Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Karta parkingowa - do czego uprawnia, a do czego nie
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 05 Maj, 2015   

ewiwii, pierwszy raz słyszę o tym!
 
     
Strzyga 
Strzyga
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Wiek: 54
Doczya: 03 Maj 2015
Posty: 4
Skd: Kraków
Wysany: Czw 07 Maj, 2015   

Jestem nowa na forum, przedstawiałam się kilka dni temu w odpowiednim miejscu ;)

Trudno mi jeszcze raz zebrać myśli, bo właśnie wszystko co wypociłam w ciągu ostatniej godziny zniknęło kiedy chciałam wysłać, bo mnie wylogowało ;) szkoda, że bez ostrzeżenia. Teraz będę wiedziała ;)

Zabieram głos w tym wątku, ponieważ wzburzyła mnie nowa zasada przyznawania kart parkingowych, a właściwie jej brak, oparta na subiektywnej ocenie jednoosobowej „komisji”, a odwołująca się w orzeczeniu do tej samej ustawy o niepełnosprawności z roku 1997, co komisje z lat poprzednich.
Jak wielu z Was złożyłam wniosek o przyznanie nowej karty parkingowej, a tym samym o nowe orzeczenie mimo, że moje orzeczenie o stopniu umiarkowanym sprzed roku przyznano mi dożywotnio od urodzenia (organizacyjny absurd!). To, że nie dostałam karty to jedno, ponieważ pan doktor na postawie moich 2 kroków do okna (nie utykam) i skłonów najwyraźniej stwierdził, nie oglądając żadnych zdjęć rtg, że nie mam znacznych problemów z przemieszczaniem się. Do żywego poruszył mnie fakt, ze podważył decyzję swojego kolegi sprzed 1,5 roku i wydał orzeczenie czasowe na 5 lat. Cudowne uzdrowienie! Jak to w ogóle jest możliwe, skoro poprzednie się uprawomocniło i tylko przy okazji wnioskowania o kartę parkingową taka „kara”. Nie wzywa się przecież od nowego roku planowo na komisje wszystkich niepełnosprawnych, tylko tych co starają się o kartę. Jak widać można przy okazji pozbyć się niektórych kosztów, albo zrobić ludziom kłopot. Czemu nie!

Owszem, od tamtego czasu zmieniło się to, że przeszłam operację wstawienia endo w jedną nogę, po poprzednich operacjach na tym biodrze, ale drugie też czeka na wymianę. Mimo tej operacji mam sporo różnych dolegliwości bólowych. Mam wrażenie, ze wśród niektórych istnieje taka propaganda sukcesu endoprotezy, ze jak nowy staw to już super, naprawiony i problemy znikają! A jest to w końcu proteza, jak sama nazwa wskazuje, tylko jej nie widać. U każdego to leczenie przynosi różne rezultaty poza tym.

W przyszłym tygodniu zamierzam złożyć odwołanie od obu tych decyzji. Czytałam Wasze wypowiedzi na ten temat, ale nadal zastanawiam się jak właściwie to wszystko zaargumentować. Może jest ktoś kto wie jak to wygląda na szczeblu wojewódzkim w Krakowie, woj. małopolskim? Nie wiem czy można liczyć na rozwagę lekarzy, podobnie liczyłam przy ostatniej komisji. Słyszałam, że jak się nie wchodzi na komisję z kulami lub laską to nie ma się „znacznych trudności w przemieszczaniu się”. Może warto dołączyć do odwołania opinię mojego fizjoterapeuty, do którego chodzę regularnie raz w tygodniu, może tez opinie ortopedy, ale to nie zdobędę tak szybko, najwyżej na komisję. Tylko czy oni cokolwiek jeszcze wtedy czytają na tej komisji…
Zastanawiam się też czy użyć argumentu związanego z dojazdem samochodem do pracy. Ponieważ pracuję w strefie parkowania płatnego w Krakowie, wykupiłam sobie abonament dla niepełnosprawnego na trzy lata do 2017, za symboliczna opłatę 2,50 zł za miesiąc (90 zł za te 3 lata) a nie 250 zł za miesiąc w strefie. Nie stać mnie na taki abonament. Moje wydatki na rehabiliatację co miesiąc to ponad 400zł. Boję się, że przy tych wszystkich absurdach używając tego argumentu, ktoś skwituje, że znalazłam sobie sposób na oszczędności?! Nie muszę mówić, ze samochód jest mi niezbędny do przemieszczania się, dojazd autobusem mam niedogodny, bo z przesiadkami w zatłoczonych autobusach, ze sporym dojściem do przystanku. Często od razu po pracy jadę na rehabilitację lub basen, zakupy w drodze do domu itd., wszyscy o tym wiecie. Ponieważ wróciłam do pracy dopiero 2 miesiące temu po długiej przerwie, nadal takie normalne funkcjonowanie stwarza mi trudność, jest dużym wysiłkiem dla mnie.

Uważam, że zasady przyznawania karty powinny być jasno określone, kto ma dysfunkcje 05 R i wnioskuje o kartę powinien ją dostać i tyle. Znaczy, ze jej potrzebuje. Nie wiem czy nie powinno się zaskarżyć takiej ustawy, która pozwala przydzielać ją obecnie w sposób uznaniowy i subiektywny, ponieważ nie traktuje wszystkich osób nawet z ta samą chorobą w sposób sprawiedliwy, różnie przez różnych lekarzy i komisje, w różnych województwach. Otwiera furtkę do takich subiektywnych ocen a powołuje się w każdym wypadku na tą sama ustawę.

Trochę się rozpisałam ;)

Pozdrawiam
 
     
ewiwii 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 62
Doczya: 02 Mar 2015
Posty: 25
Skd: Warszawa
Wysany: Czw 07 Maj, 2015   

Strzyga,
Witaj
Ja odwoływałam się ,napisałam wszystko z serca opierając się na tym ,że przy lekkim stopniu niepełnosprawności wyraźnie było napisane ,że potrzebuję pomocy i jest mi potrzebny sprzęt do rehabilitacji.Tego się trzymałam pisząc odwołanie. Dołączyłam historię mojej rehabilitacji i poszłam o jednej kuli,najpierw rozmowa z panią co oczekuję czy pracuję ,wtedy powiedziałam ,że ja nic innego nie robię tylko od 9-miesięcy się rehabilituję i potrzebuje mieć tę kartę na rok aby dojść do pełnoprawności.Później kolejka do lekarza .i o dziwo lekarz poświecił mi dużo czasu i przejrzał dokumenty.Odpowiedz dostałam tydzień temu pocztą Mam orzeczenie do 30-04-2016.
wiem wiem teraz dostać kart to jak milion wygrać w totolotka
Pisz odwołanie i trzymam kciuki
pozdrawiam Ewa
_________________
W rękach dob­re­go le­karza i wo­da sta­je się lekarstwem.
 
     
Strzyga 
Strzyga
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Wiek: 54
Doczya: 03 Maj 2015
Posty: 4
Skd: Kraków
Wysany: Czw 07 Maj, 2015   

Przepraszam, ale wyskoczył mi jakis błąd i wysłało mi się dwa razy.

A mam pytanie do Boni, czy to wezwanie na ponowną komisję i i zaświadczenie od psychiatry to po odwołaniu na szczeblu wojewódzkim?

Naprawdę bezczelność. Tez miałam wrażenie odbierajac swoja odmowę, ze robia z nas wariatów i oszustów. Każdy zgłaszający się o kartę, to potencjalnie oszust.
 
     
magdalenaa 
pytająca
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Doczya: 08 Lut 2013
Posty: 59
Skd: Krk
Wysany: Czw 07 Maj, 2015   

Droga Strzygo ,

widze z Twojego postu, ze nie czytalas calego watku , poniewaz pare miesiecy temu poruszalam ten sam problem. Przejrzyj, a dowiesz sie o wystapieniu RPO... Powinnas do niego sama napisac, tak jak ja to zrobilam.

Jestem w takiej samej sytuacji jak Ty, tez mam stopien umiarkowany, tez mi odmowiono dozywotnio przyznanej ognis karty parkingowej, i to zarowno na komisji powiatowej, jak i wojewodzkiej. Teraz czekam na rozprawe w sadzie, ale male zywie nadzieje na pozytywne rozwiazanie :( Niestety, Krakow przoduje w eliminowaniu petentow do kolejki po karte parkingowa.

Ale jest jedna dobra wiadomosci - jako osoba z umiarkowanym stopniem wciąz mozesz wykupic wlasnie taki abonament do 'darmowego' parkowania w strefie C. On jest niezalezny - dzieki Bogu - od karty. Jedny problem to fakt, ze nie daje prawa wjazdu do strefy B... Od lipca bede miec ten sam problem co Ty, bo pracuje na Golebiej i na Jana. Ale kogo to obchodzi?

Podziekujmy za to cale zamieszanie inicjatorowi tego durnego pomyslu - poslowi Piechocie, chocby piszac do niego maila ze swoja historia...

Pozdrawiam i zycze wytrwalosci w walce z absurdami w tym kraju,

Magda
_________________
m.
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 07 Maj, 2015   

Nie nie odwoływałam się jeszcze ale jak pojadę na tą komisję to ja tam zrobie porządek.Tak samo miałam gdy starałam sie o dofinansowanie na komputer też zarządali odemnie zaświadczenia od psychiatry dobrze że nie od ginekologa. jak wtedy poszłam do psychiatry po ten dokument to z kolei psychiatra patrzył na mnie jak na wariatkę czego ja od niego chcę? I co ma wspólnego takie zaświadczenie czy jakakolwiek dokumentacja od psychiatry z komputerem.

Ganiali mnie po prostu jak głupiego osła. W Końcu nie wytrzymałam i pojechałam do starosty dofinansowanie dostałam w przeciągu dwuch tygodni.
Teraz w zwiąrzku z kartą mam komisje 15 maja jeśli dalej będą takie cyrki to jestem już umówiona że starostą Nie będę się z nimi szarpać kserować ponownie całej dokumentacji bo ją już mają, A Dokumentacji od psychiatry po prostu nie dostarczę bo jej nie posiadam nigdy nie leczyłam się psychologicznie a tym bardziej psychiatrycznie więc ciekawe skąd mam im ją wziąć. Brak na to wszystko dosłownie słów :evil:
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 07 Maj, 2015   

Kolega stawał niedawno na komisje na kartę i umiarkowany miał na stałe i nikt mu się tego nie czepiał i ma dalej na stałe a kartę dostał na pięć lat a miał wcześniej dożywotnie
 
     
Strzyga 
Strzyga
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Wiek: 54
Doczya: 03 Maj 2015
Posty: 4
Skd: Kraków
Wysany: Pi 08 Maj, 2015   

Dzieki Ewa za dodawanie otuchy ;)

Magda, czytałam w wątku, że RPO zaskażył ustawę, czytałam tez odpowiedź z marca tego roku, która wyjaśnia tyle co nic. Bez sensu. Owszem RPO zaskarża nierówne traktowanie obywateli, ale na tyle co z tego zrozumiałam, odnosi sie do odebrania przywilejów grupie lekkiej. Może powinien być jasniej sformułowany ten cały absurd subiektywnej oceny różych lekarzy w różnych województwach wobec ludzi z ta sama chorobą w świetle tej samej ustawy z roku 1997.

Zgadza, się powinnam i ja do niego napisać, spróbuję się zmobilizować, czasem trudno znaleźć czas na to wszystko.

Pozdrawiam i zbieram siły na batalie

Ola
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Czw 18 Cze, 2015   

Mnie przyznali stopień umiarkowany po 2 operacjach,na 3 lata,ale zabrali kartę parkingową,co prawda poruszam się bez pomocy kul,chociaż mój chód pozostawia wiele do życzenia,zastanawiam się czy się odwołać-na komisji był lekarz neurolog,nawet nie zerknął w dokumentacje,zdjęcia rtg-krótkie badanie,i stwierdzenie że po operacji jestem już zdrowy,i sprawniejszy niż przed.
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 18 Cze, 2015   

Powiedział ci jak na komisji ZUS byś był
 
     
elkar 
x
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Doczya: 17 Sty 2013
Posty: 71
Skd: Stąd
Wysany: Sro 24 Cze, 2015   

mariusz, odwoływać się.
_________________
Pozdrawiam
Elka
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 25 Cze, 2015   

mariusz, bez kul na komisji byłeś? I tu popełniłeś błąd :mrgreen:
 
     
dorotabeata 
2016r., 2017r.
Maximus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 64
Doczya: 21 Cze 2014
Posty: 476
Skd: lubuskie
Wysany: Pi 10 Lip, 2015   

Miałam w poniedziałek komisję w sprawie karty, ale to się nazywa "Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności". Dostałam znowu umiarkowane na stałe, zakład pracy chronionej. O5-R, czyli mogę znowu mieć kartę parkingową. Byłam bez kul i powiedziałam, że tylko chodzę w domu, bo w pracy albo kule, albo ...praca.
_________________
Beata8
 
     
Landolier 
Zwyklaczek
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 56
Doczy: 31 Lip 2016
Posty: 144
Skd: Polska
Wysany: Wto 29 Lis, 2016   

Pozwolę sobie na odświeżenie niektórych informacji na temat:
karta parkingowa
które znalazłem na portalu www. niepełnosprawni .pl autorstwa i opracowanym przez Beatę Rędziak.

Karta Parkingowa 2016
Autor: Oprac. Beata Rędziak

Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „kopertach”.

Jest wydawana na osobę (nie na samochód) lub placówkę.

Sprawdź, jak możesz ją uzyskać.

AKTUALIZACJA: 15.01.2016

Karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla osób z niepełnosprawnością.

Kto może otrzymać kartę parkingową?

Zgodnie z ustawą z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1446) imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

UWAGA! Obowiązujące wcześniej karty parkingowe straciły ważność 30 czerwca 2015 r.

Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:

osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i
kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.
W orzeczeniu o niepełnosprawności w punkcie 9 musi być zaznaczona przesłanka określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) o wskazaniu do wydania karty parkingowej.

W przypadku osób z niepełnosprawnością zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Natomiast osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, niezależnie od kodu w orzeczeniu, nie otrzymują już karty parkingowej.

Osoba prywatna otrzymuje kartę parkingową na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat.

Gdzie można wyrobić kartę parkingową?

Kartę parkingową wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Za wydanie karty parkingowej pobiera się opłatę w wysokości 21 zł na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 843) w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych.

Jakie dokumenty będą potrzebne?


Do otrzymania karty parkingowej potrzebne będą:

wniosek o wydanie karty parkingowej,
jedna fotografia o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm, odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami,
dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej,
składając wniosek przedstawia się do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień - wraz ze wskazaniem do karty parkingowej.
UWAGA! Osoby, które po 1 lipca 2014 r. muszą uzyskać nowe orzeczenie ze wskazaniem do uzyskania karty parkingowej – najpierw muszą stanąć na komisji orzekającej, a dopiero potem, w razie uzyskania uprawnienia do otrzymania karty, uiścić opłatę za jej wyrobienie.

Co daje karta parkingowa?

Osoba niepełnosprawna mająca znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych.

Przepis ten dotyczy również:

kierującego pojazdem przewożącego osobę o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się,
pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostających pod opieką tych placówek.
Wszystkie przepisy dotyczące karty parkingowej stosują się także do osób, które posługują się kartą parkingową wydaną poza granicami Polski.

Kartę parkingową należy umieścić za przednią szybą pojazdu samochodowego, w miejscu widocznym, eksponując jej zabezpieczenia, tak, by możliwe było odczytanie jej numeru i daty ważności.

Karta parkingowa potwierdza uprawnienia: do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do następujących znaków drogowych:

B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
B-3a zakaz wjazdu autobusów
B-4 zakaz wjazdu motocykli
B-10 zakaz wjazdu motorowerów
B-35 zakaz postoju
B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
B-38 zakaz postoju w dni parzyste
B-39 strefa ograniczonego postoju

Znaki powyższe znajdziecie u wujka "googla"
jak również wzór karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością

Wzór karty parkingowej określony jest w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych.

Awers:

Awers karty parkingowej dla osoby prywatnej. Po lewej: miejsce na datę ważności, numer i organ wydający, a także symbol osoby na wózku. Po prawej: napis

Rewers:

Rewers karty parkingowej dla osoby prywatnej. Po lewej: miejsce na wpisanie imienia i nazwiska, zdjęcie oraz podpis. Po prawej: pouczenie

To by były najważniejsze zmiany na nowych zasadach jeśli macie jakieś dodatkowe info na przykład o zniżkach za parkowanie lub podobne to dopisujcie.[/u][/i]
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Wto 29 Lis, 2016   

Oprócz w/w są jeszcze w niektórych miastach dodatkowe "promocje" jak np. możliwość uzyskania tańszego (symboliczna kwota) abonamentu parkingowego na wszystkie strefy ograniczonego ruchu (bez względu na miejsce zamieszkania, może być poza strefą).
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.