Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Stan zdrowia przed operacją
Notker 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 47
Doczy: 04 Lip 2011
Posty: 5
Skd: Wałbrzych
Wysany: Czw 09 Sty, 2014   

Cześć, to teraz facet zawraca temat do wątku głównego :-)

Mam watpliwość dotyczącą sensu osteotomii w przypadku znacznego zwężenia szpary międzystawowej. U profesora byłem, ale nie nie doczekałem się odpowiedzi na to pytanie mimo że uważa on, że mój stan, mimo właśnie obustronnego zwęzenia szpary co jest objawem zaniku chrząstki, kwalifikuje mnie na Ganza.
Jak to w końcu jest z tą chrząstką międzystawową, czy po osteotomii następuje jej odtworzenie? Przecież jakieś "smarowanie" powierzchni stawów musi być, a to zapewnia nam np. wkładka kapoplastyczna. Czy u osób które przeszły Ganza chrząstka została jakoś odtworzona?
Bo jakoś nie widzę sensu optymalizacji styku powierzchni główki i panewki stawu bez jednoczesnego odtwarzania chrząski...
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Czw 09 Sty, 2014   

Notker, w przypadku operacji osteotomii, nie do końca mamy do czynienia z odtworzeniem powierzchni stawowych, raczej chodzi tu o zmienienie układu sił działających w stawie. Dzięki zmianie osi działania sił trących i ściskających w stawie, największe tarcie i zużycie stawu następuje w innym miejscu na chrząstce. To tak jakbyś zauważył pęknięcie sufitu tuż nad podpierającą go kolumną i postanowił przesunąć tą kolumnę trochę w lewo - nadal będzie podpierać sufit, ale w innym jeszcze nie zużytym miejscu.
Mam nadzieję że coś udało mi się wytłumaczyć ;)
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
Notker 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 47
Doczy: 04 Lip 2011
Posty: 5
Skd: Wałbrzych
Wysany: Sob 11 Sty, 2014   

Hej Wendy,
Czyli część tej niezniszczonej chrząstki, mam rozumieć będzie użyta jako przekładka między główkę kości a panewkę ale w nowym miejscu uzyskanym dzięki operacji? Jak ta szpara miedzystawowa wygląda na zdjęciach po rehabilitacji osób po Ganzu, istnieje ona?

Rozważam kapoplastykę jako alternatywę bo nieco przeraża mnie dłuuugi okres rehabilitacji po Ganzu oraz niepewny efekt długoterminowy z powodu tej chrząstki... Tak więc chcę się jak najwięcej dowiedzieć.Dzięki.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sob 11 Sty, 2014   

Notker napisa/a:
Jak ta szpara miedzystawowa wygląda na zdjęciach po rehabilitacji osób po Ganzu, istnieje ona?

Zapraszam do forumowego ALBUMU, tam znajdziesz dużo zdjęć.
 
     
domi84 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 39
Doczya: 27 Lut 2014
Posty: 82
Skd: Warszawa
Wysany: Sob 01 Mar, 2014   

Ciekawa jestem jaka była Wasza ruchomość w stawie biodrowym przed operacja??
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Nie 02 Mar, 2014   

Jeśli o mnie chodzi to kiepska rotacja wew i zew bardzo zabużona, nie mozliwość zgięcia nogi do 90 st
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Nie 02 Mar, 2014   

domi84 napisa/a:
Ciekawa jestem jaka była Wasza ruchomość w stawie biodrowym przed operacja??

Wiadomo że ograniczona proporcjonalnie do postępu choroby.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
domi84 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 39
Doczya: 27 Lut 2014
Posty: 82
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 02 Mar, 2014   

Tak, tak, domyślam, się że ograniczona proporcjonalnie do postępu choroby. Ja diagnozę otrzymałam od Profesora w sierpniu 2013 a z bólem biodra zmagam sie od mniej więcej 3 lat... tylko, że żaden lekarz wcześniej nie był jakoś w stanie mnie zdiagnzować poprawnie i przez to straciłam mnóstwo czasu...:( Sama zastanawiam się jaki postęp choroby jest u mnie...
 
     
MałaMi 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 31
Doczya: 23 Wrz 2013
Posty: 65
Skd: Kluczbork/Holandia
Wysany: Pon 03 Mar, 2014   

Ja po 8 latach z martwicą kości udowej chyba nie miałam tragedii. Mogłam zawiązać buta, ale trochę było to niekomfortowe. Rotacja zewnętrzna też nie najciekawsza. No i ten skrót o 3-4cm. :roll:
Najgorzej było usiąść po całym dniu w pracy na nogach. A wstać jeszcze gorzej. :mrgreen:
_________________
There is no elevator to success,
you have to take the stairs.
 
     
Kreskaa 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 60
Doczya: 15 Lip 2009
Posty: 22
Skd: Lubuskie
Wysany: Pon 09 Kwi, 2018   

Czy sa jakies ograniczenia wiekowe kwalifikujące do zabiegu osteotomii Ganza?
_________________
Kreskaa
 
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Wto 24 Kwi, 2018   

Kreskaa napisa/a:
Czy sa jakies ograniczenia wiekowe kwalifikujące do zabiegu osteotomii Ganza?


W teorii nie. Kwestią jest zwyrodnienie stawu. Tego zabiegu nie powinno się wykonywać na stawie, w którym jest widoczne zwyrodnienie (choć niestety czasami jest wykonywane...). To zabieg idealny dla bioder dysplastycznych.
 
     
Paula83 
Paula83


Status: Przed
Wiek: 40
Doczya: 22 Pa 2019
Posty: 1
Skd: Berlin
Wysany: Wto 22 Pa, 2019   

Hej Kochani! Jestem tu świerzakiem, wlasnie czekam na skierowanie do specjalisty, ktory oceni czy będę się nadawała na operację Ganza. O dysplazji bioder dowiedziałam sie dopiero w wieku 36 lat,czyli 4 miesiące temu... mam ograniczoną ruchomość stawu prawej nogi na zew.i do wewnatrz. Rtg pokazało, ze noga jest krótsza i sa zmiany w chrząstce (1 stopień artrozy). Myslicie,ze mam szanse na Ganza? Boję się ze jest zbyt późno....😔
_________________
„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej”.
– Stanisław Lem
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sro 23 Pa, 2019   

Paula83 napisa/a:
Myslicie,ze mam szanse na Ganza?

hej :) no, my to możemy co najwyżej obstawiać i zgadywać ;-)
Poczekaj cierpliwie na wizytę u lekarza. A i koniecznie poszukaj u siebie dobrego fizjoterapeuty, bo rehabilitacja jest bardzo ważna.

Paula83 napisa/a:
Boję się ze jest zbyt późno...

I tak też może być. Ale na szczęście są inne metody leczenia, które przywracają człowieka do normalnego funkcjonowania bez bólu :)

Tak, czy tak :) trzeba być dobrej myśli :)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 24 Pa, 2019   

Zgadzam się z Kingą.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Dorota_S 


Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 43
Doczya: 24 Pa 2019
Posty: 71
Skd: Wrocław
Wysany: Pi 25 Pa, 2019   

AgaW napisa/a:
domi84 napisa/a:
Ciekawa jestem jaka była Wasza ruchomość w stawie biodrowym przed operacja??

Wiadomo że ograniczona proporcjonalnie do postępu choroby.


U mnie dysplazja na obie nogi, ale od lat ćwiczę jogę, od lutego Ashtangę. Podobno to biodro, które mnie pobolewało po bieganiu od maja, a od 3 tygodni napiep... (sorry za dosadność) non stop - rano, we dnie, wieczór, w nocy, jest gorsze (bardziej dysplastyczne).

Mniej więcej od maja zauważyłam różnicę na jodze (na lewe biodro, to zdrowsze, robię półlotos i wszelkie skłony do nóg we wszelkich płaszczyznach). To bolące ostatnio ledwie co zakładam na drugą nogę, o skłonie mogę zapomnieć, żeby wsiąść na rower z ramą muszę rower kłaść płasko na ziemi (sic!). Ale codziennie praktykowałam ile mogłam Ashtangę do przedwczoraj (tzw z głową, opuszczam już pozycje stania na tej chorej nodze bo po prostu nie jestem w stanie na niej stać), na razie dają spokój wszelkiej aktywnośći bo podobno najlepszy środek przeciwbólowy to 2 tygodnie spokoju od jakiegokolwiek obciążania kończyny i kule. Zobaczymy.

W opisie rtg mam obustronną dysplazję, sklerotyzację, osteofity i zmiany wytwórcze. SZPARY ZACHOWANE.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.