Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
PNF
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Wto 16 Cze, 2009   PNF

PNF - Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-mięśniowe)

PNF jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu - to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja. Jakże często zapominamy o tym w naszej codziennej praktyce. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie, motywuje do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę, bez traumatyzujących psychicznie i fizycznie doznań. Chory powinien być partnerem fizjoterapeuty, określającym zakres i granice działania. To on ustala cele terapii. Terapeuta ma w tym wypadku rolę doradczą. Dzięki takiemu podejściu chory nawet z dużą dysfunkcją zachowuje dobrą motywację i jest pozytywnie nastawiony do współpracy z terapeutą.

Jak działa koncepcja PNF i jej zastosowanie.
Opierając się na budowie anatomicznej człowieka PNF proponuje ruchy naturalne, przebiegające trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego. Ruchy te prowadzone są wzdłuż skośnych (diagonalnych) - osi ruchu, które ze względu na swój przebieg stwarzają możliwość zaktywizowania największej ilości mięśni należących do tego samego łańcucha mięśniowego. Zgodnie ze skośnym przebiegiem większości mięśni szkieletowych za najważniejszą komponentę ruchu uważana jest rotacja. Warunkuje ona siłę i koordynację wykonywanego ruchu.

Według filozofii PNF, proponowana pacjentowi terapia ma być bezbolesna i funkcjonalna, to znaczy zgodna z potrzebami ruchowymi zgłaszanymi przez chorego i wzorowana na naturalnych ruchach zdrowego człowieka. Ostatnie lata jeszcze silniej zaakcentowały ten aspekt terapii - praca nad funkcją to nie tylko ustalenia poczynione między pacjentem i terapeutą, to przede wszystkim dążenie do uzyskania w terapii sytuacji zadaniowej, w której chory może w bezpieczny sposób podjąć próbę odtworzenia funkcji. Oznacza to analizę ruchu pacjenta w odniesieniu do jego prawidłowego fizjologicznego przebiegu oraz włączenie do procesu usprawniania elementów treningu samoobsługi z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku i sytuacji zadaniowych , które pacjent zgłosił jako trudne bądę niemożliwe do wykonania. Zgodnie z koncepcją PNF badanie i terapia stanowią integralną całość i wzajemnie się implikują.

Terapeuta poszukuje przyczyn problemów zgłaszanych przez pacjenta, jednak w realizacji celów wyznaczonych w terapii opiera się przede wszystkim na potencjale nie uszkodzonych, najsprawniejszych jego sfer ruchowych ( najsilniejszych, bezbolesnych, o największym zakresie ruchu ) i wykorzystuje je do pozyskiwania aktywności motorycznej w słabszych lub uszkodzonych obszarach narządu ruchu w oparciu o mechanizm irradiacji czyli przeniesienia pobudzenia. Takie planowanie terapii wymaga znajomości anatomii funkcjonalnej ciała ludzkiego oraz zasad biomechaniki i fizjologii skurczu mięśniowego.

PNF wiele uwagi poświęca także kontroli motorycznej pacjenta, czyli interakcjom między stabilnością i mobilnością jego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem pracy ekscentrycznej mięśni w warunkach grawitacji. Ze względu na szerokie możliwości oddziaływania koncepcja PNF przestała być utożsamiana ze sposobem pracy przeznaczonym wyłącznie dla pacjentów neurologicznych. Z powodzeniem stosuje się ją również w ortopedii, pediatrii, chorobach nerwowo-mięśniowych, wadach postawy czy skoliozach.

Szczególne znaczenie w koncepcji PNF przypisuje się oporowi manualnemu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie pacjentowi ścisłej informacji na temat kierunku, kolejności i szybkości wykonywanego ruchu, który jak wcześniej wspomniano posiada trzy komponenty i biegnie w skośnych płaszczyznach na podobieństwo aktywności ruchowych dnia codziennego. Opór jest modyfikowany stosownie do celów terapii i możliwości motorycznych ćwiczącego i nawet podczas jednego ruchu może ulegać zmianom w poszczególnych jego zakresach, najczęściej jest to tzw. opór prowadzący lub kierunkowy, w odróżnieniu do sił zewnętrznych utrudniających wykonanie zadania ruchowego, stosowanych m.in. w treningu siłowym.

Uwzględnienie podczas planowania terapii potrzeb ruchowych i problemów zgłaszanych przez chorego przynosi wiele korzyści i czyni z PNF metodę przyjazną dla pacjenta :

* pozytywne rozpoczęcie terapii ( z dala od faktycznego miejsca dysfunkcji ) buduje w chorym, pomimo świadomości uszkodzenia, wiarę we własne siły i powodzenie ćwiczeń, stymulując do mobilizacji rezerw tkwiących w jego organizmie bez obawy o wystąpienie bólu
* jasno określone, osiągalne cele wpływają na pełną świadomość pacjenta podczas zabiegu
* PNF znajduje funkcjonalne rozwiązania dla problemów ruchowych dnia codziennego pacjenta
* wyjaśniając zasady wykonywania poszczególnych aktywności, chroni pacjenta przed samoistną, patologiczną kompensacją
* uczy zmian pozycji oraz ruchów globalnych (np. poruszania się w obrębie łóżka, przesiadania się z wózka na toaletę), jakie wszyscy wykonujemy w życiu codziennym
* ze względu na sumowanie się podczas terapii wielu bodęców odbieranych przez pacjenta stanowi silną stymulację polisensoryczną (w ćwiczeniach aktywizowany jest wzrok, słuch, receptory dotyku, równowagi, czucia głębokiego i wiele innych)

Korzyści z pracy w Koncepcji PNF to:


* metoda przyjazna dla pacjenta - oparta na bezbolesnej pracy, wykorzystującej silne odcinki ciała i umiejętności chorego do ułatwiania reedukacji utraconych funkcji
* wysoki poziom bezpieczeństwa terapii wynikający z integracji zabiegu z diagnostyką
* możliwość pracy z chorym na każdym poziomie dysfunkcji - zabezpieczenie terapią wszelkich funkcji od ruchowych do wegetatywnych
* wysoki poziom edukacji pacjenta, oparty na współuczestnictwie w planowaniu terapii oraz kontynuacji ćwiczeń w formie programu domowego
* niewielki wymagania sprzętowe
* duża efektywność prowadzonej terapii, wynikająca z dokładnej analizy problemu i ukierunkowanych oddziaływań
 
     
kieszczyński 

Maximus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 69
Doczy: 11 Sty 2010
Posty: 574
Skd: Piotrków Tryb.
Wysany: Pon 26 Kwi, 2010   moja rehabilitacja

Ja od ok.2 miesięcy zająłem się swoim chodem/kuśtykaniem,utykaniem,czy jak tam zwał/.Pierwsze warsztaty zainspirowały mnie do tego.Wcześniej po prawie 25 latach bez jakiejkolwiek rehabilitacji,czy ćwiczeń prawie się pogodziłem,że krzywo chodzę,że boli...Cieszyłem się stażem licząc każdy przechodzony dzień.Chodziłem coraz gorzej...
Przygotowywałem się psychicznie i czytając w necie do rewizji....No i trafiłem na FORUM BIODERKO! Od tego czasu dużo w główce sobie poprzestawiałem....Zamarzyło mi się prościej a może i prosto chodzić! A ponieważ jestem człowiekiem zdeterminowanym udałem się do fachowców z pierwszej ligi!
Bywam w ORTHOSIE co 2 tygodnie ,a w domu dość uczciwie wykonuję zadane ćwiczenia.
CHODZĘ prawie bez laski i dużo prościej!!!I prawie nie boli!
Dziękuję wszystkim,dzięki którym istnieje FORUM!Dziękuję mojemu NAUCZYCIELOWI CHODZENIA!Jestem pełen OPTYMIZMU,czego i WAM SZANOWNI BIODERKOWICZE serdecznie życzę!!!! Paweł KIeszczyński
 
     
fizjomedica 
terapeuta PNF
Mikrus Bioderkus



Doczya: 30 Kwi 2010
Posty: 1
Skd: Jelenia Góra
Wysany: Pi 30 Kwi, 2010   Skuteczna rehabilitacja funkcjonalna

Całkowicie przypadkiem natknęłam się na to forum i ciesze się ogromnie że cos takiego istnieje, co pozwala ludziom dotkniętym chorobami i tak powszechnymi problemami stawu biodrowego znaleźć niezbędne informacje. Jestem magistrem fizjoterapii, terapeutą koncepcji PNF, NDT Bobath, McKenzie, terapii manualnej. Cieszy mnie to ze znalazło sie coś o metodach fizjoterapeutycznych, które mimo funkcjonowania na świecie od dawien dawna, w Polsce niestety wciąż niewystarczająco znane w środowisku medycznym. A szkoda, ze wciaz niewiele ośrodków bazuje na indywidualnej pracy z pacjentem przy zastosowaniu metod rehabilitacji funkcjonalnej, która jak sama nazwa wskazuje jest nastawiona na poprawę i naukę utraconej funkcji, jaką w przypadku stawów biodrowych jest niewątpliwie chód. Z doświadczenia wiem, że efekty i skuteczność takiej rehabilitacji są nieporównywalne z "tasmowym" traktowaniem pacjenta. Służę informacją na temat nowoczesnej fizjoterapii, stosowanych metod. Nie będę z pewnością częstym gosciem na forum, ale bedę tu zaglądać i w miare możliwości odpowiem. Pozdrawiam serdecznie!

EDIT

apropos postu PNF w wodzie, moje zdanie na ten temat jest następujące, owszem w pewnym okresie jak najbardziej polecam, do nauki pewnych prawidłowych wzorców, ale woda to nienaturalne środowisko w którym poprzez siłę wyporu możemy wykonać o wiele więcej czynności niż na lądzie, ponieważ ciało prawie nie wazy...Na codzień nie będziemy chodzic w wodzie..A najtrudniejszym elementem rehabilitacji pacjenta z problemami biodra jest nauka pełnego obciążenia kończyny, nauka przeniesienia swojego ciężaru ciała, niezbędna do prawidłowej funkcji chodu!! Woda może być elementem przejściowym bądź przygotowującym. Potem zgodnie z założeniami koncepcji, należy pracować w funkcji i przenosić to na warunki naturalne. Zycze sukcesów w terapii, pozdrawiam, N.
Ostatnio zmieniony przez kinga Pi 30 Kwi, 2010, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Wto 16 Kwi, 2013   

Koncepcja PNF - to nie tylko wzorce ruchowe wywiad z dr Agnieszką Stępień
 
     
mondey 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 47
Doczya: 11 Lut 2013
Posty: 114
Skd: K-Koźle
Wysany: Wto 16 Kwi, 2013   Re: Skuteczna rehabilitacja funkcjonalna

fizjomedica napisa/a:
A najtrudniejszym elementem rehabilitacji pacjenta z problemami biodra jest nauka pełnego obciążenia kończyny, nauka przeniesienia swojego ciężaru ciała, niezbędna do prawidłowej funkcji chodu!! . Zycze sukcesów w terapii, pozdrawiam, N.


Ja miałam problem z pełnym obciążeniem nogi,choć mogłam to robić od pierwszego dnia po operacji,ale ze strachu, a potem już nieświadomie nadal chroniłam operowaną nogę, mimo,że myślałam,że już w pełni ją obciążam.

kinga napisa/a:
Koncepcja PNF - to nie tylko wzorce ruchowe wywiad z dr Agnieszką Stępień


Kinga wszystko fajnie,ale żeby cały artykuł przeczytać trzeba wykupić prenumeratę, chyba nie każdy to zrobi.
_________________
Life is like a box of chocolates - you never know, what you're gonna get...
Ostatnio zmieniony przez kinga Wto 16 Kwi, 2013, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.