Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Renta socjalna
JustynaK. 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 42
Doczya: 11 Maj 2012
Posty: 3
Skd: Pomorze
Wysany: Pi 11 Maj, 2012   

Dzięki za odpowiedź. Nie ma wyjścia, będę się starać o rentę socjalną ale zastanawiam się czy w moim przypadku są jeszcze jakieś inne możliwości (gdyby nie przyznano mi renty socjalnej) typu renta chorobowa?
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Pi 11 Maj, 2012   

Dziewczyny czy renta Zus-owska a socjalna to nie są dwie różne rzeczy?
Justyna może dowiedz się w Zus jakie dokumenty masz złożyć aby starać się o rentę z Zus a jeśli tam nie będzie szans to wtedy renta socjalna?
Proszę poprawcie mnie jeśli się mylę.
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 11 Maj, 2012   

aga.t. napisa/a:
Dziewczyny czy renta Zus-owska a socjalna to nie są dwie różne rzeczy?
Oczywiście . Najlepiej złożyć wniosek na obie renty na raz.
Jedź do ZUS-u bo obie renty tam się załatwia.
Justynko, poszukaj dobrego ortopedy, a równolegle poszukaj rehabilitacji. Z tej 10 dniowej rehabilitacji założę się że nic wyniosłaś. Ortopeda który każe młodej osobie cierpieć z pewnością nie jest dobry. Na forum są młodsze osoby które były operowane.
 
     
JustynaK. 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 42
Doczya: 11 Maj 2012
Posty: 3
Skd: Pomorze
Wysany: Pi 11 Maj, 2012   

Właśnie dziś byłam w Zusie po wnioski na obie renty i pani w informacji stwierdziła,że mogę jednocześnie złożyć wnioski na obie renty. Niezależnie od tego pobrałam wniosek na orzeczenie o niepełnosprawności. Jestem trochę zielona w tych tematach ale mam nadzieję, że idę we właściwym kierunku :) Jeśli chodzi o lekarza to wizytę mam 22 maja ale już rozglądam się za innym (wizyta prywatna w moim przypadku nie wchodzi w grę niestety). Mam jeszcze pytanie jak długo od złożenia wniosku trzeba czekać na wezwanie?
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Pi 11 Maj, 2012   

JustynaK. napisa/a:
Mam jeszcze pytanie jak długo od złożenia wniosku trzeba czekać na wezwanie?

Ja czekałam ok. dwóch tygodni ale nie wiem czy w każdym Zus-ie jest tak samo.
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Nie 27 Maj, 2012   

witam,mam nadzieję iż,nie pomyliłem działów,i tutaj również dostane odpowiedż na moje pytanie:otóż nie dawno dostałem rente na 2 lata(jestem przed pierwszym endo,mam mieć dwa)równocześnie dalej jestem pracownikiem firma dotąd nie rozwiązała umowy o prace ze mną,termin umowy upłynie za 2,5 mc.Jeżeli teraz ja rozwiązałbym z moją firmą umowe za porozumieniem stron,czy po skończeniu pobierania renty dostane zasiłek dla bezrobotnych?miał ktoś takie zdarzenie?posiadam również orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,bardzo proszę o odpowiedż,lub przekierowanie na inny link,dziękuje
 
     
dorcia26022007 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 40
Doczya: 02 Pa 2012
Posty: 11
Skd: Inowrocław
Wysany: Sro 03 Pa, 2012   

witam jestem tu nowa prosze o pomoc :-) od dzieciństwa mam dysplazje stawów biodrowych prawy i lewy byłam leczona w wieku młodzieńczym było wszystko ok dopiero na praktykach czułam sie coraz gorzej odczówałam straszny ból nóg a kłopoty sie zaczeły po ciąży nie moge kucac bo nie wstane trudności mam w wchodzeniem po schodach dosłownie wciągam sie po nich czy nalezy mi sie renta socjalna bo nigdy z tego nie korzystałam prosze o pomoc byłam u ortopedy i powiedział ze bez operacji sie nie obędzie za tydzień znów mam wizyte
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 09 Pa, 2012   

dorcia26022007, ja Uważam że należy Ci się renta, ale orzecznicy z ZUS-u mogą się ze mną nie zgodzić :(

Na pewno oddałabym papiery o rentę socjalną do ZUS-u, na Twoim miejscu (zawsze warto próbować) a dodatkowo postaraj się o zasiłek pielęgnacyjny.

Ps. Ja dostałam rentę za 3 razem na 3 lata, a też od dziecka mam problemy z funkcją chodu.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 28 Sie, 2014   

Prezydent podpisał ustawę o rencie socjalnej
Autor: PAP
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek 26 sierpnia 2014 r. nowelizację ustawy o rencie socjalnej, zgodnie z którą aby uzyskać rentę, nie będzie trzeba przebywać na terytorium Polski, a jedynie posiadać w Polsce miejsce zamieszkania. Nowela wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z przepisami renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub przed ukończeniem 25. roku życia w trakcie nauki.

Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Może zostać zawieszona, jeśli osoba uprawniona osiągnęła w danym miesiącu przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Nowelizacja ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, której projekt przygotował resort pracy i polityki społecznej, eliminuje z ustawy wymóg przebywania na terytorium RP i zastępuje go koniecznością posiadania miejsca zamieszkania w Polsce. Dotychczas osoba opuszczająca Polskę, bez względu na cel wyjazdu, traciła uprawnienie do renty socjalnej.

Regulacja uderza w godność

W czerwcu 2013 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wymóg przebywania na terytorium Polski jest nieracjonalny, absolutnie oderwany od istoty renty socjalnej. Sędziowie Trybunału uzasadniali, że taka regulacja "uderza w godność osoby uprawnionej do renty socjalnej i pozbawia ją prawa do godnego życia, w tym do ukończenia studiów za granicą".

TK przypomniał też, że prawo nie wymaga, by osoba uprawniona do renty była "aż tak bardzo zintegrowana z państwem i społeczeństwem polskim". Wystarczy, że ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Zmiany mają objąć nie tylko obywateli polskich, ale też spełniających określone w ustawie kryteria cudzoziemców, obywateli państw członkowskich UE, państw członkowskich EFTA oraz członków ich rodzin, jeżeli posiadają prawo pobytu na terytorium RP.

Przychody zagraniczne przeliczane na złotówki

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w razie osiągania przychodów za granicą. Przepisy w tym względzie mają być identyczne jak w przypadku przychodów osiąganych przez rencistów w Polsce. Spowodowało to m.in. konieczność wskazania zasad przeliczania na złote polskie przychodu osiągniętego przez osoby uprawnione w obcej walucie.

Nowelizacja wprowadza też zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Przewidziano, że w przypadku zawieszenia renty socjalnej z powodu przychodów przekraczających określone progi, prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 90 dni od dnia ustania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 28 Sie, 2014   

Prezydent podpisał ustawę o rencie socjalnej
Autor: PAP
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek 26 sierpnia 2014 r. nowelizację ustawy o rencie socjalnej, zgodnie z którą aby uzyskać rentę, nie będzie trzeba przebywać na terytorium Polski, a jedynie posiadać w Polsce miejsce zamieszkania. Nowela wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z przepisami renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub przed ukończeniem 25. roku życia w trakcie nauki.

Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Może zostać zawieszona, jeśli osoba uprawniona osiągnęła w danym miesiącu przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Nowelizacja ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, której projekt przygotował resort pracy i polityki społecznej, eliminuje z ustawy wymóg przebywania na terytorium RP i zastępuje go koniecznością posiadania miejsca zamieszkania w Polsce. Dotychczas osoba opuszczająca Polskę, bez względu na cel wyjazdu, traciła uprawnienie do renty socjalnej.

W czerwcu 2013 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wymóg przebywania na terytorium Polski jest nieracjonalny, absolutnie oderwany od istoty renty socjalnej. Sędziowie Trybunału uzasadniali, że taka regulacja "uderza w godność osoby uprawnionej do renty socjalnej i pozbawia ją prawa do godnego życia, w tym do ukończenia studiów za granicą".

TK przypomniał też, że prawo nie wymaga, by osoba uprawniona do renty była "aż tak bardzo zintegrowana z państwem i społeczeństwem polskim". Wystarczy, że ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Zmiany mają objąć nie tylko obywateli polskich, ale też spełniających określone w ustawie kryteria cudzoziemców, obywateli państw członkowskich UE, państw członkowskich EFTA oraz członków ich rodzin, jeżeli posiadają prawo pobytu na terytorium RP.

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w razie osiągania przychodów za granicą. Przepisy w tym względzie mają być identyczne jak w przypadku przychodów osiąganych przez rencistów w Polsce. Spowodowało to m.in. konieczność wskazania zasad przeliczania na złote polskie przychodu osiągniętego przez osoby uprawnione w obcej walucie.

Nowelizacja wprowadza też zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Przewidziano, że w przypadku zawieszenia renty socjalnej z powodu przychodów przekraczających określone progi, prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 90 dni od dnia ustania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
 
     
Marysia 
04.08.2014 Endo
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 29
Doczya: 17 Sie 2014
Posty: 23
Skd: xxx
Wysany: Wto 09 Wrz, 2014   

Hej :D Ja właśnie wczoraj byłam na komisji ,tak bardzo bałam się ,że nie dostanę ,mam 20 lat i dlatego się bałam. Ale nie mam skąd pieniędzy na rehabilitacje rodzice marnie zarabiają ,wiec udało się, i dostałam. :D Poczytałam sobie wasze wypowiedzi na ten temat, i się przeraziłam ,ale Pani orzecznik była bardo mila cały cza spytała czy mi dobrze siedzieć ,czy mnie nie boli itp. nic się nie pytała siedziałam tylko ,a ona coś pisała na komputerze. Kazała mi się przejść . Potem kazała mi wyjść i poczekać ,po jakimś czasie nas zawołała i powiedziała ,że mam przyznane od 4.08.2014(wtedy miałam operację) do marca przyszłego roku ,byłam mile zaskoczona :D . Zależy na kogo się trafi ,ta Pani od razu wywarła na mnie dobre wrażenie :) Chyba znała się trochę na rzeczy ,bo mówiła ,że pewnie i stopa i noga spuchnięta ,to jej pokazałam. Chyba trafiłam na urzędnika z sercem :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Marysia Wto 09 Wrz, 2014, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 09 Wrz, 2014   

Marysia, gratuluję. Jak miło że w komisjach można znaleźć jeszcze człowieka z duszą.
 
     
Marysia 
04.08.2014 Endo
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 29
Doczya: 17 Sie 2014
Posty: 23
Skd: xxx
Wysany: Wto 09 Wrz, 2014   

Ja też się bardzo ciesze ,miałam takiego stracha ,ale już po wszystkim .Myślałam ,że to będzie na pół roku rozmawiałam z rodzicami ,że rzadko przyznają rentę a jak już to na pół roku ,a tu osiem miesięcy :O .
 
     
monika1111 
monika
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 40
Doczya: 01 Lis 2013
Posty: 33
Skd: kołobrzeg
Wysany: Pi 07 Lis, 2014   

Witam, chciałam o cos zapytać otóż jestem jakiś czas po operacji wstawienia endo, moje biodro meczy od 3 roku życia teraz jestem na sświadczeniu rehabilitacyjny do lutego 2015, czy moge starać się o jakąś rentę?
_________________
Monika
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sob 08 Lis, 2014   

monika1111 napisa/a:
czy moge starać się o jakąś rentę?

monika1111, starać możesz się zawsze. Przeczytaj na spokojnie ten temat. Na pierwszej stronie zostało opisane komu przysługuje renta socjalna.
A TUTAJ jest temat o rencie z tytułu niezdolności do pracy.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.