjatywa bardzo potrzebna ale wynikają z niej zagrożenia i ryzyko wypadku o które nie trudno bez uprzedniej wiedzy i wskazuwek doświadczonej osoby. Wiem o czym mówie bo osobiście o mało nie spadłem z toalety podwyższonej ale niedokładnie zamocowanej . Było to w szpitalu zaraz po pierwszej operacji BMHR. Upadek nawet z tej niewielkiej wysokości skończyłby sie nieuchronnie dyslokacją albo peknięciem kości.
Zostawiam to do namysłu administratorom , moderatorom forum aby swoje wysiłki skierowali tam gdzie jest istotne zagrożenie.
_________________
Prawe BMHR Mr McMinn 2011-11-08
Lewe BMHR Mr McMinn 2012-05-15
Ostatnio zmieniony przez Adam Nie 01 Lip, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Pon 25 Cze, 2012   

Adam napisa/a:


Admin zarzuca mi brak odpowiedzialności , poniewaz umieściłem link pokazujący moje cwiczenia. Czy ADMIN forum bioderko bierze na siebie pełna odpowiedzialność za .............


Adamie, ADMIN to ja. I póki co nie zabrałam jeszcze głosu w tej dyskusji, więc pohamuj swoje zapędy w zarzutach kierowanych w moją stronę.
I na razie nie zabiorę. Na razie, to usilnie powstrzymuję się, aby szczerze nie napisać na gorąco tego co myślę na ten temat.
 
     
kate310 
żyję z nadzieją



Status: Endo x 1
Wiek: 43
Doczya: 22 Lip 2011
Posty: 285
Skd: Polska Południowa
Wysany: Pon 25 Cze, 2012   

Powiem szczerze, że jestem trochę zdziwiona reakcją na umieszczenie przez Adama dostępu do linku z ćwiczeniami, trochę też urażona przez nadzorujących Forum jako potencjalny czytelnik treści. W większości jesteśmy osobami pełnoletnimi i każdy z nas ma swój rozum.
Umieszczenie informacji o dostępie do linku w historii Adama nie uważam za informację, która mogłaby być dla mnie szkodliwą. Każdy z własnej wiedzy, doświadczenia i po lekturze forum zdaje sobie sprawę, że ogólne ćwiczenia nie zawsze będą dobre dla konkretnej osoby.
W przypadku historii Adama jest to świetnie uzupełnienie jego opisu - przecież ośrodki rehabilitacyjne i sposoby powrotu do sprawności nie kończą się na Polsce. WRĘCZ PRZECIWNIE.
Dlaczego nie pozwolicie zobaczyć jak to wygląda poza naszymi granicami? Skoro Forum jest kompendium wiedzy o biodrze - potencjalnie przyszły czytelnik i użytkownik powinien mieć tą wiedzę i świadomość. Przecież zawsze piszemy, że ĆWICZENIA NALEŻY DOBIERAĆ POPRZEZ INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Z WŁASNYM FIZJOTERAPEUTĄ. Ale dlaczego nie można w tym wypadku skorzystać z doświadczenia lekarzy, którzy stworzyli protezę? którzy mają sukcesy? tego nie rozumiem.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 25 Cze, 2012   

Adamie,nie możemy nikomu zabronić oglądania czegkolwiek.
Zainteresowani filmami mogą pisać bezpośrednio do Ciebie. W ten sam sposob mogą również prosić Cię o dalsze materiały.
To jedyna możliwa droga, jaką możemy tolerować na Forum jednocześnie nie biorąc odpowiedzialności na przesyłane przez Ciebie treści.
Adamie
jednocześnie chcemy zwrócić Twoją uwage na fakt, ze domagasz sie prawa do tego co nie przysługuje "nawet samemu Fizkomowi" czyli umieszczania filmików z terapii pacjenta. Ta zasada jest od poczatku istnienia FB przestrzegana i była swojego czasu na Forum w dz. o reha gorąca dyskusja na ten temat z obszerną dyskusją i wyjaśnieniam dlaczego nie będziemy umieszczać tego typu filmów ( wątek o chodzeniu z kulami tutaj, na tej stronie)
Jeśli Adamie tego nie zauważyłeś to trudno, jednak bedziesz musiał to zaakceptować .
Tym samym zamykam wymianę zdań coraz bardziej odbiegającą od wiodącego tematu.
Skąd inąd życzę Ci powodzenia w dalszej rehabilitacji i udanych morskich podróży.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
WiktoriaBooo 
Popularus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 43
Doczya: 05 Maj 2010
Posty: 50
Skd: Wrocław
Wysany: Pon 25 Cze, 2012   

Sobie tak podczytuję i mam wrażenie, że Adam pozjadał wszystkie rozumy, bo pojechał się zoperować za granicę i teraz jak taki nastolatek lata i próbuje zaszpanować.... :-/ ciut to bardzo żałosne
Adam wie najlepiej, Adama operowali najlepsi (a kto tak twierdzi/)
Adam wyrocznia, bo był za granicą?
Adam, wyluzuj troszkę, bo bufon się robisz

zoperował się dwa razy i uważa się za speca w dziedzinie ortopedii i rehabilitacji
AMEN
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 25 Cze, 2012   

kate310, bardzo mądrze piszesz, że każdy po lekturze Forum powinien zdawać sobie sprawę z tego iż "ćwiczenia dla każdego" są dla nikogo. Niestety jak widać po oburzonych postach innych osób nie wszyscy jednak to rozumieją i przyjmują do wiadomości.
Miałam tą przyjemność oglądać podane dla Adama ćwiczenia i z przykrością muszę stwierdzić, że są to ćwiczenia niestety ale złe. Wyglądają na zestaw ćwiczeń podanych przez lekarzy, a nie fizjoterapeutów - co niestety mocno obniża jakość fizjoterapii nie tylko w Polsce z tego co widzę. Lekarze patrzą na organizm pod kątem stawów, dźwigni i osi obrotu, nie patrząc choćby na kompensacje jakie zachodzą w innych stawach; gdy np. ktoś niezdolny do wykonania ćwiczenia wywoła je w innych stawach, ale jednak te ćwiczenie zrobi. Byle jak, ale zrobi. Mogę otwarcie napisać, że nie są to ćwiczenia "tradycyjne" od lat 80', lecz historyczne z lat 80'. Nie chcę przy okazji być źle zrozumiana szanuję i cenie pracę lekarzy, ale tak jak my (fizjoterapeuci) nie wtrącamy się w sposoby operowania czy implantacji, tak tego samego oczekujemy od lekarzy - to nasza działka i to my jesteśmy od wymyślania ćwiczeń odpowiednich dla danej osoby. :-)
Piszę tak otwarcie ponieważ na co dzień przychodzą do mnie pacjenci, którzy wykonywali takiego typu zestawy (muszę przyznać że prawie bliźniacze do prezentowanych) i nabawili się potężnych przykurczy, destabilizacji innych stawów, przeciążenia zupełnie odległych układów kosztem zrobienia jakiegoś ćwiczenia. Może i niezłe te ćwiczenia, ale na wyizolowanym stawie biodrowym w próżni, a nie na człowieku, którego organizm będzie szukał najłatwiejszej formy wykonania zadanego ruchu, a nie najpoprawniejszej.
Jestem pewna i mogę się założyć, że nikt bez słownego komentarza tych ćwiczeń od strony terapeuty, nie jest w stanie wykonać ani jednego ćwiczenia z zestawu Adama poprawnie. Dlatego też dbając o mniej pamiętliwe osoby, które mogłyby nie pamiętać podstawowych założeń Forum, ćwiczenia Adama są nie tylko niepolecane, ale wręcz uważne za szkodliwe.
Nie wiem dlaczego wiele osób zachłysnęło się ćwiczeniami "z zagranicy". Obawiam się, że wystarczy pojechać do każdego lepszego szpitala i zestawik tam jest dokładnie taki sam (wiem z autopsji). W Polsce poziom rehabilitacji i wiedzy terapeutów jest na prawdę wysoki i nie musimy patrzeć w stronę zachodu, ale spokojnie być przykładem dla innych, niestety dotyczy to tylko i wyłącznie sektora prywatnego. Rehabilitacja państwowa niestety zatrzymała się w okolicach świetności profesora Degi i innych znakomitości sławiących polską szkołę rehabilitacji w tamtym wieku. Myślę, że powód jest taki jak wszędzie - $.
Pozdrawiam.
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 25 Cze, 2012   

Myślę że warto by wrócić do tematu !!!
 
     
Iza 
... pod prąd ...
Maximus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 47
Doczya: 18 Gru 2011
Posty: 393
Skd: dolnośląskie
Wysany: Pi 29 Cze, 2012   

WiktoriaBooo napisa/a:
Sobie tak podczytuję i mam wrażenie, że Adam pozjadał wszystkie rozumy, bo pojechał się zoperować za granicę i teraz jak taki nastolatek lata i próbuje zaszpanować....


Nie wiem Wiktorio co Cię skłoniło do wyciągnięcia takich wniosków. Historię Adama prześledziłam od deski do deski i cieszę się, że podzielił się z nami swoimi doświadczeniami z przebytych za granicą operacji. Nie zauważyłam, aby "pozjadał wszystkie rozumy" jak to ujęłaś. Wręcz przeciwnie, darzę go wieeeeelką sympatią.

Adamie mam nadzieję, że Twoja rehabilitacja przebiega bezproblemowo i czujesz się coraz lepiej :) pozdrawiam
_________________
... na przekór wszystkiemu ...
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.