Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
[PYTANIE] Endoproteza a rezonans magnetyczny ?
Rudasek 
Rudasek
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 68
Doczya: 28 Mar 2013
Posty: 9
Skd: Wielkopolska
Wysany: Wto 21 Lip, 2015   [PYTANIE] Endoproteza a rezonans magnetyczny ?

Mam pytanie ...
otrzymałam skierowanie na rezonans piersi a mam endoprotezę biodra
Czy Ktoś ma doświadczenie - czy mogę zrobić to badanie?
Otrzymuję sprzeczne opinie ...
Liczę jak zawsze na Waszą pomoc Kochani
Pozdrawiam ciepło
 
     
solis1 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Doczya: 25 Lut 2015
Posty: 36
Skd: Poznań
Wysany: Wto 21 Lip, 2015   

Każda firma robiąca endo- daje info czy można mieć rezonans, albo jaką "moc". Możesz zadzwonić do miejsca gdzie będziesz miała wykonywane badanie- powiedzą Ci czy wziąć wypis- gdzie powinien być napisany rodzaj endoprotezy i sami to sprawdzą w systemie, czy potrzebują zaświadczenia od operatora/lekarza. :)
_________________
"Nie bądź jedną z biegających, wal­czących mrówek. Bądź bu­tem."
 
     
Rudasek 
Rudasek
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 68
Doczya: 28 Mar 2013
Posty: 9
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sro 22 Lip, 2015   

Dziękuję za informację ...
o to chodzi , że mój lekarz/operator nie wie !!!
Autentycznie , nie wie , czy mogę mieć rezonans ,
byłam u Niego z Kartą Informacyjną ... rozłożył ręce ... On się na tym nie zna ...
mam zapytać tej osoby, która mi będzie robiła RM

Nie otrzymałam również informacji od firmy robiącej endo ...
 
     
solis1 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Doczya: 25 Lut 2015
Posty: 36
Skd: Poznań
Wysany: Sro 22 Lip, 2015   

To może lepiej zadzwoń do tej pracowni rezonansu i zapytaj czy mieli już z tego typu endoprotezą osobę, albo czy mogą sprawdzić czy Twoja endo przetrwa rezonans.

Ja dzwoniłam + do tego miałam na wszelki wypadek wypis ze szpitala, jakby na miejscu chcieli sprawdzić jeszcze raz. W innym znowu miejscu, bez zaświadczenia od operatora mnie nie chcieli wpuścić... To zależy od miejsca... ;-)
_________________
"Nie bądź jedną z biegających, wal­czących mrówek. Bądź bu­tem."
 
     
asia567 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Doczya: 12 Lut 2013
Posty: 186
Skd: ...
Wysany: Sro 22 Lip, 2015   

Ja mam dwie endo, miałam rezonans kolana, nic mi nie było
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sro 22 Lip, 2015   

Niczym to nie grozi ja miałam zespolenie po Ganzu w nodze i miałam robiony rezonans głowy po prostu uprzeć że masz endo w nodze. Mnie przy badaniu uspokoili że odległość od nogi jest znaczna i niestanowi to zagrożenia.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Pi 24 Lip, 2015   

Tytan nie jest ferromagnetykiem, protezy to są w znacznej części stopy tytanu, więc mogą mieć domieszki innych metali, które są ferromagnetykami. Nie są to natomiast ilości, które by spowodowały jakieś uszkodzenia, mogą natomiast nieco zaburzać obraz w okolicy implantu, ale to już zależy od urządzenia.
 
     
andy 
andy
Popularus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 57
Doczy: 17 Maj 2015
Posty: 76
Skd: W-M
Wysany: Pi 24 Lip, 2015   

Możesz wykonać bezpiecznie rezonans jeśli od operacji minęło 6 tygodni. Jeśli twoja endoproteza zawiera substancje magnetyczne możesz jedynie odczuwać dyskomfort w postaci podniesienia się temperatury tego elementu. W przypadku gdyż zaczniesz odczuwać "gorąco" w okolicach endoprotezy należy zgłosić przerwanie badania. (w tym celu operator powinien dać ci specjalny przycisk do ręki)
 
     
Boubi 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczya: 12 Gru 2010
Posty: 91
Skd: Raciborz-Lozanna
Wysany: Sob 25 Lip, 2015   

Moj chirurg powiedzial, ze po endo mozna robic RM .

Absolutnym przeciwskazaniem do RM jest jedynie rozrusznik serca oraz clip metalowy na mozgu (w glowie np clipowanie tetniakow).

Bede miala na jesieni RM kolana w operowanej niedawno nodze, wiec spoko.... :-)
 
     
Rudasek 
Rudasek
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 68
Doczya: 28 Mar 2013
Posty: 9
Skd: Wielkopolska
Wysany: Nie 02 Sie, 2015   

Dziękuję wszystkim za informację , jestem mądrzejsza , podzielę się ... podjętą decyzją
 
     
krkaw 
Krzysztof
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 65
Doczy: 15 Sie 2013
Posty: 6
Skd: Bielsko-B
Wysany: Sob 08 Sie, 2015   

Proponuję skontaktować się ze szpitalem gdzie była wstawiana endo
Ja miałem wstawioną endoprotezę w marcu br w Piekarach, a w maju miałem termin na rezonans, niestety nikt w pracowni rezonansu nie mógł mi odpowiedzieć czy moja endo nie przeszkadza.
Aby się upewnić jak to wygląda zadzwoniłem i napisałem pismo do szpitala.

Przesłano mi pełny atest wstawionej endoprotezy i odpowiedź producenta Smith & Nephew:

"...po wszczepieniu implanty BHR, Nanos i głowy Oxinium,
nie wiążą się z dodatkowymi zagrożeniami ani ryzykiem u pacjentów poddawanych RM przy użyciu pola magnetycznego o indukcji 1,5T lub mniejszej ..."

I wszystko jest ok :)
Pozdrawiam
 
     
ania1975 
ania1975
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 15 Sty 2014
Posty: 17
Skd: gryfino
Wysany: Wto 19 Gru, 2017   Rezonans czy tomograf z endoproteza .

Kochani bioderkowicze co możne być zrobione jak mam endoprotezę , rezonans czy tomografie . Niestety mam straszny problem z noga z endoproteza. Nie mogę jej podnosić do góry bo mam straszny ból podczas napięcia mięsniaczterogłowego uda . Do tego wszystkiego noga od kolana w dół bardzo często wieczorem mi puchnie i mam odczucie jak bym miała nogę 3D . Dzisiaj zrobili mi w szpitalu blokadę w kręgosłup ale niestety nic to nie pomogło. Powiedziałam lekarzowi prowadzącemu żeby mi zrobili w końcu najpierw jakieś badania a nie zlecili blokadę która nic nie dała . Lekarz twierdzi ze rezonansu mi nie zrobią bo endo zamaże obraz . Może będzie można zrobić tomograf ale tez nie jest pewny . Może ktoś z Was miał rezonans albo tomograf.
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Sro 20 Gru, 2017   

ania1975 O ile dobrze kojarzę to rezonans nie jest wskazany przy endo bo może się coś stać z protezą - to jest metal a przy tym badaniu jest silne pole magnetyczne, silniejsze niż przy tomografie. Pewnie jeszcze ktoś mnie poprawi albo potwierdzi bo mnie się tylko coś tak kojarzy.


Co do zafałszowania obrazu to zacytuję z artykułu z netu ''Musimy także przed badaniem poinformować o wszystkich metalowych przedmiotach w naszym ciele– wkładki domaciczne z fragmentami metalu, rozruszniki serca, protezy, płytki itp. Metalowe części mogą spowodować nieprawidłowy odczyt w badaniu i doprowadzić do zafałszowania wyników'' - tak więc tutaj lekarz dobrze Ci powiedział, zresztą pewnie i tak przed samym badaniem by pytali o to albo dali jakąś ankietę do wypełnienia.


A tak już całkiem na koniec - pewnie to niektórych nudzi albo nie wierzą - albo w takim przypadku naprawdę trzeba się wybrać do porządnego fachowca fizjoterapeuty. No moje oko wprawne ręce doświadczonego fizjo, pracującego np. metodą pnf zrobią cuda. Kwestie ''mięśniowe'' to jego pole do działania. Czas, cierpliwość i dobrze dobrana metoda w sprawdzonym gabinecie ( zwykle prywatnym) i po sprawie. Wiadomo, że łatwiej łyknąć procha czy wziąć zastrzyk niż poświęcić czas i parę złotych a może nawet jeszcze ćwiczyć dobrane do nas ćwiczenia ale na dłuższą metą to naprawdę działa. Wielu się o tym przekonało i o tym tu pisało. Oczywiście jeśli lekarz podejrzewa jakieś uszkodzenie protezy to najpierw badanie - bez dwóch zdań - ale potem fizjoterapeuta.
Pozdrawiam.
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
mjuniorek 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 42
Doczy: 28 Cze 2017
Posty: 137
Skd: Olkusz
Wysany: Sro 20 Gru, 2017   

Jak to ładnie brzmi parę zlotych😀
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Sro 20 Gru, 2017   

mjuniorek oj łapiesz za słówka ;) Jeśli wziąć pod uwagę leczenie, miesiące lub nawet lata choroby, niezdolności do pracy itp. to ile tracisz? Czasem dochodzą jeszcze koszta wizyty u lekarza. Jeśli mam szansę w miarę szybko, sprawnie wrócić do formy - i dzięki temu do pracy i zarabiać - przy pomocy dobrych fizjo to choćby ze dwie wizyty w miesiącu to nie jest tak dużo? Co niektórzy wydają więcej na fajki, piwo albo kolejny ciuch. Teraz chyba wiesz o co mi chodziło? A poza tym w ten sposób zaczynamy zbaczać z tematu ;)
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.