Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: kinga
Wto 09 Mar, 2010
Turnusy rehabilitacyjne
jola 
jola

Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 60
Doczya: 08 Sty 2010
Posty: 96
Skd: mikołów
Wysany: Sro 13 Mar, 2013   

mprzepiora,
Moim zdaniem nie ma sensu po miesiącu jechać już do sanatorium. Niech noga dobrze się zagoi. Ja niedawno wróciłam z sanatorium poszpitalnego, jechałam po pół roku od operacji, mogłam bez obaw wykonywać wszystkie ćwiczenia, mogłam spacerować do woli a nawet chodzić na tańce :-)
_________________
17.07.2012 r.
09.06.2014 r.
 
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Sro 13 Mar, 2013   

Ktos kiedyś pisał, ze po 6 tygodniach od operacji był na oddziale rehabilitacyjnym. To chyba byłoby wskazane.
Ja mam taki problem, że fizjoterapeuta nie będzie mógł do mnie przyjeżdżać kiedy będę już po operacji. A pracę nad sobą po operacji należy zacząć jak najwcześniej. Podróż 30 km codziennie chyba będzie uciążliwa.
 
     
kate310 
żyję z nadzieją



Status: Endo x 1
Wiek: 43
Doczya: 22 Lip 2011
Posty: 285
Skd: Polska Południowa
Wysany: Sro 13 Mar, 2013   

mprzepiora do mnie rehabilitant też nie dojeżdżał do domu. był tylko raz zobaczyć po 2 tygodniach. Zaczęłam do niego jeździć raz w tygodniu po 3 tygodniach od operacji. Regularnie 3 x w tygodniu jeżdżę od kiedy pozwolił mi wsiąść do auta czyli gdzieś ok. 2 miesięcy po operacji. bez przesady z tą pracą nad sobą. organizm po operacji jest zmasakrowany - nie spodziewaj się, że będziesz śmigać od razu :) No chyba, że dostaniesz protezę jak biedrone[b] :)
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Czw 14 Mar, 2013   

kate310, dziękuję, że napisałaś jak to jest. tak do końca to nie wiem jak to będzie wyglądać. Chciałabym aby jak najszybciej (oczywiście jak to będzie możliwe) zabrać się do roboty.
Z tym protezami, to wygląda na to, że w Piekarach wszystkim dają taką samą endo, jeśli chodzi o krótki trzpień.
Biedronne - ma jakąś inną. Która lepsza nie wiadomo. Ale ona była operowana w Mielcu.
 
     
kate310 
żyję z nadzieją



Status: Endo x 1
Wiek: 43
Doczya: 22 Lip 2011
Posty: 285
Skd: Polska Południowa
Wysany: Czw 14 Mar, 2013   

Monia przy tej protezie co nam dają 6 tygodni nie obciążasz nogi W OGÓLE - więc FORSOWNE ćwiczenia a tym bardziej turnus rehabilitacyjny raczej nie wchodzą w grę :(
Ostatnio zmieniony przez kate310 Czw 14 Mar, 2013, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 14 Mar, 2013   

kate310 napisa/a:
Monia przy tej protezie co nam dają 6 tygodni nie obciążasz nogi W OGÓLE - więc ćwiczenia a tym bardziej turnus rehabilitacyjny raczej nie wchodzą w grę :(

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Ja byłam na oddziale rehabilitacyjnym 3 tygodnie po operacji. Stawiali mnie na nogi, bo miałam powikłania i nie uważam, że to było za wcześnie.
_________________

 
 
     
michelle 



Status: Endo + Inne operacje
Doczya: 18 Cze 2011
Posty: 36
Skd: Polska
Wysany: Czw 14 Mar, 2013   

kate310 napisa/a:
Monia przy tej protezie co nam dają 6 tygodni nie obciążasz nogi W OGÓLE - więc ćwiczenia a tym bardziej turnus rehabilitacyjny raczej nie wchodzą w grę :(

To że nie można obciążać nogi to nie znaczy, że nie można ćwiczyć. Nie tylko że można, a nawet trzeba!
_________________
Michelle
 
     
kate310 
żyję z nadzieją



Status: Endo x 1
Wiek: 43
Doczya: 22 Lip 2011
Posty: 285
Skd: Polska Południowa
Wysany: Czw 14 Mar, 2013   

Chodziło mi o wykonywanie od razu wszystkich ćwiczeń - z mojego doświadczenia na tej protezie (NANOS bezcementowy) to jest mało realne i nie ma co szaleć od razu (zresztą i tak niewiele się da)
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Czw 14 Mar, 2013   

kate310 napisa/a:
przy tej protezie co nam dają 6 tygodni nie obciążasz nogi W OGÓLE - więc ćwiczenia a tym bardziej turnus rehabilitacyjny raczej nie wchodzą w grę

BŁĄD !!! Szkoda, że często powielany również, o zgrozo, przez lekarzy ortopedów.
W tym okresie fizjoterapia jest konieczna i niezbędna. Jak najszybciej. Nawet jeśli nie ma zgody na obciążanie operowanej k.dolnej. Oczywiście, podstawowa kwestia to forma terapii. Jeśli mają być to ćwiczenia w odciążeniu to odradzam jakikolwiek pośpiech przy podejmowaniu rehabilitacji. Szkoda czasu ..........

Fizkom
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Pi 15 Mar, 2013   

Fizkom, tak też myślałam, że należy zacząć pracę jak najwcześniej.

Największy problem to będzie ze znalezieniem ośrodka w którym maja doświadczenie i fizjoterapeutę, który potrafi zastosować prawidłowa forma terapii.
Dlatego już teraz zaczynam myśleć nad tym jak dotrzeć do odpowiedniego ośrodka. Myślałam, ze w Piekarach po 3-4 tygodniach dostanę się na oddział, jednak wygląda na to, że nie ma szans.

Czy ktoś posiada wiedzę o takim ośrodku?
 
     
tinapl 



Status: Endo x 1
Doczya: 13 Sty 2012
Posty: 125
Skd: Jastrzębie-Zdrój
Wysany: Sob 16 Mar, 2013   

Mi przy wypisie dali wybór, Ustroń, Piekary i Kochcice....
 
     
tinapl 



Status: Endo x 1
Doczya: 13 Sty 2012
Posty: 125
Skd: Jastrzębie-Zdrój
Wysany: Sob 16 Mar, 2013   

Fizkom,
Jeśli mają być to ćwiczenia w odciążeniu to odradzam jakikolwiek pośpiech przy podejmowaniu rehabilitacji. Szkoda czasu ..........

do mnie przychodzi w przyszłym tygodniu fizjoterapeutka pokazać mi ćwiczenia, ale ja też nie mogę obciążać nogi. Jednak w szpitalu kazali pracować nad stabilizacją miednicy i wykonywać ćwiczenia izometryczne........mam rozumieć że to szkoda czasu????
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sob 16 Mar, 2013   

trinpal ćwiczenia izometryczne polegają na napinaniu mięśni z lekką rotacją ja sama je mam i nie wykonuje ich w odciązeniu pracuje samymi mięśniami nie mam żadnych ciężarków na nogach. I miałam je wprowadzone już na samym początku rehabilitacji

Autor : Kinga Klaś
Teoria
Ćwiczenia izometryczne znane są człowiekowi od tysięcy lat. Obecne są w systemach ruchowych służących zachowaniu sprawności i zdrowia, różnych kultur świata, jak na przykład hinduska Joga, czy chińskie Chi Kung. Występują w kulturze zachodniej - w kinezyterapii, gimnastyce ogólnorozwojowej oraz w sporcie.
Ćwiczenia izometryczne stanowią ciekawą grupę w systematyce ćwiczeń gimnastycznych i leczniczych. Wyróżnia je "brak ruchu", polegają one bowiem na czynnym napinaniu mięśni bez zmiany długości ich włókien. Skurcz izometryczny nie powoduje ruchu w stawie, ponieważ nie zmienia się odległość przyczepów mięśni do kości.
Ćwiczenia izometryczne wykorzystuje się do przeciwdziałania zanikom mięśni, utrzymania aktywności mięśni unieruchomionych części ciała (przy urazach, złamaniach) oraz do uzyskiwania przyrostu masy i siły mięśni. Dla celów rekreacyjnych, sportowych oraz w wychowaniu fizycznym najistotniejszy jest ostatni z wymienionych wyżej celów, dlatego też skoncentrujemy się właśnie na nim.
Ćwiczenia izometryczne mogą wzbogacić i poszerzyć zakres technik, jakimi dysponujemy w pracy z dziećmi i młodzieżą. Umiejętnie stosowane wpływają na poprawę siły mięśni, sprawności i ogólnej kondycji ćwiczących. Są istotne z punktu widzenia rozwoju prawidłowej sylwetki i w zapobieganiu wadom postawy. Mogą stanowić ciekawe uzupełnienie treningu siłowego w ramach lekcji wychowania fizycznego, podczas zajęć rekreacyjnych i sportowych kółek zainteresowań, lub też urozmaicać rozruch poranny na obozach, wyjazdach czy zielonych szkołach. Z uwagi na to, że ćwiczenia te nie wymagają dużej przestrzeni stanowią świetny materiał na zajęcia śródlekcyjne - wiele z technik może być wykonywanych nawet bez wstawania z ławki.
Ponieważ ćwiczenia z wykorzystaniem skurczów izometrycznych są intensywne, należy przestrzegać pewnych zasad, żeby nie doprowadzić do przetrenowania czy też nadmiernego zmęczenia uczestników zajęć. Następstwem przetrenowania jest szereg nieprzyjemnych objawów fizjologicznych, natomiast przemęczenie owocuje zwykle zniechęceniem do tego rodzaju treningu. Dlatego też przestrzegamy czasu skurczu 5 s. i czasu odpoczynku między skurczami 5-10 s. Zaczynamy od jednej serii z dziesięcioma powtórzeniami dziennie, w miarę przyrostu siły stopniowo możemy zwiększać liczbę serii i powtórzeń w serii. Bardzo istotne są odpoczynki między skurczami z uwagi na to, iż skurcze izometryczne pogarszają warunki ukrwienia ćwiczonych mięśni. Przerwy wykorzystuje się do rozluźnienia, można również w tym czasie rozciągnąć ćwiczone mięśnie, rozciąganie łagodzi bowiem ujemny wpływ stosowanych technik na układ krążenia obwodowego.
Należy również zwracać uwagę na oddychanie, ponieważ ćwiczący bardzo często wstrzymują oddech podczas napięcia mięśni. Prowadzący powinien przypominać uczestnikom zajęć o konieczności zachowania spokojnego, głębokiego oddechu, jak również kontrolować czy ćwiczący nie wstrzymują oddechu.
Przed rozpoczęciem i na zakończenie technik izometrycznych wskazane jest rozciągnięcie ćwiczonej grupy mięśni, czy też wykonanie tak zwanej kontrpozycji, np. mostka po skurczu izometrycznym mięśni brzucha.
W grupach dobrze wytrenowanych i ćwiczących systematycznie można stosować ćwiczenia izometryczne o ciągłym skurczu, bez przerw. Ćwiczący przyjmują wówczas określoną pozycję i utrzymują ją przez ustalony czas. Zaczynamy od 30 sekund, następnie systematycznie wydłużamy czas trwania skurczu, dozując go w zależności od możliwości grupy. W takich przypadkach wstępne i końcowe ćwiczenia rozciągające są niezbędne, podobnie jak ścisła kontrola oddechu.
Ćwiczenia izometryczne przeznaczone są głównie dla młodzieży i dorosłych. Dla dzieci, jako forma rekreacji mogą okazać się zbyt forsowne i nużące, trudno również wyegzekwować ich prawidłowe wykonanie. Przeciwwskazanie do tego rodzaju ćwiczeń, we wszystkich grupach wiekowych, stanowią schorzenia upośledzające krążenie obwodowe.
Poniżej kilka przykładów ćwiczeń izometrycznych wzmacniających mięśnie posturalne i wpływających na kształtowanie i utrzymanie prawidłowej sylwetki, jak również zapobiegających występowaniu wad postawy

Fizkom popraw mnie proszę jak by co
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
Ostatnio zmieniony przez Bonia Nie 17 Mar, 2013, w caoci zmieniany 2 razy  
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sob 16 Mar, 2013   

tinapl napisa/a:
Jednak w szpitalu kazali pracować nad stabilizacją miednicy i wykonywać ćwiczenia izometryczne........mam rozumieć że to szkoda czasu???

Ćwiczenia w odciążeniu to zupełnie "inna bajka" niż ćwiczenia izometryczne. Pytanie tylko czy te ostatnie poprawią stabilizację miednicy. One zbudują przede wszystkim siłę a nie prawidłową aktywność łańcuchów powięziowo-męśniowych (czytaj: stabilność miednicy). Twój terapeuta, jeśli zna fazy kontroli motorycznej z metody PNF, bedzie wiedział o czym piszę.

Bonia napisa/a:
Fizkom popraw mnie jak by co

Wszystko zgadza się.

Fizkom
 
     
tinapl 



Status: Endo x 1
Doczya: 13 Sty 2012
Posty: 125
Skd: Jastrzębie-Zdrój
Wysany: Nie 17 Mar, 2013   

To nie wiem w końcu co ja mam teraz ćwiczyć.....leżąc pracuję nad czworogłowym. Mam nadzieję, że jak przyjdzie rehabilitantka to mnie "oświeci".
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.