Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
[OGÓLNE] Jak usprawnić pracę bioder ?
Malko 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne
Wiek: 47
Doczy: 03 Mar 2017
Posty: 2
Skd: RF
Wysany: Pi 03 Mar, 2017   [OGÓLNE] Jak usprawnić pracę bioder ?

Witam,

Nie wiem czy to dobre miejsce na taki temat, ale ....

Mam 40 lat i dawno temu trenowałem sztuki walki, różne i z różnym efektem. Obecnie postanowiłem do tego powrócić, ponieważ latka lecą i cztery litery mi się zasiedziały trochę (szczególnie, że pracuję jako kierowca).

Obecnie biegam po kilka kilometrów tygodniowo, w zasadzie od września zeszłego roku, z przerwą kilku tygodniową spowodowaną złymi warunkami pogodowymi. Jeżdżę na rowerze gdy znajdę na to czas oraz zakupiłem rower stacjnarny (tylko paczka się spóźnia). Dodatkowo od początku tego roku (takie noworoczne postanowienie) rozciągam się .... może kiedyś zrobię szpagat.

Jak już wspomniałem, chcę powrócić do treningu kopanych sztuk walk i w związku z tym poszukuję wszelkich porad dotyczących specyfiki pracy bioder oraz zwiększenia ich ruchowości. Dlaczego ? Ponieważ zauważyłem na przykład, że gdy wykonam trening rozciągający, jestem dobrze rozgrzany, podnoszę i opieram nogę na jakimś podwyższeniu, staram się rozluźnić mięśnie, praktycznie nie odczuwam bólu ani żadnego dyskonfortu w takiej pozycji (np stojąc bokiem opieram nogę o parapet okna czy kaloryfer). Następnie próbuję unieść nogę na taką samą wysokość ale bez opierania jej o jakiś przedmiot i ... no właśnie, brakuje ze 20 cm do tej samej wysokości.

Szukam zatem porad jak rozruszać moje biodra i jak nimi poruszać by osiągnąć zamierzone efekty. Czytałem na tym forum o zakresie kątowym ruchu w stawie biodrowym, ale w moim przypadku jest on daleki od wartości maksymalnych. Zastanawiam się zatem czy ja w ogóje dobrze nogi podnosze ? Może mi się biodra blokują w przypadku określonych ruchów ? Nie wiem ....

Kiedyś jeden znajomy powiedział mi: "umiesz czytać - umiesz wszystko". No tak, czytać umiem, ale chyba nie potrafię znaleźć odpowiedniej fachowej wiedzy na ten temat.

Tak więc szczerze zapraszam osoby posiadające odpowiednią wiedzę i dobrą wolę, do pomocy mi wnalezieniu odpowiedzi na pytania, jak trenować, jak się rozciągać, jak ruszać nogami w aspekcie sztuk walki, a co za tym idzie w jak ruszać biodrami by zbliżyć się do osiągnięcia granicznych wartości z zakresu ruchu.

Wiem, istenieją różne fora sportowe i tematyczne poświęcone sztukom walki, ale nigdzie jeszcze nie znalazłem informacji dotyczących np ustawienia miednicy i biodra przy wysokich kopnięciach. Nie szukam też gotowego programu do rozciągania mięśni, ścięgien czy stawów, a jedynie porad dotyczących zakresu i sposobu pracy poszczególnych elementów ciała właśnie w aspekcie sztuk walki.
Nie będę pisał magisterium z tego ale też znudziły mnie odpowiedzi typu: "bo niektórzy ludzie tak mają", "bo trzeba się mocniej rozciągać", "bo jak zrobisz szpagat, to zrobisz wszytsko", "bo z wiekiem pewnych rzeczy zrobić już nie można", itd.

Moja ośmio letnia córka trenuje karate - bardziej to zabawa niż sztuka walki, ale dzieciaki są zafascynowane, no i mają dodatkowe zajęcia sportowe (zamiast siedzieć przed grami video). Moja pociecha robi szpagat poprzeczny, nawet bez rozgrzewki, ale ... kopnąć potrafi tylko trochę wyżej niż własne biodro. Tak więc otwiera każde z bioder na kąt 90 stopni (czyli łącznie na 180) siedząc w szpagacie ale kopiąc uzyskuje zakres rozwarcia zbliżony do 100 stopni łącznie.

Dlatego postanowiłem założyć ten temat tu, gdzie spotkać można lekarzy i terapeutów i gdzie być może uzyskam odpowiedź na pytanie, jak w pełni wykorzystać możliwości własnego ciała. Bo to że można, pokazują gimnastycy, tancerze (zwłaszcza baletowi i hip hop) czy zawodnicy taekwondo.

Serdecznie zapraszam.
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Sro 03 Maj, 2017   

Witaj Malko.

Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam na Twój post. Tematyka sportów walki (zwłaszcza kopanych) jest mi bliska nie tylko z zamiłowania ( sam kiedyś trenowałem karate) ale i doświadczeń zawodowych (mam kilkuletnie doświadczenie na stanowisku fizjoterapeuty Kadry Narodowej Taekwondo Olimpijskiego, mam też pacjentów- sportowców trenujących sporty walki ).

Piszesz o potrzebie zwiększania ruchomości w biodrach.
Zauważ proszę, że ciało wykonuje inną pracę mięśniową gdy ruch w stawie odbywa się przeciw sile grawitacji a inną gdy ruch w stawie odbywa się pasywnie. Znaczne różnice między ruchem pasywnym i aktywnym mogą świadczyć o zmianie sposobu pracy mięśni i zaangażowaniu ich w zadania bardziej niezbędne: przy podnoszeniu nogi tracimy punkt podparcia więc szukamy stabilności. Jeśli układ koordynujący ciała nie działa optymalnie na jednym/wielu segmentach ciała (począwszy od stopy po czubek głowy) to ograniczy mobilność na rzecz celu nadrzędnego -zapobiegnięcia upadkowi/utracie równowagi. Najprawdopodobniej struktury (mięśnie/powięzie) odpowiedziane na ruch dźwigania nogi są niejako zmuszone do wykonywania dodatkowo innej nadrzędnej funkcjonalnie pracy. Co jest przyczyną ograniczeń ruchu?- nie zawsze sam staw (przykład Twojej córki) ale też wszystkie inne struktury (mięśnie powięzie ale też i trzewia) które współgrają z systemem nerwowym. Do wykonywania kopnięcia potrzebujesz nie tylko dobrej pasywnej ruchomości stawu: potrzeba również ( jeśli nie przede wszystkim) odpowiedniego zrównoważenia napięć w tułowiu. Spróbujmy porównać pracę tułowia ( i jego zawartości) do pracy bębna w pralce. Jeśli bęben jest dobrze w środku wyważony to pralka będzie pracować bez zarzutu nawet przy wysokich obrotach. Jeśli jednak system zawieszenia bębna jest niewłaściwie naprężony to może dochodzić do różnych awarii: uszkodzenia /obijania ścian obudowy i samego bębna, uszkodzenia nóżek etc. Oczywiście tułów człowieka i jego mechanika jest bardziej złożona ale uwzględnienie "wyważenia napięć" w środku i na zewnątrz tułowia ( mówiąc kolokwialnie jego "zawartości" i "opakowania") jest tu z punktu widzenia mechaniki globalnej ciała wręcz fundamentalne, zwłaszcza gdy ciało sportowca podlega znacznym wymogom ruchowym. W tym przypadku wzorzec oddechowy jest motorem napędowym i regulatorem napięć dla układu mięśniowo szkieletowego który pełni bardziej funkcję aparatu dostosowującego (reaktywnego). Mówiąc pokrótce wzmożenie napięcia w którejś z kończyn może być próbą poszukiwania wyregulowania napięcia w tułowiu lub w innej części ciała. Utrudniony ruch podnoszenia nóg może być wynikiem kompensacji wytworzonych przez wiele czynników: zrosty pooperacyjne powikłane /nawracające urazy ( w tym urazy wywołane siłą zewnętrzną: np. wielokrotne kopnięcia w obszarze klatki piersiowej) etc. są tylko niektórymi z nich.
Trudno jest mi odnieść się dlaczego nie możesz kopać wysoko mimo (tak zakładam) szczerych chęci i uporczywych prób. Niejednokrotnie jednak skupianie się wyłącznie na samych biodrach z mojego doświadczenia nie przynosi długotrwałych rezultatów a rodzi frustrację i zniechęcenie.

Informacje które Ci podaję poniżej powinny zawęzić Ci kierunek poszukiwań:
Osoba do której możesz się udać powinna odpowiedzieć na Twoje pytania- szukaj fizjoterapeuty/ osteopaty pracującego wg poniższych modelów pracy:
łańcuchy mięśniowo-stawowe GDS
manipulacja powięzi Stecco
PNF (minimum poziom kliniczny ortopedia)
lub po hasłach:
tensegracja
terapia funkcjonalna

W razie pytań - pytaj

Daniel
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.