Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
zmiany zwyrodnieniowe a CRP
Mikuła 
Michał
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 07 Sty 2013
Posty: 17
Skd: Toruń
Wysany: Pon 09 Cze, 2014   zmiany zwyrodnieniowe a CRP

Witam,
Pytanie jak w temacie - czy biodro z ewidentnymi zmianami zwyrodnieniowymi może powodować podwyższenie wskaźnika CRP?
I to nie chodzi o fazę zaostrzenia dolegliwości z wyraźnym stanem zapalnym stawu( ból,wysięk itp) ale o fazę "zagojenia", w której bolesność w samym stawie ustępuje dolegliwościom wynikającym z ograniczenia ruchowego.
?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrowienia
M.
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Pon 09 Cze, 2014   Re: zmiany zwyrodnieniowe a CRP

Mikuła napisa/a:
Witam,
Pytanie jak w temacie - czy biodro z ewidentnymi zmianami zwyrodnieniowymi może powodować podwyższenie wskaźnika CRP?
I to nie chodzi o fazę zaostrzenia dolegliwości z wyraźnym stanem zapalnym stawu( ból,wysięk itp) ale o fazę "zagojenia", w której bolesność w samym stawie ustępuje dolegliwościom wynikającym z ograniczenia ruchowego.
?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrowienia
M.


Badanie wskaźnika jest testem niespecyficznym:stosuje je lekarz, by wykryć stan zapalny w przypadku podejrzenia urazu tkanek lub infekcji. Nie jest testem diagnostycznym (określającym rozpoznanie), ale wraz z objawami i innymi testami może być wykorzystany do oceny pacjenta pod katem rozpoznania ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego. Przytoczyłem to z tego źródła:
http://labtestsonline.org...es/crp/tab/test
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Mikuła 
Michał
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 07 Sty 2013
Posty: 17
Skd: Toruń
Wysany: Wto 10 Cze, 2014   Re: zmiany zwyrodnieniowe a CRP

Danielos napisa/a:
może być wykorzystany do oceny pacjenta pod katem rozpoznania ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego.[/b] Przytoczyłem to z tego źródła:
http://labtestsonline.org...es/crp/tab/test


Dzięki za wskazówki.
Chodzi o to, czy biodro, które jest w złym stanie ale "wyciszonym" może mimo wszystko być w przewlekłym stanie zapalnym i dawać wskaźnik CRP wysoki. Jest to więc jakaś wskazówka diagnostyczna ( wyeliminowanie biodra jako źródła podwyższonego CRP i szukanie gdzie indziej).

Innymi słowy- czy biodro w złym stanie może dać wysokie CRP bez kontekstu autoimmuno ( różnego rodzaju "reumatoidelane" dolegliwości jako źródło procesów zwyrodnieniowych).
 
     
grazynamackowiak 

Popularus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Doczya: 05 Lis 2009
Posty: 102
Wysany: Wto 10 Cze, 2014   

Witam jestem po wszczepienie 2 endoprotez ortopeda który mnie operował często zleca badanie laboratoryjne CRP ,jeśli nie on to proszę lekarza rodzinnego
zawsze mam badania pod kontrolą i OB też przy zmianach zwyrodnieniowych to norma badania .
 
     
Mikuła 
Michał
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 07 Sty 2013
Posty: 17
Skd: Toruń
Wysany: Wto 10 Cze, 2014   

grazynamackowiak napisa/a:
Witam jestem po wszczepienie 2 endoprotez ortopeda który mnie operował często zleca badanie laboratoryjne CRP ,jeśli nie on to proszę lekarza rodzinnego
zawsze mam badania pod kontrolą i OB też przy zmianach zwyrodnieniowych to norma badania .


Dzięki za odzew w sprawie.
Czyli przy w miarę dobrym stanie biodra/zaadoptowanej protezy CRP powinno być w normie czy zawsze jest jakaś nadwyżka? W jakich sytuacjach masz podwyższone CRP, jaka to cyfra +/- i co z tym robisz? NLPZ?
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Wto 10 Cze, 2014   

CRP jest podobnym badaniem do OB czyli czy nie ma stanu zapalnego. Różnica jest tylko taka że CRP jest bardziej czułym i dokładniejszym badaniem niż OB tak mi wytłumaczyła moja lekarka rodzinna.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
Mikuła 
Michał
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 07 Sty 2013
Posty: 17
Skd: Toruń
Wysany: Czw 12 Cze, 2014   

To są oczywiste oczywistości;)
Wiem co to OB i co to CRP.
Pytanie dotyczy czego innego. To może jeszcze inaczej je sformułuję rozszerzając :
Przy chorym biodrze wiadomo że są zaostrzenia i etapy "zagojenia". Generalnie zaostrzenie mamy ewidentne gdy boli prawie non stop,w obrazie jest wysięk widoczny etc .Objawy rożne ale zawsze dokuczliwe. Stan, który nazwałem "zagojeniem" rozumiem jako czas kiedy mimo zmian zwyrodnieniowych nie generujemy swoją aktywnością podrażnień.Jest zwapnienie, ograniczenie i tyle. Oczywiście ze względu na ograniczenie reszta Ciała je kompensuje i często boli cała reszta -np. kark,przeciwległe kolano itd..większość pewnie przerabiała temat.
No i pytanie czy podczas tego stanu "zagojenia" poprzez rożne mikrourazy( jak zwał tak zwał) spowodowane kompensacjami ale także podrażnieniami w samym stawie biodrowym, których nie odczuwamy tak jednoznacznie może utrzymywać się stale wysokie CRP czy raczej powinno się osiągać normę.
Pytam gdyż biodro mnie nie boli , reszta oczywiście jak najbardziej ;) no i CRP wysokie. Zastanawiam się czy szukać powodów tego ostrzeżenia ( no bo tak można podwyższone CRP nazwać) gdzie indziej czy przyjąć to jako normalne zjawisko przy chorym przewlekle biodrze.
?
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 12 Cze, 2014   

Mnie nie raz bardzo bolała noga a CRP miałam w normie mimo zaostrzenia się objawów bólowych. Ja na Twoim miejscu spytała bym się o to lekarza czy coś jedno z drugim ma wspólnego.Jeśli masz wysięk możliwe że masz stan zapalny i CRP jest podwyższone. Bo mi się na chłopski rozum wydaje że samo zwyrodnienie ból i kompensje nie powodują podwyższenia CRP
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Pi 13 Cze, 2014   

Mikuła, mnie (jeszcze przed operacją) biodro bolało i to dość mocno, jednego dnia bardziej drugiego gorzej , ale praktycznie nie dało sie chodzić. A CRP miałam w normie lub nieznacznie powyżej (zawsze jednocyfrowe wyniki).
Wg tego co mi lekarze różni tłumaczyli im wyższe CRP tym ostrzejszy stan zapalny, więc jeśli dolegliwości ze strony biodra nie są zbyt wielkie, a CRP wysokie to dla bezpieczeństwa wyeliminowałabym inne źródła zapalne.
Nie ma co bagatelizować, czasem niestety jednak się okazuje, że nie tylko biodro nam dolega
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Sob 14 Cze, 2014   

Mikuła napisa/a:
To są oczywiste oczywistości;)
Wiem co to OB i co to CRP.
Pytanie dotyczy czego innego. To może jeszcze inaczej je sformułuję rozszerzając :
Przy chorym biodrze wiadomo że są zaostrzenia i etapy "zagojenia". Generalnie zaostrzenie mamy ewidentne gdy boli prawie non stop,w obrazie jest wysięk widoczny etc .Objawy rożne ale zawsze dokuczliwe. Stan, który nazwałem "zagojeniem" rozumiem jako czas kiedy mimo zmian zwyrodnieniowych nie generujemy swoją aktywnością podrażnień.Jest zwapnienie, ograniczenie i tyle. Oczywiście ze względu na ograniczenie reszta Ciała je kompensuje i często boli cała reszta -np. kark,przeciwległe kolano itd..większość pewnie przerabiała temat.
No i pytanie czy podczas tego stanu "zagojenia" poprzez rożne mikrourazy( jak zwał tak zwał) spowodowane kompensacjami ale także podrażnieniami w samym stawie biodrowym, których nie odczuwamy tak jednoznacznie może utrzymywać się stale wysokie CRP czy raczej powinno się osiągać normę.


Odpiszę Ci w ten sposób: nie utoższamiaj procesu zapalnego z bólem. Opiszę to na przykładdzie, byś przedstwić Ci bardziej klarowną sytuacje procesu:
1. W momencie urazu/uszkodzenia komórek (wywołanych np.mechanicznym uszkodzeniem ) pojawia sie sygnał bólowy i reakcja zapalna
2. reakcja zapalna (a więc m in. zwiekszona produkcja CRP) jest naturalnym etapem gojenia, przyciąga kommórki żerne, które sprzątają "bałagan" czyli uszkodzone/martwe komórki, patogeny etc
3.przy długo utrzymujacej się reakcji zapalnej (tygodnie/miesiące/lata) ciało reaguje automatycznie na sygnał/intencję ruchu wczesniej zaburzonego i zwieksza się tonus napięciowy na mięśniach ochronnych (z reguły są to zginacze, gdyż podświadomie chronimy/zbliżamy do centrum (środka ciała) tą okolicę ciała która donała urazu/zbyt intensywnego bodźca ze strony środowiska.
Nadmierne napięcie na zginaczach powoduje, że ruch sam w sobie jest zaburzony i jak gdyby podtrzymuje z mechanicznego punktu widzenia proces zapalny (gdyż nie ma prawidłowego timingu (prawidłowej sekwencji odpalania mięśni w kolejnosci do wykonania ruchu) a przewlekle napięte mięśnie odcinają dopływ utlenowanej krwi, przez co wywołują niedotlenienie tkanek a w następstwie potęgują zapalenie. I tak zaburzona mechanika podtrzymuje proces chemiczny, gdyż ciało człowieka jest zespołem naczyń połączonych. Żeby było ciekawiej, udowodniono w badaniach klinicznych (Comeford/ O'sullivan), że ludzie żyjący w bólu dłużej jak 0.5 roku mają zmienione wzorce napięć (czyli najprościej mówiąc fizjologię ruchu ciała) na poziomie kory mózgowej. Oznacza to, że pomimo iż nie ma już procesu zapalnego(a właściwie można powiedzieć, że przeszedł w fazę utajoną), to ruch wywołany w kierunku wzorca możę być postrzegany jako potencjalnie bolesny. Wiąże się to po części ze zjawiskami:

1.mapowania ciała (jak postrzegasz poszczególne okolice swojego ciała na poziomie kory mózgowej, czy i wjakim zakresie one (okolice) funcjonują i jakie informacje przekazuje ci dana okolica ciała)

2.neuroplasycznością mózgu (komórki nerwowe ciała, które odbierają informacje czuciowe z danej okolicy i odczuwają przewlekły stres związany z bólem/lękiem przed bólem wraz z podwyszonym poziomem hormonu przewlekłego stresu czyli kortyzolu ulegają obumieraniu. W przypadku odtwarzania/reedukacji/zwiekszania świadomosci (jak chcesz ten proces nazwać) ruchu, wydzielane endorfiny sprzyjaja utrzymaniu/tworzeniu nowych połączeń między neuronami)

Dokąd zmierzam tym postem? Operujesz jednym z mierników/biomarkerów które mogą nie odwieciedlać wg mnie istoty problemu:

Mikuła napisa/a:
Pytam gdyż biodro mnie nie boli , reszta oczywiście jak najbardziej ;) no i CRP wysokie. Zastanawiam się czy szukać powodów tego ostrzeżenia ( no bo tak można podwyższone CRP nazwać) gdzie indziej czy przyjąć to jako normalne zjawisko przy chorym przewlekle biodrze.
?


Problem narządu ruchu jest w pierszej kolejności ( statystycznie) problemem biomechanicznym: wykluczając możliwośc autoagresji, to jeśli masz dokładną diagnozę funkcjonalną i prawidłowy kierunek pracy na tkankach/dobranej terapii funkcjonalnej to również wskaźnik CRP powinien z czasem ulec zmniejszeniu...
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Mikuła 
Michał
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 07 Sty 2013
Posty: 17
Skd: Toruń
Wysany: Sob 14 Cze, 2014   

Bardzo wszystkim dziękuję za informację/wskazówki. Danielos Tobie szczególnie dzięki za nową (dla mnie) optykę sprawy! Muszę to jeszcze przetrawić i wyciągnąć wnioski.
 
     
ciemen 
Popularus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 61
Doczy: 10 Kwi 2014
Posty: 51
Skd: małopolska
Wysany: Nie 15 Cze, 2014   

Danielos, Witam,Czy przy wysokim CRP,GGTP l fosforazie możliwe jest wykonanie operacji,samopoczucie dobre.
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Nie 15 Cze, 2014   

ciemen napisa/a:
Danielos, Witam,Czy przy wysokim CRP,GGTP l fosforazie możliwe jest wykonanie operacji,samopoczucie dobre.


Przeczytaj odpowiedź, którą udzieliłem Mikule. Jestem fizjoterapeutą a nnie laborantem czy lekarzem, więc markery nie sa w spektrum mojego zainteresowania zawodowego. Nie wiem nawet, czy operator rozważałby zabieg kierując sie wyłącznie markerami, wiec tym bardziej jest to pytanie nie do mnie.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
marianka61 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 10 Mar 2015
Posty: 4
Skd: Wawa - Targówek
Wysany: Wto 10 Mar, 2015   

Myślę że skoro wdał się stan zapalny, możliwe jest powiększone CRP a na pewno OB. CRP może również świadczyć o każdym innym stanie zapalnym a może być on zupełnie różnego pochodzenia.
_________________
Wiosna!
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.