Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Artroskopia u sportowca [moja historia]
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Pi 15 Lut, 2019   

Dziękuję za odpowiedz. :)

Super, ze u Ciebie wszystko się ładnie układa, pewnie to troche kwestia nastawiania, ja liczylem, że zaraz bedzie pieknie :) Poza tym nie dostalem zadnych przeciwbolowych przez 24h po zabiegu. Ogolnie tamten tydzien byl najgorszy, teraz zaczalem chodzic o kulach i jest o niebo lepiej.

Co do sportu to w Otwocku lekarz przed zabiegiem (juz na sali operacyjnej) stwierdzil “zapomnij”, chociaz z drugiej strony inni lekarze i fizjoterapeuci mowią, ze wszystko jest mozliwe.

A co mialas robione? I gdzie?
 
 
     
Kasia. 
Popularus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 09 Gru 2018
Posty: 33
Skd: Warszawa
Wysany: Pi 15 Lut, 2019   

kurde to dziwne z tym sportem, mi powiedzial ze spoko, na luzie, nawet zwolnienie z wfu mam tylko do końca marca (co prawda powiedział ze pewnie finalnie dostane na troszke dluzej, ale nawet jak do kwietnia to i tak wow)

W artromedical mnie naprawiali ;) obrąbek, torebka stawowa i w trakcie wyszło że jeszcze cam i cos tam jeszcze i łącznie się prawie 5h zeszło, więc po 6h spania.. czułam się chyba najgorzej w życiu.. na szczęście mi przeciwbólowych nie skąpili, a do domu oprocz tych z recepty dostałam instrukcję co i jak poza tym mogę łykać. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale jakoś da się zyć ;)

A możesz na tą nogę stawać chociaz troche? I możesz chodzić 'gdzieś', czy totalne łóżkowe uziemienie przez 2 tygodnie?
 
     
tolik24 
:)
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 31
Doczy: 05 Kwi 2017
Posty: 91
Skd: BIAŁYSTOK
Wysany: Pi 15 Lut, 2019   

Dobrze rozumiem, 5h trwał sam zabieg artroskopii? :O
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Pi 15 Lut, 2019   

Z tym sportem to wiesz, zwykle lekarze obiecują cuda, ale jesli chodzi o biodra to jest ciezka sprawa. Moze i powrot na zajecia np. Wf jest mozliwy, ale powrot do wyczynowych treningow zwlaszcza biegania czy pilki noznej moze okazac sie duuzym problemem. Chociaz dzisiaj Fizjoterapeuci mnie pocieszyli i mowili ze jak bede sie przykladal to bedzie dobrze. Zreszta, jestem 11 dzien po zabiegu, wczoraj jeszcze ledwo wstawalem z lozka do lazienki, a dzisiaj po wizycie u fizjo zaczalem powoli krecic na rowerku stacjonarnym. Takze kazdemu polecam udac sie do dobrego, najlepiej sportowego fizjoterapeuty.

Co do chodzenia... Do tej pory jedynie łazienka, ale dzisiaj po wizycie u fizjo zajrzalem na uczelnie, na stadion popatrzec jak mlodzi trenują i bolu brak :) Co do obciazania to tak, dostalem dzisiaj zalecenia by do granicy bolu czasem juz starac sie obciazac noge, ale bez forsowania. I co najwazniejsze: cwiczyc, cwiczyc i nie robic przerw na odpoczynek :)

Tak więc polecam i Tobie :)
 
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Pi 15 Lut, 2019   

Kasia., dolaczam do pytania tolik24, 5 godzin artroskopia? Mysle, ze miesni by tego nie wytrzymaly. Ja mialem ponad 2 godziny i to juz bylo ponad program, czuje tego efekty teraz :(
 
 
     
Kasia. 
Popularus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 09 Gru 2018
Posty: 33
Skd: Warszawa
Wysany: Sob 16 Lut, 2019   

kurde no ciężko mi powiedzieć, spałam :lol:
dostałam info, że grzebali mi w nodze ponad 4h
spałam 6h, budziłam się 55 minut, także jakby nie było na to wychodzi ;-)
serio to jest aż takie dziwne? teraz to mnie zaciekawiliście :shock:
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Sob 16 Lut, 2019   

Kasia., Peien znany i szanowany doktor uważa, ze artroskopia nie.powinna trwac ponad 1.5-2 godziny, ze wzgledu na zbyt dluga mechaniczną trakcję stawu.
Moja trwala ponad 2 godziny i miesnie się ponaciągaly strasznie a Ty mialas jeszce raz tyle :o
Czujesz jakies zmiany w miesniach? Bol i niemoc w czworoglowym?
 
 
     
Kasia. 
Popularus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 09 Gru 2018
Posty: 33
Skd: Warszawa
Wysany: Sob 16 Lut, 2019   

ale to co w przypadku jak jest za duzo do zrobienia jak na te 2h..?
btw, ja wiem tylko ile czasu dlubali, nie wiem czy caly czas to bylo z trakcja, moze nie ;-)

czworoglowy jest juz ok, pierwszego dnia cos tam moze czulam (no ale jedna dziure mam wlasnie przez czworoglowy.. wiec nic dziwnego), teraz z wyprostowaniem kolana nie mam zadnego problemu, ciezko mi sie podnosi noge przy chodzeniu, ale to raczej nie kwestia miesni, bo jak ide idealnie po prostej to nie boli
fakt, nie za bardzo moge ruszac ta noga, tzn nie podniose jej raczej, ze zgieciem mam problem (daje rade, ale boli), wiec sobie pomagam rekami, ale no kurcze, to nadal jest dopiero 4ty dzien po, i tak jest lepiej niz sie spodziewalam

a Ty mozesz tak po prostu ta noga ruszac jak lezysz/siedzisz? podniesc, przesunac, zgiąć itp?
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Sob 16 Lut, 2019   

Kasia., po 4 dniach to ja nawet nie moglem o 1cm nogi przesunąć w żadnym kierunku. Tym się nie martw :) Z tego co piszesz to widze, ze jest bardzo dobrze jak na ten etap.

Co do pytania to tak, mogę, tylko, ze to “już” 12 dzien po zabiegu. Teraz już jest ok, zgięcie i wyprost ładny, przesuwam nogę spokojnie (glownie biernie, ale i czynnie podniose kolano do kata 90) ale tylko na plaszczyznie zgiecie-wyprost, bo mam zakaz poki co przywodzenia i rotacji. Wszystko odmienila wizyta u fizjo i rozpoczecie ćwiczeń. Oby tylko te cwiczenia nie okazaly się zbyt szybko, bo nie minely jeszcze 2 tygodnie od artro a ja sobie powolutku krece na rowerku stacjonarnym i robie wycieczki po okolicy (taki ładny dzień, szkoda marnowac go w łóżku) :mrgreen:
Wszystko zależy od nastawienia i podejscia, będzie dobrze Kasia., tylko musimy uzbroic sie cierpliwość. :)
 
 
     
Kasia. 
Popularus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 09 Gru 2018
Posty: 33
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 17 Lut, 2019   

moze ja mam po prostu takie dobre prochy :mrgreen:

a jeszcze ciekawa jestem - ile 'dziur' Ci zrobili?
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Pon 18 Lut, 2019   

Kasia., 2 dziurki, dzisiaj zdjąłem szwy (aż dwie) :mrgreen:
 
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Pon 25 Lut, 2019   

Dzisiaj mija 3 tygodnie od artroskopii. Postępy są bardzo duże. Z dnia na dzien widać poprawę więc jest motywacja do dalszej pracy.
Zakres ruchow zwiększył się diametralnie, pełen wyprost i zgięcie spokojnie ponad 90 stopni. Dalej boję się trochę ćwiczyć, chociaż fizjoterapeuta pozwolił. Zero jakiegokolwiek bólu zwiazanego z ruchem w biodrze, nawet ruchem czynnym. Jedynie mięśnie są jeszcze jakby nie swoje, opuchlizna niby zeszła, ale mięśnie nadal obolałe.
Dzisiaj mialem kolejną wizytę u , bedziemy spotykac sie 2x w tygodniu. Póki co pracujemy nad mobilizacją blizn i rozdzielaniu sklejonych mięśni. Cała ta praca polega jedynie na gnieceniu i wbijaniu igieł w blizny i okoliczne miesnie. Ból ogromny, ale chcesz być zdrowy to cierp.

Ogólnie w domu poki co wykonuje ćwiczenia izometryczne podstawowych mięśni, cwiczenia bierne i czynne zwiekszające zgięcie i wyprost, jeżdże na rowerku stacjonarnym i zaczynam powoli obciążać nogę poprzez lekkie przechodzenie z nogi na nogę.

Ostatnio czuję się bardzo pewnie z tą nogą, wiec i coraz czesciej zdarza sie popelnic jakąś głupote i tak tez wczoraj chcąc ratować kota leżacego kolo nogi kopnąłem piłke w ktorą brat w pokoju grał xD

Byle do przodu!
 
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Nie 03 Mar, 2019   

Pierwszy miesiąc od artroskopii minął, szybko zlecialo nie powiem.
Zakres ruchu zgiecia i wyprostu pełen, spokojnie już staje na jednej, operowanej nodze. Obecnie pracuję nad przywróceniem siły mięśni wokól biodra.
Stan biodra jest tak dobry, że zamiast nim martwię się kolanami, które ostatnio zaczęły strzelać i chrupać, niby bezbolesnie, ale niepokoją mnie te obiawy, zwlaszcza, ze intensywnie w nich trzeszczy. Przed artroskopią lekko strzelaly, ale zwalalem winę na chore biodra. Oby nie wyszly kolejne wielkie problemy.
Co do bioderka to jeszcze tydzien/dwa i rzucam kulę. Czas ruszyć na basen i dalej kręcić na rowerku.

PS. Zaczalem zażywać glukozaminę i żelatynę. Zdania na temat tych specyfikow sa podzielone, ale wierzę, że mi pomoże, przynajmniej placebo 😂
 
 
     
Kasia. 
Popularus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 09 Gru 2018
Posty: 33
Skd: Warszawa
Wysany: Wto 05 Mar, 2019   

No i widzisz, wiedziałam że będzie dobrze :mrgreen:
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Sro 20 Mar, 2019   

No i minęło 6 tygodni. Kule odstawione, chodzę sprawnie, bezbolesnie. Na wczorajszej kontroli dowiedzialem się, ze stan biodra był koszmarny. W przedniej czesci wszystko zmiażdzone (torebka stawowa, przerost blony maziowej, obrabek) Aż sie dziwie jak to możliwe, przecież przed zabiegiem moglem niemal normalnie funkcjonować. Obrąbka mi nie przyszyli bo “wyglada jak kotlet schabowy, a kotleta nie przyszywamy” XD
Zaczalem cwiczyc wszystkie zakresy ruchu, na pewno rotacja wew jest lepsza niz przed zabiegiem, natomiast po tych cwiczeniach czuć lekkie promieniujace bole. Dzisiaj wchodze w kolejną faze rehabilitacji, oby te bóle minęły. Obecnie bardziej przejmuje się drugim kolanem (ktore pobolewa) niż biodrem a to znaczy, że stan biodra jest super. Bo jak na 6 tydzien to jest super :)

Kolejna kontrola za 7 tygodni, jak bedzie wszystko szlo w dobrym kierunku to być może jeszcze wróce nawet do wyczynowego uprawiania sportu, ale to powoli, zostalo jeszcze jedno biodro do roboty :)
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.