Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Kapoplastyka [min. Birmingham Hip Resurfacing System (BHR)]
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sro 02 Wrz, 2015   

motylleq napisa/a:
Brakuje powikłania
"Jałowa martwica głowy kości udowej".


Pasiflora napisa/a:
Zastosowanie tej metody wymaga jednak dobrego podłoża kostnego, a więc zarezerwowane jest dla ludzi młodych. Wadą kapoplastyki zbyt krótki okres obserwacji (dotychczas około 8-10 lat), możliwość powstania martwicy głowy kości udowej i w rezultacie jej złamanie; nieco trudniejsza technika operacyjna.
 
     
motylleq 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia + Kapo
Doczya: 01 Lut 2015
Posty: 12
Skd: Knurów
Wysany: Sro 02 Wrz, 2015   

Tak, tak. Widziałam to zdanie. Jednak ciekawi mnie czemu nie jest wymienione wprost w punkcie "powikłania ". Dla mnie wygląda to tak jakby te wymienione były bardziej prawdopodobne do wystąpienia niż ta martwica. A właściwie z opisu ( konkretnie z tego właśnie zdania ) odniosłam wrażenie, że jeśli spełni się warunki do kapo ( wiek, podłoże itp.) to raczej się to nie zdarzy.

W każdym razie chciałam "wyostrzyć", że takie rzeczy się zdarzają, że problem rzeczywiście może wystapić, choć sam operator nic mi o tym nie wspomniał, a wręcz zapewniał, że "wszystko będzie dobrze, operacja się udała, proszę się nie martwić, ma Pani mercedesa". Ja dziękuję za mercedesa, poproszę fiata ;)
 
     
yuitz 
Yuitz


Status: Przed
Doczy: 14 Gru 2020
Posty: 7
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 14 Gru, 2020   Re: Dzięki za info !

Stiv Slon napisa/a:
@motylleq
Dzieki za dzielenie

No niezły chorror przechodzisz ! Nie do pozazdroszczenia.
M.in. to skłania mnie do wstawienia endo zamiast kappy.

Jednak ostateczna decyzję zostawiłem mojemu Opiekunowi Prof. J.Czubakowi
który wejrzawszy w staw biodrowy po jego otwarciu , zadecyduje
co będzie dla mnie lepsze.
Bardziej ufam Profesorowi niż sobie, w tej dziedzinie.

Pozdrawiam i zyczę wiecej szczęścia
oraz pomyslnego zakoncznia problemów !
Stiv


Hej Stiv Slon i jak Twoja sytuacja się rozwinęła?
Bo to już było parę lat temu - miałeś(aś) operację kapo, jeśli tak to jaką (BHR?).
Jak to przebiegło, jak rehab, jak sprawność teraz?

Ja tutaj nowy :) pierwszy post - wróciłem właśnie od ortopedy z "wyrokiem" - za 3-4-5 lat biodro do wymiany.
Człowiek młody, jeszcze sporty uprawia i by chciał (38 lat).

Stąd moje pytanie: czy ktoś robił kapoplastykę BHR w Warszawie (lub woj. mazowieckim) lub we Wrocławiu (dolnośląskie)?
1) na NFZ
2) prywatnie


Jeśli tak to gdzie, jak (po krótce) wyglądała procedura, jak to wyszło po operacji.
Jeśli prywatnie to jaka cena całkowita zabiegu była (widzę cenniki, że od 20 do 26 tyś. PLN).

Rozumiem, że najlepiej to iść do lekarza 1. kontaktu, on skieruje do ortopedy i wtedy już ze skierowaniem kierować się do którejś z placówek z wątku:
[URL=http://forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=222]http://forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=222[/URL]

Z góry dziękuje za pomoc i odpowiedzi.
 
     
Stiv Slon 
Stiv Slon
Popularus Bioderkus





Status: Artroskopia x 1
Doczy: 17 Maj 2014
Posty: 83
Skd: Warszawa
Wysany: Czw 07 Sty, 2021   

Witaj Yuitz

Sorki za opóźnienie w odpowiedzi.Dowiedziałem się dopiero o Twoim zapytaniu od Moderacji.
Historia mojego stawu biodrowego jest warta przemyślenia...
Jeszcze przed operacją dowiedziałem się "na Bioderku" ,że warto spróbować przed operacją...rehabilitacji.Prawda że ...zaskakujące ?
No i ..spróbowałem.Rehabilitacja okazała się tak skuteczna, że gdy trafiłem na oddział szpitalny w Otwocku, zespół medyczny dokonujący "przeglądu" pacjenta przed operacją, stwierdził , że mój staw biodrowy ma się na tyle dobrze, że warto poczekać jeszcze z .... operacją i .... WYPISANO mnie do domu. Do dziś rehabilituje się, już bez pomocy specjalisty, w domu i jeżdżę na rowerze.Jak dotąd nie ma potrzeby wykonać inwazyjnej operacji, która trwale pozbawia "resora" stawu tj chrząstki.Pozdrawiam i proponuję zorientować się, czy możesz spróbować pójść "moją drogą" *Stiv
_________________
Stiv Slon
 
     
cezar78 


Status: Przed
Doczy: 07 Sie 2019
Posty: 4
Skd: z internetu
Wysany: Sob 03 Cze, 2023   

Ja się bardzo napaliłem na kapoplastykę ponieważ jestem w miarę młody 45 lat i nie mogę żyć bez sportu, ale mój zapał mocno spadł jak poczytałem o problemach z takimi protezami. W polskim internecie nie ma wiele informacji ale jak się wpisze "metal on metal hip problems" jest tego dużo. Najbardziej przestraszyły mnie powikłania wynikające z dostawania się jonów chromu i kobaltu do krwi które mogą wywołać nawet raka czy niewydolność nerek. Po wstawieniu takiej protezy trzeba co roku badać krew na zawartość metali. Do tego jeszcze jeden ortopeda mi odradzał, mówiąc że takie protezy często się luzują. Zaproponował protezę krótko-trzpieniową, nie wiem w czym ona jest lepsza od długo-trzpieniowej ale być może lepiej wstawić sobie taką protezę i po prostu zrezygnować ze sportów high impact i zadowolić się tylko rowerem i spacerami.
Biodro mnie boli od jakiś 5 lat, najgorsze jest to że drugie zaczyna czasem kłuć i już wiem że jego też nie uratuje. Przez te 5 lat codziennie piję 50gr żelatyny i to bardzo mi pomogło. Przez 4 lata w miarę normalnie funkcjonowałem, mogłem nawet chodzić około 3h bez większego bólu. Nawet zastrzyki z kwasu hialuronowego nie działały tak jak pomogła mi żelatyna.

Ostatnio oglądałem jakiegoś fizjo z USA na youtube i powiedział że ćwiczenia są nawet lepsze niż artroskopia. Zacząłem ćwiczyć i żałuję że nie robiłem tego od początku. Przestał boleć mnie dolny kręgosłup od chodzenia i spania na chorym boku. Oprócz tego codziennie od tych 5 lat jeżdżę 15km na rowerze.
Mimo tych wszystkich starań czuję że stan biodra pogorszył się mocno w ostatnim roku. Spacerować bez bólu mogę maks godzinę. Jeszcze tylko na rowerze mogę jeździć do woli, nawet cały dzień i tylko to mi zostało z ruchu na świeżym powietrzu.
Mam wizytę u doktora Laskowskiego w Gdańsku ale chyba już nie przekona mnie do kapoplastyki, może uda mi się dociągnąć do 50-tki i wtedy zrobię alloplastykę
 
     
Lee73 


Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczy: 15 Pa 2023
Posty: 28
Skd: Bydgoszcz
Wysany: Nie 15 Pa, 2023   kapoplastyka w Carolina MC albo jaka alternatywa?

Witajcie mam imię Robert - całe szczęście że Was znalazłem :-)
Mam 50 lat, konflikt udowo panewkowy, a do tego martwicę głowy kości udowej. Na artroskopię biodra nie kwalifikuję się ze względu na małą szczelinę w stawie (ok 1,7mm). Jako że po przeciążeniu biodra zacząłem cierpieć na ból po dłuższym chodzeniu nie wspominając o jakichkolwiek treningach udałem się do ortopedy który próbuje terapii farmakologicznej i rehabilitacji ale raczej wg niego w okresie 5 max 10 lat skończę z alloplastyką... Czytając Wasze forum znalazłem info o BHR i BMHR innymi słowy kapoplastyce . Zaniepokoiła mnie jednak informacja o możliwym zatruciu metalami z jakich jest skonstruowana proteza (zakładam że przy martwicy chrząstki głowy gości mogę skończyć na BMHR jednak decyzja zapewne zapadnie po otwarciu stawu przez operatora)
Pytania do Was czy nadal protezy używane do tych operacji są nadal metal-metal co grozi zatruciem metalami, czy są już np. powlekane warstwą ceramiki lub coś w tym stylu. Info o zatruciu kobaltem jest bodaj z 2009 roku jednak trzeba być czujnym ;-) znalazłem tu na forum jakieś info o implantach MHS ponoć lepszych niż kobaltowo chromowe bo właśnie powlekane ceramiką - może ktoś rozwinąć temat?
Kolejne pytanie dotyczy jakości zabiegu w Carolina Medical Center (dr Jack Laskowski bodaj ma tam największe doświadczenie w tym rodzaju operacji) - jako że nie wiem na ile jestem wstanie zakwalifikować się na taki zabieg refundowany przez NFZ bo o kulach jeszcze nie chodzę, nie potrafię funkcjonować bez ruchu, a dodatkowo nie chcę ryzykować pogłębiania się dysfunkcji (zaniki mięśni pośladkowych już mam, dalej boję się przeniesienia na kręgosłup, czy drugi staw) rozważam płatny zabieg. Carolina czy GAMMA a może polecicie coś innego ?
Chciałbym dzięki BMHR czy BHR w możliwie największym stopniu wrócić do swoich treningów dlatego alloplastyka to dla mnie ostateczność ale istnieją ponoć jakieś protezy dwumobilne https://www.youtube.com/watch?v=XWpJzoIk1hA mimo wszystko BHR BMHR są ponoć najlepsze w kontekście powrotu do ćwiczenia w pełnym zakresie moich ulubionych sztuk walki czyli sportów high impact (co prawda nie walczę ale trening na tarczach czy worku do tego skakanka ....)
Jeśli ktokolwiek może coś pomóc w temacie będę wdzięczny.....

Znalazłem coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=-LQk7VBhc84 czyli jednak są implanty nie tylko metal-metal i teraz zasadniczo dwa pytania:

1 czy i gdzie w Polsce używają takich oszczędzających terapie kobaltem i chromem (jakich używają w Carpolian MC)

2 czy resurfacing aka kapoplatyka wykonywania jest z przednim dostępem (iw jakich ośrodkach) dającym najmniej powikłań i oszczędzającym cięcie mięśni i/lub ich przyczepów jak to ma miejsce w dostępie tylnym

robią to na świecie https://www.youtube.com/watch?v=DG8cFS6lWv8 ytanie gdzie w Polsce
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.