Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Artrografia stawu biodrowego
Zulka 
śmigam :)
Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Wiek: 39
Doczya: 26 Kwi 2010
Posty: 95
Skd: warszawa
Wysany: Wto 11 Maj, 2010   

Też tak myślałam, no ale jak mi powiedzieli w tej klinice, że nie trzeba, to jakoś przestałam o tym myśleć...a jednak kolejny raz się człowiek przekonuje, że nie ma co słuchać innych tylko mieć własny rozum...zwłaszcza jeśli chodzi o służbę zdrowia. Pozostaje mi czekać do czerwca :)
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Wto 11 Maj, 2010   

Zawsze jest lepiej mieć czegoś za dużo niż za mało. A do czerwca zleci, nawet nie obejrzysz ja a już będziesz po badaniu :-)
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
ewabe 
powrót po latach

Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Doczya: 13 Sty 2010
Posty: 77
Skd: Kraków
Wysany: Sro 12 Maj, 2010   

Ha! Jak dobrze mieć tu taką Jowi, która umie znaleźć logiczne wyjaśnienie dla naszych wątpliwości! Od razu człowiekowi lepiej, jak wie, po co i dlaczego :-D
_________________
odwieczne niedopasowanie
 
     
danka 

Bioderkus!!!




Status: Przed
Doczya: 03 Lut 2010
Posty: 209
Skd: Górny Śląsk
Wysany: Sro 12 Maj, 2010   

ewabe napisa/a:
Ha! Jak dobrze mieć tu taką Jowi, która umie znaleźć logiczne wyjaśnienie dla naszych wątpliwości! Od razu człowiekowi lepiej, jak wie, po co i dlaczego


No tak właśnie jest.Tylko,że znów Jowi dodała coś nowego,o czym nie wiedziałam,że kontrast podaje się pod kontrolą promieni rtg :-/
Jowi,nasza skarbnico praktycznej wiedzy,przecież mnie już w zeszłym miesiącu prześwietlali 5 razy,21 maja mam pierwszy MR a 12 sierpnia drugi. Będę świecić 21 maja,czy jeszcze nie :?:
_________________
Budowałem na piasku,zawaliło się.Budowałem na skale,zawaliło się.Teraz budować zacznę od dymu z komina...Staff.
 
     
Hermene 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 23 Mar 2010
Posty: 12
Skd: ....
Wysany: Sro 12 Maj, 2010   

danka napisa/a:
Tylko,że znów Jowi dodała coś nowego,o czym nie wiedziałam,że kontrast podaje się pod kontrolą promieni rtg


Danka, nie koniecznie pod kontrolą RTG - robią także pod kontrolą USG (ja tak miałam).
Możesz zadzwonić do szpitala i zapytać jak to robią.
_________________
Nic nie jest dane na zawsze.
 
     
ewabe 
powrót po latach

Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Doczya: 13 Sty 2010
Posty: 77
Skd: Kraków
Wysany: Sro 12 Maj, 2010   

Dokładnie. Dr Wawrzynek powiedział, że ponad 60% tych badani wykonuje się pod kontrolą zdjęć rentgenowskich (w czasie zabiegu zrobiono mi ich w sumie około 10), reszta - pod kontrolą USG.
_________________
odwieczne niedopasowanie
 
     
Zulka 
śmigam :)
Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Wiek: 39
Doczya: 26 Kwi 2010
Posty: 95
Skd: warszawa
Wysany: Sro 12 Maj, 2010   

Tak, ja będę miała robione badanie właśnie pod kontrolą USG.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Sro 12 Maj, 2010   

danka napisa/a:
Jowi,nasza skarbnico praktycznej wiedzy,przecież mnie już w zeszłym miesiącu prześwietlali 5 razy,21 maja mam pierwszy MR a 12 sierpnia drugi. Będę świecić 21 maja,czy jeszcze nie :?:

MRI nie jest szkodliwy bo to badanie na zasadzie działania pola elektromagnetycznego a nie promieni rtg. A kontrast podaje się albo pod kontrolą USG albo rtg bo to trzeba precyzyjnie podać do stawu a zmieścić się trzeba między szczelinkę w stawie :-) Spokojnie co nas nie zabije to wzmocni. A świecenie grozi po nadmiernych ilościach rtg :-/ Ale jak mus to mus to w końcu nie codziennie się człowiek prześwietla :-/ A forum jest od tego aby się na wzajem informować, coś ja napiszę coś Wy kochani napiszecie i Encyklopedia bioderkowa się poszerza :-)
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Zulka 
śmigam :)
Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Wiek: 39
Doczya: 26 Kwi 2010
Posty: 95
Skd: warszawa
Wysany: Wto 01 Cze, 2010   

Witajcie!

Jestem w końcu po MR, ale nie miałam z kontrastem do stawu tylko ogólne, bo musiałam mieć robione oba stawy biodrowe. W opisie wygląda to tak:

Cechy obecności blizn po uszkodzeniu/oderwaniu przednio- górnego obrąbka st.biodrowego prawego i górnego obrąbka stawu lewego.

wartość oceny obrąbka o ograniczonych możliwościach ze względu na brak wypełnienia kontrastem jamy stawu - możliwe rozleglejsze uszkodzenia niż uwidoczniono w badaniu.

Teraz pozostaje mi iść z tym do lekarza i zobaczyć co powie...
 
     
mazzi 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 06 Pa 2010
Posty: 1
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 06 Pa, 2010   artrografia mr w warszawie

Witam, poszukuję przychodzi, która wykonuje artrografię mr stawu biodrowego. Warszawa bądź okolice. Dotychczas znalazłem tylko przychodnie w Legionowie. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc w tej kwestii?

pozdrawiam

mazzi
 
     
hornet 
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 45
Doczya: 07 Lip 2011
Posty: 2
Skd: Warszawa
Wysany: Wto 12 Lip, 2011   

Czy artrografia jest bolesnym zabiegiem? Czeka mnie niebawem...
 
     
hornet 
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 45
Doczya: 07 Lip 2011
Posty: 2
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 25 Lip, 2011   

już wiem...nie było tak źle :) Najgorszy chyba był stres.
 
     
Aleksandra29 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczya: 27 Lip 2012
Posty: 6
Skd: Kędzierzyn-Koźle
Wysany: Pi 27 Lip, 2012   ArtroMR biodra

Witam, jestem tu nowa, ale problem z biodrem mam jak wszyscy :-/ Z bólem biodra borykam się od 3 lat, ale dopiero teraz mnie zdiagnozowano: pęknięcie przedniej części obrąbka obejmująca co najmniej 80% jego grubości. Ale moje pytanie dotyczy badania rezonansu z podanym kontrastem do stawu, gdyż miałam to badanie 3 m-ce temu i od tamtej pory ból w biodrze mam dużo silniejszy. Badanie wykonałam w Piekarach. Ostatnio poszłam na USG biodra i okazało się,że mam wysięk do kaletki pod postacią nieco większego uwypuklenia torebki stawowej i CRP 15. Przed badaniem USG biodra było ok, a i CRP jakiś czas temu 2. Czy to możliwe, aby uszkodzono mi biodro podczas badania? Jeżeli ktoś zna odpowiedź na moje pytanie to bardzo proszę i czekam z niecierpliwością.
 
     
grazynamackowiak 

Popularus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Doczya: 05 Lis 2009
Posty: 102
Wysany: Czw 04 Pa, 2012   

Mazzi

http://www.sikorska.eu/?bad
 
     
Pannaanna 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 08 Maj 2017
Posty: 5
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 10 Maj, 2017   

Cześć, jestem studentką 5roku medycyny, a jednoczesnie pacjentka, czytam Wasze posty, w których pojawia się trochę nieścisłości, więc chciałabym sprostować dla kolejnych czytelników:

Dlaczego Artro-MRI a nie MRI?
Otóż zwykły rezonans magnetyczny stawu biodrowego ma czułość w wykrywaniu schorzeń obrąbka na poziomie 30%, zaś rezonans z podaniem kontrastu do stawu osiąga czułość 90%. Czyli uszkodzenie obrąbka w większości przypadków nie jest widoczne w zwykłym rezonansie.

Artro-MRI wykonuje się z podaniem kontrastu dostawowo pod kontrolą USG (nie spotkałam się z kontrolą RTG, ponieważ co ruch igły trzeba cykać fotkę, naraża to pacjenta na duże dawki promieniowania). Dziwnym pomysłem wydaje się podawanie środka kontrastującego dożylnie, gdyż ilość jaką trzeba podać jest nieporównanie większa, a dodatkowo penetracja środka do jamy stawowej raczej jest niewystarczająca. Przy kontraście dostawowym podawana jest niewielka objętość płynu w ogóle (z tego co pamiętam ok 4ml), z tego ilość kontrastu w roztworze jest znikoma w porównaniu z kontrastem podawanym dożylnie. W związku z tym nie jest konieczne oznaczanie poziomu kreatyniny (wskaźnik sprawności oczyszczania krwi przez nerki), ponieważ środka kontrastowego przedostającego się do krwi jest bardzo mało. Dodam, że nefropatia pokontrastowa, czyli uszkodzenie nerek, którego obawiamy się w wyniku zbytniego ZAGĘSZCZENIA kontrastu w nerkach jest do uniknięcia poprzez odpowiednio duże rozcieńczenie krwi, a wiec duże spożycie płynów. Natomiast należy przypomnieć, że jest to zjawisko marginalne, a już na pewno nieistotne przy podawaniu kontrastu dostawowo. Byc może konieczność oznaczania kreatyniny w niektórych ośrodkach wynika z chęci zabezpieczenia się na zapas, ale dyskusyjne jest czy to w ogóle potrzebne.

Kolejna sprawa, czyli niejedzenie i niepicie - spożycie czegokolwiek nie ma wpływu na obraz uzyskany w MRI, staw biodrowy to nie jelita!!! Względy praktyczne, czyli to, że zbyt obfity posiłek może w warunkach wykonywania MRI prowadzić do wymiotów, mogą natomiast skłaniać do tego, żeby lekki posiłek spożyć z pewnym wyprzedzeniem, a nie bezpośrednio przed badaniem.

Ktoś zadał pytanie, czy zastrzyk z kontrastem może uszkodzić staw. Oczywiście, że może, wszkaże igła może zostać wbita pod obrąbek i go odwarstwić, jednak wydaje się, że nie są to istotne uszkodzenia, a kontrola USG ma na celu podanie środka w odpowiednie miejsce.

Ja ze swojej strony chcę zapytać was o wasze subiektywne odczucia - czy po dostawowym podaniu środka kontrastującego odczuwaliście ból biodra - pachwina, udo? Czy zeszło to po jakimś czasie? Moje osobiste doświadczenie jest takie, że przez prawie dwa tygodnie odczuwałam ból w pachwinie, którego nigdy wcześniej nie doświadczałam i również zadawałam sobie pytanie, czy może być to wywołane np. uszkodzeniem obrąbka przez zastrzyk. Odpowiedź jaką uzyskałam od niezależnego źródła jest taka jak podałam wyżej: można uszkodzić, natomiast jako, że ja mam 2cm pęknięcie raczej jest mało prawdopodobne, że jest to wynik zastrzyku. Także ponawiam swoje istotne pytanie: czy was też bolało po dostawowym kontraście i czy to ustąpiło?
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.