Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
[ OSTEOTOMIA] Rehabilitacja po GANZU
dorotabeata 
2016r., 2017r.
Maximus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 64
Doczya: 21 Cze 2014
Posty: 476
Skd: lubuskie
Wysany: Sob 18 Kwi, 2015   

Maja07 napisa/a:
Proszę nie odsyłajcie mnie do reha,

Niestety, jeżeli chcesz wrócić do normalnego chodzenia - musisz poszukać fizjoterapeuty. Pewnie jakoś wyjeżdżasz ze swojej miejscowości, więc do terapeuty też dojedziesz. To jest trudna decyzja, ale nie niemożliwa. Wiem, co mówię - dzisiaj przejechałam prawie 1000 km w obie strony, od 6 rano do 21. Ale siedzenie w sobotę w domu i czekanie aż mi się samo naprawi nie przynosi efektów. A tak jest szansa na poprawę. Bonia ma rację.
_________________
Beata8
 
     
Maja07 
Maja07
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 40
Doczya: 30 Maj 2012
Posty: 9
Skd: łódzkie
Wysany: Pon 20 Kwi, 2015   

Dziękuję, za odpowiedzi. Zacznę ćwiczyć po usunięciu szwów ćwiczenia, które ustalił mi reha wcześniej, kiedy byłam po ganzie, bo jeśli chodzi o chód, to chodzę normalnie. Jedyne co, to muszę wzmocnić mięśnie pośladkowe i czterogłowy. Niestety szpitalny rehabilitant w Otwocku, powiedział mi tylko, że mogę robić wszystko po wyciągnięciu śrub. A na takie pytanie to może odpowiecie: Czy mogę jezdzić na rowerze zaraz po ściągnieciu szwów ? Później chcę włączyć basen i może ćwiczenia grupowe fitness, takie spokojne pod nazwą: "Zdrowy kręgosłup". Są to ćwiczenia gdzie trenuje się włąściwą postawę ciała, wymusza ją i utrwala. Chodziłam na to przed wyciągnięciem śrub i wydaje mi się, że w ten sposób można uczyć się utrzymania właściwej postawy ciała również po operacji. Czy myślicie, że są to bezpieczne ćwiczenia ?
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pon 20 Kwi, 2015   

Maja07 napisa/a:
Czy myślicie, że są to bezpieczne ćwiczenia ?

Bardzo bezpieczne ale dla osoby, która nie ma problemów na poziomie miednicy, dla osoby, która ma prawidłową fazę podporu dla obu nóg. Ty tego nie masz. Musisz to wypracować. Ćwiczenia pod tytułem "Zdrowy Kręgosłup" nie naucza Ciebie prawidłowo chodzić. Nie miej najmniejszych złudzeń.

To co napisała DorotaBeata - to prawda. Żeby umieć prawidłowo chodzić, trzeba się tego uczyć. Sama operacja tego problemu nie rozwiąże. Bo niby jak. Rower, którym kręcisz w pocie czoła, również nie .........

Jesteś po wyjęciu śrub. Pytasz się czy możesz ćwiczyć? Dziwię się ale nie Tobie. Dziwię się lekarzowi i fizjoterapeucie, że nie otrzymałaś od nich jasnych i precyzyjnych zaleceń dot. rehabilitacji. Terapia powinna się zacząć po pierwszych dniach od zabiegu i trwać aż do uzyskania prawidłowego chodu. To że Ty uważasz, że jest prawidłowy to zbyt mało aby było prawdziwe. Zastanów się, miałaś operację podczas której przecięto powięzie, oddłutowano i przykręcono przyczep bliższy m. Prostego Uda, Odseparowano m. Biodrowy od Talerza Biodrowego, przecięto miednicę w kilku miejscach a następnie zespolono ją śrubami. Myślisz, że po tym umiejętność prawidłowego chodzenia jest Ci dana z urzędu ........?

Rozumiem, że mieszkając w małej miejscowości masz utrudniony dostęp do dobrej rehabilitacji. To faktycznie duży problem ale do rozwiązania. Operację przeprowadzono 300 km od Twojego miejsca zamieszkania. Jestem pewien, że dobrą rehabilitację jesteś w stanie znaleźć dużo bliżej .........


Fizkom
_________________
fizkom@fundacjabioderko.pl
 
     
Maja07 
Maja07
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 40
Doczya: 30 Maj 2012
Posty: 9
Skd: łódzkie
Wysany: Sro 22 Kwi, 2015   

Dziękuję, za odpowiedź. Poszukam rehabilitacji, ale skąd będę wiedzieć, że jest ona dobra i warta swojej ceny.... Przecież po obu operacjach również miałam rehabilitacje, a jakoś mnie nie przekonały...Bo rozumiem (z tego co piszecie na forum), że dobra rehabilitacja, to indywidualna kosztująca ok. 100 zł za 45-60 minut, a i taka może nie przynieś efektów.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 22 Kwi, 2015   

Może ten temat będzie Ci pomocny.
Dodatkowo w Łodzi masz osteopatę- nie jesteś jeszcze w najgorszej sytuacji :)
Nie zrażaj się, czasem szukanie odpowiedniej osoby nie jest łatwe (wiem coś o tym) ale warto zadać sobie ten trud by nie odpuszczać. Powodzenia!
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Maja07 
Maja07
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 40
Doczya: 30 Maj 2012
Posty: 9
Skd: łódzkie
Wysany: Sro 22 Kwi, 2015   

Łódź odpada, zdecydowałam się na Wrocław. Może kogoś z osób polecanych na forum. Tylko kogo hmm...
 
     
BEA41 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 51
Doczya: 31 Maj 2013
Posty: 9
Skd: łódzkie
Wysany: Sro 20 Maj, 2015   

Witam
Całkiem niezłe są dzienne oddziały rehabilitacji przy Szpitalach.
Ja w trybie pilnym (po operacji w marcu br.) dostałam się na oddział dzienny w Zgierzu.
Rewelacja , trwa to ok. 3 -4 godzindziennie i zawarte są różne metody :ćwiczenia z piłką ,reh. manualna ,podwieszki ,laser,pole ,a ostatnio rozciąganie mięśni na leżance i inne..
Uczestnicze 4 tydzień ,a efekt jest duży.
Polecam ,tym bardzie j że na NFZ to nam się należy.
 
     
andy 
andy
Popularus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 57
Doczy: 17 Maj 2015
Posty: 76
Skd: W-M
Wysany: Pi 19 Cze, 2015   

Hm, czy w ciągu pierwszych 6 tygodni po Ganzu warto oddać się w ręce fizjoterapeuty? I czy to na pewno bezpieczne skoro prof. Czubak uważa że z obciążaniem kończyny należy poczekać cierpliwie do pierwszej wizyty kontrolnej (po owych 6 tygodniach)?
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pi 19 Cze, 2015   

andy napisa/a:
I czy to na pewno bezpieczne skoro prof. Czubak uważa że z obciążaniem kończyny należy poczekać cierpliwie do pierwszej wizyty kontrolnej (po owych 6 tygodniach)?

Rehabilitacja nie jest jednoznaczna z obciążaniem kończyny.
Wystarczy poczytać opisy osób po Ganzu, które zaczęły rehabilitację natychmiast - sam możesz zobaczyć czy warto.
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pi 19 Cze, 2015   

Andy,
Potwierdzam to co napisała Kinga. W pierwszych 6 tyg. po zabiegu (często dłużej) rehabilitacja realizuje zupełnie inne cele niż naukę obciążania kończyny. Tutaj zakaz obciążania k.dolnej jest bezwarunkowy.

Chciałbym przy okazji podzielić się z Wami pewnym spostrzeżeniem. Większość operowanych metodą Ganza otrzymuje zalecenie wykonywania ćwiczeń czynno-biernych (to nie są ćwiczenia bierne) przy pomocy członków rodziny. Większość pacjentów potwierdzało uzyskanie instruktażu tych ćwiczeń. Jednym słowem: zgodę na prowadzenie rehabilitacji otrzymuje członek rodziny, a wykfalifikowany fizjoterapeuta już nie. Kompletny nonsens ........
Zupełnie inna kwestią jest fakt, że owe ćwiczenia czynno-bierne są niezwykle ubogą formą rehabilitacji w stosunku do potrzeb pacjenta (w pierwszych tyg. pooperacyjnych) i możliwości jakie stwarza nowoczesna fizjoterapia.

Fizkom
 
     
andy 
andy
Popularus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 57
Doczy: 17 Maj 2015
Posty: 76
Skd: W-M
Wysany: Sob 20 Cze, 2015   

Dziękuję za poradę. A czy te pierwsze 6 tygodni to nie jest dobry okres aby wykorzystać również zabiegi z emisją laserem, polem magnetycznym i prądami? Podobno przyśpieszają zrost kości i gojenie się ran?
Czy jak fizjoterapeuta nie słyszał o metodzie Ganza to znaczy że jest niedouczony i lepiej szukać dalej? Bo obdzwoniłem z 10 gabinetów w promieniu 50 km żaden nie miał takiego przypadku a część w ogóle nie słyszała o takiej metodzie.
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sob 20 Cze, 2015   

andy,
Fizykoterapia - tak. Laser - tak.
"Prądy" + Magnetronic - absolutnie NIE. Metal (śróby) są dobrym przewodnikiem prądu. Może wystąpić zjawisko poparzenia i osteolizy.

F.
 
     
Judy 


Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 37
Doczya: 08 Lut 2020
Posty: 10
Skd: Łódź
Wysany: Sro 15 Lip, 2020   

A mi właśnie lekarz zlecił pole magnetyczne.Jestem 2.5 tygodnia po operacji. Dzis pierwszy raz mialam to pole niskiej częstotliwości.Fizjoterapeta nic nie wspomniał, że przy srubach nie powinnam mieć pola. :O
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sro 15 Lip, 2020   

Takie pole nie wyciągnie śrub. Sama nazwa pole magnetyczne. To musiał by być magnes o bardzo dużej sile żeby wyciągnąć albo w jakiś sposób uszkodzić śruby.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
Judy 


Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 37
Doczya: 08 Lut 2020
Posty: 10
Skd: Łódź
Wysany: Czw 16 Lip, 2020   

Pisałam do rehabilitanta z Otwocka i potwierdził, że mogę mieć pole magnetyczne.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.