Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: Nika
Sro 25 Lis, 2009
Scyntygrafia kości i stawów
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 27 Sie, 2009   Scyntygrafia kości i stawów

Badanie zwane jest również: BADANIE IZOTOPOWE KOŚCI I STAWÓW

Do badań izotopowych kości i stawów zalicza się:
- Statyczną scyntygrafię kości,
- Trójfazową scyntygrafię kości,
- Scyntygrafię zapaleń kośćca,
- Scyntygrafię stawów.

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie to polega na uzyskiwaniu przy pomocy niewielkich dawek izotopów promieniotwórczych (radioznaczników) obrazu kości i stawów oraz ocenie ich stanu czynnościowego. Wprowadzone do krwiobiegu radioznaczniki gromadzą się w miejscach, w których odbywa się intensywny proces jednoczesnego tworzenia i zanikania tkanki kostnej; w miejscach tych przeważa jednak proces zanikania tkanki kostnej (osteolizy). Radioznaczniki gromadzą się również w zmienionych zapalnie stawach. Scyntygraficzne badanie kości powtórzone trzykrotnie po podaniu radioznacznika bada napływ krwi do kości i stwierdza ewentualny obrzęk otaczających tkanek miękkich (badanie trójfazowe). Istnieją również radioznaczniki gromadzące się w miejscach bakteryjnego zapalenia kości (znakowane izotopem nanokoloidy, immunoglobulina ludzka, granulocyty). Badanie wykonuje się przy pomocy urządzeń zwanych gammakamerami, sprzężonymi z systemem komputerowym.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Zaletą scyntygrafii jest objęcie badaniem całego kośćca po jednorazowym podaniu radioznacznika. Aby osiągnąć ten sam efekt przy pomocy aparatu rentgenowskiego trzeba wykonać wiele zdjęć. Statyczna scyntygrafia kośćca służy wykrywaniu z dużą dokładnością i na wczesnym etapie rozwoju ognisk osteolizy, głównie nowotworowych. Badanie to pozwala na stwierdzenie miejsc osteolizy już przy utracie wapnia rzędu 8%, podczas gdy badanie radiologiczne ujawnia takie miejsca dopiero przy odwapnieniu rzędu 40%-50%. Badanie scyntygraficzne kości i stawów służy również wykrywaniu stanów zapalnych i nietypowych postaci złamań. Trójfazowa scyntygrafia kości umożliwia ocenę ukrwienia kości i istnienie obrzęku otaczających tkanek miękkich. Scyntygrafia zapaleń kośćca pozwala na odróżnienie zapaleń od procesów jałowych i nowotworowych. Scyntygrafia stawów służy głównie do odróżnienia reumatoidalnego zapalenia stawów od zapalenia łuszczycowego.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Statyczna scyntygrafia kośćca
Podejrzenie przerzutów nowotworowych do kości.
Zapalenie kości krwiopochodne i zewnątrzpochodne.
Ocena zajęcia kości w owrzodzeniach podudzi, w tym w stopie cukrzycowej.
Choroby metaboliczne (np. choroba Pageta).
Ocena gojenia się przeszczepów kostnych.
Ocena skuteczności radio- i chemioterapii przerzutów kostnych.
Nietypowe postacie złamań - zaklinowane i powolne (marszowe i stresowe).

Trójfazowa scyntygrafia kośćca
Ocena stanu ukrwienia odłamów kostnych.

Scyntygrafia zapaleń kośćca
Wykrywanie ognisk zapalnych.
Różnicowanie zespołu bolesnego biodra po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego.

Scyntygrafia stawów
Nietypowe postacie zapaleń stawów, a w szczególności:
wczesna diagnostyka zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
różnicowanie łuszczycowego i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Jeżeli wykonano badanie radiologiczne kośćca, zwłaszcza tomokomputerowe, jego opis bywa przydatny dla lekarza opisującego badanie scyntygraficzne.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Nie ma specjalnych zaleceń. Małym dzieciom należy podać środek uspokajający według wskazań lekarza pediatry celem zapewnienia nieruchomego ułożenia pod głowicą aparatu. U dzieci wskazane jest podanie środka uspokajającego

OPIS BADANIA
Bezpośrednio przed wykonaniem pomiarów scyntygraficznych należy oddać mocz, który zalegając w pęcherzu przesłaniałby obraz kości krzyżowej na scyntygramie. Pacjent nie musi być rozebrany do badania, ale z jego ubrania powinny być usunięte metalowe przedmioty (monety w kieszeniach, klamry pasków) mogące przesłonić obraz. W czasie scyntygraficznego badania kośćca pacjent leży na brzuchu lub plecach. Radioznacznik podaje się dożylnie, najlepiej przez cewnik żylny (wenflon), przed wykonaniem właściwych pomiarów scyntygraficznych.

Statyczna scyntygrafia kości
Czas trwania pomiaru wynosi 20-40 min., po 3-4 godzinach od podania radioznacznika.

Trójfazowa scyntygrafia kośćca
Scyntygrafia trójfazowa obejmuje trzykrotne wykonywanie zdjęć. Pierwsza faza - około 3 min. od podania radioznacznika (faza ukrwienia), druga faza - około 10 min. później (10 minutowa faza tkanek miękkich), trzecia faza - dalej jak w badaniu statycznym.

Scyntygrafia zapaleń kośćca i scyntygrafia stawów
Oba badania przeprowadza się jak badanie statyczne.
Wyniki badań są przekazywane w formie opisu, niekiedy z dołączonymi wydrukami, kliszami fotograficznymi (scyntygramami).

CZAS
Badanie trwa do 4 godzin od podania radioznacznika

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Przed badaniem
Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna).
Ciąża.
W czasie badania
Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból, duszność).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Zaraz po badaniu należy wypłukać z organizmu resztki izotopów przez wypicie 0,5-1 litra płynów obojętnych (woda, herbata, soki).

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u chorych w każdym wieku. Nie może być wykonywane u kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Należy unikać wykonywania badania u kobiet w II połowie cyklu miesięcznego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.

Możliwość przeprowadzenia badania po wszczepionej protezie.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Wto 01 Wrz, 2009   

Ciekawie pasiflora, i zwięźle to opisałaś:)

Kilka razy miałam robiona scyntygrafię i co???i nigdy nic.....chyba się na to badanie nie nadaję, bo jest jakieś sprzeczne z rzeczywistością;/
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 01 Wrz, 2009   

Jowi, jednak jest wiele badań które po alloplastyce są niemożliwe do wykonania, a tym sposobem możemy je wykonać.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Sob 14 Lis, 2009   

Po raz kolejny przeczytałam to, co napisałaś Pasiflora :-D We wtorek scyntygrafia w Warszawie czyli znów powrót do Otwocka :-|
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sob 14 Lis, 2009   

Jowi, po to powstają działy/tematy, aby do nich powracać, gdyby były zbędne, to pewnie by znalazły się w koszu. Wszyscy tu piszemy, aby pomagać-radzić.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Sob 14 Lis, 2009   

Wiem wiem i to jest bardzo ważne i doceniam wkład każdej osoby na forum :-D
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 10 Sty, 2013   

TUTAJ jest mowa o badaniu scyntygrafii.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
motylleq 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia + Kapo
Doczya: 01 Lut 2015
Posty: 12
Skd: Knurów
Wysany: Wto 01 Wrz, 2015   

Jestem po tym badaniu. Dla mnie jest genialne. Wykryto mi, a właściwie zdiagnozowano na podstawie wyniku tego badania jałową martwicę głowy kości udowej pod kapoplastyką. Czy ktoś wie, czy ktoś tu już pisał o jałowej martwicy głowy kości udowej jako powikłaniu po kapoplastyce?. W dziale pt " kapoplastyka w ogóle nie widzę tematu o powikłaniach.... a może nikt takowych nie miał?
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Wto 01 Wrz, 2015   

motylleq napisa/a:
Czy ktoś wie, czy ktoś tu już pisał o jałowej martwicy głowy kości udowej jako powikłaniu po kapoplastyce?

poczytaj TUTAJ
 
     
motylleq 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia + Kapo
Doczya: 01 Lut 2015
Posty: 12
Skd: Knurów
Wysany: Wto 01 Wrz, 2015   

Przeczytałam całość, nie ma nawet słowa, że takie powikłanie może wystąpić.


 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sro 02 Wrz, 2015   

motylleq napisa/a:
Przeczytałam całość, nie ma nawet słowa, że takie powikłanie może wystąpić.

Jest. Warto przeczytać na spokojnie.
Pasiflora napisa/a:
Zastosowanie tej metody wymaga jednak dobrego podłoża kostnego, a więc zarezerwowane jest dla ludzi młodych. Wadą kapoplastyki zbyt krótki okres obserwacji (dotychczas około 8-10 lat), możliwość powstania martwicy głowy kości udowej i w rezultacie jej złamanie; nieco trudniejsza technika operacyjna.
 
     
motylleq 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia + Kapo
Doczya: 01 Lut 2015
Posty: 12
Skd: Knurów
Wysany: Sro 02 Wrz, 2015   

Rzeczywiście przeoczyłam. Czytelniej byłoby wymienić wszystkie możliwe powikłania w podpunkcie "powikłania". Tak czy siak miałam nadzieję, że będzie coś więcej poza wymienieniem nazwy, a najlepiej byłoby pogadać z kimś kto tego również doświadczył. Spełniłam podobno wszystkie warunki do kapo w tym wiek (34), a jednak mnie to spotkało. Pytanie, czy tylko mnie?
 
     
wredotka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 40
Doczya: 28 Gru 2015
Posty: 33
Skd: Kraków
Wysany: Sro 13 Sty, 2016   [PYTANIE] Scynygrafia kości

Czy ktoś z Was miał robione badanie Scyntygrafii trójfazowej kości? Na czym polega to badanie oraz co ono ma na celu.

Mam zalecone to badanie, bo ordynator szpitala w którym miałam endo nie jest pewien czy moje obecne dolegliwości są aby na pewno od protezy czy od kręgosłupa, na najświeższych zdjęciach rtg widać że brakuje śruby mocującej ( twierdzi, że może nie w tym ujęciu miałam robione rtg) i mój ortopeda powinien zlecić scyntygrafię lub mam ją wykonać prywatnie wtedy sprawa będzie jasna.

Nie wiem czy opisem RTG można sie posiłkować czy nie koniecznie....

Edit 22,01,2013:

dziękuję, za przeniesienie do właściwego działu....

Ja jeżeli otrzymam skierowanie od ortopedy to w lutym mam termin na Scyntygrafię trójfazową, oby wszystko w końcu stało się jasne.
Ostatnio zmieniony przez pasiflora Pi 22 Sty, 2016, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.