Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Wymiana obu stawów biodrowych - pierwszy przełom X/XI.19
zx1144 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 65
Doczy: 19 Lut 2018
Posty: 1
Skd: Warszawa
Wysany: Sob 02 Lut, 2019   Wymiana obu stawów biodrowych - pierwszy przełom X/XI.19

Witam serdecznie
Mam 61 lat i oba stawy biodrowe do wymiany, konsultowałem to z kilkoma ortopedami, w efekcie dostałem skierowanie do Instytutu Reumatologii na Spartańskiej (chętnie poczytam Wasze opinie na temat tego Instytutu). Jesienią 2019 wymiana prawego stawu. Dr Syrówka (zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie) stwierdził, iż jak najszybciej, w odstępie około 2 miesięcy, jak wszystko będzie dobrze, wymiana drugiego stawu, czyli na przełomie 2019/2020.
Mam czas na przygotowanie się do operacji i czas na zorganizowanie sobie odpowiedniej rehabilitacji. Ale tu problem, zapisując termin operacji usłyszałem, że zazwyczaj po 5 dniach pacjenci są wypisywani do domu, nie ma możliwości przejść z chirurgii na stacjonarny oddział rehabilitacji, dostanę skierowanie na tę rehabilitację i będę to musiał załatwiać już z domu, po operacji. Zapisy do lekarza rehabilitanta, wizyta, terminy, które są zazwyczaj odległe... Dla mnie to duży problem.
Mam pytanie do osób z doświadczeniem po takich operacjach - jak to załatwiać? Czy mogę rehabilitację umówić już teraz? Czy mogę się na nią zgłosić w ramach NFZ w innym mieście, chciałbym po operacji wyjechać do innego miasta i tam ewentualnie się rehabilitować? Czy jestem skazany na prywatne, odpłatne kliniki rehabilitacyjne?
Jak dziś, gdybyście mieli taki czas, jak ja, zorganizowalibyście sobie przygotowania i to, co będzie po operacji?
Chciałbym jak najszybciej wrócić do pracy (siedząca), czy to możliwe biorąc pod uwagę, że to dwie operacje, że w marcu 2020 wrócę do pracy?
 
     
armall 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 44
Doczy: 29 Lut 2012
Posty: 5
Skd: zielona góra
Wysany: Sob 09 Lut, 2019   

Witam, jestem po operacji endo biodra lewego w tym roku. Faktycznie pacjenci są wypisywani szybko do domu ( jeśli nie ma żadnych powikłań) i po około 2 tygodniach należy rozpocząć rehabilitację. Na oddziałach rehabilitacyjnych nie chcą zostawiać bo tam zazwyczaj nie ma miejsc a i staw biodrowy jest na tyle prosty w rehabilitacji że nie widzą takiej potrzeby.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sob 09 Lut, 2019   

armall napisa/a:
po około 2 tygodniach należy rozpocząć rehabilitację

Odpowiednią rehabilitację powinno się zacząć jak najwcześniej.
 
     
Kreskaa 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 60
Doczya: 15 Lip 2009
Posty: 22
Skd: Lubuskie
Wysany: Czw 14 Lut, 2019   

Jaki czas powinien uplynac miedzy wymiana jednego i drugiego stawu biodrowego?
_________________
Kreskaa
 
 
     
Piotr C. 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia + Endo
Doczy: 03 Lut 2017
Posty: 4
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 17 Lut, 2019   

Kreskaa napisa/a:
Jaki czas powinien uplynac miedzy wymiana jednego i drugiego stawu biodrowego?


Tyle,ile potrzebuje naprawiony staw,by przejąć całe obciążenie.
Pewnie minimum dwa miesiące.

Ja czekałem ponad rok,po endoprotezie,zanim zrobiłem
artroskopię drugiego stawu.
_________________
Pozdrawiam Piotr
 
     
Capone 
Capone
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczy: 25 Maj 2019
Posty: 2
Skd: Białystok
Wysany: Sro 29 Maj, 2019   

zx1144,
Mogę odpowiedzieć na swoim przykładzie, ale podkreślam każdy przypadek jest inny i może w Twoim przypadku będzie inaczej. Ja pierwsze biodro miałem zrobione w lutym 2019r., zakładałem 3 miesiące na dojście do siebie po pierwszej operacji, w planach miałem powrót na jakiś czas do pracy i drugie biodro zamierzałem zrobić w październiku. Jednak rzeczywistość wszystko zweryfikowała, drugie biodro po operacji strasznie się pogorszyło i jestem zmuszony zrobić drugie jak najszybciej, udało mi się załapać na kolejkę na lipiec 2019r. Na zwolnieniu jestem od lutego i w sierpniu minie pół roku zwolnienia, będę musiał stawić się na komisji ZUS. Tam, z tego co słyszałem czeka mnie 5 miesięcy zwolnienia i sanatorium, czyli przy dobrych wiatrach do pracy wrócę w styczniu 2020 r., a przy złych na zwolnieniu mogę być do sierpnia 2020r. Odpowiadając na Twoje pytania, na podstawie własnych doświadczeń :
- Rehabilitacja - możesz się starać o rehabilitację NFZ, ZUS, jeżeli masz kartę szpitalną na ręku. Ja miałem prywatnie, ok. 3 tygodnie po zabiegu, byłem u rehabilitanta 5 razy po 60 minut i rehabilitant stwierdził, że nie będzie mnie naciągać na kasę, więcej nic nie zrobi, pokazał ćwiczenia jakie trzeba robić w domu, kule w dłoń spacery, ćwiczenia, rowerek stacjonarny po jakimś czasie i tyle, rehabilitant, lekarz powie kiedy można zacząć spacery i rowerek, niektóre ćwiczenia można robić od razu po operacji.
- To co będzie po operacji - to musisz na pewno przygotować swoje mieszkanie, podwyższyć łóżko, nakładka na sedes itp., znajdziesz wszystko na forum.
- Czy wrócisz do pracy w marcu 2020 - raczej nie wrócisz, ja również nie pracuję fizycznie, nie wiem w jakim stanie są Twoje biodra, ale musisz założyć po pierwszej operacji przerwę minimum 3 miesiące, drugi zabieg możesz mieć nawet po 6 miesiącach, o tym zadecyduje lekarz, ja na Twoim miejscu nastawiłbym się na rok zwolnienia, a jeżeli wszystko będzie super i uda Ci się załatwić wszystko szybciej to SUPER.
Życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia i pozdrawiam
 
     
Elizabeth 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 60
Doczya: 13 Sie 2017
Posty: 44
Skd: WARSZAWA
Wysany: Wto 04 Cze, 2019   

Miałam operowane dwa biodra w Otwocku, jedno w paźdźierniku 2017 drugie w maju 2018 . Pół roku jedno po drugim to jest najlepszy czas . Nie sądzą, że dasz fizycznie radę wcześniej i nie radzę tego robić . Do pracy poszłam 8 miesiecy po operacji drugiego biodra, niestety pracę musiałam zmienić na mniej obciążającą. Przy wypisie proś lekarza o rehabilitację stacjonarną . Ja byłam na 6 tygodniowym turnusie w szpitalu w Konstancinie 2 miesiące po operacji na NFZ a potem jeszcze sanatorium z ZUS.
_________________
Jak myślisz tak masz.
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 12 Cze, 2019   

zx1144, jest mi bardzo przykro, ale w naszym kraju realia wyglądają tak: jeśli zależy Ci na czasie to tylko komercyjne leczenie jest w stanie Ci w tym pomóc, natomiast jak Ci nie zależy na tempie to czekasz w kolejkach na rehabilitację z NFZ.
To tak samo wygląda z resztą w każdej dziedzinie medycyny: albo idziesz do kardiologa prywatnie za 2 tygodnie albo z NFZu za rok. I tak jest wszędzie. Czy z ortopedą czy z laryngologiem.
Co więcej nie tylko kolejki ale również niestety jakość usługi w systemach prywatnym vs. państwowym też znacznie się różni od siebie i to również wpływa na czas potrzebnej terapii.
Dlaczego? Ponieważ terapeuta w systemie prywatnym ma taką pensję, że stać go na bardzo drogie ale zarazem bardzo skuteczne kursy doszkalające, z których wynosi ogrom wiedzy, jakiej nie mamy szans dostać na studiach. Dzięki czemu warsztat oraz efektywność takiej terapii znacząco się poprawia.
Reasumując moja przydługą ;-) już wypowiedź. Korzystaj z maksimum tego co proponuje Ci Państwo, ale podkręć wyniki u jakiegoś terapeuty prywatnie jeśli chcesz wyników szybciej.
No i jeszcze jedno: czasem tkanka po prostu nie pozwala iść szybciej w terapii. Czasem trzeba po prostu cierpliwości i wyczekania na przebudowę strukturalną, czasem tylko to blokuje w powrocie do sprawności i to też musisz uwzględnić w założeniach swojego planu.
Pozdrawiam serdecznie.
Wendy
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
Angel 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 33
Doczya: 24 Wrz 2018
Posty: 3
Skd: Kraków
Wysany: Sro 21 Sie, 2019   

zx1144, 2 miesiące to baardzo szybko.Każdy z nas jest inny,ale daj swojemu organizmowi ogarnąć wszystko. Mam dopiero 28 lat wydawałoby się, że pójdzie wszystko migiem a tu guzik.
Ja przed dostałam informację od dr Mielnika że optymalny odstęp to 8-9 miesięcy, zależy od stanu mięśni. Pierwszą operację miałam w połowie listopada, drugą planowana była na koniec maja skończyło się na połowie czerwca. A i tak jeden z lekarzy w Piekarach stwierdził, że za szybko.
Na swoim przykładnie powiem tyle, że jeżeli masz możliwość operacji po pół roku, to to najlepszy czas. Parametry krwi się poprawią, nabierzesz sił i pewności tej nogi. Druga rzecz to dojście do siebie po drugiej operacji. Pierwsze tygodnie po II op. były kiepskie, hemoglobina również w tym pomogła.
I kolejna kwestia. Jeżeli masz taką możliwość znajdź sobie sensownego fizjo już teraz. Ja głupio zrobiłam po trochę olałam tą kwestię przed listopadem (niby ćwiczyłam sama), przykurcze były mega duże. Fizjo ci pomoże przejść przez najtrudniejsze i niestety ale nie liczyłabym w tej kwestii na nfz. (chyba że oddział reha.) Warto naprawdę dobrze zainwestować.
I nie spiesz się. Poważnie. Znam parę osób, które sobie plują w brodę że za szybko chciały wszystko ogarnąć. Ja myślę optymistycznie że wrócę w grudniu do pracy, realistycznie styczeń (13/14 miesięcy.)
Kończąc, będzie dobrze! Pomalutku i do przodu :-)
 
     
Robert1544 
Robert1544
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 48
Doczy: 03 Cze 2019
Posty: 1
Skd: Bawaria
Wysany: Sro 02 Pa, 2019   

Witam
Mam 42 lata i jestem po wymianie obu bioder. Końcem lutego lewe biodro, rehabilitacja na drugi dzień, nawet do toalety musiałem pójść sam, samodzielny prysznic po trzech dniach od operacji, Po 7 dniach intensywna rehabilitacja siłownia, zajęcia grupowe masaże, ergoterapia. Po 10 dniach zdjeli mi klamry i doszły ćwiczenia w basenie, rower, wchodzenie po drabinie, wsiadanie do samochodu itp.
W sumie w szpitalu byłem 4,5 tygodnia.
Miesiąc później w maju przeszedłem druga operacje i ta sama procedura tylko ćwiczeń dwa razy więcej.
Teraz jestem 4 miesiące po drugiej operacji jeszcze mam rehabilitacje ale udało mi się pojechać na wakacje z rodziną do Włoch, sam prowadziłem auto 3 tyś km, we Włoszech zacząlem jeździć na rowerze, godzinami spacerowalem po dnie morza, robiłem dwu kilometrówe spacery już bez kul. Teraz składam meble w domu i robię remont. Jeżdżę na rowerze itp normalne życie do pracy jeszcze mam zakaz ale codziennie jest coraz.
Przez ostanie 5 lat paczka opokanu na tydzień, ostatni rok tramal, po schodach tylko bokiem, 50 metrów na spacer to był już wyczyn wykrzywilo mi kręgosłup i kolana do środka, nie mogłem wysiąść z samochodu, tragedia chodziłem w pół zagięty, miałem stan zapalny w całym organizmie, straszne wyniki krwi, dne moczanowa, bóle serca itp
Teraz wszystko ustapilo
Pozdrawiam wszystkich i życzę siły i wytrwałości
Robert
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 16 Pa, 2019   

Robert1544, jak cudownie czyta się takie wpisy! Gratuluję i dziękuję że chciałeś poświęcić chwilkę na opisanie swojego przypadku. Na pewno tym osobą przed operacją albo tym w trakcie rehabilitacji dasz światełko nadziei że da się tylko trzeba o siebie zawalczyć.
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.