Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
CPM-co to jest,
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Pon 24 Cze, 2013   CPM-co to jest,

Odwiedziłem ostatnio prywatny gabinet rehabilitacyjny,gdzie lekarz ortopeda,po zapoznaniu się z moją dokumentacją,oraz zbadaniu mnie powiedział,że może zlecić mi CPM-ćwiczenia indywidualne kończyny dolnej prawej i lewej,szukałem informacji o tym u wujka GOGLA,i wyczytałem,że to ćwiczenie jest raczej stosowane przy problemach z kolanami,ja także mam zwyrodnienia w kolanie,oraz 2 nogę do operacji,więc być może ktoś miał doświadczenie z tymi ćwiczeniami,a może obecni na forum rehabilitanci-fizykoterapeuci napiszą coś więcej?
Dziękuje za naprowadzenie mnie na właściwy trop.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 24 Cze, 2013   

Mariusz, jeśli już wstawiasz nowy wątek i pytasz o jakąś metodę, to bardzo proszę kolejnym razem o dokładne przedstawienie omawianego zagadnienia

Szyna CPM

Szyna CPM do ćwiczeń biernych
- przeznaczona do ciągłej, biernej mobilizacji stawu kolanowego i biodrowego.

Urządzenie do ćwiczeń stawu kolanowego daje możliwość zastosowania ciągłego ruchu biernego po operacjach stawu kolanowego. Posiada możliwość regulacji prędkości ruchu, konta zgięcia, wyprostu i czasu przerwy pomiędzy ruchami. Dzięki użyciu artromotu we wczesnej rehabilitacji uzyskamy prawidłowy zakres ruchu i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Zastosowanie szyny artromot pozwala na ograniczenie powstawania obrzęków, występujących często po zabiegu chirurgiczneym. Tego rodzaju szyny stosujemy np. po zabiegach artroskopowych.

Szyna CPM, wskazania:

kontuzje i skręcenia stawów
artrotomie, artroskopie z wycięciem błony maziowej
artroliza (uruchomienie zesztywniałego stawu)
operacje plastyczne na mięśniach
wszelkie operacje rekonstrukcyjne z zespoleniem kości (z możliwością ćwiczeń)
osteotomia korekcyjna
odtworzenia operacyjne stawu łącznie z implantacjami endoprotez
zastarzałe zapalenia stawów
rekonstrukcje ACL
operacje na chrząstce stawowej (mikrozłamania, przeszczepy mozaikowe)

Zalety:

fizjologiczny zakres ruchomości zgodny z kątem zgięcia i zakresem fizjologicznego wyprostu
anatomiczne ustawienie: wyklucza przesunięcie punktu obrotowego stawu pacjenta przy wzrastającym zgięciu kolana
automatyczna blokada ruchu w wypadku wystąpienia napięcia w kończynie dolnej (moment reakcji mięśniowej na ból) - aparat zatrzymuje ruch
uniwersalność: stosowanie na lewej i prawej kończynie dolnej
źródło
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Pon 24 Cze, 2013   

kinga napisa/a:
to bardzo proszę kolejnym razem o dokładne przedstawienie omawianego zagadnienia
Będę się starał.Ale chciałbym poznać zdanie fizykoterapeutów z forum,mianowicie mam zwyrodnienia w stawie kolanowym,ale czy to ćwiczenie pomoże mi również,w usprawnieniu stawu biodrowego po wszczepieniu endo?
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Wto 25 Cze, 2013   

mariusz, z przyjemnością odpowiem Ci na pytania dotyczące szyny, ale wcześniej małe sprostowanie: nie ma fizykoterapeutów, jesteśmy fizjoterapeutami ;-)
Co do szyny CPM i usprawniania na niej stawu biodrowego. Ruchy bierne działają owszem przeciwobrzękowo..... i przeciw nudzie.
Co do reszty "zalet" jestem raczej sceptyczna. Zakres ruchu, o ile po endoprotezoplastyce stawu nadal będzie ograniczony, to tkankom które go powodują potrzebna będzie terapia mięśniowo-powięziowa, a nie rozciąganie ich za pomocą mechanicznego urządzenia, które "na siłę" je wydłuży. Szyna nie reedukuje chodu, nie uczy prawidłowego ruchu, ponieważ należy pamiętać, że wzorzec (program) do prawidłowego chodu jest zarejestrowany w Twojej głowie a nie w nodze, więc samo machanie nogą niczego nie wniesie, to Twoja głowa musi nią "machać" żeby nauczyć się to robić prawidłowo.
Tak jak napisałam, choć są równie skuteczne inne ćwiczenia przeciwobrzękowe, to dla takiego działania jest dopuszczalna, ale nie ma mowy o odtwarzaniu za pomocą szyny CPM prawidłowych warunków strukturalnych i funkcjonalnych w stawie biodrowym.
Pozdrawiam.
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Wto 25 Cze, 2013   

Wendy-Bardzo dziękuje za odpowiedż.
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Wto 25 Cze, 2013   

cała przyjemność po mojej stronie :mrgreen:
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 27 Cze, 2013   

Wendy napisa/a:
wcześniej małe sprostowanie: nie ma fizykoterapeutów, jesteśmy fizjoterapeutami
Też mnie to "poraziło" w oczy :-P
mariusz, fizykoterapia - jedna z form fizjoterapii i część medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury (Słońce, borowina) lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami (krioterapia, prądy różnego rodzaju).
Tak więc jak idziesz na rehabilitację gdzie masz do czynienia np z polem magnetycznym to właśnie jest fizykoterapia.
 
     
ewa1969 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 14 Lis 2011
Posty: 44
Skd: Kuj Pom
Wysany: Sro 18 Wrz, 2013   

Wendy napisa/a:
mariusz, z przyjemnością odpowiem Ci na pytania dotyczące szyny, ale wcześniej małe sprostowanie: nie ma fizykoterapeutów, jesteśmy fizjoterapeutami ;-)
Co do szyny CPM i usprawniania na niej stawu biodrowego. Ruchy bierne działają owszem przeciwobrzękowo..... i przeciw nudzie.
Co do reszty "zalet" jestem raczej sceptyczna. Zakres ruchu, o ile po endoprotezoplastyce stawu nadal będzie ograniczony, to tkankom które go powodują potrzebna będzie terapia mięśniowo-powięziowa, a nie rozciąganie ich za pomocą mechanicznego urządzenia, które "na siłę" je wydłuży. Szyna nie reedukuje chodu, nie uczy prawidłowego ruchu, ponieważ należy pamiętać, że wzorzec (program) do prawidłowego chodu jest zarejestrowany w Twojej głowie a nie w nodze, więc samo machanie nogą niczego nie wniesie, to Twoja głowa musi nią "machać" żeby nauczyć się to robić prawidłowo.
Tak jak napisałam, choć są równie skuteczne inne ćwiczenia przeciwobrzękowe, to dla takiego działania jest dopuszczalna, ale nie ma mowy o odtwarzaniu za pomocą szyny CPM prawidłowych warunków strukturalnych i funkcjonalnych w stawie biodrowym.
Pozdrawiam.

Na oddziale rehabilitacyjnym w Świeciu standardowo wszystkim pacjentom po endo kolan i bioder serwują artromot. Podam zestaw na 3 tyg leżenia w oddziale.Co o tym myślicie?
Laser na ranę pooperacyjną, krio na staw, koło magnetyczne, ćwiczenia na podwieszkach i artromot, i poranna ogólna gimnastyka siedząc na krzesłach dla wszystkich pacjentów oddziału- po endo i udarach.Przy przyjęciu i wypisie rehabilitant mierzy jedynie obwód mięśni, kąt zginania.Długości nikt nie mierzy! zrobiono to na moją prośbę.
 
     
Dorota_S 


Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 43
Doczya: 24 Pa 2019
Posty: 71
Skd: Wrocław
Wysany: Pi 26 Cze, 2020   

Jestem po osteotomii metodą Ganza i zgodnie z protokołami rehabilitacji po osteotomii od 2.5 h do 5 h dziennie spędzam w szynie cpm. Jestem 18 dni po operacji i przesiadka z cpm na rowerek stacjonarny nie stanowiła żadnego problemu. Rehabilitantka kliniczna z Otwocka gorąco te szynę polecała.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.