Forum Bioderko Strona Główna


 
   
 
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Pokolorujmy swój świat - czyli o terapii kolorem :)
AgaW 

Galaktikus Bioderkus
Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Dołączyła: 07 Cze 2009
Posty: 3779
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Pon 04 Lut, 2013   Pokolorujmy swój świat - czyli o terapii kolorem :)

Nasz świat jest pełen kolorów, nie zdajemy sobie sprawy z faktu że wibrująca energia barw otacza każdego z nas wywiera na nas wpływ.
Już cztery tysiące lat temu odkryto, że barwy otoczenia, ścian w domu, ubrań wpływają na nasze życie i zdrowie fizyczne i psychiczne, przez wieki używano wiedzy o kolorach, do przywracania nimi równowagi i harmonii w organizmie człowieka i otoczeniu.

Z punktu widzenia fizyki barwa jest energią postrzeganą przez komórki światłoczułym w siatkówce oka, kolory pochodzą z rozszczepienia światła białego.
Choć na świecie jest 16 milionów barw, człowiek dostrzega ich tylko 256.
Barwa to energia, określoną częstotliwość tej energii odbieramy jako dany kolor ( udowodnił to Isaac Newton ). Właśnie kolor jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych źródeł energii przez człowieka.
Z punktu widzenia biologii fakt, że widzimy jakiś kolor, jest odnotowywany przez mózg. W odpowiedzi wysyła on do określonego gruczołu dokrewnego (np. do tarczycy, trzustki) sygnał w postaci odpowiedniego neuroprzekaźnika, co wywołuje reakcję hormonalną, która oddziałuje na narządy wewnętrzne. Gruczoły wydzielnicze reagują na daną barwę stosownie do interpretacji dokonanej przez mózg.

Leczenie kolorem polega na wykorzystaniu różnych długości fal poszczególnych barw.
Znając te długości terapeuci kolorem wiedzą, jaką barwę wykorzystać w leczeniu konkretnego schorzenia.
Odpowiedni dobór kolorów może tak silnie wpływać na psychikę i emocje, że zaczęto ten fakt wykorzystywać w szpitalach na świecie do wspomagania procesów leczenia np. malując odpowiednio ściany sal.

W wielu klinikach na świecie wykorzystuje się energetyczne właściwości barw w różne sposoby. Terapia kolorem wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego, oddechowego, nerwobóli, migren, schorzeń kręgosłupa i nerek, dolegliwości kobiecych, nerwicy i depresji psychicznej.

Barwy wpływają na nasze otoczenie, życie towarzyskie, karierę zawodową często bez naszej świadomości.
Wybór koloru, który najbardziej lubimy, ma znaczenie w określeniu naszej osobowości, odzwierciedla nasze problemy, przeżycia, stan ducha.
Chromoterapia, czyli terapia kolorem może wspomagać medycynę konwencjonalną, ale nie może być stosowana zamiast niej. Kolor nie jest lekiem na wszystko, choć właściwie dobrany wpływa pozytywnie pomagając przywrócić harmonię i równowagę w organizmie człowieka.
Każdy kolor oddziałując na psychikę może wywołać silniejsze lub słabsze reakcje fizyczne, przyczynić się do złagodzenia objawów lub nawet usunięcia dolegliwości. Każda barwa emituje określoną częstotliwość drgań, podobnie jak komórki ludzkiego ciała. Jeśli jesteśmy zdrowi, ta częstotliwość jest stała. Gdy chorujemy, energia naszego organizmu ulega zakłóceniom i odpowiednia dawka właściwych kolorów pomaga nam wrócić do normalnego stanu.
Leczenie kolorami polega na przywracaniu i utrwalaniu właściwych proporcji pomiędzy wszystkimi kolorami, jakie powinny być zachowane w organizmie.

Nasze ciało różnymi sposobami daje nam znać o powstających w nim nieprawidłowościach m.in. za pomocą barw.
Terapeuci zajmujący się leczeniem kolorem zauważyli pewne prawidłowości:
Ktoś kto lubi wszystkie kolory jest osobą w miarę zrównoważoną psychicznie i fizycznie.
Natomiast szczególna sympatia lub antypatia w stosunku do któregoś koloru jest najczęściej oznaką nierównowagi i zwiastunem pojawiającej się choroby.
Kiedy pojawia się w organizmie skłonność do jakiejś choroby lub zaburzeń równowagi instynktownie zaczynamy ubierać się w ubrania koloru, który będzie pomocny w leczeniu danego schorzenia. Należy jednak nie przesadzać w ubieraniu się w ubrania jednej barwy przez dłuższy czas.
Terapeuci leczący kolorem zalecają ubieranie się w stroje o różnej barwie podkreślając, aby były to kolory, barwy tęczy. Dobrze jest zmieniać często kolor pościeli w której śpimy a także nosić różnokolorową bieliznę. Nie należy stale nosić niebieskich ubrań, gdyż kolor ten na dłuższą metę odbiera energię. Człowiek staje się coraz słabszy, coraz bardziej zmęczony i ospały. Unikać kolorów „brudnych” brązów, zieleni, czerni, siwych, gdyż powodują one wiele chorób dając uczucie przygnębienia i opóźniają proces wyzdrowienia.

Każdej barwie przypisywane są przez terapeutów kolorami odpowiednie właściwości:

KOLOR CZERWONY – to kolor najbardziej ogrzewający, pobudzający i energetyzujący. Barwa ta przyspiesza krążenie, podnosi ciśnienie krwi, podnosi temperaturę ciała, przyspiesza gojenie się ran.
Wspiera leczenie chorób krwi, wątroby, skóry, jest pomocny przy leczeniu nadmiernego wychudzenia organizmu i braku apetytu.
Pomocny przy leczeniu z reumatyzmu, gruźlicy, łupieżu, chorób gośćca i paraliżu. Kolor czerwony wzmacnia organizm, siłę woli i odwagę, pomaga pokonać poczucie bezsiły w obliczu trudności, pomaga pokonać człowiekowi depresję i melancholię. Rozgrzewa organizm, ożywia, wzmacnia podnosi wydolność seksualną i budzi siły witalne, podnosi temperaturę ciała.
Nadmiar koloru czerwonego – sprzyja rozprzestrzenianiu się komórek rakowych, czerwień u osób nerwowych powoduje ataki agresji, złości. Niedobór koloru czerwonego – osłabia aktywność psychiczną wytwarzając stany apatii, bierności i pustki psychicznej.

KOLOR POMARAŃCZOWY
- to kolor witalności i ciepła. Sprzyja rozwojowi procesów życiowych, pozytywnie wpływa na układ oddechowy i procesy trawienia, zwalcza chroniczną bezsenność, reguluje pracę serca. Kolor pomarańczowy jest też kolorem wstrzemięźliwości, umiaru, sublimacji ego. Nastraja optymistycznie, mobilizująco, odbierany jest jako kolor ciepły i bezpieczny. Dodaje odwagi i łagodzi objawy astmy, epilepsji. Wspiera leczenie chorób trzustki, żołądka i wątroby oraz chorób reumatycznych.
Nadmiar koloru pomarańczowego – daje wzrost siły egoizmu i indywidualizmu, wyłączności. Niedobór koloru pomarańczowego – czyni z człowieka nieudacznika, słabego, wywołuje syndrom ofiary.

KOLOR ŻÓŁTY - to kolor poznania, wiedzy, mądrości, inteligencji. Oczyszcza mózg działając korzystnie na jego pracę przez co poprawia procesy logicznego myślenia, pamięć i wzbogaca intelektualnie.
Działa inspirująco i pobudzająco.
Wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych: kataru, kaszlu, bólu gardła, zapalenia zatok, przeziębień i grypy. Korzystnie działa na cały system trawienny, stymuluje pracę takich narządów jak: trzustka, wątroba, śledziona. Bardzo pomocny przy leczeniu niestrawności i zaparciach.
Poprawia stan skóry, ułatwiając jej oddychanie, jest pomocny w leczeniu z problemów menopauzy. Kolor żółty wzmacnia mięśnie i pobudza przemianę materii, reguluje system nerwowy, wspomaga leczenie cukrzycy, nerek. Usuwa objawy pieczenia oczu, kłucia i zjawiska "rozlewania się liter". Brak koloru żółtego powoduje słabą pamięć i bezrozumność.

KOLOR ZIELONY – to kolor przyrody, dający uczucie równowagi i harmonii dla umysłu i ciała. Odpręża, uspokaja wprowadza spokój - dlatego istotnie wspomaga układ nerwowy.
Kolor zielony pomaga w leczeniu z depresji, bólów głowy, reguluje pracę serca, likwiduje zatory w naczyniach krwionośnych. Bardzo silnie działa na psychikę, ośrodki nerwowe, wzmaga koncentrację, ułatwia percepcję zmysłom.
Doskonale reguluje ciśnienie krwi, wspomaga leczenie grypy, choroby wątroby, wrzody żołądka i choroby nowotworowe, poprawia przeminę materii.
Kolor zielony dodaje uczucia empatii, budzi intuicję serca, daje zrozumienie i budzi wyrozumiałość, dodaje pewności siebie.
Sprzyja wypoczynkowi i relaksacji, dodaje witalności, energii, a także budzi odwagę i bohaterstwo.
Nadmiar i niedobór koloru zielonego pozbawia organizm możliwości eliminowania substancji toksycznych i trujących. Nadmiar zieleni rodzi przewrażliwienie.

KOLOR NIEBIESKI
- to podstawowa barwa lecząca z bólu, łagodząca wszelkie cierpienie. Uspokaja wzburzone myśli i uczucia, sprowadza spokojny i głęboki sen, działa ochładzająco, dlatego jest wskazany we wszelkich stanach zapalenia i gorączki.
Kolor niebieski wspomaga leczenie ze schorzeń gardła. Łagodzi dolegliwości bólowe, terapia tym kolorem jest stosowana przy dolegliwościach reumatycznych, kontuzjach i zwichnięciach. Zwiększa produkcję białych ciałek krwi, hamuje krwawienie, uaktywnia procesy wewnątrzkomórkowe.
Wspomaga leczenie żółtaczki, rozstroju żołądka, biegunek, wymiotów, zapalenia jelit.
Korzystnie wpływa na tkankę łączną, płyny surowicze i limfę, reguluje przemianę materii, pracę serca, chorób pęcherza. Polecany jest też w chorobach słuchu i mowy (jąkanie).
Barwa ta wzmacnia wiarę, religijność, ufność, czystość. Eliminuje egoizm, niewierność i krytycyzm.
W kolorze niebieskim komórki rakowe nie mogą się rozwijać! Osoby chore na raka i chcące się wyleczyć powinny jak najczęściej wpatrywać się w błękit nieba oraz używać niebieskiej żarówki.
Nadmiar koloru niebieskiego daje osobowość bezinteresowną, którą łatwo wykorzystać, zobojętnienie na ból i cierpienie własne i cudze. Może wywołać infantylną naiwność i bezczynny błogostan. Niedobór koloru niebieskiego powoduje obniżenie tolerancji na ból i cierpienie, hipochondrię, daje wrażenie cierpiętnictwa.

KOLOR INDYGO
- to kolor neutralizujący ból i cierpienie, pomocny w leczeniu chorób oczu, górnych dróg oddechowych, migreny, pomaga zwalczać zatrucia oraz stany zapalne uszu, nosa i gardła. Kolor indygo budzi stan nieświadomej szczęśliwości, daje moc kontrolowania psychiki.
Naświetlania tym kolorem pomagają też w leczeniu schorzeń psychicznych. Kolor indygo daje spokój, pacyfikuje wszelkie zło.

KOLOR FIOLETOWY - to kolor ducha, przebaczenia i skruchy. Kolor fioletowy działa szczególnie korzystnie na system nerwowy i wskazany jest dla osób zajmujących się pracą twórczą, którzy są często w stanie stresu i napięcia, przeciwdziała bezsenności, uśmierza newralgiczne bóle głowy, oczyszcza i ożywia krew. Stosowany w leczeniu z ciężkich chorób zakaźnych, reumatyzmu i epilepsji. Wykorzystywany w leczeniu blizn, cellulitisu, łagodzi objawy bezsenności, napięcia oraz stresu, reguluje wydzielanie hormonów.

KOLOR BIAŁY - (Światło słoneczne, dzienne) usuwa przygnębienie i depresję. Kolor biały działa ogólnie harmonizująco i tonująco, zapewniając równowagę w organizmie. Pobudza organizm do walki z chorobą, odporność organizmu. Źródło koloru białego to słońce, kąpiele słoneczne działają ogólnie aktywizująco i wzmacniająco! Kolor biały przyspiesza procesy życiowe i wzmaga tempo życia. Najlepiej czerpać ten kolor ze słońca w pogodny, jasny dzień.

Chromoterapeuci zachęcają aby planując malowanie i urządzanie mieszkania wykorzystywać wiedzę o kolorach. Dobrze, jak wszystkie kolory są ze sobą w harmonii i jeżeli wszystkie kolory lubimy, umiejętnie je komponując w pomieszczeniach w których przebywamy.
Kolory jasne – zwiększają pomieszczenie w którym przebywamy, ciemniejsze – zmniejszają.
Dobrze jest malować mieszkanie w kolorach pastelowych, stonowanych. Zbyt mocne kolory, jaskrawe, intensywne mogą działać na nas zbyt pobudzająco.
Sypialnia, miejscu wypoczynku, powinna mieć kolor uspokajający, sprzyjający wypoczynkowi, łazienka natomiast odświeżający.
Osoby dbające o linię powinny pomyśleć o kuchni w chłodnej barwie, najlepiej odcieniu niebieskiego, który hamuje apetyt.
Odcienie żywej czerwieni, pomarańczy w kuchni wzmagają apetyt , są polecane dla osób chcących przybrać na wadze.
Dobierając kolor zastawy stołowej możemy więc podświadomie wpływać na nasz apetyt!
W pokoju do nauki kolory ścian powinny pobudzać do działania i wspomagać skupienie.
Naukowcy twierdzą, że ekstrawertycy czują się najlepiej w pomieszczeniach, gdzie przeważają kolory jaskrawe, podczas gdy introwertycy preferują wnętrza o bardziej stonowanych barwach.
Udowodniono także, że osoby żarliwie dążące do sukcesu, zwłaszcza w sferach menedżerskich i finansowych, skłaniają się ku ciemnym brązom i odcieniom koloru niebieskiego, z przewagą szarości.

Dobierzmy kolory dla siebie tak, aby poczuć się lepiej – niech służą odmianie otoczenia i poprawie naszego komfortu życia.

Źródło: napisałam na podstawie różnych artykułów z różnych stron internetowych
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
 
     
mondey 
Popularus Bioderkus
Status: Endo x 2
Wiek: 42
Dołączyła: 11 Lut 2013
Posty: 114
Skąd: K-Koźle
Wysłany: Sro 13 Lut, 2013   Re: Pokolorujmy swój świat - czyli o terapii kolorem :)

AgaW napisał/a:


KOLOR NIEBIESKI
- to podstawowa barwa lecząca z bólu, łagodząca wszelkie cierpienie. Uspokaja wzburzone myśli i uczucia, sprowadza spokojny i głęboki sen, działa ochładzająco, dlatego jest wskazany we wszelkich stanach zapalenia i gorączki.


Stąd sale operacyjne są w kolorze niebieskim ;-) wszystko pasuje-jest tam chłodno,ale spokojnie i co najważniejsze śpi się jak misiek zimą ;-)


AgaW bardzo ciekawy i fajny artykuł :-)
_________________
Life is like a box of chocolates - you never know, what you're gonna get...
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012
Status: Endo x 2
Dołączyła: 03 Gru 2009
Posty: 2556
Skąd: z Polski
Wysłany: Sro 13 Lut, 2013   

mondey napisał/a:
Stąd sale operacyjne są w kolorze niebieskim

moja jest kremowo fioletowa :)
 
     
mondey 
Popularus Bioderkus
Status: Endo x 2
Wiek: 42
Dołączyła: 11 Lut 2013
Posty: 114
Skąd: K-Koźle
Wysłany: Sro 13 Lut, 2013   

kinga, też ładnie :-)
_________________
Life is like a box of chocolates - you never know, what you're gonna get...
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus
Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Dołączyła: 07 Cze 2009
Posty: 3779
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Sro 13 Lut, 2013   

mondey napisał/a:
AgaW bardzo ciekawy i fajny artykuł

Dzięki :)
Po operacji ginekologicznej byłam sama tydzień w wielkiej szpitalnej niebieskiej sali. Znakomicie mi się odpoczywało, kolor doskonale pasował do moich potrzeb w tym czasie.
Jako ciekawostkę dodam, że sale na ginekologii dla ciężarnych były w innych-wesołych pastelowych kolorach.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
 
     
mondey 
Popularus Bioderkus
Status: Endo x 2
Wiek: 42
Dołączyła: 11 Lut 2013
Posty: 114
Skąd: K-Koźle
Wysłany: Sro 13 Lut, 2013   

Cytat:
Jako ciekawostkę dodam, że sale na ginekologii dla ciężarnych były w innych-wesołych pastelowych kolorach.


Ja uważam,że każda sala szpitalna, powinna być w wesołych kolorach,każdy kto przychodzi do szpitala jest zestresowany,więc choć kolorem powinno się takiego człowieka uspokoić, a skoro idzie-dlaczego tego nie zrobić? szpital zaoszczędziłby na tabletkach na sen, stres, na psychologach,a co najważniejsze NFZ byłby o te kwoty bogatszy ;-)
_________________
Life is like a box of chocolates - you never know, what you're gonna get...
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus
Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Dołączyła: 07 Cze 2009
Posty: 3779
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Sro 13 Lut, 2013   

W dobranych kolorach lepiej czuje się chory i lepiej się pracuje personelowi. Coraz więcej naszych szpitali wprowadza kolory do sal.
Pacjenci chwalili sobie bardzo kolorowe sale po malowaniu w szpitalu, mówli że od razu inaczej się czują w przytulniejszych salach, słyszałam wymiany zdań na ten temat. Teraz jest tyle możliwości kolorystycznych, że w domu malując można naprawdę zaszaleć i odmienić otoczenie.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
 
     
juris 
Mikrus BioderkusStatus: Inne
Wiek: 34
Dołączył: 24 Sty 2018
Posty: 9
Skąd: Łodź
Wysłany: Czw 25 Sty, 2018   

Mi zawsze ze szpitalem kojarzył się taki specyficzny zielony kolor połączony często z beżem... Właśnie dlatego unikam zielonego w domu, niezbyt dobrze mi się kojarzy.
Ale jak byłem w szpitalu to faktycznie trafiłem też na sale w kolorach niebieskim i białym. Najbardziej kolorowo jest chyba zawsze na oddziałach dziecięcych ale to zupełnie zrozumiałe. Chociaż też jestem zdania, że sale dla dorosłych powinny być w bardziej optymistycznych kolorach. Niby tak niewiele, ale jednak czasami może znacznie poprawić samopoczucie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.