Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Wybrane rodzaje ćwiczeń i aktywności fizycznej
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA
Popularus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 30 Wrz 2009
Posty: 135
Skd: Warszawa
Wysany: Czw 25 Kwi, 2013   

mondey napisa/a:
Mam pytanie do naszych fizykoterapeutów-co sądzicie o bieżni, czy chodzenie na bieżni może zaszkodzić naszym biodrom?


Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Czy może zaszkodzić - i tak i nie. Wszystko zależy co chcesz uzyskać chodząc na bieżni, czy Twój układ ruchu jest do tego przygotowany. Wiadomo, jeżeli Twoje ciało nie będzie gotowe to przyjęcia takiego ruchu, jaki wymusza wręcz bieżnia to możesz sobie zaszkodzić. Wszystko zależy tak jak pisałem:

- po co CI bieżnia, co chcesz nią uzyskać?
- jak wygląda Twoja stabilizacja tułowia i miednicy, czucie głębokie etc ( na to pytanie może odpowiedzieć Twój fizjoterapeuta)
- czy wykorzystałaś już wszystkie możliwości ćwiczenia jakie dają seanse rehabilitacyjne, prowadzone indywidualnie z fizjoterapeutą?
- czy obecnie nie odczuwasz bólu


i wiele wiele innych....
 
     
mondey 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 47
Doczya: 11 Lut 2013
Posty: 114
Skd: K-Koźle
Wysany: Pi 26 Kwi, 2013   

Piotrek Medic, w szpitalu na bieżni miałam naukę chodu, nie była ona mi do niczego innego potrzebna, nikt nie sprawdzał moją stabilizację tułowia i miednicy. Dzisiaj zapytam mojego rehabilitanta o czucie głębokie,bo od tygodnia pracujemy nad rozluźnieniem i rozciaganiem mięśni i pracą na taśmach , a tego nikt nie robił w szpitalu, tylko od razu pracowali nad wzmocnieniem....
dzięki za odpowiedz :)
_________________
Life is like a box of chocolates - you never know, what you're gonna get...
 
     
kasia0908 
-
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 30
Doczya: 05 Mar 2013
Posty: 6
Skd: Wrocław
Wysany: Czw 14 Lis, 2013   

Mam pytanie co do ćwiczeń na piłce do rehabilitacji. Jestem przed wymianą biodra, mam jałową martwicę kości udowej. Czy te ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić mięśnie, a przede wszystkim czy nie zaszkodzą?
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 14 Lis, 2013   

kasia0908, praca z piłką pod okiem fizjoterapeuty na pewno nie zaszkodzi!
 
     
fizjol 
Mikrus Bioderkus



Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 34
Doczy: 13 Lis 2013
Posty: 15
Skd: Katowice
Wysany: Pi 15 Lis, 2013   

Kasiu kiedy bedziesz miała wymiane biodra? Jałowa martwica głowy kosci udowej jest związana (prawdopodobnie bo przyczyny nie sa do konca znane) z układem krążenia. Warto zastanowic sie nad przyczyna tej choroby i zrobic diagnostyke pod katem zakrzepicy konczyn dolnych.Wzmacnianie miesni to nie wszystko.Dobrze zeby Twoj terapeuta sprawdził osiowość Twojej konczyn dolnej w statyce oraz wzorzec chodu.Mysle ,żę fajnym pomyslem byloby również wykonanie testu dwóch wag ;-)
_________________
Sprawy niemożliwe załatawiam od ręki.Na cuda trzeba chwilkę poczekać;-)
Fizjoterapeuta.Dyplomowany terapeuta metody PNF.
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pi 15 Lis, 2013   

kasia0908,
Z Twoich wcześniejszych postów wynika, że element wzmocnienia mięśni podczas terapii nie powinien być pierwszoplanowy. Jako przygotowanie do zabiegu sugeruję abyś zainteresowała się terapią powięziową i funkcjonalną. Jesteś z Wrocławia. Zapytaj Kingi o fizjoterapeutów z tamtego rejonu. Sama zdziwisz się ile można osiągnąć. Muszę Ciebie jednocześnie zmartwić. Ćwiczenia, o których piszesz i które wykonujesz to echo ubiegłego wieku. Uważam je za nieskuteczne.
I jeszcze jedno, masz skrót nogi o 3 cm. W jaki sposób wyrównujesz go?

Fizkom
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Pon 13 Sty, 2014   

Drodzy bioderkowicze oraz osoby związane/zainteresowane tematyką bioder: chciałbym podzielić sie z wami informacją o możliwości zastosowania jednego urządzenia do testowania i rehabilitacji. Celem postu jest umożliwienie przybliżenia przez Was tego urządzenia swoim terapeutom.
Nadmieniam, że przed podjęciem jakichkolwiek działań z tym urządzeniem należy poinformować o tym fakcie swojego fizjoterapeutę/lekarza/osteopatę, a intencja postu ma charakter informacyjny i niekomercyjny.

Urządzenie to nosi nazwę Stabilizer Pressure Bio-Feedback i jest prostym przyrządem które zarządza zmianą ciśnienia w wypełnionym powietrzem mankiecie ciśnieniowym.To pozwala na wykrycie ruchu ciała(szczególnie ruchu kręgosłupa) podczas ćwiczenia.
Urządzenie to stosuje się m in. w treningu stabilizacji centralnej gdzie włącza ponowne nauczenie wzorców ko-kontrakcji(współaktywacji) m. poprzecznego brzucha i wielodzielnego działających w sposób zgrany, zwiększających napięcie powięzi piersiowo-lędżwiowej (działającej jak gorset) a przez to zapewniającej stabilność odcinkowi lędżwiowemu kręgosłupa.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 20 Sty, 2014   

Witam jakie ćwiczenia polecacie interesuje mnie zanik pośladków w obu nogach przed endo inne to daje rade basen 3 razy w tygodniu ,i inne na wzmocnienie miesni najgorzej idzie mi z pośladkami bo coraz bardziej trace mój zadek a chce się dobrze przygotować na endoprotezy
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 20 Sty, 2014   

bebe14, polecamy ćwiczenia indywidualnie dobrane przez rehabilitanta. Zdajesz sobie sprawę z tego, ile różnych mięśni jest w pośladku? I w całej okolicy?
Skoro już chcesz coś zrobić, to zrób to dobrze :)
 
     
fiolet 
Bioderkus!!!



Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 50
Doczya: 03 Wrz 2013
Posty: 191
Skd: okolice Rybnika
Wysany: Wto 14 Kwi, 2015   

Ja od początku lutego czyli 2,5 miesiąca 2x w tygodniu uczęszczam na aqua-aerobik. Jest super. W prawdzie do tej pory nie udało mi się nic zrzucić z sadełka (bo jak kocham papu) ale kondycja i samopoczucie o wiele lepsze. W sumie wykonuję bez problemu wszystkie ćwiczenia jednak zastępuję innymi tylko te z rotacjami wewnętrznymi. Polecam - rewelacja.
 
     
agah 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 14 Kwi 2015
Posty: 2
Skd: Nowy Sącz
Wysany: Wto 18 Pa, 2016   fitness

Mam pytanie odnośnie udziału w zajęciach fitness przy wrodzonej dysplazji stawu biodrowego. Czy taki rodzaj aktywności fizycznej jest wskazany w tym przypadku.
Pytałam swojego ortopedy ale jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskałam. Usłyszałam natomiast że kazdy ruch jest wskazany, a najlepszy jest basen , rower i kijki. Proszę o opinie
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Sro 19 Pa, 2016   

agah, dysplazja dysplazji nierówna. Masz endo / ganza czy po prostu szczątkową dysplazję? Basen / rower i kijki są dlatego polecane bo odciążają stawy, a ciało jest w ruchu. Masz dolegliwości bólowe? Skonsultuj się z jakimś rehabilitantem, który oceni jakie masz zakresy ruchu i wzorce ruchowe - przy niefizjologicznej budowie stawu (a tym skutkuje niewyleczona dysplazja) często organizm kompensuje sobie ograniczenia i wykonujesz (nieświadomie) nieprawidłowy ruch.
Tak ogólnie to można powiedzieć jedynie, że na pewno nie należy traktować fitnessu jako rehabilitacji (ani basenu czy jeżdżenia na rowerze). Jeśli będziesz intensywnie używać swojego stawu w niewłaściwy sposób to przyspieszysz jego degenerację. Czy to u Ciebie ma miejsce - przez internet nikt Ci nie powie. Z drugiej strony zaleganie na kanapie też Ci nie będzie służyć, więc jak dla Ciebie to jest fitness albo nic to idź i obserwuj, reaguj szybko na ból czy jakieś niepokojące sygnały (nie ignoruj ich). Są bezpieczniejsze formy aktywności (jak właśnie pływanie / rower), ale są też i mniej bezpieczne (narty / rolki / bieganie).
Jeździłam całe życie na nartach (z dysplazją, a teraz z endo) i nie wyobrażam sobie rezygnacji z nart tylko dlatego, że to mniej bezpieczne niż pływanie. Koniec końców to Twoje życie i zdrowie i Twój wybór :)
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.