Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Karta parkingowa - do czego uprawnia, a do czego nie
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Pi 23 Maj, 2014   

pasiflora napisa/a:
mariusz, a czy na stronie karty widocznej przez szybę samochodu, widać termin ważności? Nie!

Dziwne ponieważ na mojej karcie parkingowej,jest widoczna data ważności,oraz numer tejże karty,nie ma możliwości tylko zobaczyć imienia i nazwiska,jest na odwrotnej stronie,czy wiadomo jak będzie ta karta wyglądać po zmianach?Dziś dzwoniłem do PCPR u mnie w mieście,i co się okazało wiedzą tylko,o tej dacie wejścia w życie nowej ustawy,ale o wymianie ani słowa,kazali dzwonić we Wrześniu,jak zasugerowali być może coś więcej w tej kwestii będą wiedzieli-Więc albo u mnie jest takie średniowiecze,albo co miasto to coś innego,dla mnie i tak to jest próba wyciągnięcia kasy,jak komuś w niedługim czasie kończy się ważność karty.
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Pi 23 Maj, 2014   

Cytat:
A do zespołu orzekania sama składam wniosek. Nikt mi nie każe.

Z tego http://serwisy.gazetapraw...-kopertach.html wynika że jednak chcąc mieć kartę,to wszyscy muszą od nowa.
 
     
esca 
2000r i 2014r



Status: Endo x 2
Wiek: 65
Doczya: 29 Wrz 2012
Posty: 393
Skd: Polska zach
Wysany: Pi 23 Maj, 2014   

mariusz napisa/a:
wszyscy muszą od nowa.
od nowa po orzeczenie :arrow: nie. Chyba, że dostałeś czasowo.
Od nowa z orzeczeniem po kartę :arrow: tak.
pozdr
_________________
Jeśli czegoś pragniesz, to cały świat działa potajemnie, aby udało ci się to osiągnąć.
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Pi 23 Maj, 2014   

esca napisa/a:
Od nowa z orzeczeniem po kartę :arrow: tak.

Ja czegoś nie rozumiem,jak ktoś ma na stałe,to z urzedu dostanie na 5 lat?,czy jednak bedzie musiał udać się po orzeczenie?
 
     
esca 
2000r i 2014r



Status: Endo x 2
Wiek: 65
Doczya: 29 Wrz 2012
Posty: 393
Skd: Polska zach
Wysany: Pi 23 Maj, 2014   

Mariusz, ja mam na stałe z Zespołu. Biorę to orzeczenie i idę po nową kartę.
Za 5lat wezmę znów to samo orzeczenie i znów dostanę na 5 lat. I tak do śmierci. kpw?

Jeżeli w międzyczasie padnę to moja karta nie będzie na nowo wydana. I tak to właśnie eliminują się automatycznie osoby, których już nie ma na tym świecie.

To jest dla nas bardzo, bardzo dobre!!!!! To odnawianie uprawnień co 5lat. Tak uważam.
Znam wielu ludzi, którzy latają, biegają, zdrowe nóżki mają i... parkują na kopercie mając kartę dawno nieżyjącej babci.
pozdr
_________________
Jeśli czegoś pragniesz, to cały świat działa potajemnie, aby udało ci się to osiągnąć.
 
     
esca 
2000r i 2014r



Status: Endo x 2
Wiek: 65
Doczya: 29 Wrz 2012
Posty: 393
Skd: Polska zach
Wysany: Pi 23 Maj, 2014   

mariusz napisa/a:
na mojej karcie parkingowej,jest widoczna data ważności,oraz numer tejże karty
na mojej też - numer i czas "bezterminowo".
Imię i nazwisko jest na odwrotnej stronie.
pozdr
_________________
Jeśli czegoś pragniesz, to cały świat działa potajemnie, aby udało ci się to osiągnąć.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 23 Maj, 2014   

Sorki :) Faktycznie :oops:

Jednak sądzę że i tak wymiana będzie wymagana.
Cytat:
Przede wszystkim karta nie będzie już przysługiwać osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, a także nie wszystkim osobom z wyższymi stopniami. Zgodnie z nowymi regulacjami, kartę parkingową będą mogły otrzymać tylko osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z niepełnosprawnością. We wszystkich przypadkach uprawnieni będą tylko ci, którzy mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. W przypadku osób ze stopniem umiarkowanym kartę parkingową otrzymać będą mogły jedynie osoby z niepełnosprawnością ruchową (symbol 05-R), neurologiczną (10-N) lub narządu wzroku (04-O).
Te zmiany spowodują to.
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Sob 24 Maj, 2014   

esca napisa/a:
Mariusz, ja mam na stałe z Zespołu. Biorę to orzeczenie i idę po nową kartę.
Za 5lat wezmę znów to samo orzeczenie i znów dostanę na 5 lat. I tak do śmierci. kpw?
Tutaj Kpw-ale według mnie,dalej będą tak zwane przekręty,przynajmniej na najbliższe 5 lat
 
     
elkar 
x
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Doczya: 17 Sty 2013
Posty: 71
Skd: Stąd
Wysany: Sob 24 Maj, 2014   

mariusz napisa/a:

Ja czegoś nie rozumiem,jak ktoś ma na stałe,to z urzedu dostanie na 5 lat?,czy jednak bedzie musiał udać się po orzeczenie?


Data ważności karty to nie jest data ważności orzeczenia w przypadku bezterminowego orzeczenia. Podobnie jak ważność prawa jazdy czy dowodu osobistego. Dowód wymieniasz po 10 latach (jeśli nic się wcześniej nie zmieniło), chociażby po to, by zaktualizować zdjęcie.
Ja mam umiarkowany stopień niepełnosprawności - bezterminowo. Będę wymieniać kartę, według nowych przepisów, co 5 lat, ale nie ma to w moim przypadku nic wspólnego z nowym orzeczeniem.
Każdy kto ma czasowe orzeczenie, będzie dostał kartę na okres ważności orzeczenia, nie dłużej niż na 5 lat. Jeśli skończy się ważność karty oraz jeśli skończy się ważność orzeczenia, to trzeba będzie otrzymać nowe orzeczenie, by dostać nową kartę.
_________________
Pozdrawiam
Elka
 
     
esca 
2000r i 2014r



Status: Endo x 2
Wiek: 65
Doczya: 29 Wrz 2012
Posty: 393
Skd: Polska zach
Wysany: Sob 24 Maj, 2014   

Cytat:
,dalej będą tak zwane przekręty,przynajmniej na najbliższe 5 lat
jednak część ludzi odpadnie w przedbiegach, bo na nieżyjącą babcię nie dostaną już na dzień dobry.
Będą się wykruszać, samoistnie.
Pozdr
_________________
Jeśli czegoś pragniesz, to cały świat działa potajemnie, aby udało ci się to osiągnąć.
 
     
esca 
2000r i 2014r



Status: Endo x 2
Wiek: 65
Doczya: 29 Wrz 2012
Posty: 393
Skd: Polska zach
Wysany: Wto 27 Maj, 2014   

Wysłałam zapytanie, od kiedy można składać wnioski o wydanie karty i czy można on-line?
Dostałam taką odpowiedź:

"W odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 23 maja 2014 r. wyjaśniam, że wydawanie kart parkingowych będzie zadaniem zespołów od 1 lipca 2014r.
Z uwagi na brak informacji z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zespół nie jest w stanie odpowiedzieć jak będzie można składać wnioski. Zespół aktualnie nie posiada żadnych wytycznych odnośnie realizacji nowego zadania rządowego.
W przypadku posiadania tych informacji, zamieszczone zostaną na stronie."

===================
pozdr
_________________
Jeśli czegoś pragniesz, to cały świat działa potajemnie, aby udało ci się to osiągnąć.
 
     
esca 
2000r i 2014r



Status: Endo x 2
Wiek: 65
Doczya: 29 Wrz 2012
Posty: 393
Skd: Polska zach
Wysany: Wto 01 Lip, 2014   

Rusza wymiana kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Większość je straci

Utworzono: 30.06.2014, 09:50

We wtorek rozpoczyna się wymiana kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Nowe nie będą już wydawane bezterminowo, a do ich otrzymania uprawnione będą osoby niepełnosprawne ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się.
Liczba osób, które mają prawo parkować na miejscach dla niepełnosprawnych, znacznie spadnie

Nowe przepisy dotyczące wydawania kart wprowadziła nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która (oprócz kilku przepisów) wchodzi w życie 1 lipca. Zmiany przygotowane w sejmowej podkomisji ds. osób niepełnosprawnych mają ukrócić nadużycia związane z używaniem kart parkingowych dla niepełnosprawnych, które obecnie wydawane są bezterminowo.

Jak powiedział poseł PO Sławomir Piechota, który przygotowywał projekt, z uprawnień do kart parkingowych wykluczone zostały osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności.

- Teraz kartę będzie mogła otrzymać osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Do tego musi być ustalenie przewodniczącego powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności, że ta osoba ma znaczne trudności z samodzielnym poruszaniem się - powiedział Piechota.

Dodał, że np. osoba niesłysząca, która ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, niekoniecznie będzie uprawniona do otrzymania karty.

Dodał, że wprowadzenie nowych przepisów wynikało z coraz częstszego zajmowania miejsc dla osób niepełnosprawnych przez osoby do tego nieuprawnionych.

- Wynikało to z obserwacji, między innymi policji i organizacji pozarządowych. Na tych miejscach parkowały osoby, które nie miały problemu z samodzielnym poruszaniem się. Rosło też zjawisko używania kart wydanych kiedyś na osoby, które już nie żyją - tłumaczył powody wprowadzenia nowych przepisów Piechota.

Wszystkie dotychczas wydane karty parkingowe stracą ważność 30 listopada 2014 r.
- Od 1 lipca do końca listopada będzie czas na wymianę starych kart na nowe, od 1 grudnia nie można parkować w oparciu o stare karty na wydzielonych dla niepełnosprawnych miejscach. Każdy uprawniony powinien od razu przystąpić do wymiany karty - zaznaczył Piechota.

Nowe karty, które pozwalają na zajmowanie miejsc parkingowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych, a także niestosowania się do pewnych znaków drogowych, będą wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na pięć lat. Natomiast placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymają karty parkingowe na okres trzech lat.

Imienna karta będzie wydawana osobie niepełnosprawnej - niezależnie od tego, jakim pojazdem jeździ. Jeżeli karta wydawana będzie dla placówki, wtedy w numerze karty będzie numer rejestracyjny pojazdu.

Według danych resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. takich kart, wiele z nich używanych jest w sposób nieuprawniony. Często zdarza się używanie kart podrobionych, posługiwanie się kartami osób zmarłych lub członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju, podczas gdy taka karta ważna jest tylko wtedy, gdy osoba niepełnosprawna uczestniczy w podróży - jako pasażer lub kierowca.

Według szacunków autorów ustawy po nowelizacji w obiegu pozostanie ok. 180 tys. kart.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadza też zmianę w Kodeksie wykroczeń poprzez dodanie nowego typu wykroczenia, którym będzie posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych; takie wykroczenie będzie karane grzywną do 2 tys. zł.

Zmieni się także podmiot wydający kartę. Dotychczas był to starosta, teraz będzie to przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Ponadto tworzy się centralną ewidencję kart parkingowych, która będzie prowadzona przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w systemie teleinformatycznym. Ustawa przewiduje, że system ten zacznie funkcjonować od 4 stycznia 2016 r.

W ustawie określona została także minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Tam, gdzie miejsc parkingowych jest w sumie od 6 do 15, ma to być co najmniej jedno miejsce, od 16 do 40 – co najmniej dwa miejsca, od 41 do 100 – co najmniej trzy miejsca, a powyżej 100 miejsc postojowych – przynajmniej 4 proc. ogólnej liczby miejsc.

(PAP)

http://regiomoto.pl/porta...szosc-je-straci

pozdr
_________________
Jeśli czegoś pragniesz, to cały świat działa potajemnie, aby udało ci się to osiągnąć.
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 01 Lip, 2014   

Podpisuje się pod tym rękami i nogami już dawno powinni zrobić z tym porządek i ten system uszczelnić ,jedna rzecz na tym świecie co udało się załatwić PO
 
     
esca 
2000r i 2014r



Status: Endo x 2
Wiek: 65
Doczya: 29 Wrz 2012
Posty: 393
Skd: Polska zach
Wysany: Sro 16 Lip, 2014   

... cyt". Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych informuje :
Nowe karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych

Uprawnienia do karty parkingowej na nowych zasadach (bez konieczności ponownego stawania na komisji ds. orzekania o niepełnosprawności) zachowują jedynie osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności, posiadające w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jeden z trzech symboli przyczyny niepełnosprawności: 04-O, 05-R lub 10-N oraz zawierające wskazania o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej (pkt. 9 orzeczenia - dotyczy). Osoby te muszą zgłosić się nie wcześniej niż po 1 lipca 2014r. do siedziby Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie przy ul. Andersa 5, aby wymienić dokument.... kcyt
-----------------

Wygląda na to, że ze stopniem umiarkowanym trzeba ponownie stanąć przed Zespołem ds orzecznictwa. Czyli trzeba zająć się sprawą już dziś bo może trochę potrwać.
Do Zespołu przecież trzeba mieć aktualny opis - a więc ortopeda też będzie potrzebny. Zdjęcia rtg?
pozdr
_________________
Jeśli czegoś pragniesz, to cały świat działa potajemnie, aby udało ci się to osiągnąć.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 16 Lip, 2014   

esca, nigdzie nie znalazłam informacji że osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie musiała ponownie stanąć przed komisją. Jakiś link proszę.

Wychodzi na to że komisja może mi cofnąć orzeczenie wydane na stałe?
Paranoja!
W tym wypadku wolę nie stawać na miejscach dla niepełnosprawnych a mieć orzeczenie na stałe.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.