Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania dotycz. Ganza
domi84 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 39
Doczya: 27 Lut 2014
Posty: 82
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 25 Sie, 2014   

Kasia1975, też zastanawiałam się od czego zależy, że czasem czeka się ponoć na operację parę lat. Ja od pierwszej wizyty u Profesora do przyjęcia do szpitala czekałam dokładnie 7 miesięcy :)
Przed przyjęciem do szpitala robiłam tylko szczepienie, wszystkie inne badania i tak robią w szpitalu przed operacją :)
Pomyśl poważnie o wizycie u rehabilitanta już teraz, przed zabiegiem, żeby ocenił jak to u Ciebie wygląda. Masz jeszcze trochę czasu.
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pon 25 Sie, 2014   

Kasia1975 napisa/a:
….."Bole obydwu stawów biodrowych od 2 lat…."
….."Nawracające stany zapalne mięśni kretarzy stawów biodrowych….."
….."Obydwa biodra właściwie poza stawem….."

Kasia1975,
Musisz być bardzo precyzyjna w swoich odpowiedziach !!
Rozumiem, że skarżysz się na dolegliwości bólowe. Napisz dokładnie co nazywasz bólem obu stawów biodrowych?
Określ jak najdokładniej, umiejscowienie tego bólu po lewe i prawej stronie.

Fizkom
 
     
Kasia1975 
Kasia
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 48
Doczya: 06 Maj 2014
Posty: 11
Skd: Łódż
Wysany: Wto 26 Sie, 2014   Rodzaj bólu hmnnn

Fizkom
Zacznę od początku - urodziłam się z dysplazją stawów biodrowych - która niestety nie była leczona (dopiero niedawno się o tym dowiedziałam), pierwsze bóle bioder rozpoczęły się u mnie w czasie ciąży (przytyłam dużo), myślałam, że to po prostu przeciążenie. Po ciąży nasiliły się jednak.
Bolało jedynie kiedy kładłam się spać. Wierciłam się w nocy przewracając z boku na bok i na plecy. Generalnie żyłam w pełnej nieświadomości. Bóle były mocniejsze powiedzmy raz na 3 miesiące. Wtedy było mi też zimno, czułam się, chora. Udałam się więc do podobno bardzo dobrego ortopedy w Łodzi dr Domżalskiego. Obejrzał RTG bioder i postawił diagnozę, że to przewlekły stan zapalny stawów biodrowych. Wtedy dostałam do miejscowo zastrzyk sterydowy. Pomogło na 2 miesiące i znowu ból powracał. Po dwóch takich seriach więcej do tego lekarza nie wróciłam. Poczytałam, że takie zastrzyki są ostatecznością i nie są dobre dla stawów. Wtedy myślałam, że mnie boli .... prawdziwy ból pojawiał się jednak dopiero po 3 miesiącach intensywnego pływania żabką. W ubiegłym roku w styczniu, chodziłam na basen 4 razy w tygodniu, chciałam zgubić zbędne kilogramy. W kwietniu ból był na tyle nie do zniesienia, że bolało także w trakcie chodzenia. Na tyle, że przechodząc z córką w niedozwolonym miejscu przez ulicę zatrzymałam się w połowie bo nie mogłam dać kroka. Znowu wróciłam do lekarzy. Trafiłam do SALVE do lekarza, który leczy także w szpitalu na Drewnowskiej w Łodzi. Zrobiono mi wtedy rezonans. Lekarz stwierdził zapalenie mięśni krętarzy. Dostałam leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomogły rewelacyjnie na 2 tygodnie. Chodziłam także na pole magnetycze i laser. Ból został trochę okiełznany - bolało tylko w nocy. Po miesiącu bóle wróciły. Wróciłam do szpitala na Drewnowskiej. Tam zrobiono mi rentgen, Lekarz stwierdził, że jego leczenie się już skończyło - bo nie ma co leczyć - diagnoza - resztkowa dysplazja stawów biodrowych - osteotomia albo endoprotezy w bliskiej przyszłości. To on jako pierwszy powiedział mi o dr Czubaku i Otwocku oraz o osteotomii, do której się kwalifikuję. Nie mogłam w to wszystko uwierzyć. Załatwiłam wizytę u dr Syndera (podobno najlepszego specjalisty) Oglądając rtg i rezonans potwierdził diagnozę. I tak w lutym tego roku trafiłam do ORTO do dr Czubaka. Potwierdził diagnozę i że podejmie się osteotomii wg ganza bo się kwalifikuję, najpierw biodro lewe bo po wykonaniu USG stwierdził, że jest w znacznie gorszym stanie, a potem biodro prawe. Wizyta trwała nie dłużej niż 20 minut ...
Obecnie boli mnie zdecydowanie mniej niż w ubiegłym roku (stąd moje wątpliwości co do konieczności tek operacji. Ból dokładnie w biodrze taki palący, promieniujący do uda i kolana, zahacza także o tył pośladków. Wydaje mi się, że ból jest wewnątrz stawu i po zewnętrznej stronie uda. Nie umiem lepiej tego opisać. Biodra także "strzelają" nawet przy zmianie biegów w samochodzie czy sprzęgła. Ból pojawia się ZAWSZE w nocy, ale nie biorę leków przeciwbólowych, wiercę się cała noc. Najlepiej śpi mi się zdecydowanie na brzuchu. Biodra bolą także przy próbach "rozsunięcia" ud nawet nie maxymalnie. Ból bioder jest naprzemienny, dotyczy obydwu w równym stopniu.
Przy chodzeniu ból pojawia się tylko po długich spacerach: po zakupach w markecie, po wypadzie na grzyby, po tańcach. Potem przez dwie noce biorę leki przeciwbólowe. Staram się unikać skakania, biegania. Generalnie zbyt długie chodzenie decyduje o tym na ile duży ból pojawia się w nocy.
Generalnie żaden z lekarzy mi tego nie powiedział ale jestem przekonana, że to pływanie żabką - (zbyt częste i intensywne ruchy rotacyjne stawów) doprowadziło do takich strasznych bóli jak w ubiegłym roku. Teraz kiedy wiem o dysplazji i unikam takich ruchów boli zdecydowanie mniej ......

DOMI84
Dziękuję za odpowiedź, czyli byłaś szczęściarą - 7 miesięcy to krótko. Jeżeli trzymać doktora Czubaka za słowo to ja też będę tyle czekała. Tyle że mnie obecnie nie boli wcale mocno (czytałam, że niektóre osoby bardzo cierpią i nie mogą się już doczekać operacji).
Szczepienia przeciwko żółtaczce tez już mam, cieszę się że pozostałe badania w szpitalu a nie na własną rękę. Doktor mówił, że skieruje mnie do rehabilitanta w Łodzi, który wie w czym rzecz i wie co robić aby nie zaszkodzić. Jutro się wszystko wyjaśni. Napisze wtedy o tym.
Jedną z gorszych rzeczy jak dla mnie jest perspektywa operacji także 2 biodra. Jedno byłabym w stanie znieść. A perspektywa przeżywania wszystkiego od początku już mnie przeraża. Rok o kulach ....
_________________
kasia
Ostatnio zmieniony przez AgaW Wto 26 Sie, 2014, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Wto 26 Sie, 2014   

Kasia1975,
Zanim przyzwyczaisz się do myśli o operacji, zanim położysz się w szpitalu, zanim uznasz że innej drogi już nie ma …………. zgłoś się do gabinetu dobrego fizjoterapeuty.

Pomyśl: jak to możliwe, że lewe biodro jest "w o wiele gorszym stanie" a ból dotyczy w równym stopniu obu nóg? Jak to możliwe, że "staw" prawy (ten lepszy) boli na równi z tym dużo gorszym? Jeśli dysplazja zdiagnozowana u Ciebie jest tak oczywista to dlaczego pierwszy lekarz stwierdził - stan zapalny stawów biodrowych, a drugi - zapalenie kaletek przykrętarzowych? To są pytania, na które powinnaś/musisz znać odpowiedź zanim położysz się na stół.

Traktuj to co napisałem teraz jak "światło w ciemnym tunelu"

Fizkom
 
     
Karolina765 
KAROLINA
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 38
Doczya: 12 Sie 2014
Posty: 5
Skd: Sieradz
Wysany: Sro 27 Sie, 2014   

Kasia1975, Witam Cię Kasiu, ja jestem 5 tyg. po osteotomii wg. Ganza,za tydzień 05.09 kontrola :roll: też chodziłam na wizyty do dr Marcina Dmżalskiego, on mi poradził zrobić rezonans magnetyczny z opisem tego badania kazał do siebie wrócić i to on polecił mi prof. Czubaka. Moja droga do diagnozy zwyrodnienia stawu biodrowego też była długa i wyboista, pewien ortopeda z Sieradza leczył mnie 1,5 roku sam nie wiedział na co, bo nie umiał postawić diagnozy, przepisywał tylko silne leki przeciw bólowe. :evil:

Ja pierwszą wizytę u prof. Czubaka :-D miałam w ubiegłym roku w październiku a operacje pod koniec lipca.Dużo jest chętnych, NFZ oszczędny i z dlatego takie kolejki. Sądzę że to i tak nie długo, u nas np. na endoprotezę czeka się znacznie dłużej, a np. w Poznaniu słyszałam że nawet do 7 lat. :-( Najważniejsze żeby po operacji było tylko lepiej...
Ostatnio zmieniony przez kinga Sro 27 Sie, 2014, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Kasia1975 
Kasia
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 48
Doczya: 06 Maj 2014
Posty: 11
Skd: Łódż
Wysany: Czw 28 Sie, 2014   2 wizyta - termin operacji

Witam Was serdecznie,
Jestem po 2 wizycie u dr Czubaka. Termin pierwszej operacji - osteotomii wg. Ganza wyznaczono na 27.11.2014 a więc szybko, biorąc pod uwagę ile ludzi czeka. Pierwsze będzie lewe biodro. Jeżeli będzie wszystko w porządku to po pół roku prawe. Lekarz przekonał mnie, że to najlepszy moment na operację. Jestem podobno wzorcowym przykładem resztkowej dysplazji obydwu stawów biodrowych. "Młode kości" pod kątem ortopedycznym, brak zwyrodnień, dobra kondycja fizyczna. Gwarantuje to dobre rezultaty operacji i szybki powrót do pełnego zdrowia. Dodatkowym podobno jest to, że obecnie poziom bólu nie jest u mnie jeszcze wysoki, bóle pojawiają się jedynie w nocy i po naprawdę długich spacerach. Także nie jestem uzależniona od leków przeciwbólowych - i tak już powinno pozostać. Nie ma więc na co czekać bo z roku na rok, stan będzie się pogarszać a dolegliwości bólowe pogłębiać. W najlepszym przypadku za 5 - 7 lat będę musiała mieć wstawione ednoprotezy. (Karolina756 - wynika z tego , że jestem szczęściarą tak jak Ty. Mam nadzieję, że termin nie ulegnie przesunięciu, czytałam, że różnie z tym bywa)
Moje wątpliwości co do zasadności operacji raczej zostały rozwiane (diagnoza została potwierdzona przez 3 lekarzy to samo dotyczy sposobów leczenia).
FIZKOM czy masz może jakiś kontakt do dobrego fizjoterapeuty z Łodzi? Mam trzy miesiące na przygotowanie się do operacji, to wystarczający okres aby wszystko sobie poukładać, poczytać, poszukać dobrej rehabilitacji po operacji. Będę wdzięczna za informacje. Pozdrawiam Was.
_________________
kasia
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Czw 28 Sie, 2014   

Kasia1975,

Patrzę z jaka wielką wiarą w skalpel piszesz swoje posty. Tak zawsze jest przed operacją.
Czy zostałaś poinformowana, że w okresie pooperacyjnym przez 3 miesiące będziesz chodzić bez możliwości obciążania operowanej kończyny? Najpierw po pierwszym a potem po drugim zabiegu. Łącznie 6 miesięcy na jednej nodze i o dwóch kulach.

Niestety, z okolic Łodzi czy też Rawy Mazowieckiej nie mogę nikogo polecić. Może ktoś z Forumowiczów ……..

Fizkom
 
     
Kasia1975 
Kasia
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 48
Doczya: 06 Maj 2014
Posty: 11
Skd: Łódż
Wysany: Pi 29 Sie, 2014   FIZKOM

Napisałam na PV
_________________
kasia
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 29 Sie, 2014   

Kasia1975 napisa/a:
Mam trzy miesiące na przygotowanie się do operacji, to wystarczający okres aby wszystko sobie poukładać, poczytać, poszukać dobrej rehabilitacji po operacji. Będę wdzięczna za informacje

A czemu nie zaczniesz rehabilitacji już teraz przed operacją? ZAnim położysz się na stół możesz poprawić swój stan co zaprocentuje w powrocie do sprawności po operacji.
W "dz. w kontaktami do terapeutów" jest namiar do terapeuty z Łodzi podany przez pacjenta. W Łodzi możesz też skorzystać z pomocy osteopaty (tak, tak-jest taka osoba w Łodzi-wystarczy wpisać w wyszukiwarkę).
Działaj, napiszę Ci szczerze wprost: z wiedzą jaką mam teraz to zanim bym się teraz operowała (choć mówiłoby to szerokie grono specjalistów od ortopedii) zasięgnąłabym opinii fizjoterapeuty biegłego w biodrowych sprawach/osteopaty aby wiedzieć czy już nie ma dla mnie innego wyjścia niż stół operacyjny, a jeśli już czy już teraz jest konieczny. Zdarzają się przypadki że racja nie jest po stronie lekarskiej ale po terapeutycznej-tylko próbując znaleźć wszelkie możliwe rozwiązania możesz wiedzieć jak jest u Ciebie.
Powodzenia!
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Kasiula 
Kasiula
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 54
Doczya: 02 Lis 2014
Posty: 5
Skd: Śląsk
Wysany: Nie 09 Lis, 2014   

Witam Kochani. :-D
Słyszałam że do osteotomi wg.Ganza kwalifikują się tylko młodzi do 40 roku życia nie mający jeszcze dużych zmian zwyrodnieniowych,czy ktoś na forum może wie więcej na ten temat.Proszę o odpowiedzi i pozdrawiam :-)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 10 Lis, 2014   

Głównym, najważniejszym kryterium branym pod uwagę do kwalifikacji na tą operację jest stan Twojego biodra-jest stan Twojego biodra. O możliwości operacji Ganza decyduje lekarz wykonujący tego typu operacje, jeśli chcesz wiedzieć czy u Ciebie jest możliwość takiej operacji musisz zasięgnąć porady odpowiedniego ortopedy.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Anita97 
anita97
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 28 Lis 2014
Posty: 18
Skd: Mazury
Wysany: Pon 08 Gru, 2014   

Witam. Mam pytanie. Ujawniła się u mnie (bólem) dysplazja stawu biodrowego. Lekarz który to zdiagnozował na podstawie RTG bioder nie był pewien czy bardziej właściwa będzie endoproteza czy osteotomia. Zalecił mi konsultację u dr Cabana, lub prof Marczyńskiego. Zgodnie z jego sugestią udałam się z wizytą do Otwocka. Dr Caban oświadczył, że zaleca osteotomię Ganza, zapisał mnie na operacje na wakacje. Na tym forum wyczytałam że (chyba) wszystkim osteotomię wykonywał prof Czubak. Czy dr Caban wykonuje w ogóle osteotomie? Czy w związku z tym mam czekać spokojnie na termin operacji nie martwiąc się kto ją będzie robił czy lepiej jeszcze zapisać się na wizytę do prof Czubaka?
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 09 Gru, 2014   

Anita97 napisa/a:
Dr Caban oświadczył, że zaleca osteotomię Ganza, zapisał mnie na operacje na wakacje.

To dobrze że możesz jeszcze "uciec" od protezy.
Za terminem operacji zadzwoń do szpitala upewnić się czy jesteś wpisana. Osteotomię Ganza wykonują nie wszyscy lekarze-albo będzie Cię operował Prof.Czubak lub też ktoś z jego współpracowników znający tę metodę (może Dr.Cwojdziński-który jest świetnym lekarzem?), na pewno nie będziesz w "przypadkowych rękach".
Wykorzystaj czas do zabiegu na zadbanie o rehabilitację przedoperacyjną (o której tyle piszemy na naszym Forum)-dzięki temu będziesz mogła już teraz poprawić swój stan i szybciej wrócić do sprawności gdy już będziesz po operacji.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Anita97 
anita97
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 28 Lis 2014
Posty: 18
Skd: Mazury
Wysany: Pi 19 Gru, 2014   

AgaW napisa/a:

Wykorzystaj czas do zabiegu na zadbanie o rehabilitację przedoperacyjną (o której tyle piszemy na naszym Forum)-dzięki temu będziesz mogła już teraz poprawić swój stan i szybciej wrócić do sprawności gdy już będziesz po operacji.

Boję się że nie wytrzymam do lipca ... Biodro boli mnie coraz bardziej. Nie daje chodzić, nie daje spać ...
Nie mogę też znaleźć żadnego wątku o tej rehabilitacji przedoperacyjnej (poza krótkimi wstawkami że jest pomocna/niezbędna). Czy do wszystkich operacji rehabilitacja przedoperacyjna jest taka sama? Wcześniej byłam prywatnie u lekarza ortopedy (kierownika zakładu rehabilitacji) i on oświadczył że żadne zabiegi mi nie pomogą (tylko operacja). Nie wspomniał natomiast nic o rehabilitacji przedoperacyjnej. Napomknął jedynie o basenie i rowerze jeśli koniecznie chcę coś ćwiczyć, ale takim tonem jak "jeśli musisz koniecznie ...". Wykluczył natomiast narty (zarówno zjazdowe jak i biegowe) i inne sporty jak to nazwał "ekstremalne". Za na tym forum wyskakuje 1500 postów zawierających "rehabilitację" których nie sposób przeczytać w krótkim czasie.
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pi 19 Gru, 2014   

Anita97,
Planujesz leczenie operacyjne ale nie skorzystałaś z opinii specjalisty od terapii zachowawczej? Dziwna kolejność ………

Fizkom
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.