Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Artroskopia biodra - co to jest?
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Nie 05 Lip, 2009   Artroskopia biodra - co to jest?

Artroskopia biodra

Obecnie zabieg wziernikowania stawu biodrowego jest bardzo pomocną, uznaną metodą diagnostyczną i terapeutyczną. Zabieg artroskopii w szczególny sposób pomocny jest w leczeniu patologii stawu biodrowego niemych radiologiczne (niewidoczne na zdjęciach rtg), często chociaż nie zawsze uwidaczniane w badaniu rezonansu magnetycznego z kontrastem.

Wskazania:

* uszkodzenia obrąbka stawowego
* konflikt udowo-panewkowy
* złamania chrzęstno-kostne głowy kości udowej
* oddzielająca martwica chrzęstno-kostna
* wolne ciała
* zapalenie błony maziowej
* patologie więzadła głowy kości udowej

Wymienione patologie stawu biodrowego bardzo często wywołują nawracające dolegliwości bólowe nasilające się szczególnie po wzmożonej aktywności ruchowej, ustępujące w spoczynku, ograniczające zakres ruchomości i nie dające w początkowym okresie zmian w budowie głowy i panewki na zdjęciu przeglądowym stawu biodrowego. Bardzo często w przypadku braku możliwości postawienia prawidłowego rozpoznania artroskopia stawu biodrowego jest używana do badania diagnostycznego dzięki małej inwazyjności i dużej precyzji. Prawidłowo przeprowadzony zabieg operacyjny uwalnia staw od bólu i bardzo często likwiduje przyczynę zmian zwyrodnieniowych.

Artroskopia stawu biodrowego polega na wytworzeniu 3-4 małych nacięć na skórze, przez które do stawu wprowadza się narzędzia i kamerę w celu dokładnego uwidocznienia i oceny rozległości patologii. Możliwym powodem dlaczego artroskopia stawu biodrowego nie rozwinęła się tak powszechnie jest to, że jest to technicznie dość trudny i skomplikowany zabieg. W czasie zabiegu potrzebne jest rozciągnięcie stawu i wytworzenie sztucznej przestrzeni wewątrzstawowej, pozwalające na wsunięcie narzędzi. Właśnie konieczność trakcji stawu oraz bliskość ważnych struktur anatomiczynych wymagają od chirurga dużego doświadczenia i precyzji.

Większość pacjentów wymagających procedury artroskopowej biodra to ludzie młodzi, aktywni, z dolegliwościami bólowymi biodra. Etiologia dolegliwości może być urazowa np. upadek z wysokości czy wypadek samochodowy, ale pacjenci często nie wiążą momentu wystąpienia dolegliwości bólowych z określonym urazem.

Podstawą diagnostyki stawu biodrowego pozostają zdjęcia rentgenowskie. Jednak do oceny struktur wewnatrzstawowych konieczne jest wykonanie badania rezonansem magnetycznym po podaniu kontrastu do stawu, a więc wykonanie artrografi MRI. Różnica pomiedzy klasycznym rezonansem magnetycznym a artrografią MRI jest znaczna. W pierwszym przypadku wyniki fałszywie ujemne sięgają 30%, a w drugim około 8%. Niezaprzeczalnymi zaletami zabiegu artroskopowego są małe nacięcia skóry, mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu, krótszy pobyt w szpitalu i szybszy powrót do sprawności. Pacjenci jedynie przez kilka dni po zabiegu powinni się asekurować kulami, a powrót do pełnej sprawności trawa kilka tygodni.
Podsumowując, artroskopia stawu biodrowego jest w Polsce mało znaną, ale skuteczną metodą zaopatrzenia uszkodzeń wewnątrzstawowych.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Pi 10 Lip, 2009   

Katja napisa/a:
Większość pacjentów wymagających procedury artroskopowej biodra to ludzie młodzi, aktywni, z dolegliwościami bólowymi biodra


Witaj Katju:)
Słyszałam właśnie, że poruszyłaś temat artroskopii stawu biodrowego na forum :) Będę mogła co nie co popisać, ale najpierw muszę się uporać z zespołem popunkcyjnym, który nie chce mnie zostawić w spokoju :/ auć moja głowa....
a z tym młodzi i aktywni to bym się niestety nie zgodziła, no chyba że chodzi o aktywność komórek mózgowych :)
pozdrawiam
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Pi 10 Lip, 2009   

Jowi ten dział został stworzony z myślą o Tobie :-) Wiem, że jesteś świeżo co po artroskopii i jestem szalenie ciekawa co u Ciebie słychać, jak się czujesz i jak wyglądał sam zabieg. Jak tylko poczujesz się na siłach opisz nam tu szczegółowo co i jak :-) Tymczasem dużo zdrówka, kuruj się! Buziaki!
 
     
Nika 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 04 Lip 2009
Posty: 149
Skd: Wa-wa
Wysany: Sob 24 Pa, 2009   

Na tej stronie
http://www.nw-hip-knee-cl...rthroscopy.html
znajduje się niewielka porcja informacji nt. artroskopii, wykorzystywanych narzędzi i zdjęć z operacji.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Sob 24 Pa, 2009   

latające kalafiory ble....okropne te fotosy !!!
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
maniek1972 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 23 Lip 2011
Posty: 9
Skd: chrzanów
Wysany: Nie 24 Lip, 2011   

Witam wszystkich! Proszę co podpowiedź: czy mając martwice główek udowych można mieć zrobioną artroskopie, być może ktoś z was miał taki zabieg w takim powikłaniu?
_________________
maniek
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Pon 25 Lip, 2011   

Maniek1972, to jest zdecydowanie pytanie do lekarza ortopedy, który jest specjalistą od artroskopii.
Na logikę biorąc, wydaje mi się, że nie. Jeśli faktycznie masz już martwicę, to artroskopia nie ma już sensu. Artroskopię stosuje się przy małych zmianach a martwica jest już zaawansowanym procesem. Nie jestem lekarzem i mogę się mylić. Na forum lekarzy raczej nie ma a przynajmniej się nie ujawniają i nie uzyskasz tutaj jednoznacznej odpowiedzi :no: .
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 25 Lip, 2011   

Katja napisała:
Cytat:
Artroskopia biodra

Obecnie zabieg wziernikowania stawu biodrowego jest bardzo pomocną, uznaną metodą diagnostyczną i terapeutyczną. Zabieg artroskopii w szczególny sposób pomocny jest w leczeniu patologii stawu biodrowego niemych radiologiczne (niewidoczne na zdjęciach rtg), często chociaż nie zawsze uwidaczniane w badaniu rezonansu magnetycznego z kontrastem.

Wskazania:

* uszkodzenia obrąbka stawowego
* konflikt udowo-panewkowy
* złamania chrzęstno-kostne głowy kości udowej
* oddzielająca martwica chrzęstno-kostna
* wolne ciała
* zapalenie błony maziowej
* patologie więzadła głowy kości udowej


Myślę że lepiej swój stan skonsultuj z dobrym w tej dziedzinie ortopedą
 
     
Jagi84 
baletnica
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia + Endo
Wiek: 39
Doczya: 01 Cze 2011
Posty: 100
Skd: Szczecin
Wysany: Wto 18 Pa, 2011   

Witaj maniek 1972!!! Wszystko można! Przeczytaj moja historie. Ja miałam robioną artroskopie przy martwicy głowy kości udowej! Oczywiście wszystko się okaże teraz bo jestem 3 miesiące po artro i muszę czekać na jakiś werdykt do grudnia ale jak będziesz miał dobrego lekarza a on będzie widział szansę, że wszystko się odbuduje to zrobi ci tą artroskopie. Zawsze jest ryzyko, że zawsze jest też szansa, że nie będziesz musiał mieć protezy. A z protezą im później tym lepiej i o to walczył mój lekarz:) Powodzenia!!! ;-)
 
     
dr.Iwa 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 10 Sty 2012
Posty: 1
Skd: Wawa
Wysany: Wto 10 Sty, 2012   

Jagi84, napisz proszę co z tym grudniowym werdyktem? Czy Twój zabieg sie powiódł, czy jednak będziesz miała endoprotezę?
 
     
RYCHU 
oczekujący
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczy: 18 Sty 2012
Posty: 2
Skd: Wieluń
Wysany: Sro 18 Sty, 2012   oczekiwnie

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Wczoraj miałem wizyte u prof. Czubaka w Wawie. Spojrzał na zdjęcia zrobił usg i powiedzial konflikt panewkowo-udowy. Powidział ze kwalfikuje się do artroskopii FAI. Na pyatnie: Ale Panie profesorze kiedy? Odpowiedział :Zadzwonimy 2-3 tygodnie wczesniej. Zalecił używać zycia i się nie martwić:).

I wlasnie mam takie pytanie mianowicie jaki jest okres oczekiania na operacje w Otwocku u pana Czubaka?

Mam 25 lat i stad pytanie czy wiek też ma wpływ na okres oczekiwania?
Pozdrawiam

edit:
Dodam także że boli mnie pernamentnie kręgosłu a profesor Czubaknawet nie spojrzał na zjecia , nie spojrzał na plecy. I tez nie wiem co o tym sadzic. Dzis szczerze mówiąc to kregoslup bardziej mi dokucza niz biodro.
Czy macie pdobne problemy?
Ostatnio zmieniony przez pasiflora Sro 18 Sty, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 18 Sty, 2012   

Witaj :)
Nie umiem Ci odpowiedzieć ile będziesz czekać na operację, ale chyba Profesor chciał poqwiedzieć że ktoś zadzwoni z terminem w ciągu 2-3 tygodni. Jeśli po tym czasie nie będziesz mieć telefonu to dzwoń pytać do Otwocka jakie są realia, o których więcej w temacie "nasze terminy operacji" w dz.ogólnym.
Co do bólu kręgosłupa to niestety przy chorych biodrach to prawie standard, więcej o tym kłopocie jest w tym temacie :) . jak i w wielu miejscach na Forum :)
Mam nadzieję, że szybko doczekasz się operacji !
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
RYCHU 
oczekujący
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczy: 18 Sty 2012
Posty: 2
Skd: Wieluń
Wysany: Czw 19 Sty, 2012   

A czy istnieje mozliwość płatnej operacji u pana profesora?
Jakiego rzędu może to być koszt?
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Pi 20 Sty, 2012   

RYCHU napisa/a:
A czy istnieje mozliwość płatnej operacji u pana profesora?
Jakiego rzędu może to być koszt?


Niestety prof J. Czubak nie operuje prywatnie.
Natomiast osoby niemające ubezpieczenia w PL mogą wykonać w otwockiej klinice płatne operacje. Koszt np kapoplastyki w takim systemie to ok 25 tys zł.
 
     
Goś 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 35
Doczya: 29 Lis 2011
Posty: 10
Skd: zza winkla
Wysany: Czw 01 Mar, 2012   

RYCHU, ja tez byłam niedawno u pana profesra Czubaka, i termin na Otwock mam mniej więcej na jesień. Również artroskopia biodra i mam czekać na tel. Skoro ja na jesień to podejrzewam, że Twoj termin będzie zbliżony.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.