Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Renta socjalna
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pi 10 Lut, 2012   

Pasiflora jakbyś podała link do źródła (z całym tekstem), to interpretacja by była łatwiejsza :)
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Pi 10 Lut, 2012   

http://www.zer.mswia.gov....d=99&Itemid=148

Pasiflora, zwróć uwagę na zapis:

"Progi zarobkowe określone wskaźnikiem
70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
(miesięcznie) 2 391,20 zł 01.12.2011 r. – 29.02.2012 r."


wg mnie miesięcznie to znaczy - w styczniu 2.391,20 i w lutym 2391,20
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 10 Lut, 2012   

kinga napisa/a:
Pasiflora jakbyś podała link do źródła (z całym tekstem), to interpretacja by była łatwiejsza
http://www.nie-pelnospraw...ocjalnej-w-2012
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Pi 10 Lut, 2012   

Pasiflora, jeszcze informacja ze strony ZUS http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52

"Od dnia 1 stycznia 2012 r. prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niz 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych. W związku z tym, kwota przychodu uzasadniająca zawieszanie rent socjalnych, stanowiąca 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał 2011 r. ogłoszonego do celów emerytalnych wynosi w okresie:
od 1 stycznia 2012 r do 28 lutego 2012 r. 2 391,20 zł."


Teraz pytanie - czy miesiecznie dorobić do renty 2 391,20, czy ma być to łączny dochód renta + zarobek?
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pi 10 Lut, 2012   

Mijka napisa/a:
związku z tym, kwota przychodu uzasadniająca zawieszanie rent socjalnych, stanowiąca 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał 2011 r. ogłoszonego do celów emerytalnych wynosi w okresie:
od 1 stycznia 2012 r do 28 lutego 2012 r. 2 391,20 zł."

wg mnie oczywiście bez renty
tak zawsze podawali i podają
gdyby było łącznie, to zawarliby to w tekście :)

Cytat:
70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2011 r. - wynosi 2 391,20 zł

tyle miesięcznie nie można przekroczyć :)
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Pi 10 Lut, 2012   

Cytat:
wg mnie oczywiście bez renty

Pewnie tak, bo i na stronach msw podane jest jako:
"Progi zarobkowe określone wskaźnikiem"
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pi 10 Lut, 2012   

no i zarobek to zarobek
a renta jest świadczeniem :)

i tak oto wspólnie rozwiązałyśmy zagadkę :wink:
 
     
michelle 



Status: Endo + Inne operacje
Doczya: 18 Cze 2011
Posty: 36
Skd: Polska
Wysany: Sob 11 Lut, 2012   

A ja sądzę, że chodzi o to żeby renta+ zarobek nie przekroczyli 2391,20. Oni mówią „przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70%” ( a te 70% to właśnie 2391,20). Poza tym renta to przecież przychód, trzeba rozliczyć się z niej, wypełnić PIT itd.
„6. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa w ust. 1–5, w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.”
Pozdrawiam.
_________________
Michelle
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Sob 11 Lut, 2012   

michelle napisa/a:
A ja sądzę, że chodzi o to żeby renta+ zarobek nie przekroczyli 2391,20. Oni mówią „przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70%” ( a te 70% to właśnie 2391,20)

michelle, też mam wątpliwości co do słów "przychody w łącznej kwocie", najlepiej niech zainteresowani wyjaśnią to u źródła (w ZUSie) :)
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sob 11 Lut, 2012   

"przychody w łącznej kwocie" - można to interpretować też tak:
renta to jedno
a łączna kwota, to gdy ktoś pracuje-dorabia w kilku miejscach :wink:

np. dla pozostałych rencistów jest zapis: "Wysokość kwot przychodu powodujących zmniejszenie (...)"
a oni zawsze mogli dużo zarabiać; ten próg dorabiania był bardzo wysoki

jeśli w przepisie nie ma dokładnego zapisu, to interpretacja czasem jest różna... co daje duże możliwości :wink:


stary zapis dotyczący renty socjalnej
Cytat:
Zawieszenie prawa do renty socjalnej
Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych.

źródło: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

tak więc zapis identyczny był i można było dorobić bardzo bardzo mało; teraz zwiększyli do 70% :)
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Sob 11 Lut, 2012   

dogrzebałam się jeszcze: http://www.portalzus.pl/a...adczenia-265644


"ZUS zawiesza obecnie wypłatę renty socjalnej za miesiące, w których rencista osiąga przychody, w łącznej kwocie wyższej niż 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez GUS do celów emerytalnych. Od dnia 1 września 2011 r. kwota ta wynosi 1.009,90 zł. Od stycznia 2012 r. ten niski próg zostanie podniesiony do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia."

Przedtem była mowa o łącznej kwocie wyższej niż 30%, teraz mowa o łącznej kwocie wyższej niż 70%, więc zmieniły sie tylko %, a zasada pewnie pozostała ta sama - ci którzy dorabiali to wiedzą jak było :)
A upewnić się nie zaszkodzi :)
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 14 Lut, 2012   

Mijka napisa/a:
Teraz pytanie - czy miesiecznie dorobić do renty 2 391,20, czy ma być to łączny dochód renta + zarobek?
Potwierdzone w ZUS-ie:
2391,20zł (brutto) można dorobić do renty.
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Wto 13 Mar, 2012   

Od marca dwie wysokości renty socjalnej :roll:

http://zadzior.wordpress....renty-socjalne/
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
JustynaK. 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 42
Doczya: 11 Maj 2012
Posty: 3
Skd: Pomorze
Wysany: Pi 11 Maj, 2012   Czy jest szansa na rentę socjalną?

Witam wszystkich. Chciałabym się poradzić mądrzejszych. Od urodzenia mam dysplazję stawu biodrowego lewego. Od razu po porodzie został mi założony gips na 2 miesiące. W dzieciństwie biodro mi nie dokuczało ale mama chodziła ze mną do lekarzy, jedni namawiali na operacji, drudzy zdecydowanie odradzali, więc ostatecznie biodro nie zostało ruszone. Problemy zaczęły się kiedy byłam nastolatką, bóle biodra występowały po wysiłku typu dźwiganie ciężkich przedmiotów, długie chodzenie lub bieganie. Lekarze dawali mi zwolnienia lekarskie z wfu ale nic poza tym nie chcieli zrobić. Zawsze starałam się oszczędzać biodro ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Prawdziwy ból biodra poznałam 4 lata temu, pracując w sklepie czyli ciągle na nogach, po nocnej dostawie i rozładunku towaru nie byłam w stanie o własnych siłach wsiąść do samochodu i dojechać do domu. Wylądowałam u ortopedy, który przepisał mi leki przeciwbólowe i stwierdził,ze na operacje jestem za młoda(miałam wtedy 27lat) i mam przyjść po skierowanie na operacje jak juz ból będzie nie do wytrzymania.Przez pół roku byłam na zwolnieniu chorobowym i przez ten czas udało mi się wyprosić tylko 10 dni rehabilitacji. Poza tym od tamtego czasu poruszam się o kuli.Zostałam wezwana na komisję do ZUSu, na której pani doktor mnie wyśmiała i stwierdziła,że na pewno nic mnie nie boli bo skoro przez pół roku tylko 10 dni rehabilitacji to symuluję. Oczywiście zwolnienie lekarskie uznała za bezzasadne. Do pracy nie mogłam wrócić bo nie ma możliwości być sprzedawcą o kuli. Od tamtego czasu (z małymi przerwami ) jestem bezrobotna. W zeszłym tygodniu znajomy zaproponował mi pracę w pubie na sezon, w akcie desperacji poszłam i po drugim dniu, nie mogłam dojść do domu, ryczałam z bólu,cztery dni przeleżałam żeby znów zacząć jako tako funkcjonować. Poszłam do mojego lekarza rodzinnego po skierowanie do ortopedy. Pani lekarz rodzinna (pierwszy raz u niej byłam) po wysłuchaniu mojego problemu szczerze zdziwiona zapytała dlaczego nie mam renty socjalnej bo ewidentnie jestem niezdolna do pracy i przynajmniej do czasu operacji powinnam jej zdaniem otrzymywać taką rentę. Dało mi to do myślenia. Nigdy nie zależało mi na rentach, zasiłkach i innych wynalazkach bo zawsze chciałam pracować i dopóki mogłam to pracowałam. Ale widzę,że z biodrem jest coraz gorzej, kuleję i ciągły ból momentami nie do wytrzymania. Stąd moje pytanie czy faktycznie powinnam się starać o taką rentę lub jakąś inną pomoc finansową (nie orientuję się jakie są możliwości) czy z moją chorobą jest sens się o coś starać? Czy będę według ZUSu "za mało chora" ? Dodam tylko,że noga jest dłuższa od zdrowej, a do bólu biodra dołączył ból górnego odcinka kręgosłupa i jego lekkie skrzywienie. Przepraszam za taki długi wywód ale chciałam dokładnie opisać sytuację. Proszę o pomoc i poradę
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Pi 11 Maj, 2012   

ZUS to trochę loteria, coś o tym niestety wiem :( ale zawsze warto spróbować.
Fakty są takie, że pracować nie możesz, więc trzeba to dobrze udokumentować.
Mnie ZUS nigdy nie zakwestionował istnienia schorzenia (miałam dokumentację od lekarza ortopedy: m.in. tomograf i mase zdjęć RTG).
A odnośnie innego fragmentu Twojej wypowiedzi - ja też ciągle tylko słyszałam, że jestem za młoda na operację. Dopiero chyba 10-ty lekarz stwierdził, że oczywiscie, że można to zoperować i zacząć normalnie żyć. Więc oprócz poprawy sytuacji finansowej dobrze byloby zająć się po prostu leczeniem.
Przede wszystkim istotna jest właściwa diagnoza stanu obecnego, żeby móc stwierdzić jaki tok leczenia będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.
Poszukaj dobrego lekarza, który nie będzie Cię zbywał wiekiem. Jest na forum dział kontakty, może jest ktoś niedaleko kto Cię zakwalifikuje do leczenia.

Życzę powodzenia i życia bez bólu!
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.