Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Pytanie do specjalistów po artroskopii, skomplikowana diagno
Ciocinka 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczya: 15 Cze 2011
Posty: 4
Skd: Podlaskie
Wysany: Pi 17 Cze, 2011   Pytanie do specjalistów po artroskopii, skomplikowana diagno

Witam wszystkich Forumowiczów. Jest to moje pierwsze forum, więc nie tylko mam tremę, ale się trochę nie orientuję i przy próbie wysłania zniknął mi mój przydługi być może, ale chronologiczny tekst… Widocznie tak miało być! Więc tym razem spróbuję krótko i węzłowato, i od końca: jestem 2 tygodnie po artroskopii stawu biodrowego prawego. Lekarz po operacji przywitał mnie zdaniem: „mam dla pani dobrą i zła wiadomość”. Przed operacją, po tomografii kontrastowej i ‘blokadzie’, diagnoza głosiła: „Suspected labrar tear right hip” – pora dodać, że tak się ułożyło, że aktualnie leczę się w Niemczech a z lekarzem dogaduję się po angielsku. Tłumaczono mi, że oprócz ostatecznej diagnozy przy użyciu kamery, od razu ‘przytną’ trochę główki kości udowej. Ale nie przycięli – „we fund no evidence for a CAM-Impingement”, a wyszło, że problem dotyczy chrząstki panewki stawowej. Diagnoza poartroskopowa brzmi: „Cartilagelesion type IV a. Beck anterolateral acetabulum right”. Dalej: „The stres sof the anterolateral labrum May be affected by a low-grade instabillity without any displasia”. Oraz zalecenie: „we advice a 10 (stopni) varisation osteotomy”. Uf, a więc teraz pytanie do zaprzyjaźnionych z Forum specjalistów: czy powinnam się poddawać tej innej operacji/ Ja zdaję sobie sprawę, że podaję jednak w tej chwili mało szczegółów na jednoznaczną opinię lekarzy, ale może jednak? Mogę spróbować dopisać coś konkretnego z mojej niemiecko-angielskiej historii choroby. A jeśli chodzi o tą samą historię to jest w skrócie tym razem taka: ból w biodrze przy wstawaniu z pozycji siedzącej pojawił się około 6 lat temu, w rok po drugiej ciąży. Najpierw w Polsce miałam diagnozę, że to z powodu ucisku nerwu z kręgosłupa (po tomografii), i miewałam fizjoterapię na odcinek lędźwiowo-krzyżowy, która nic nie pomagała. Tu w Niemczech ortopeda zauważył, że taki ból w głębi stawu może mieć przyczynę tylko w stawie, i tak zaczęli szukać. Teraz już mam chyba właściwą diagnozę. I zalecenie kolejnej operacji, której się boję. Lekarz dla równowagi dał mi do wyboru nie robie niczego, poczekanie Az chrząstka zniszczy się całkowicie i potem wymiana elementów stawu. Chyba raczej ta alternatywa nie powinna wchodzić w grę? Bardzo proszę o jakąkolwiek podpowiedź specjalistów, a Forumowiczów chyba o wsparcie… Acha, najprawdopodobniej nie zdążę już poddać się tej operacji w Niemczech, gdyż wracamy do kraju, więc gdzie powinnam się udać z taką gotową jakby diagnozą w Polsce? Dzięki za cierpliwość. Pozdrawiam serdecznie, Inka.
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Nie 19 Cze, 2011   

Ciocinko, po pierwsze mam do Ciebie dużą prośbę o przetłumaczenie nam Twojej diagnozy. Wiem, że w dzisiejszych czasach angielki jest drugim językiem i prawie kazdy posługuje się nim lepiej lub gorzej. Ale to diagnoza medyczna i język nie jest typowy. Na pewno to ułatwi każdemu z nas rozmowę o Twoim problemie.

Druga sprawa to moim skromnym zdaniem na pewno powinnaś zdecydować się dość pilnie na konsultację z innymi specjalistami. Celowo piszę tu w liczbie mnogiej. Jeśli wracasz do Polski - nie masz się czym martwić. Tutaj także mamy wspaniałych specjalistów. Powinnaś zainteresować się kliniką w Otwocku, Piekarami Śląskimi - to miejsca w których wielu z nas forumowiczów z dużym powodzeniem przebyło niejednokrotnie skomplikowane zabiegi. Nie pomijaj też w całej sprawie dobrego specjalisty fizjoterapii. To idzie w parze z leczeniem ortopedycznym i niewątpliwie warto zapoznać się z opinią fachowca terapii funkcjonalnej. Tutaj skorzystaj w Kącika Rehabilitacji i znajdź kogoś z polecanych w Twojej okolicy (kiedy bedziesz już w PL). Choć warto czasem przejechać mnóstwo kilometrów by skonsultować się z kimś o naprawdę ogromnej wiedzy i doświadczeniu. Twój przypadek nei jest standardowy. Z doświadczenia wiem, że lekarze (nawet najwięksi wirtuozi) problem widzą w kościach. Nie skupiają się na tkankach miękkich, mięśniach, pozwięzi, przyczepach... Niestety (również z własnego doświadczenia wiem), że problem który diagnozują wcale nie okazuje się rzeczywistym... a leży właśnie gdzieś indziej. I nie ma związku ze stawem (my myślimy że boli staw..) Dlatego jeszcze raz wspominam o fizjoterapeucie. Takim który spojrzy z innej strony na problem. Wizyta u prawdziwego fachowca w tej dziedzinie może wnieść niezwykle wiele i mocno zmienić Twoje rozważania o kolejnej operacji.

Mam nadzieje, że reszta użytkowników forum zainteresuje się Twoją historią i będzie mogła podpowiedzieć Ci więcej. Niemniej warto by podać dokładne tłumaczenie diagnozy.

PS. Ciocinko, przeniosłam Twój postu tutaj, bo w dziale "Tu się poznajemy" zginąłby w gąszczu postów.
 
     
Ciocinka 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczya: 15 Cze 2011
Posty: 4
Skd: Podlaskie
Wysany: Pon 20 Cze, 2011   

Katju dziękuję za pomoc. Postaram się przetłumaczyć lub wyjaśnić te angielskie wpisy tak jak tłumaczył mi to lekarz. Z angielskim medycznym tez jestem na bakier. I dziekuję za pierwsze podpowiedzi dotyczące ważnej kwestii fizjoterapii, przed/po/czy nawet zamiast operacji. Trochę dało mi to do myslenia, czy aby rzeczywiście teraz już mamy ostateczną i prawdziwą diagnozę moich problemów. W Polsce jesteśmy na Podlasiu, w samym sercu pradawnej Puszczy :) Pozdrawiam, Inka
 
     
Zulka 
śmigam :)
Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczya: 26 Kwi 2010
Posty: 95
Skd: warszawa
Wysany: Wto 21 Cze, 2011   

Witaj Ciocinka!

Z tomografii kontrastowej jak i artroskopii wynika, że podejrzewają rozerwanie obrąbka. Nie przycięli główki, ponieważ nie miałaś nadbudowy kostnej, czyli konfliktu udowo - panewkowego typu CAM.
Jak dobrze rozumiem to ostateczna diagnoza wskazuje na uszkodzenie chrząstki stawowej IV stopnia i problem jest też z przednio-boczną częścią panewki stawu biodrowego, no i obrąbkiem. Jest to spowodowane jakąś niestabilnością, ale nie wiem do końca co mieli na myśli. Zalecają osteotomię.
Póki co nie poddawaj się kolejnej operacji, tylko przetłumacz dokładnie diagnozę, albo skonsultuj się tu w Polsce z dobrym specjalistą. Jeśli faktycznie masz uszkodzenie chrząstki to artroskopowo są w stanie to zrobić a nie czekać aż zniszczy się zupełnie. Ja miałam takie uszkodzenie i zostało to zrobione.
Oczywiście wszystko zależy co tam jeszcze dokładnie jest, dlatego też najpierw konsultacje a potem jakiekolwiek zabiegi, zwłaszcza, że już po jednym jesteś.
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Wto 21 Cze, 2011   

Zulka napisa/a:
dlatego też najpierw konsultacje a potem jakiekolwiek zabiegi, zwłaszcza, że już po jednym jesteś.


:thumbup: :thumbup: :thumbup: Przychylam się do wypowiedzi Zulki. Ciocinko, dzwoń i umawiaj na konsultacje.
 
     
Ciocinka 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczya: 15 Cze 2011
Posty: 4
Skd: Podlaskie
Wysany: Nie 26 Cze, 2011   

Zulko dziękuję bardzo za pomoc, a właściwie to wręcz wyręczenie mnie z przetłumaczenia diagnozy (zupełnie nieoczekiwanie również dla mnie samej wyjechałam z domu na 4 dni). Bardzo zainteresowało mnie to co napisałaś, że podobny problem naprawiono Ci artroskopowo. Podejrzewam, że mogę przeczytać tu gdzieś Twoją historię, prawda? Postaram się dotrzeć, ale jeśli chciałabyś napisać, kto i gdzie postawił diagnozę i wykonał zabieg to będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam, i idę dopilnować wieczornej toalety dzieci :) Inka
 
     
Zulka 
śmigam :)
Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczya: 26 Kwi 2010
Posty: 95
Skd: warszawa
Wysany: Nie 26 Cze, 2011   

Witaj Inko :-)

Moją historię opisałam w temacie: moja historia czyli droga do artroskopii pierwszego biodra. Drugie biodro tez już po zabiegu. Obie artroskopie wykonywał dr. Tomasz Piontek z Reha Sport Clinic w Poznaniu. Jeśli zdecydujesz się na konsultację w Polsce, to z czystym sumieniem polecam ten ośrodek i tego lekarza.
 
     
Ciocinka 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczya: 15 Cze 2011
Posty: 4
Skd: Podlaskie
Wysany: Pon 04 Lip, 2011   

Witajcie, mam już w głowie pakowanie.. za miesiąc wracamy do kraju. Ortopeda powiedział mi, że 3 miesiące mam odczekać, zanim cokolwiek nowego można próbować naprawiać w moim bioderku. Za dwa dni minie miesiąc po artroskopii. Czuję się naprawdę dobrze, mogę chodzić, jak robię to powoli to zupełnie prosto mi wychodzi ;) Mam zapisane kolejne zabiegi fizjoterapeutyczne, tym razem rozciągające staw, ale dziś pani zafundowała mi tylko masaż zamiast ćwiczeń, i to było naprawdę fajne, bo okazało się, że mięśnie gdzieś tam w głębi, i pod bliznami, jeszcze nieźle bolą... Moja artroskopia, głównie diagnostyczna, ale jak się okazuje z 'wygładzeniem' części zniszczonej chrząstki, nie przysporzyła mi wiele bólu i długiego okresu rekonwalescencji. A teraz zabiorę dokumentację z niemiecką diagnozą i zjawię się w Poznaniu :) Pozdrawiam serdecznie! Dziękuję za odzew. Inka
 
     
Jagi84 
baletnica
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia + Endo
Wiek: 39
Doczya: 01 Cze 2011
Posty: 100
Skd: Szczecin
Wysany: Sro 06 Lip, 2011   

Witaj Inka:))) ja tez jestem po artroskopii i również u dr. Piontka z Poznania. Jest to niesamowity lekarz i ja miałam bardzo zniszczony staw a on jakoś sobie poradził. Polecam z całego serca;))) trzymaj się!!!
 
     
kate1987 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 20 Lis 2014
Posty: 1
Skd: Zabrze
Wysany: Czw 20 Lis, 2014   

Czeka mnie artroskopia biodra. Czy ktoś z Państwa był operowany przez dr. Jacka Hermansona - bardzo proszę o kontakt.
 
     
konrad 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 09 Sty 2016
Posty: 1
Skd: Radom
Wysany: Nie 10 Sty, 2016   

Witam. Czy ktoś z Państwa kto jest już po artroskopii mógłby podać jakiś zestaw ćwiczeń - program rehabilitacji. Choćby w skrócie. Wiem, że to wszystko zależy od stanu pacjenta i od tego co na artoskopii było robione, no i od tego jak rehabilitację prowadzi rehabilitant. Ja rozpocząłem rehabilitację - 1 tydzień. Są to ćwiczenia bardzo proste: posuwanie stopy w stronę pośladka w leżeniu, dociskanie poduszki umieszczonej pod kolanem do podłogi też w leżeniu. I to tyle. Wydaje mi się, że ćwiczenia są mało intensywne i mięśnie mogą dalej zanikać w tym tempie. Poza tym lekarz zalecił "zakaz obciążania przez 3 tygodnie". Czy to oznacza tylko zakaz stawania na nogę przez 3 tygodnie czy również zakaz jakichkolwiek ćwiczeń z obciążeniem np z gumą rehabilitacyjną. Nie mam teraz kontaktu z lekarzem więc stąd te pytania zdesperowanego pacjenta do Was.Z góry dziękuję z pomoc.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Nie 10 Sty, 2016   

Na forum nikt rozsadny i odpowiedzialny nie poda Ci zestawu cwiczen. Wielokrotnie pisalismy w dz.o rehabilitacji ze to co pomaga jednym to innym moze zaszkodzic. Jestem zdziwiona ze chcesz pytac o cwiczenia lekarza-rehabilitacja i doborem indywidualnych odpowiednich dla Ciebie cwiczen na kazdym etapie powrotu do sprawnosci po uprzednim zbadaniu Ciebie zajmuja sie fizjoterapeuci.
Jak wazny jest wlasnie odpowiedni dobor cwiczen do danej osoby dowiesz sie z dzialu o rehabilitacji. Kazdy pacjent szuka do operacji jak najlepszego lekarza i tak samo warto podejsc do tematu swojej rehabilitacji szukajac jak najlepszej osoby.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
StalFans 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 30
Doczy: 20 Cze 2015
Posty: 51
Skd: Rzeszów
Wysany: Pon 11 Sty, 2016   

Tylko 3 tygodnie? Ja miałem 6 hmmm... Cwiczenia zostaw dla osob znajacych się na rzeczy - rehabilitantow. Mi bardzo pomógł rowerek stacjonarny
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.