Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
3 lata bólu biodra i artroskopia
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Sro 23 Mar, 2016   

Jakie znaczenie mają nawet najlepsze sportowe ćwiczenia biodra, skoro po artroskopii i kręceniu pedałami wcale nie jest lepiej a jest gorzej?

StalFans napisa/a:
Siemanko.

Ze swojej strony moge plecic rowerek stacjonarny :) Mi dał dużo, jestem pol roku po artro niby powinno byc lepiej a jest gorzej, pieczenie i bol operowanej nogi^^. Miejmy nadzieje, ze z Tob abedzie lepiej pozdro

Mi nie musisz odpowiadać - odpowiedz sam sobie, Stalfans.

Odnośnie oceny zakresu ruchu po artroskopii - jest to raczej myślenie życzeniowe, że zakres ruchów ulegnie poprawie. Przyczynę podałem w powyższych postach.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Mpiotr 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 01 Maj 2014
Posty: 10
Skd: Pomorskie
Wysany: Czw 24 Mar, 2016   

Witam :-D

W środę byłem w Poznaniu na wizycie pooperacyjnej w związku z czym czas na zdanie krótkiej relacji:

Lekarz:
Konflikt usunięty, kształt kości prawidłowy, noga wygląda ładnie bez obrzęku.

Fizjoterapeuta:
- cierpliwości - nie możesz ćwiczyć za dużo ze względu na to że miałeś szyty obrąbek i cały czas musisz odciążać nogę,
- główny nacisk na pierwszej wizycie został położony na terapie manualną,
- w trakcie wykonywania nowych ćwiczeń odczuwałem ból w związku z czym z nowymi ćwiczeniami jeszcze się wstrzymujemy,
- terapeuta polecił wkładki ortopedyczne (w jego opinii najlepsze na rynku), które pilnują aby poprawnie stawiać stopę podczas chodzenia, aby stopa nie rotowała do środka, przedstawione przez niego informacje "za" brzmiały rzeczowo. Można to używać na "zdrowych" i nogach z konfliktem. (Niestety dość drogie nowy model ok. 280zł/para),
- wytrwałości - ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie, przez parę miesięcy, aby dokładnie wzmocnić wzystkie mięśnie - pewne problemy bólowe wracają po paru miesiącach z tego względu że pacjęci zbyt szybko kończą ćwiczyć, lub wykonują je źle/ niedokładnie.

Ogólnie czuję się dobrze noga operowana w spoczynku nie boli, siedzieć po kątem 90% jeszcze nie mogę, po ćwiczeniach lekko boli. Jestem optymistycznie nastawiony że w niedalkiej przyszłości będdę mógł uprawiać sport amatorsko. :mrgreen:

Pozdrawiam!
 
     
Mpiotr 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 01 Maj 2014
Posty: 10
Skd: Pomorskie
Wysany: Sob 26 Mar, 2016   

Pytanie, do ludzi którzy już są po artroskopii. Czy uważacie, że powrót do pracy po 7 pełnych tygodniach od artroskopii (praca siedząca 8h przed komputerem), będzie zbyt wczesny, czy odpowiedni?

Miałem zakładane trzy kotwice na obrąbek, o kulach muszę chodzić przez 6 tygodni, na chwilę obecną czuję się dobrze (chociaż jeszcze nie mogę swobodnie siedzieć) i intensywnie rehabilituję. Oczywiście po powrocie do pracy dalej będę się rehabilitował. (w chwili obecnej leci trzeci tydzień od zabiegu).

Sprawa ta ma dla mnie ogromne znaczenie gdyż po tych 7 tygodniach mam ważne obowiązki w pracy z których muszę się wywiązać, ale jeśli nie bedę w stanie być w tych dniach w pracy to chciałbym jak najszybciej poinformować o tym kolegów z pracy.

Wiem że często jest to sprawa indywidualna, ale sprawa ta ma dla mnie wielkie znaczenie i jeśli ktoś będzie mi w stanie udzielić wskazówek to bardzo o to proszę, wszystkie będą dla mnie bardzo cenne.

Pozdrawiam!
 
     
StalFans 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 30
Doczy: 20 Cze 2015
Posty: 51
Skd: Rzeszów
Wysany: Nie 27 Mar, 2016   

Danielos irytujesz strasznie. Nie wiem, nie umiesz czytac?? bratek i ja wyjasnilismy Ci o co chodzi a Ty dalej swoje. Przeczytaj moje posty jeszcze raz uważnie, i myślę, że zakończymy tą dyskusje. Odnosnie powrotu do pracy, ja od artro wróciłem po około 3,5 miesiącach. Ja mam pracę siedzę jakies 3 godziny 5 chodze/stoje. Dla mnie to było troszke za wczesnie. Musisz podjąc decyzje na podstawie własnych odczuc
 
     
Mpiotr 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 01 Maj 2014
Posty: 10
Skd: Pomorskie
Wysany: Sob 16 Kwi, 2016   

Witajcie!
Wczoraj byłem u lekarza (6 tygodni po operacji, strupki odpadły w piątym tygodniu).
Podróż z Gdańska do Poznania minęła bez bólu.
Lekarz: Wszystko poszło zgodnie z planem i powoli można odstawić kule :)
Fizjoterapeuta: "to dzisiaj uczymy się na nowo chodzić": chodziłem przed lustrem i na bieżąco korygowalismy błędy. Czas po operacji ładnie przepracowałem i noga jest dość stabilna (więc warto wytrwale ćwiczyć) chociaż jeszcze nie czuję się na niej tak pewnie jak przed operacją. Podczas wizyty solidnie też ćwiczyliśmy i zmęczyliśmy nogę. Ogólnie jest dobrze i prawie bez bólu, chociaż wiele jest jeszcze do poprawy jak np. same chodzenie.
Mam nadzieję że Wam wszystkim udzieli się mój optymizm :)

P.s.
Wziąć porządną kąpiel po paru tygodniach to fantastyczna sprawa. :mrgreen:
Pozdrawiam serdecznie i wracam do ćwiczeń!
 
     
Mpiotr 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 01 Maj 2014
Posty: 10
Skd: Pomorskie
Wysany: Sob 23 Kwi, 2016   

Weekend kryzysu...
Wiecej chodziłem, już bez kul i siedziałem na krześle przez ok godzinę, co skończyło się bólem w pachwinie, takim jak przed operacją. Nic z tego nie rozumiem, czy coś mogłem uszkodzić... I tak teraz będę żył w stresie minimum do wizyty u fizjo, która będzie w środę. Nawet ćwiczyć się odechciewa. Ruszyło mnie to na tyle że po kilku latach przerwy znów zacząłem palić papierosy, jedyne co na chwilę jest mnie w stanie uspokoić. :-/
Pozdrawiam serdecznie wszystkich
Ostatnio zmieniony przez Mpiotr Sob 23 Kwi, 2016, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Sob 23 Kwi, 2016   

Mpiotr pewnie przeciążyłeś...piszesz, że więcej chodziłeś bez kul, poszalałeś trochę bo bez kul jakoś tak człowiek ''zdrowiej'' się czuje ale organizm potrzebuje czasu aby dojść do formy. Powoli, cierpliwości a wszystko będzie ok :)
Nie zapomnij opowiedzieć o tym swojej fizjo.
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
Mpiotr 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 01 Maj 2014
Posty: 10
Skd: Pomorskie
Wysany: Nie 08 Maj, 2016   

Witam Państwa serdecznie!

Jako że minęły dwa miesiące od mojej operacji, więc czas na małe podsumowanie.:)
Noga przy chodzeniu nie boli i zachowuje się stabilnie, (przy dłuższych spacerach, powyżej godzinny potrafi coś tam lekko zaboleć).
Przy siedzeniu dopiero po tak długim czasie uzyskałem spokojnie kąt 90 stopni i od nie dawna mogę komfortowo siedzieć, chociaż w tym temacie jest jeszcze wiele do poprawy. (w tym czasie było mnóstwo nerwów czy normalne siedzenie będzie możliwe, lecz w chwili obecnej robię powolny stały postęp).
Rehabilitacja jest cały czas obecna w moim życiu i na bieżąco z fizjoterapeutą korygujemy wszelkie błędy i niedogodności. Rehabilitacja jest skupiona całościowo na moim ciele i dobrana indywidualnie do moich potrzeb za co bardzo dziękuję rehabilitantom gdyż dzięki temu z tygodnia na tydzień poprawa jest odczuwalna i potrafią się zdażyć takie piękne momenty w których "zapominam że mam biodro", czego i Wam serdecznie życzę.
Jeśli chodzi o spanie, to leżnie na boku bez żadnej poduchy/koca między nogami, nie sprawia mi problemu.
W chwili obecnej wykonuję ćwiczenia mające na celu zwiększenie zakresu ruchomości w stawie, oraz jeżdżę na rowerze stacjonarnym do spinningu gdyż mój mięsień czworogłowy znacząco zanikł w trakcie 6 tygodni chodzenia o kulach. Basen oraz sauna narazie niestety jeszcze nie są dla mnie.

Wiele rzeczy jest jeszcze do poprawy i dużo pracy przede mną aby odzyskać pełną sprawność, ale mój obecny stan jak i porównanie w stosunku do dyskomfortu w życiu codziennym przed operacją napawa mnie optymizmem, że będę w stanie całkowicie się wyleczyć :)

Pozdrawiam!
 
     
Mpiotr 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 01 Maj 2014
Posty: 10
Skd: Pomorskie
Wysany: Nie 25 Gru, 2016   

Witam serdecznie!
Jako że już minęło parę miesięcy od mojej operacji to podaję co najlepiej na mnie działa/ działało:))
Pierwsze i najważniejsze, przez wszystkie te miesiące współpracuje z fizjoterapeuta, który pracuje nad moimi biodrami i wprowadza dalej nowe ćwiczenia.
Bardzo dużo ćwiczę dzięki czemu nogi mocno się rozrosly, a siła znacząco wzrosła:)
Duża poprawę i różnice na lepsze wprowadziły roznorodne cwiczenia rozciągające.
Podsumowując ogólny stan bioder jest na mocną czwórkę i na chwilę obecną nie mam w planach robić drugiego biodra. Regularne wykonywanie ćwiczeń ma wielką moc!
Jeśli ktoś ma jakieś pytania zapraszam do dyskusji :)
Pozdrawiam wszystkich świątecznie!
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Pon 26 Gru, 2016   

Mpiotr napisa/a:

Podsumowując ogólny stan bioder jest na mocną czwórkę i na chwilę obecną nie mam w planach robić drugiego biodra. Regularne wykonywanie ćwiczeń ma wielką moc!
Jeśli ktoś ma jakieś pytania zapraszam do dyskusji :)
Pozdrawiam wszystkich świątecznie!


Cześć Piotrze,
To dobrze, że tak poprawiłeś Swój stan.
Mam pytania techniczne:
Jaki jest obecny Twój główny cel terapii i Twojego fizjo ( nie zawsze są takie same!)?
Jakie są główne mankamenty w codziennym funkcjonowaniu? Czy jest to ból przy dłuższym chodzeniu, schodzenie ze schodów?
Czy ćwiczenia które wykonujesz obejmują odtwarzanie prawidłowej funkcji np. fazy podporu jednonóż?( Pytam o to bo w codziennych czynnościach bardzo często stoimy na jednej nodze np. naprzemiennie w trakcie chodu przez ułamek sekundy)
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Mpiotr 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 01 Maj 2014
Posty: 10
Skd: Pomorskie
Wysany: Wto 27 Gru, 2016   

Cześć Danielos,
Pyt.1. Cały czas pracujemy nad zwiększeniem kąta zgięcia w biodrze, gdyż długo był z tym poważny problem. Na chwilę obecną to co daje biodro to ok. 100 stopni (pozycja leżąca i zgięcie w biodrze). Druga sprawa o mniejszym priorytecie to poprawa zakresu rotacji do wewnątrz, narazie jest znacząco mniejsza niż w nodze nie operowanej.
Pyt. 2. Jeżeli chodzi o ruch/ sport to nie mam prawie żadnych ograniczeń. 2- godzinne spacery, stanie w miejscu na koncercie czy gra w piłkę nożną lub tenisa ziemnego nie sprawia mi problemów. Największym mankamentem jest siedzenie w aucie powyżej dwóch godzin lub duża ilość godzin spędzona przed komputerem w pozycji siedzącej wtedy pojawia się ból w różnych miejscach w okolicy bioder (ale nie jest to ból pośrodku pachwiny). Zastanawiam się czy to może być związane z słabszym krążeniem przy tej pozycji.
Pyt. 3. Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem pytanie (czy mógłbyś mi to wyjaśnić? np. jakiś link :-) ). W pierwszych miesiącach na bieżąco podczas wizyt korygowano mój sposób chodzenia. Jak również ćwiczenia które wykonuję mają na celu to aby dwie nogi były jednakowo silne.

Mój blok treningowy trwa około 40 min. plus rozciąganie, ostatnimi czasy w ramach rehabilitacji włączyłem basen (dopiero od tygodnia wcześniej nie mogłem się zmobilizować). Czy są jakieś szczególne wskazania jakie ćwiczenia/ style pływania należy wykonywać będąc na pływalni, aby przebywanie tam było bardziej wydajne?

Bóle od przykurczy jestem w stanie odróżnić. Zastanawiam się czy te dalsze dolegliwości nie są związane z jakimś podłożem związanym z nerwami przez 3 ostatnie lata przed operacją bolało i to mocno może jest to jakoś zakłócone?

Podsumowując jest dobrze, ale wciąż szukam sposobów aby było lepiej i abym mógł "zapomnieć że mam biodra" :mrgreen:
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Pon 09 Sty, 2017   

Mpiotr napisa/a:
Cześć Danielos,
Pyt.1. Cały czas pracujemy nad zwiększeniem kąta zgięcia w biodrze, gdyż długo był z tym poważny problem. Na chwilę obecną to co daje biodro to ok. 100 stopni (pozycja leżąca i zgięcie w biodrze). Druga sprawa o mniejszym priorytecie to poprawa zakresu rotacji do wewnątrz, narazie jest znacząco mniejsza niż w nodze nie operowanej.

Pyt. 2. Jeżeli chodzi o ruch/ sport to nie mam prawie żadnych ograniczeń. 2- godzinne spacery, stanie w miejscu na koncercie czy gra w piłkę nożną lub tenisa ziemnego nie sprawia mi problemów. Największym mankamentem jest siedzenie w aucie powyżej dwóch godzin lub duża ilość godzin spędzona przed komputerem w pozycji siedzącej wtedy pojawia się ból w różnych miejscach w okolicy bioder (ale nie jest to ból pośrodku pachwiny). Zastanawiam się czy to może być związane z słabszym krążeniem przy tej pozycji.


Wg mnie pomocne może być przyjrzenie się jak funkcjonujesz w siedzeniu. Mam na myśli m in. :

1. położenie przestrzenne miednicy(ustawienie kolców biodrowych przednich i tylnich (zarówno w staniu i siadzie)
2. jej korelację przestrzenną z pozycją zarówno klatki piersiowej jak też kończyn i głowy (przesunięcie/przechylenie)
3. ocenę przestrzennej koralacji miednicy, klatki piersiowej oraz konczyn w pozycji stojącej i siedzącej
3. ocenę wzorca oddechowego
4. ocenę napięć mięśniowo-powięziowych stanowiących niejako "odbicie" przestrzennej aranżacji układu kostnego

Na tej bazie można wg mnie szukać potencjalnego zaburzenia czynności skutkującego w Twoim przypadku napięciem w obrębie biodra przy dłuższym siedzeniu.

Mpiotr napisa/a:

Pyt. 3. Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem pytanie (czy mógłbyś mi to wyjaśnić? np. jakiś link :-) ). W pierwszych miesiącach na bieżąco podczas wizyt korygowano mój sposób chodzenia. Jak również ćwiczenia które wykonuję mają na celu to aby dwie nogi były jednakowo silne.


Terapia ma w pierwszej kolejności odtwarzać utraconą funkcję. Ćwiczenie ukierunkowane na siłę nie poprawią (ale mogą zmienić!) techniki: jeśli coś jest prawidłowe (technika) to siła pójdzie za nią. Jeśli technika jest nieprawidłowa a pracujesz nad siłą - wytworzysz kompensacje.

Mpiotr napisa/a:

Mój blok treningowy trwa około 40 min. plus rozciąganie, ostatnimi czasy w ramach rehabilitacji włączyłem basen (dopiero od tygodnia wcześniej nie mogłem się zmobilizować). Czy są jakieś szczególne wskazania jakie ćwiczenia/ style pływania należy wykonywać będąc na pływalni, aby przebywanie tam było bardziej wydajne?


Bóle od przykurczy jestem w stanie odróżnić. Zastanawiam się czy te dalsze dolegliwości nie są związane z jakimś podłożem związanym z nerwami przez 3 ostatnie lata przed operacją bolało i to mocno może jest to jakoś zakłócone?


Podsumowując jest dobrze, ale wciąż szukam sposobów aby było lepiej i abym mógł "zapomnieć że mam biodra" :mrgreen:



Podsumowując:choć zakres wskazówek jest ograniczony to proponuję rozszerzyć spojrzenie poza staw biodrowy i mięśnie bezpośrednio przyległe -dotyczy to szczególnie Twojego dłuższego siedzenia.
Pozdrawiam,

Daniel
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
dorotabeata 
2016r., 2017r.
Maximus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 64
Doczya: 21 Cze 2014
Posty: 476
Skd: lubuskie
Wysany: Wto 10 Sty, 2017   

Danielos napisa/a:
Terapia ma w pierwszej kolejności odtwarzać utraconą funkcję.
Danielos napisa/a:
Jeśli technika jest nieprawidłowa a pracujesz nad siłą - wytworzysz kompensacje.
Tak to u mnie było. Ne mogłam siedzieć ani w samochodzie, ani w pracy na krześle.
My, pacjenci mamy tylko powierzchowną wiedzę na temat usunięcia przyczyn problemów. Widzimy objawy i staramy się je wyeliminować w sposób bardzo dobrze znany, ale przeznaczony dla osób z prawidłową już funkcją chodzenia, czy siedzenia.
U mnie ćwiczenia są bardzo proste, ale wymagają wielu powtórzeń. Nie ma to nic wspólnego z ćwiczeniami na wzmocnienie mięśni wykonywanymi na oddziale rehabilitacyjnym.
Najdziwniejsze było znaczenie ćwiczeń oddechowych przy rehabilitacji po operacji endo. Niby rozumiem, ale pojąć nie mogę. Widocznie tak było u mnie. Każdy jest inny i ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie.
Efekty są.
_________________
Beata8
 
     
Ketrab89 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 34
Doczy: 02 Maj 2019
Posty: 7
Skd: Lębork
Wysany: Czw 02 Maj, 2019   

Mpiotr, Witaj. Jestem 13 dzień po artroskopii. Rekonstrukcja kości udowej, montaż 3 kotwic w obrabku. Mam pytanie odnośnie siedzenia, jak to u Ciebie wyglądało czy sam starałeś się ograniczać czy ortopeda lub fizjoterapeuta zabronił, bo widziałem że dopiero po 6 tyg zaczales siedzieć po kątem 90 stop. I czy towarzyszył Tobie przy tym ból?
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Czw 02 Maj, 2019   

Ketrab89, to zalezy od wielu czynnikow, kazdy przypadek jest inny. Zalezy w jakiej czesci ten obrąbek jest uszkodzony i naprawiony. Ogolnie w prawidlowo uksztaltowanej panewce zakres bezpieczny dla obrabka to 90 stopni zgiecia i po 25 stopni dla rotacji i odwiedzenia.
Ogolnie sa 2 szkoly - jedna mowi, ze nalezy odczekac 6 tygodni w maksymalnym zgieciu 90 st, druga, ze nalezy szybko odzyskac podstawowe zakresy.
Moim zdaniem w trzecim/czwartym tygodniu mozna zaczac powoli cwiczyc bierne zgiecie ponad 90, ale proponowalbym skontaktowac się z operatorem ewentualnie zaufanym, dobrym fizjoterapeuta, ktory sprawdzi twoje rtg, twoje ustawienie miednicy (jeden siedzac pod katem 90 moze ustawiac miednice pod katem 100 a inny 80) i ogolnie twoja sytuacje po zabiegu.
Pozdrawiam.
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.