Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Problem krótszej nogi
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 27 Wrz, 2011   

Danusiu, wielkie brawa :brawo: Jesteś przykładem ( dla starszych i młodszych ), że chcieć to móc i że "polak potrafi" wziąć sprawy w swoję ręce i cierpliwie osiągać cele.Wygrałaś swoją szansę - cieszę się z tego razem z Tobą i życzę aby już ten dobry czas trwał zawsze.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Danuta 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 72
Doczya: 27 Mar 2010
Posty: 125
Skd: Kraków
Wysany: Pi 30 Wrz, 2011   

Bardzo dziekuję za przeniesienie wiadomosći o wspaniałej rehabilitantce do stosownego rozdziału, ja zupełnie o tym nie pomyslałam, przepraszam. Ale intencje moje te same: to podziekowanie dla Was,że poddałam się rehabilitacji :-) (nie ma tu znaczka -kwiatuszka,wiec pozostaje usmiech)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sob 01 Pa, 2011   

Tak, dla wszystkich którzy Cię do tego namawiali i wspierali Twój sukces to największa nagroda.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
dzasta944 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 29
Doczya: 02 Lis 2011
Posty: 10
Skd: Kuźnica B
Wysany: Sro 02 Lis, 2011   

Ja jestem już 3,5 miesiąca po endo. Także mam dłuższą nogę (ale mało, bo 1cm). Na początku było to straszne, nie mogłam się przyzwyczaić. Ale dzięki solidnej rehabilitacji udało się to w miarę skorygować i jest ok
 
     
janina.0 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 10 Lis 2011
Posty: 2
Skd: Wrocław
Wysany: Czw 10 Lis, 2011   

Basia55 napisa/a:
Niestety nie miałam z tym forum styczności wcześniej i nie wiedziałam że to co mi mówią lekarze ze szpitala nie jest dobre... Na rehabilitacji nic innego mi nie doradzali :/


Niestety rehabilitacja dostępna na NFZ pozostawia wiele do życzenia. Wiem z doświadczenia, że jeśli chce sie byc zdrowym , to trzeba skorzystać z prywatnej terapii. A mamy coraz lepszych specjalistów.

Pozdrawiam i życzę zdrowia :)
 
     
calaviolina 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 65
Doczya: 17 Maj 2012
Posty: 57
Skd: pomorze
Wysany: Nie 05 Sie, 2012   

Przed operacją moja kończyna była wydłużona przez co utykałam. Prosiłam operatora aby przy operacji wyrównał kończynę, ale powiedział, że to nie jest dla niego priorytetem,można zastosować wkładki do obuwia, najważniejsze jest prawidłowe osadzenie endo. Na moje oko w tej chwili ta kończyna na pewno pozostała dłuzsza, ale chyba niedużo, może mniej niż 1 cm. Piszecie o ew. wyrównaniu takiej różnicy przez ćwiczenia, ale kiedy po odstawieniu kul ?
_________________
calaviolina
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Nie 05 Sie, 2012   

calaviolina napisa/a:
Przed operacją moja kończyna była wydłużona przez co utykałam. Prosiłam operatora aby przy operacji wyrównał kończynę, ale powiedział, że to nie jest dla niego priorytetem,można zastosować wkładki do obuwia, najważniejsze jest prawidłowe osadzenie endo. Na moje oko w tej chwili ta kończyna na pewno pozostała dłuzsza, ale chyba niedużo, może mniej niż 1 cm. Piszecie o ew. wyrównaniu takiej różnicy przez ćwiczenia, ale kiedy po odstawieniu kul ?

Calaviolina Idź do dobrego rehabilitanta. Zmierzy dokładnie nogi. Nie na oko. Bo na oko to można...
jeśli masz krzywo ustawioną miednicę, to i nogi będą różnej długości.

Idź do rehabilitanta. Nie ma na co czekać.
Fizjoterapeuta ułoży Ci indywidualny plan ćwiczeń. Taki, jak potrzebujesz. Specjalny.
Ćwiczyć można już teraz. Nie czekaj na odstawienie kul :)
 
     
calaviolina 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 65
Doczya: 17 Maj 2012
Posty: 57
Skd: pomorze
Wysany: Nie 05 Sie, 2012   

Zamówiłam właśnie rehabilitanta do domu, ale z tego wynika, że chyba nie jest dobry, bo różnicą w długości nóg się zupełnie nie przejął, powiedział, że na razie trzeba ćwiczyć, a jak potem się okaźe że jest różnica to można załatwić wkładkami.
_________________
calaviolina
 
     
Wiesia187 

Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczya: 13 Lip 2009
Posty: 136
Skd: kujawsko-pomorskie
Wysany: Nie 05 Sie, 2012   

calawiolina napisała
Cytat:
Prosiłam operatora aby przy operacji wyrównał kończynę, ale powiedział, że to nie jest dla niego priorytetem,można zastosować wkładki do obuwia, najważniejsze jest prawidłowe osadzenie endo

Calawiolina , ja zapomniałam poprosić lekarza o wyrównanie nóg , ale lekarze osadzają endo stosownie , w zależności od tego jak nasz staw jest zniszczony . Na pewno nie było innej możliwośći osadzenia .
Różnica w długości nóg powinna być wyrównana , ponieważ wpływa to też ujemnie na prawidłowy chód .
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 06 Sie, 2012   

calaviolina napisa/a:
chyba nie jest dobry

Porozmawiaj z nim , zapytaj o sądzi o np. chodzeniu z 1 kulą, jakie ma doświadczenie w nauce chodu pacjentów biodrowych, o tym na jakich metodach pracuje itd. Wtedy będziesz mogła wstępnie coś ocenić. W razie nie będzie Ci odpowiadał-możesz szukać innej osoby :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Pon 06 Sie, 2012   

calaviolina napisa/a:
chyba nie jest dobry, bo różnicą w długości nóg się zupełnie nie przejął
I nic w tym dziwnego jesteś parę dni po operacji. Jeszcze jest za wcześnie, żeby sprawdzać długości nóg. Uczycie nierównych nóg ma wiele osób. Jeśli wszystko jest w porządku, to do 3 m-cy zazwyczaj uczucie różnicy w długości nóg znika. Mi rehabilitanci powiedzieli, że po roku od operacji, jeśli faktycznie różnica będzie znacząca, wtedy będzie można pomyśleć o wkładce wyrównującej. Zazwyczaj jeśli różnica nie jest większa niż 1,5cm, nie ma potrzeby wyrównywać jej wkładkami.
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pon 06 Sie, 2012   

Po pierwsze: trzeba ustalić czy mamy do czynienie z uczuciem dłuższej / krótszej nogi czy z faktycznym skróceniem / wydłużeniem kończyny. Służą temu porównawcze pomiary liniowe kończyn dolnych. W tym celu wykonuje się pomiary długości względny i bezwzględny kończyn oraz pomiary odcinkowe.
Aby wiedzieć o czym mówimy - pomiar musi być wykonany. A w trakcie terapii powtórzony. Jeśli jest potrzeba, kilka razy.

Po drugie: Czekanie na samoistnie wyrównanie kończyny (czego??? długości nogi? w jaki sposób? przecież to niemożliwe .....) to jakby zgoda na powstanie niekontrolowanego procesu skrzywienia miednicy i kręgosłupa, koślawienia i szpotawienia stt. kolanowych, powstania problemów trzewnych w miednicy małej (częste bóle jednego tylko jajnika, niezależnie od cyklu miesięcznego), bólów barku / barków, szyi, głowy ...... etc., etc. Dzięki dokładnemu rozpoznaniu sytuacji (czytaj: różnicy w długości kk.dolnych), wykonując pomiar liniowy kk.d, znając stan faktyczny - terapeuta jest w stanie zapobiec wielu póżniejszym problemom, ustalając odpowiedni plan terapii. Cała sztuka polega na przewidywaniu (profilaktyka) a nie na czasochłonnym i niekoniecznie skutecznym leczeniu powstałego później problemu.

calawiolina
Poproś terapeutę o wykonanie takich pomiarów. Choćby dla Twojego spokoju. Jest on w tej chwili, dla Ciebie bezcenny.

Fizkom
 
     
calaviolina 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 65
Doczya: 17 Maj 2012
Posty: 57
Skd: pomorze
Wysany: Wto 07 Sie, 2012   

Fizkomie, dziękuję za pomoc.
Czyli pomiar już można wykonać teraz dla mojego spokoju, pytanie czy jeśli różnica jest mniejsza niż 1 cm, to jak pisze Zozo nie wyrównuje się jej ?
_________________
calaviolina
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Wto 07 Sie, 2012   

calaviolina,
Ten pomiar należy bezwzględnie wykonać. Jego wynik będzie miał wpływ na to jakich środków należy użyć w terapii.

Jak zauważyłem, Zozo pisała o 1,5 cm.
Faktycznie powszechne jest takie twierdzenie, że do 1 cm krótsza noga nie wymaga interwencji.
Nie chcę tutaj wchodzić w długie wywody naukowe, zadam więc krótkie pytanie. A co należałoby zrobić jeśli właśnie ten 1 cm jest przyczyną utykania, bólu krzyża. Czy w takiej sytuacji też nie zastosowałabyś wkładki wyrównującej ???

Fizkom
 
     
Nuta 

Bioderkus!!!




Status: Endo x 2
Wiek: 69
Doczya: 14 Lis 2010
Posty: 262
Skd: Śląsk
Wysany: Sro 08 Sie, 2012   

Interesujący temat.
Też miałam wrażenie dłuższej nogi po operacji. Jest to moja druga endo w drugiej nodze - i to wrażenie czasem się pojawia jeszcze.
Rehabilitant nic nie mówił na ten temat, gdy zaczęliśmy ćwiczenia, a ja tez nie wspominałam. Jednak tak jak pisze Fizkom, zrobimy pomiary, gdy reh. wróci z wakacji.
Zawsze miałam problemy z miednicą, była nierówna. Wracała do pozycji pożądanej po odpowiednich ćwiczeniach, ale potem znów wjeżdżała na niekontrolowane wyżyny z jednej strony.
Tak było przed moimi operacjami, teraz jej położenie jest pewnie nieco inne.
Terapia zrobi swoje. Czeka mnie praca - i dobrze.
_________________
Jeszcze w zielone gramy!
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.