Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Świadczenie rehabilitacyjne
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Wto 24 Wrz, 2013   

Wskazane Ewo byS odwiedziła lekarza brała zabiegi rehabilitacyjne,bo to wpływa kozystnie na Twoje zdrowie .A co do resty Twych pytan to myśle ze odpowiedzą inne Osoby z forum lub doczytasz w innym dziale.Sześć mieśieczy to troche czasu więc nigdy nie wiadomo co bedzie lub się wydazy ,ale PAMIĘTAJ ZDROWIE JEST TYLKO JEDNO!!! .Dbaj o zdrowie bo warto naprawde wiem co mówie ,pomimo wielu chorub pracowałem az do wypadku w chwili wypadku pomimo złaman bólu chciałem wstać usunąć się z drogi na której lezałem ból mnie pokonał a szpital uzmysłowił jakie ŻYCIE I ZDROWIE JEST KRUCHE....
_________________
" nie smuć się nie warto ciesz się życiem i kazdą jego chwilą".....» Wieloodłamowo złamana miednica, lewa kończyna krótsza o 4 cm
 
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 25 Pa, 2013   

Mam pytanie złożyłem papiery na zasiłek rehabilitacyjny jakieś 10 dni temu dziś dostałem wezwanie na 30 na komisje ,cały czas jestem na chorobowym W wezwaniu nic nie pisze że to komisja na zasiłek rehabilitacyjny tylko tak jak przy kontrolach ,wezwanie prosba o zabranie dokumentacji medycznej itp., oczywiście kopie wszystkiego złożyłem przy wniosku o zasiłek rehabilitacyjny Teraz się zastanwiam czy 30 mam komisje na zasiłek rehabilitacyjny już czy to tylko zwykła kontrola zwolnienia bo pisze ze jak się nie stawie to mi cofna zwolnienie od następnego dnia ,bo jakos szybko to poszło od momentu złożenia papierów
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pi 25 Pa, 2013   

bebe14 napisa/a:
Mam pytanie

bebe14 napisa/a:
Teraz się zastanwiam czy 30 mam komisje na zasiłek rehabilitacyjny już czy to tylko zwykła kontrola zwolnienia

Jestem pewna, że gdybyś zadzwonił, to już byś wszystko wiedział 10 dni temu....
Czy jest coś trudnego w wybraniu numeru telefonu i osobistym uzyskaniu informacji?
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 25 Pa, 2013   

Witam Pani mnie wtedy informowała ze zus ma miesiąc na rozpatrzenie sprawy tylko chodzi mnie czy 30 już ma komisje o swiadczenie rehabilitacyjne czy tylko kontrola zwolnienia oczywiście cała dokumentacje medyczna i zdjęcia zabieram ze sobą chodzi mi czy czekaja mnie dwie komisje w krótkim czasie czy tylko jedna Pozdrawiam
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 31 Pa, 2013   

Witam dostałem zasiłek rehabilitacyjny na 12 miesięcy będę robił wszystko aby jak najlepiej się przygotować do operacji i potem szybko wracac do formy
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Wto 18 Lis, 2014   

Trochę informacji w temacie świadczenia rehabilitacyjnego :)
http://wyborcza.pl/1,9765...ilitacyjne.html

Edit:
Przepraszam, artykuł został zakodowany :-( jak umieszczałam był czytelny w całości - myślę, że jak kogoś zainteresuje temat to wykupi artykuł :)
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 18 Lis, 2014   

Cytat:
Chorujesz, nie możesz pracować, a ZUS nie chce ci dać renty? Możesz się starać o świadczenie rehabilitacyjne. To ok. 1500 zł brutto miesięcznie. Ostatnio oddziały ZUS są zasypywane wnioskami o to świadczenie.

Jeszcze 15 lat temu na świadczeniach było niecałe 21 tys. Polaków, w 2007 r. - 47 tys., a w tym roku w sierpniu - już 74,2 tys.

KIEDY MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSEK

O przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS.

Od orzeczenia przysługuje odwołanie do komisji lekarskiej ZUS.

Świadczenia nie możemy dostać od razu, gdy zachorujemy. Przysługuje dopiero po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego, czyli po 182 dniach, a w przypadku zachorowania na gruźlicę lub ciąży - po 270 dniach.

Po zakończeniu chorobowego, jeśli nadal nie możemy pracować, ZUS może nam przyznać rentę - na stałe lub czasowo.

Coraz częściej jednak Zakład renty nie chce dać, bo uznaje, że "dalsze leczenie lub rehabilitacja pacjenta rokują odzyskanie zdolności do pracy".

Wtedy możemy się starać o świadczenie rehabilitacyjne. Pobierać je możemy maksymalnie przez 12 miesięcy.

Później musi już być decyzja końcowa: albo pacjent dostaje rentę, albo może pracować i ma szukać zatrudnienia.

W czasie pobierania świadczenia trzeba się stawiać na zabiegi zaordynowane przez lekarza prowadzącego.

JAKIE PIENIĄDZE

ZUS w ramach świadczeń rehabilitacyjnych wypłaca 106 mln zł miesięcznie.

Chory dostaje średnio 1438 zł brutto (dane z sierpnia 2014 r.).

Wyliczane jest to w następujący sposób: * 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - za okres pierwszych 90 dni jego pobierania, + 75 proc. tej podstawy - za pozostały okres, * 100 proc. tej podstawy - jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży albo spowodowana jest wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

DLA PRACOWNIKÓW

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym:

* pracownikom,

* osobom wykonującym pracę nakładczą,

* członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,

* osobom wykonującym odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,

* osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobom z nimi współpracującym, w tym osobom świadczącym pracę na podstawie umowy uaktywniającej, określonej przepisami ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do trzech lat (Dz.U. nr 45, poz. 235 ze zm.),

* osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,

* duchownym,

* osobom odbywającym służbę zastępczą.

Dodatkowo świadczenie należy się też osobom, które są niezdolne do pracy z powodu wypadku przy pracy lub które zapadły na chorobę zawodową.

KTO NIE DOSTANIE ŚWIADCZENIA

Świadczenia rehabilitacyjnego na pewno nie dostanie osoba, która ma prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Poza tym świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje:

* za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia,

* w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego,

* za cały okres świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu,

* za miesiąc, w którym zostało stwierdzone wykonywanie pracy zarobkowej. Z tego wniosek, że na świadczeniu nie wolno dorabiać.

Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje też w przypadku, gdy:

* wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,

* ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku,

* ubezpieczony odmówił bez uzasadnionej przyczyny poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez swoje zachowanie uniemożliwił przeprowadzenie takiego badania.

PROBLEMY ZE ŚWIADCZENIEM

Czasem z rehabilitacją są problemy. Pokazuje to historia pana Andrzeja.

Miał wypadek i ZUS przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne. Na początku maja zgłosił się do poradni neurologicznej.

Rejestratorka skserowała decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia, ale przyjąć pana Andrzeja nie chciała. Dlaczego? Bo nie było go w bazie ubezpieczonych eWUŚ, a pan Andrzej odmawiał podpisania oświadczenia, że ma prawo do darmowego leczenia.

- Przepisy mówią, że jeżeli pacjent ma decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, to nie musi niczego podpisywać - mówi mężczyzna.

Ma rację. Jego słowa potwierdza NFZ. Dlaczego jednak pana Andrzeja i być może innych osób po wypadkach, którym ZUS przyznał świadczenie rehabilitacyjne, nie ma w bazie eWUŚ?

NFZ przyznaje, że baza aktualizowana jest z poślizgiem: "ZUS przekazuje do Funduszu dane po wypłacie świadczenia. ZUS najpierw sprawdza, czy osoba, której przyznano świadczenie rehabilitacyjne, nie podjęła w tym czasie pracy zarobkowej albo może ma prawo do innych świadczeń, np. emerytury, renty".

CO DOŁĄCZYĆ DO WNIOSKU?

Aby starać się o świadczenie rehabilitacyjne, trzeba złożyć wniosek na druku ZUS Np-7 w swoim oddziale.

Do wniosku powinny być dołączone:

* zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego,

* wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10); wywiad zawodowy nie jest wymagany, jeżeli niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia lub osoba niezdolna do pracy jest ubezpieczonym prowadzącym działalność pozarolniczą,

* protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy - w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem,

* karta wypadku przy pracy - w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego innego niż pracownik,

* decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez inspektora sanitarnego - w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową.

W GÓRY I NAD MORZE

Warto też pamiętać, że ZUS, zamiast wysyłać ludzi na rentę i płacić im pieniądze ze swojej kasy, wysyła też Polaków na swój koszt do sanatorium. Jeżeli lekarz uzna, że mamy schorzenie, które utrudnia pracę, albo że postęp choroby może w przyszłości spowodować niezdolność do pracy, powinien wypisać "Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS".

Sporządzony przez lekarza wniosek składamy w najbliższej placówce ZUS.

Później ZUS wzywa nas na badanie, które wykonuje lekarz orzecznik Zakładu.

ZUS zapewnia, że na skierowanie na wyjazd czeka się średnio od trzech do ośmiu tygodni.

Ośrodki rehabilitacyjne są usytuowane w całej Polsce.

Można pojechać m.in. do Dziwnówka, Kołobrzegu, Sopotu, Gdańska, Konstancina-Jeziorny, Cieplic, Lądka-Zdroju, Muszyny, Polańczyka.

ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji, łącznie z kosztami zakwaterowania i wyżywienia, oraz koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka i z powrotem.

JUŻ MILION POLAKÓW SKORZYSTAŁO

Z sanatorium mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS, zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, które mają szanse na odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. Są to osoby, w odniesieniu do których lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, że po odbyciu rehabilitacji zostanie przywrócona zdolność do pracy.

Dotyczy to osób przebywających na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub okresowej rencie z tytułu niezdolności do pracy.

W 2013 r. rehabilitację leczniczą w ośrodkach, z którymi ZUS podpisał umowy, zakończyło ponad 73 tys. osób, w sumie z rehabilitacji leczniczej w latach 1996-2013 skorzystało ponad 1 mln osób. W tym roku Zakład zakontraktował 74 tys. 430 miejsc.


Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,9765...l#ixzz3JRs9vxD1
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Sro 19 Lis, 2014   

pasiflora, jesteś nieoceniona :prosze:
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 15 Lut, 2016   

Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należy wliczać do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego?
Okres zatrudnienia warunkujący nabycie prawa do urlopu należy rozumieć nie jako czas rzeczywistego świadczenia pracy, ale jako okres faktycznego trwania stosunku pracy. Do okresu tego wlicza się zatem okres niewykonywania pracy tj. okres pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, okres urlopu wypoczynkowego i innych określonych w przepisach prawa pracy zwolnień od pracy. Takie stanowisko potwierdza również uchwała Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 1995 r., w której stwierdzono, że „…pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego, mimo że pozostając w stosunku pracy, nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia, w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego.

Zatem, w sytuacji gdy pracownik przez ponad rok przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym i pracodawca nie rozwiązał z nim stosunku pracy, za cały ten okres pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Z uwagi na fakt, iż w czasie trwania zwolnienia lekarskiego oraz w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego nie było możliwe skorzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo - pracodawca jest obowiązany udzielić mu niewykorzystanego urlopu (zarówno zaległego, jak i bieżącego).

Jednocześnie należy wskazać, że stosownie do przepisów art.291 § 1 Kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

źródło: https://www.pip.gov.pl/pl
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.