Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
3 lata bólu biodra i artroskopia
Mpiotr 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 01 Maj 2014
Posty: 10
Skd: Pomorskie
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   3 lata bólu biodra i artroskopia

dzień dobry wszystkim!

Na wstępie chciałbym podziękować za wszelką wiedzę umieszczoną na tym forum.

Po krótce moja historia:
W przeszłości nie miałem szczęścia do lekarzy i nim zostałem zdiagnozowany że mam konflikt udowo- panewkowy w obu biodrach minęły trzy lata. Mimo to, że moje dwa badania rezonansem opisywało trzech różnych radiologów. Na szczęście w końcu trafiłem na odpowiedniego lekarza, który osiem dni temu przeprowadził artroskopię pierwszego biodra, operacja trwała 2,5h. Na miesiąc przed zabiegiem przygotowałem się do zabiegu i wykonywałem różne ćwiczenia wzmacniające.
Po zabiegu czuję się dobrze, chociaż mnóstwo czasu spędzam w łóżku z tego względu że boję się obciążać drugą nogę która też będzie w niedalekiej przyszłości poddana artroskopii.
W związku z tym mam pytanie gdyż po tych ośmiu dniach odczuwam wzmożoną sztywność w nodze nie operowanej (na tej na której jest cały ciężar przy chodzeniu), czy z własnego doświadczenia ktoś może mi podpowiedzieć ćwiczenia które mogę wykonywać na nodze nie operowanej??

Na chwilę obecną na nodze operowanej wykonuję ćwiczenia izometryczne, a za tydzień mam wizytę kontrolną i ruszam z rehabilitacją na pewno dam znać jak idą moje postępy w wracaniu do pełni zdrowia

Pozdrawiam Wszystkich!! :-)
Ostatnio zmieniony przez Mpiotr Sro 16 Mar, 2016, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   

Mpiotr napisa/a:
czy z własnego doświadczenia ktoś może mi podpowiedzieć ćwiczenia które mogę wykonywać na nodze nie operowanej??

Twoje ćwiczenia aby były skuteczne muszą być dobrane przez fizjoterapeutę po uprzedniej diagnostyce Twojego stanu. To co dobre dla innych u Ciebie może zaszkodzić.
To dobrze że ruszasz z rehabilitacja-znajdź osobę pracującą całościowo na pacjencie i wtedy będziesz mieć pewność kierunku terapii dobranego do Twojej sytuacji.
Piszesz o sztywności w stawie-pewnie to efekt napięcia tkanek który fizjoterapeuta rozpracuje manualnie.
Pisz o postępach :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   Re: 3 lata bólu biodra i artroskopia

Mpiotr napisa/a:
dzień dobry wszystkim!

Na wstępie chciałbym podziękować za wszelką wiedzę umieszczoną na tym forum.

Po krótce moja historia:
W przeszłości nie miałem szczęścia do lekarzy i nim zostałem zdiagnozowany że mam konflikt udowo- panewkowy w obu biodrach minęły trzy lata. Mimo to, że moje dwa badania rezonansem opisywało trzech różnych radiologów. Na szczęście w końcu trafiłem na odpowiedniego lekarza, który osiem dni temu przeprowadził artroskopię pierwszego biodra. Na miesiąc przed zabiegiem przygotowałem się do zabiegu i wykonywałem różne ćwiczenia wzmacniające.
Po zabiegu czuję się dobrze, chociaż mnóstwo czasu spędzam w łóżku z tego względu że boję się obciążać drugą nogę która też będzie w niedalekiej przyszłości poddana artroskopii.
W związku z tym mam pytanie gdyż po tych ośmiu dniach odczuwam wzmożoną sztywność w nodze nie operowanej (na tej na której jest cały ciężar przy chodzeniu), czy z własnego doświadczenia ktoś może mi podpowiedzieć ćwiczenia które mogę wykonywać na nodze nie operowanej??

Na chwilę obecną na nodze operowanej wykonuję ćwiczenia izometryczne, a za tydzień mam wizytę kontrolną i ruszam z rehabilitacją na pewno dam znać jak idą moje postępy w wracaniu do pełni zdrowia

Pozdrawiam Wszystkich!! :-)


Cześć Piotrze. Wg mojej wiedzy powinieneś zasięgnąć również opinii fizjoterapeuty. Mam tu jednak na myśli specjalistę, który oceni:
1.Twoją posturę
2.wzajemne położenie kośćca względem siebie wynikające z rozkładu napięć tkankowych (mięśni/powięzi/nerwów/trzewi): czyli jak ustawione są względem siebie poszczególne elementy (np. czy stopa (y) jest/są w ustawieniu koślawym a jeśli tak to jak to przekłada się na położenie kolana/biodra miednicy/kręgosłupa/głowy)
3. istnienie prawidłowych i nieprawidłowych (zmienionych) wzorców ruchu (ściślej wzorców kontroli ruchu czyli tego czy grupy mięśni przyczyniające się do przestrzennego utrzymania miednicy i kości udowej w przestrzeni potrafią pracować w optymalny dla całego organizmu sposób)

konflikt manifestuje się nieprawidłową pozycją miednicy i kości udowej - "coś" jednak ustala je w takiej pozycji!

Rada: szukaj terapeuty pracującego zarówno z tkankami miękkimi (terapia powięziowa) jak i reedukacją funkcjonalną (np. PNF).
Skuteczność terapii w dużej mierze warunkowana będzie zarówno regulacją napięć tkankowych jak i przywracania prawidłowych schematów ruchu/ prawidłowej postury.
Obawiam się , że ćwiczenia wg szpitalnego szablonu nie spełnią tych wymagań, a co ważniejsze mogą nie spełnić Twoich oczekiwań.

Pozdrawiam,

Daniel
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
StalFans 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 30
Doczy: 20 Cze 2015
Posty: 51
Skd: Rzeszów
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   

Siemanko.

Ze swojej strony moge plecic rowerek stacjonarny :) Mi dał dużo, jestem pol roku po artro niby powinno byc lepiej a jest gorzej, pieczenie i bol operowanej nogi^^. Miejmy nadzieje, ze z Tob abedzie lepiej pozdro
 
     
dorotabeata 
2016r., 2017r.
Maximus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 64
Doczya: 21 Cze 2014
Posty: 476
Skd: lubuskie
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   

StalFans napisa/a:
Ze swojej strony moge plecic rowerek stacjonarny
StalFans napisa/a:
niby powinno byc lepiej a jest gorzej

Czyli z tym rowerkiem, to różnie bywa.
Koniecznie poszukaj dobrego specjalisty fizjoterapeuty.
_________________
Beata8
 
     
StalFans 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 30
Doczy: 20 Cze 2015
Posty: 51
Skd: Rzeszów
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   

Tzn powiem tak, mysle, ze nie rowerek jest wina a typ mojej pracy. Sporo chodzenia i stania. Zanim wrocilem do pracy było naprawde dobrze, az wierzyc nie mogłem ^^ Jade do mojego operatora w poniedziałek zobaczymy co powie. Jeżeli chodzi o rehabilitanta mam cwiczenia od w sumie zaufanego rehabilitanta, a na NFZ ide za miesiac
 
     
Mpiotr 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 01 Maj 2014
Posty: 10
Skd: Pomorskie
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   

Bardzo dziękuję Wam za ważne informacje!

Dodam jeszcze, że zostały mi założone kotwice w stawie - jak rozumiem to może również wydłużyć mój powrót do zdrowia.
Jestem bardzo zdeterminowany aby jak najszybciej powrócić do zdrowia i chciałbym ćwiczyć jak najwięcej, natomiast na chwilę obecną nie jestem w stanie nawet wykonać jednego z ćwiczeń pooperacyjnych w zalecanej ilości: W leżeniu na plecach zgięcie i wyprost nogi, bez odrywania pięty od podłoża. Na chwilę obecną mogę wykonać maksymalnie 10 powtórzeń, bez serii - tylko to ćwiczenie jest bolesne.

Pozostałe ćwiczenia które wykonuję to:
- w siadzie prostym wałek pod kolano i prostuję staw kolanowy,
- zaciskanie mięśni pośladkowych,
- zaciskanie czworogłowego mięśnia uda.

Jeśli chodzi o rower stacjonarny to przyznam szczerze, że się go trochę boję ze względu na drugie biodro jeszcze nieoperowane czy będzie to dla niego zdrowe.

Rehabilitację chcę przeprowadzić w Rehasport w Gdańsku, czy ktoś może mi polecić jakiegoś rehabilitanta od bioder? Szukałem w zakładce REHABILITACJA ale nie znalazłem informacji/ nazwiska, aby ktoś pisał o ich rehabilitantach. Bardzo proszę o informację.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania odnośnie etapu sprzed, w trakcie, lub bezpośrednio po zabiegu to proszę pytać na wszystkie pytania chętnie odpowiem. :-)
 
     
StalFans 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 30
Doczy: 20 Cze 2015
Posty: 51
Skd: Rzeszów
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   

Jeżeli chodzi o rowerek to chyba nie ma nic lepszego "sportowo" dla biodra. Staw biodrowy nie jest obciążany ponieważ siedzisz. Ale oczywiscie moge sie mylic
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   

Rowerek jak ktoś lubi to ok, ale to nie jest rehabilitacja tylko rozrywka. Na krążenie na pewno dobre, raczej sobie nie zaszkodzisz, lepsze niż leżenie na kanapie.
Ale nie będziesz prawidłowo chodzić, choćbyś przepedałował tysiące kilometrów, więc proponowanie rowerka jako formy rehabilitacji jest trochę chybione, raczej do działu "aktywność z endoprotezą".
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   

StalFans napisa/a:
Jeżeli chodzi o rowerek to chyba nie ma nic lepszego "sportowo" dla biodra.



Rozumiem, że dla Ciebie "sportowo" jednoznaczne jest z rehabilitacją. Tak się jednak składa, że sport nijak ma się do rehabilitacji (większość sportowców, którzy nie pracują pod kontrolą dobrego fizjoterapeuty ma ze wzgledu na specyficzną aktywność zaburzone wzorce napięciowe a przez to chroniczne/nawracające dolegliwości). Gdyby było tak w istocie jak piszesz, to dla większości pacjentów reha prowadzona w taki sposób :rowerek, ćwiczenia z tzw. "broszurki" czy metoda "zrób to sam - ćwiczenia z internetu" przyniosłaby kolosalną poprawę we wszystkich utraconych funkcjach.
Masz świadomość tego, że stan osoby sugerującej się Twoim wpisem może po zastosowaniu Twojej rady nie przynieć zadowalających rezultatów lub co gorsza - pogorszyć się? I co wtedy?

StalFans napisa/a:
Staw biodrowy nie jest obciążany ponieważ siedzisz. Ale oczywiscie moge sie mylic


Uzasadnij proszę celowość kręcenia pedałami i jakie to ma mieć przełożenie na regulację napięć w przypadku konfliktu udowo-panewkowego czy odtwarzania prawidłowych wzorców ruchu/wzorców posturalnych.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
StalFans 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 30
Doczy: 20 Cze 2015
Posty: 51
Skd: Rzeszów
Wysany: Pi 18 Mar, 2016   

Sportowo Pisząc miałem na myśli niejako odskocznie dla osoby czynnej sportowo Przed artro. Taka, że w jakiś sposób to biodro jednak pracuje a nie bezczynnie spoczywa. Nie wydaje mi się abym napisał " rowerek to jedyna i najlepsza forma rehabilitacji " więc Proszę Cię nie wmawiaj mi rzeczy której nie napisałem. Wzoruje się na swoim przykladzie, a mi rowerek napewno nie zaszkodzil a wręcz z upływem czasu było tylko lepiej. Co więcej, nigdzie nie napisałem,że jestem specjalistą klasy światowej, więc to co zrobi dana osoba jest jej prywatna sprawa, tym bardziej, że na forum jest bardzo dużo innych wpisów
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Pi 18 Mar, 2016   

StalFans napisa/a:
Sportowo Pisząc miałem na myśli niejako odskocznie dla osoby czynnej sportowo Przed artro. Taka, że w jakiś sposób to biodro jednak pracuje a nie bezczynnie spoczywa.


"Co z tego, że biegniemy naprzód - skoro droga prowadzi donikąd?" Jaką dajesz gwarancję, że pozornie bezpieczny rowerek nie zaostrzy w danym przypadku konfliktu?

StalFans napisa/a:
Nie wydaje mi się abym napisał " rowerek to jedyna i najlepsza forma rehabilitacji " więc Proszę Cię nie wmawiaj mi rzeczy której nie napisałem. Wzoruje się na swoim przykladzie, a mi rowerek napewno nie zaszkodzil a wręcz z upływem czasu było tylko lepiej. Co więcej, nigdzie nie napisałem,że jestem specjalistą klasy światowej, więc to co zrobi dana osoba jest jej prywatna sprawa, tym bardziej, że na forum jest bardzo dużo innych wpisów


Nie musiałeś napisać tego wprost - ogromna większość ludzi nie miała sposobności doświadczenia różnicy między "sportowym" pedałowaniem (zamiennie traktowanym jako forma reha) a ukierunkowaną indywidualnie terapią, więc mogą potraktować taki wpis jako formę terapii.
Nie pytałem Ciebie o Twoją profesję czy specjalizację zawodową - w końcu na forum każdy może podawać rady które niekoniecznie muszą być weryfikowane. Proszę Cie jedynie u uzasadnienie celowości, o której piszę we wcześniejszym poscie.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
StalFans 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 30
Doczy: 20 Cze 2015
Posty: 51
Skd: Rzeszów
Wysany: Pi 18 Mar, 2016   

Przeczytaj dobrze mój post jeszcze raz na spokojnie. Pisałem, że wzoruje się na moim przykładnie. Równie dobrze, rehabilitacja opisywana przez innych, może zaszkodzic innym. Medal ma dwie strony. Celowośc taka, że mi to pomogło
 
     
bratek 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 09 Mar 2016
Posty: 1
Skd: Polska
Wysany: Pi 18 Mar, 2016   

Rehabilitacja powinna być dobierana indywidualnie, w zależności od zabiegu oraz innych czynników, a forum jest od podzielenia się swoimi subiektywnymi odczuciami czy też drogą przed i po operacji. Stal Fans napisał co on robił, ale nie napisał że jest to złoty środek, a tym bardziej nikogo nie zachęcał. A jeśli są osoby które biorą sobie ćwiczenia rehabilitacyjne z internetu.. To cóż. Bez komentarza.
A po to mamy to super forum, żeby się wymienić doświadczeniami, radami, a i tak o wszystkim powinien zdecydować lekarz, czy rehabilitant :)
 
     
StalFans 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 30
Doczy: 20 Cze 2015
Posty: 51
Skd: Rzeszów
Wysany: Pi 18 Mar, 2016   

bratek dokładnie, moze teraz kolega Danielos zrozumie :) Przy okazji mam pytano do artroskopowiczów. Czy po artro i rehabilitacji, zakres ruchu nogi operowanej jest równie dobry i pełny jak nogi zdrowej?
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.