Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: AgaW
Czw 02 Maj, 2013
Konflikt udowo-panewkowy FAI CAM
Urbi 
Urbi
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 28 Lut 2014
Posty: 7
Skd: Południe
Wysany: Sob 17 Sty, 2015   

Czytając wszystkie wypowiedzi i samemu będąc "szczęśliwym" posiadaczem zdiagnozowanego FAI po 2 operacjach dochodzę do wniosku, że Wendy bardzo mądrze podchodzi do sprawy. Problem jest tylko taki, że o bardzo dobrego specjalistę, który się zajmuję tymi tematami jest strasznie ciężko, a jeśli już się takiego znajdzie to kolejki do niego, nawet prywatnie są na parę miesięcy.
 
     
koleś 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 58
Doczy: 24 Sty 2015
Posty: 1
Skd: Poznań
Wysany: Nie 25 Sty, 2015   

Cześć, niechcący wylądowałem w tematach biodrowo-ortopedycznych :mrgreen: Ok. trzy-cztery lata temu pojawiły się bóle w stawie biodrowym i lekarze stwierdzili u mnie konflikt panewkowo-udowy. Po wielu konsultacjach, w których zaleceniami były artroskopia bądź endoproteza, trafiłem do lekarza, który skierował mnie na operację, wpisując w skierowaniu "do chondroplastyki". Wiem, że konsultował mój przypadek w szpitalu (rtg + rm) orzekając, że nie nadaję się do artroskopii. Obrazowo - czeka mnie dłutowanie kości głowy.
Stara zasada, którą wyznaję mówi: nie pchaj się do szpitala jeśli to nie jest konieczne. Raz ją złamałem naiwnie oddając się pod władanie profesora-ordynatora i miałem później wiele kłopotów (profil dermatologiczny).
W opisywanym przypadku jest tak, że raz boli, raz nie. Jak boli to kuleję, boli kilka dni do kilku tygodni. Ból powstaje przez odwiedzenie nogi przy codziennych czynnościach np. przy nieuważnym wsiadaniu do samochodu. Obecnie nauczyłem się postępować z dużą ostrożnością przy wykręcaniu nogi, jakoś się udaje. Niemniej obawa, że to dziadostwo samo nie przejdzie - istnieje.
No i co robić??? Teoretycznie jest gut - dużo jeżdżę rowerem, dużo pływam, wtedy nie boli. Ale wiem, że stąpam po niepewnym gruncie, może mnie złapać znienacka, np. przy przeskakiwaniu kałuży.
Mam skierowanie, mam termin. Będą mnie ciąć i dłutować. Zastanawiam się nad jeszcze jedną wizytą u jakiegoś dobrego w te klocki ortopedy w Poznaniu, żeby podtrzymać się w wierze, że podejmuję dobrą decyzję.
Boję się, że coś może pójść nie tak, rehabilitacja będzie trwać długo i wyłączy mnie skutecznie z pracy. Ale może mam niepotrzebnego stracha?
Wspomóżcie mnie swoim doświadczeniem i wiedzą dobrzy ludzie, odwdzięczę się jak potrafię :-)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Nie 25 Sty, 2015   

Koleś-przejrzyj ten dział, zwłaszcza ten temat od początku. Poznasz nasze opinie.
Osobiście uważam że nie ma co dać się kroić zanim nie wykorzysta się wszystkich innych alternatyw. Widzę że jesteś z Poznania-czyli masz blisko tamtejszych specjalistów od osteopatii, rehabilitacji (namiary są w dz.z kontaktami). Zanim podejmiesz decyzję o operacji skonsultuj swój stan z nimi-może się okazać że jesteś w zupełnie innej sytuacji...
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Pon 26 Sty, 2015   

koleś, zasięgnij opinii polecanego fizjoterapeuty. Kontakty znajdziesz tutaj . Warto nawet pokonać kilometry a skonsultować się u doświadczonych fizjoterapeutów. Wielu z nas tak właśnie robi.
 
     
miguelprado 
Mikrus Bioderkus



Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 43
Doczy: 27 Sty 2015
Posty: 22
Skd: warszawa
Wysany: Wto 27 Sty, 2015   

Chciałem podzielic sie z wami moimi spostrzezeniami, sam mam pare chorob (przebyty scheuerman i niezdiagnozowane biodra), w wyniku moich dolegliwosci postanowilem skonczyc studia fizjoterapie (lekarzu lecz sie sam? )Poznałęm lepiej medycyne i potrafilem sam sie zdiagnozowac, oczywiscie na tyle ile to mozliwe, pewnych rzeczy nigdy sie nie dowiem.Ostatnio skrecilem kolano i po pewnym czasie zaczalem odczuwac bole w drugiej nodze, okolice biodra i kolano.Wczesniej juz robilem rtg biodra i radiolog stwierdzil konlikt udowo panewkowy ale po nieudanych rozmowach z hamskim lekarzem zrezygnowalem z dlaszej diagnostyki.Jestem w miare aktywny, radze sobie z bolem cwiczac wiec po jakims czasie zrezygnowalem z konsultacji u lekarzy. po prostu nie ufam lekarzom i calej sluzbie zdrowia, poznalem zasady rzadzace w sluzbie zdrowia jako pacjent i jako student (bedac na praktykach i przez jakis czas pracujac w zawodzie)
Przechodze do meritum, szukam w necie roznych wiadomosci i przyczynie konfliktu udowo panwkowego, na szczescie znam angielski i tym samym mam dostep do wiekszej liczby informacji, co ciekawego natrafilem??
Otoz pojawiajaca sie powtarzalnosc, ze przyczyna moze byc przodopochylenie miednicy, ktore ustawia panewke w retrowersji, kosc udowa kompensuje ustawiajac sie w zgieciu i to moze powodowac konflikt.
Juz wczesniej wiedzialem, ze kluczem do wszystkiego jest prawidlowa ustawiona miednica, jesli ona jest w nieprawidlowym polozeniu cialo kompensuje lordotycznym ustawieniem kregoslupa, kifoza piersiową, suma sumarum, zaburza wzorzec chodu.
Ostatnio zmieniony przez miguelprado Wto 10 Lut, 2015, w caoci zmieniany 3 razy  
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 60
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sro 28 Sty, 2015   

miguelprado napisa/a:
Otoz pojawiajaca sie powtarzalnosc, ze przyczyna moze byc przodopochylenie miednicy, ktore ustawia panewke w retrowersji, kosc udowa kompensuje ustawiajac sie w zgieciu i to moze powodowac konflikt.

Fizkom napisa/a:
Tak, to prawda. Tyle tylko że często jest to "koniec sznurka a nie jego początek". Najistotniejsze - to odpowiedź na pytanie: .......... dlaczego miednica jest skręcona.

Ustawienie miednicy w przodopochyleniu to teoretyczny model dysfunkcji ponieważ najczęsciej wykazuje ona właśnie skręcenie tzn. jeden Talerz Biodrowy jest w przodopochyleniu a drugi kompensacyjnie w tyłopochyleniu. Oczywiście kolejność, którą podałem jest przykładowa. Możliwa jest też odwrotna sekwencja przyczynowo-skutkowa.
Potwierdzam jednak Twój główny kierunek poszukiwań przyczyn Konfliktu U-P. Chcąc je ustalić należy wziąć pod uwagę ustawienie miednicy w przestrzeni i co najważniejsze - przyczyny takiego a nie innego jej ustawienia.
Kompleks miedniczny nie ma mocy sprawczej ruchu. Jest tylko "biernym świadkiem" zależności napięciowych tkanek (mięśniowych, powięziowych, nerwowych, trzewnych itp. itd), którymi steruje OUN (Ośr. Ukł. Nerw.). Jeśli do tego dołączymy naszą psychikę, która jest nierozerwalna z somą (Łańcuchy GDS) - będziesz już wiedział jak wiele elementów wpływa i warunkuje ustawienie pasa miednicznego. Jeśli chcesz zgłębić bardziej ten temat, szukaj właśnie odpowiedzi na pytanie wytłuszczone i podkreślone przeze mnie. Jeśli znajdziesz coś wartego uwagi, zawsze będziemy mogli wspólnie przedyskutować temat .........

Powodzenia,
Fizkom
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 28 Sty, 2015   

miguelprado napisa/a:
jesli ktos chce moge wyslac pare linkow do dobrych cwiczen

Masz w statusie że jesteś terapeutą a chcesz wysyłać linki do ćwiczeń? Na ten temat było już ileś razy pisane na Forum: Każdy indywidualnie powinien być zdiagnozowany, bo każdy może mieć inne przyczyny swojego ustawienia miednicy i stąd inną drogę terapii. Weźmiesz odpowiedzialność za skutki jakie mogą wystąpić po nieodpowiednich dla danej osoby ćwiczeniach?
Zrezygnuj więc z tej formy pomocy bo możesz pacjentom wyświadczyć "niedźwiedzią przysługę", jeśli chcesz teraz poprawić swój post aby usunąć to zdanie możesz to zrobić poprzez przycisk "edytuj".
Poza tym bardzo dobrze że ten temat się rozwija, ten temat jest Twoją pasją-może kiedyś pokusisz się aby wstawić tu jakieś przetłumaczone angielskie artykuły? (wiele osób nie jest biegłe w tym języku zwłaszcza medycznie).
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
przemekb 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne
Doczy: 26 Kwi 2014
Posty: 24
Skd: Krakow
Wysany: Sro 28 Sty, 2015   

Ja akurat sledze codziennie grupe na Facebooku (tysiace postow z calego swiata) i tam widac, ze opcja "leczenie FAI rehabilitacja" jest caly czas negowana (podkreslam, ze przez pacjentow z autopsji, a nie teoretykow). Nie spotkalem ani jednej historii, ze ktos uzyskal pozytywny dlugotrwaly efekt. Polecam sprawdzic samemu. Zgodze sie, ze zle ustawienie miednicy moglo doprowadzic do konfliktu (lub pomoc w tym) jak i tez moze zle rokowac po operacji kiedy zeszlifowana kosc nadal jest uciskana. Natomiast jesli ktos ma typowe FAI tj narosl na glowie kosci, narosl na panewce, rozerwany obrabek i ew. uszkodzenie chrzastki to sadze, ze cwiczenia nic mu nie dadza. To troche jak chciec usunac kamien z buta cwiczeniami. Istnieje hipoteza, ze korekcja polozenia miednicy zmniejszy nacisk konfliktujacych narosli, ale:

1) Czy to polozenie miednicy np. u kogos z tzw. hiperlordoza ledzwiowa (wystajacy brzuch) mozna skorygowac do poziomu bez przodopochylenia? Fizjoterapeuci powiedza napewno, ze tak :)
2) Rozerwany obrabek nigdy sie nie zagoi i nie zszyje sam, nie wroci na swoje miejsce itd. Chrzastka z tego co wiem tez sie nie regeneruje i nie odbudowuje sie (wbrew reklamom preparatow).

Slyszalem natomiast opinie, ze wiele cwiczen, ktore aktywuja biodra pogarsza skutki konfliktu, poniewaz tak jak napisalem wyzej - rozerwany obrabek czy kolidujaca kosc bedzie mechanicznie sie uszkadzac. Wierzyc zawsze mozna i probowac. Slyszalem wiele opinni nt FAI (lekarze, fizjoterapeuci) i wiele zupelnie sprzecznych natomiast "leczenie FAI rehabilitacyjnie" byla najmniej popularna (rowniez wsrod rehabilitantow). Natomiast po operacji rehabilitacja jest kluczowa. Jak mialbym doradzic to lepiej zainwestowac w to "po" anizeli "przed" :) Pamietajmy tez, ze jest grupa pacjentow z obrazem FAI, ale bez symptomow lub z minimalnymi symptomami. To moze samo "uspokoic sie" i wtedy mozna spekulowac, ze to od rehabilitacji, suplementow lub modlitwy. Ja sie odnosilem do grupy, ktora ma wyrazny symptomatyczny FAI od np paru lat.
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 60
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sro 28 Sty, 2015   

Ilość niepowodzeń ("tysiące") w leczeniu zachowawczym FAI nie świadczy wcale o nieskuteczności rehabilitacji. Taki wniosek choć wydaje się oczywisty jest błędny. Zrób zestawienie wszystkich odpowiedzi na pytanie: jaki kierunek w terapii (rehabilitacja/osteopatia) został obrany. Będziesz wtedy mógł się przekonać że owe "tysiące" facebookowców realizuje wciąż jeden i ten sam cel. Liczba wypowiadających się negatywnie o leczeniu zachowawczym, jest tylko dowodem na to że ten cel był błędny.........

przemekb napisa/a:
Pamietajmy tez, ze jest grupa pacjentow z obrazem FAI, ale bez symptomow lub z minimalnymi symptomami.
Na ten fragment Twojej wypowiedzi chciałbym zwrócić szczególną uwagę. świadczy on o tym, że konflikt U-P to nie wyrok. Trzeba tylko wiedzieć gdzie i czego szukać oraz co i jak leczyć ? Niby to oczywiste ale widocznie najtrudniejsze .........

Oczywiście nie jestem ortodoksyjnym przeciwnikiem zabiegów operacyjnych. Są sytuacje skrajne, gdy zmiany wewnątrz i okołostawowe oraz ból są tak duże, że trzeba poprosić o pomoc chirurga. Dla mnie taka sytuacja to dowód na to, że nie zostało wdrożone na czas właściwe leczenie zachowawcze konfliktu U-P.


Fizkom
_________________
fizkom@fundacjabioderko.pl
Ostatnio zmieniony przez Fizkom Sro 28 Sty, 2015, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
przemekb 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne
Doczy: 26 Kwi 2014
Posty: 24
Skd: Krakow
Wysany: Sro 28 Sty, 2015   

1. "Tysiace" odnosilo sie do postow, w tym sensie, ze jest tego ogromna ilosc, a nie w sensie "tysiace przypadkow stosowania rehabilitacji". Natomiast w tej masie przewija sie taki wniosek. Mysle, ze edukacja w krajach typu US, UK jest wieksza niz w Polsce stad u nas jeszcze pokutuja pewne stereotypy (np. bariera poznawcza jest jezyk). Polecam osobom poszukujacym wiedzy wyjsc poza to forum.

2. Cel trerapii? - oczywisty - zmniejszyc lub najlepiej pozbyc sie bolu i ograniczen. Nikt nie oczekuje, ze konflikt fizycznie zniknie, ale chcemy tego nie odczuwac. Gdyby sie to udawalo to nie byloby setek raportow z operacji. Ludzie nie decyduja sie na operacje pochopnie. Gdyby istnialy cwiczenia leczace FAI to by byly opisane i niezle by ktos na tym zarabial.

3. Objawy vs obraz vs bol - mozna miec obraz RTG/MRA/MRI FAI CAM i nie miec bolu. Zaden lekarz tego nie bedzie operowal. Mozna miec obraz, ale miec ograniczenia, klikanie itp bez bolu. Mozna wreszcie miec obraz i miec bol i ograniczenia ruchu etc. Najprawdopodobniej istniejacy strukutralnie konflikt przy nadazajacej sie okazji (przeciazenie, kontuzja itd) dokonuje zmian w stawie np. rozerwanie obrabka i wtedy przechodzimy z fazy asymptomatycznej do symptomatycznej. Jednoczesnie zmiana taka jest juz nieodwracalna, sama sie raczej nie naprawia. Przyczyna konfliktu strukturalnego moze byc rozna, w ogolnosci jest nieznana. Przyczyna bolu jest konflikt sturkutralny i zniszczenie jakiego dokonal.

4. Przyczyny, przyczyny :) wg mnie to jest znow filozofowanie i proba zaciemnienia tematu bez podania rozwiazania. Przyczyny prowadzace do FAI to moga byc np. geny, sportowy tryb zycia w mlodosci, kontuzje, wady postawy lub cos nieznanego jeszcze itd. Natomiast w momencie kiedy problem istnieje i daje symptomy to taka wiedza nie usunie problemu. Ponadto na 100% nigdy sie nie dowiemy co bylo powodem, wiec ta teza juz na poczatku jest bledna. Czy jako fizjoterapeuta mozesz z absolutna pewnoscia powiedziec co bylo przyczyna? Na jakiej podstawie Ty wiesz, a medycyna mowi, ze nie wiemy? Jesli to genetyka czyli sklonnosc do narosli kostnych to jak mi pomozesz?
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 60
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sro 28 Sty, 2015   

przemekb napisa/a:
Na jakiej podstawie Ty wiesz, a medycyna mowi, ze nie wiemy?
Nic podobnego. To nie medycyna nie zna odpowiedzi tylko Ci, którzy uważają się za jedynych przedstawicieli tej medycyny. Pamiętaj też o tym, że medycyna to nie facebook ani nie wycinkowa wiedza z zakresu ortopedii.

Zamiast jałowej dyskusji, proponuję abyś zgłębił temat "dekompresji stawu podczas artroskopii i tego konsekwencji". Może wtedy z większą wiarą spojrzysz w kierunku medycyny manualnej i nowoczesnej fizjoterapii. Łatwiej będzie nam wtedy znaleźć pole do dalszej rozmowy.

F.
_________________
fizkom@fundacjabioderko.pl
 
     
przemekb 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne
Doczy: 26 Kwi 2014
Posty: 24
Skd: Krakow
Wysany: Czw 29 Sty, 2015   

Ja proponuje zebys zglebil temat "FAI - konflikt udowowo-panewkowy".

Mysle, ze te nasze jak to nazywasz "jalowe dyskusje" spelnily swoja role, bo obnazyly to co masz tak naprawde do zaproponowania pacjentom.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 29 Sty, 2015   

przemek-
Fizkom nie jest "raczkujący" w temacie rehabilitacji, posiada ponad 25-letnie doświadczenie w pracy z pacjentami, także tymi najtrudniejszymi przypadkami, gdzie nie tylko niektórzy fizjoterapeuci i lekarze rozkładali bezradnie ręce-a którym skutecznie umiał pomóc.
Jego pacjenci doskonale wiedzą co ma on do zaoferowania i przyjeżdżają do niego nieraz naprawdę wielkie odległości po pomoc.
Pojęcia nie masz zielonego o wszechstronności jego wiedzy, którą wciąż rozwija, śmiesz go pouczać co ma doczytać? Twoja bezczelność i ignorancja nie ma granic...zastanów się co i do kogo piszesz.
Kolejne obraźliwe wpisy będą usuwane.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
przemekb 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne
Doczy: 26 Kwi 2014
Posty: 24
Skd: Krakow
Wysany: Czw 29 Sty, 2015   

Rozbawily mnie twoje slowa :) Swoje zdanie wyrobilem sobie na podstawie tego watku. Byc moze wlasnie FAI to jego "pieta achillesowa" - dlatego zasugerowalem zglebienie tematu. Jesli Fizkom ma racje to jednoczesnie wielu specjalistow z ktorymi rozmawialem musialoby jej nie miec. Z kolei jako, ze ja to im wierze (to co mowia jest spojne z tym co czytam i slysze) nie moge jednoczesnie uwazac, ze Fizkom ma w tym zakresie (FAI) wiedze, bo jest to sprzeczne logicznie.

Jesli to forum jest w istocie Towarzystwem Wzajemnej Adoracji z Fizkomem jako Ojcem Dyrektorem to nie widze sensu dalszej dyskusji. Mozesz usunac moje wszystkie posty jak i konto. Moje wypowiedzi jako sprzeczne ze stanowiskiem "Wielkiego Konsultanta Forum" sa bledne, niefachowe i moga tylko zaszkodzic :)

Pozdrawiam samodzielnie myslaca czesc Forum oraz znajomych i zegnam.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 29 Sty, 2015   

przemekb napisa/a:
Rozbawily mnie twoje slowa

Spodziewałam się takiej reakcji...czegóż więcej można by się spodziewać po ignorantach chcących "zabłysnąć" ?
przemekb napisa/a:
woje zdanie wyrobilem sobie na podstawie tego watku

To działa w obie strony- nie tylko Ty wyrobiłeś sobie zdanie o nas ale wiele osób wyrobiło też sobie zdanie o Tobie.
przemekb napisa/a:
Jesli Fizkom ma racje to jednoczesnie wielu specjalistow z ktorymi rozmawialem musialoby jej nie miec

I to by mnie nie zdziwiło, bo czasem różnie to wychodzi w długofalowym rozrachunku.
przemekb napisa/a:
esli to forum jest w istocie Towarzystwem Wzajemnej Adoracji z Fizkomem jako Ojcem Dyrektorem to nie widze sensu dalszej dyskusji

To Twoje jednostronne zdanie.
przemekb napisa/a:
zegnam

Żegnaj skoro nie potrafisz prowadzić w kulturalny sposób wymiany zdań. Na tym Forum dbamy o to żeby nikt nie był obrażany, skoro to takie trudne do pojęcia to rzeczywiście nie masz co tu szukać.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.