Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: kinga
Sro 20 Lip, 2011
Po endoprotezie!!!
monika 
elfik
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 18 Lip 2011
Posty: 9
Skd: kraków
Wysany: Sro 20 Lip, 2011   Po endoprotezie!!!

Witam wszystkich. Pierwszy raz jestem na forum i chciałabym trochę napisać. Jestem po endoprotezie lewego stawu biodrowego ( zwyrodnienie od dzieciństwa),- całkowita wymiana , mam 33 lata.od operacji minęły 3 miesiące. Miesiące przerażenia jak będzie i strasznego doła psychicznego.Operację miałam w Krakowie- podobno wszystko poszło ok, jak to lekarz powiedział "no jest dobrze nawet powiedziałbym dobrze" Wszyscy mówili- poczekaj 3 miesiące wszystko będzie ok i właśnie po tych 3 miesiącach jest ból i jeszcze większy dół. najbardziej boli gdy chcę stanąć na nogę i przenieś na nią obciążenie ciała Nie potrafię skupić się na normalnym życiu cały czas się boję że coś mi się stanie, że i tak ciągle że......
I jeszcze mam pytanie jak wyglądała u was kwestia rehabilitacji, ja podjęłam się reh ok 1,5 miesiąca po zabiegu. mam ćwiczenia i w sumie tyle gdy zapytałam lekarza o formę rehabilitacji to zapytał po co mi to przecież po zabiegu miałam chodzić noi chodzę czego jeszcze oczekuję. prowadziłam wcześniej bardzo aktywny tryb życia nie wiem jak to teraz będzie wyglądało. Jakie ćwiczenia wykonujecie? Napiszcie proszę napiszcie czy u was tak to też wyglądało bardzo was proszę!! :-(

pozdrawiam
_________________
elfik
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sro 20 Lip, 2011   

Witaj monika na forum ja co prawda nie jestem po endoprotezie na pewno dziewczyny które są po takim zabiegu nie bawem się odezwą. Ale troszkę postaram Ci się pomóc po pierwsze czy o tych twoich bólach wie Twój operator ? Byłaś już na kontroli po zabiegu? Jeśli tak i jeśli wszystko jest ok to pozostaje kwestia rehabilitacji bardzo mało napisałaś o tym jakie ćwiczenia wykonujesz czy jesteś pod opieką fizjoterapeuty czy wykonujesz tylko ćwiczenia z karteczki zalecone w szpitalu, nie wiele o tym napisałaś wnioskuje jednak z Twojego wpisu że chyba z rehabilitacją u Ciebe nie bardzo wiesz, co zaskoczyło mnie stwierdzenie Twojego lekarza że ne potrzebujesz rehabilitacji z przykrością stwierdzam że lekarz nie ma racji to że chodzisz nie oznacza jeszcze że wszystko jest ok i można zostawić to tak jak jest, jak sama piszesz noga boli przy próbach obciążenia jej i tu być może leży problem słabe mięśnie nie prawidłowy chód to samo niestety się nie unormuje jeśli endo jest dobrze wstawione to kolejnym krokiem który musisz podjąć jest spotkanie z fizjoterapeutą. Tu na forum można poczytać na temat metod fizjoterapii np metoda PNF z którą wielu z nas ma kontakt bo pracujemy z naszymi terapeutami właśnie między innymi PNF czyli rehabilitacja funkcjonalna. sporo ciekawych postów znajdziesz w kąciku rehabilitacji masz też na forum namiary na sprawdzonych przez nas rehabilitantów .Kwestia ćwiczeń moniko nikt Ci tu nie da gotowych zestawów my tego nie robimy dlatego że mimo że łączy nas choroba bioder to każdy z nas jest idiwidualnym przypadkiem. I dobrać Ci ćwiczenia może tylko fizjoterapeuta który Cię zbada zbierze wywiad ma pezpośredni kontakt z Tobą widzi jak się poruszasz i jakie masz problemy. Tak dobierane ćwiczenia ma każdy z nas przez fizjoterapeute z którym mamy osobisty kontakt .

Jeśli chodzi o dołki moniko o to że się boisz że coś się stanie my to znazmy takie stany przechodził każdy z nas nie jesteś wyjądkiem doskonale Cię rozumiem. Wiem jak się czujesz. Po to jesteśmy na forum aby się wspierać i w tych złych i w tych dobrych chwilach. Na pewno nie bawem i inni formowicze się do Ciebie odezwą głowa do góry moniko poczytaj nasze hstorie pobuszuj na forum przekonasz się że nie jesteś sama serdecznie witamy Cię w naszej boiderkowej rodzinie :-)


I pommyśl o poszukaniu dobrego fizjoterapeuty Kraków to duże miasto nie powinno być z tym problemów bo to naprawdę ważna sprawa i klucz to całkowitej sprawności. Zacytuje Ci jednego z naszych formurowych fizjoterapeutów Piotra Medica. Nie że chodzisz tylko jak chodzisz
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 20 Lip, 2011   

Witaj Moniko w Bioderkowym gronie!
Bonia ma rację! Mieszkasz w Krakowie, więc jeśli tylko zechcesz łatwo znajdziesz dostęp do fizjoterapeutów- a dobra rehabilitacja funkcjonalna szybko postawi Cię na nogi :)
O fizjoterpii wyczytasz więcej na Forum w dziale o rehabilitacji-porady i wiedza , kontakty do terapeutów są też w dziale o rehabilitacji tutaj. Zachęcam Cię też do czytania historii osób z endo, można wiele się nauczyć na ich przykładach :)
Nie zwlekaj, nie martw się lecz szybko podejmij rehabilitację :) Czekamy na wieści. Powodzenia!
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
pestka 
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 51
Doczya: 11 Maj 2010
Posty: 28
Skd: Gliwice
Wysany: Sro 20 Lip, 2011   

monika,
monika napisa/a:
mam ćwiczenia i w sumie tyle gdy zapytałam lekarza o formę rehabilitacji to zapytał po co mi to przecież po zabiegu miałam chodzić noi chodzę czego jeszcze oczekuję.


nie wiem co to za lekarz ale nie chciałabym żeby i do mnie kiedyś tak powiedzial. Jakk to po co?
Po co rehabilitacja? Przecież rehabilitacja to podstawa, nie rozumiem postawy niektórych lekarzy. Musisz sama zadbać o reha i zdobyc namiary na dobrego fizjoterapeutę . To forum to skarbnica wiedzy, napewno wiele się dowiesz . Powodzenia
 
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Sro 20 Lip, 2011   

monika Witaj!
Podpisuję się pod postami dziewczyn: poczytaj Forum i historie tych, którzy są po endo. O ile mnie pamięć nie myli to Duska ma dobrą reha i też jest z Krakowa, ale nie chcę się za nią wypowiadać.
Może tak dla pewności idź jeszcze do lekarza - może do innego? - aby sprawdzić czy z endo jest wszystko w porządku. Lepiej dmuchać na zimne, no i dobra reha.
Powodzenia i pisz co u Ciebie!
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

monika napisa/a:
właśnie po tych 3 miesiącach jest ból
A możesz dokładniej - w jakich sytuacjach pojawia się ból - jak chodzisz o kulach, to boli? Jaki był Twój stan przedoperacyjny - chodziłaś o kulach, jak długo?
 
     
monika 
elfik
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 18 Lip 2011
Posty: 9
Skd: kraków
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

Witam, dzięki za kontakt. napiszę więcej o rehabilitacji po kolei- od ok 3 tyg po operacji zaczęłam jeździć na masaże aby pobudzić mięśnie, następnie wykonywałam tzw, ćwiczenia izometryczne tj, napinanie mięśni, po kontroli majowej gdy nic nie dowiedziałam się nt ćwiczeń oprócz - "napinać mięśnie i nic więcej nie jest potrzebne' rozpoczęłam rehabilitację w gabinecie reh. tam wykonuję ćwiczenia na wyciągu-wymachiwanie nogą, ćwiczenia z taśmą oraz z piłką tzn, naciskanie na piłkę . Dodatkowo w domu jeżdżę na rowerku stacjonarnym z obciążeniem 3 - prawie żadne. tyle z moich ćwiczeń. Jeśli chodzi o kule to o dwóch chodziłam do końca maja więc ok 1,5miesiąca, bez obciążania operowanej nogi,- na wizycie lekarz zapytał po co mi ta druga kula i mam chodzić o jednej z pełnym obciążeniem. W czerwcu na początku chodziłam jeszcze z dwoma kulami ale coraz częściej zaczęłam z jedną, do samochodu wsiadłam w połowie czerwca, na kontroli pod koniec czerwca lekarz ponownie zapytał po co mi kula skoro dobrze chodzę. na pytania co mogę i jakie ćwiczenia to już odpowiedz znacie, że po co a w ogóle to oprócz szpagatów mogę wszystko. Podchodzę do wszystkiego bardzo ostrożnie powoli od ok tyg. wsiadłam na zwykły rower. nie wiem może przemęczyłam mięśnie. fakt pozostaje jednak niezmienny stanąć na nodze się nie da. zapytam dziś reh o PNF zobaczymy napiszę co ustaliłam!!

zozo napisa/a:
monika napisa/a:
właśnie po tych 3 miesiącach jest ból
A możesz dokładniej - w jakich sytuacjach pojawia się ból - jak chodzisz o kulach, to boli? Jaki był Twój stan przedoperacyjny - chodziłaś o kulach, jak długo?


Witaj,
przed operacją nie chodziłam o kulach do szpitala poszłam prosto z pracy. Noga był krótsza ok 2 cm. ból był nie do wytrzymania, środki przeciwbólowe brałam dosłownie garściami. generalnie dolegliwości zaczęłam odczuwać tak 2 lata wstecz a ostatni czas to koniec świata. obecnie ból pojawia się w sytuacji gdy chcę stanąć na tej nodze, podczas chodzenia również dodatkowo przy chodzeniu mam wrażenie twardnienia w boku w miejscu endo. O kulach chodzę sporadycznie prawie wcale. Dodatkowo od ćwiczeń noga mi się rozrosła, powstała taka aż nienaturalna wypukłość na biodrze,. Nie wiem co dalej?
_________________
elfik
Ostatnio zmieniony przez pasiflora Czw 21 Lip, 2011, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

monika napisa/a:
"napinać mięśnie i nic więcej nie jest potrzebne'
Napinanie mięśni to ćwiczenie koncentryczne, które w zasadzie jest przez nasz umysł zakodowane jako odruch bezwarunkowy i z którym to nie mamy w zasadzie większych problemów. Natomiast problem przychodzi, gdy te samo ćwiczenie mamy wykonać zupełnie w drugą stronę, czyli tzw. ekscentryczne. Tego rodzaju ćwiczenia są nam niezbędne, bo przy naszych problemach mięśnie z reguły są zbyt napięte i powinniśmy się nauczyć je rozluźniać, by panować w pełni nad nimi.
monika napisa/a:
rozpoczęłam rehabilitację w gabinecie reh. tam wykonuję ćwiczenia na wyciągu-wymachiwanie nogą, ćwiczenia z taśmą oraz z piłką tzn, naciskanie na piłkę . Dodatkowo w domu jeżdżę na rowerku stacjonarnym z obciążeniem 3 - prawie żadne. tyle z moich ćwiczeń.
Przeczytaj w dziale KĄCIK REHABILITACJI na czym powinna polegać prawidłowa rehabilitacja. Przeczytaj w dużym skupieniu od deski do deski, a najbardziej skup się na postach Fizkoma - naszego fundacyjnego konsultanta d/s rehabilitacji. Zobaczysz że rehabilitacja którą propagujemy my oraz najlepsi rehabilitanci w Polsce, nie ma nic wspólnego z tym co Ty opisałaś :!:
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

pasiflora napisa/a:
rehabilitacja którą propagujemy my oraz najlepsi rehabilitanci w Polsce, nie ma nic wspólnego z tym co Ty opisałaś

Niestety, jest tu racja bo ćwiczenia króre wykonujesz nie uczą Cię od nowa prawidłowo chodzić! To taki "pic na wodę", ktory na dłuższą metę się nie sprawdzi bo zwyczajnie coś w końcu zacznie boleć. Piszesz o krótszej nodze-dzięki rehabilitacji funkcjonalnej masz szansę to wyrównać!
Koniecznie przeczytaj dz.o rehabilitacji, podany w linku wyżej, jest tam temat o chodzeniu z 1 kulą, o podwieszkach, o krótszej nodze.
Masz dużą szansę na sprawność, jeśli trochę inaczej zabierzesz się do rehabilitacji, poszukasz kogoś kto przede wszystkim nauczy Cię chodzić! Dzięki informacjom zawartym z dziale o rehabilitacji będziesz wiedziała co jest ważne :)
Piszesz o bólu gdy stajesz- pierwsza moja rada - weź z powrotem 2 kule! i druga : szybko poszukaj kogoś dobrego w fizjoterapii bo te ćwiczenia Ci nie służą i obciązasz nogę zbyt wcześnie z punktu widzenia przygotowania mięśni do chodzenia. Nie martw się, to wszystko jest do wyćwiczenia i naprawy! Powodzenia!
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Libra 

Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczya: 13 Pa 2009
Posty: 210
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

[quote="pasiflora"]rehabilitacja którą propagujemy my oraz najlepsi rehabilitanci w Polsce, nie ma nic wspólnego z tym co Ty opisałaś :!: /quote]

Pytam ze zwyczajnej ciekawości......kto tak określił? Najlepsi w Polsce?
 
     
lucynaraq 
lusia
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 57
Doczya: 01 Mar 2011
Posty: 76
Skd: Małopolska
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

Libra napisa/a:
Pytam ze zwyczajnej ciekawości......kto tak określił? Najlepsi w Polsce?

dołączam również do pytania. Mam czasem wrażenie, że tylko fizjoterapeuci obecni na forum , to wspaniali specjaliliści, a tak napawdę żadnej rady, ani wskazówki nie można od nich uzyskać. Zawsze odsyłają do dobrego fizjoterapeuty lub lekarza. Trudno w ten sposób ocenić fachowość i mówić o skuteczności tej czy innej rehahabilitacji.
Monika, ja jestem 3,5 m-ca po operacji. Ból okolicy biodra i nie tylko nadal się utrZymuje, mam przykurcz w biodrze, bardzo mały zakres ruchu, ale widzę już poprawę. Dwa razy w tygodniu chodzę na godziną rehabilitację, ale rzeczywiście ćwiczenia na podwieszkach i gumach, to możesz sama w domu wykonywać.
_________________
lusia
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

Moniko ja z innej strony jak Ci pisałam na forum nie ma gotowych zestawów ćwiczeń nasi fizjoterapeuci jak Fizykom czy Piotrek Medic nie żucaja gotowymi zestawami ćwiczeń i żaden inny odpowiedzialny i doświadczony fizjoterapeuta nie zrobi tego przez internet. Tak się po prostu nie da. Pomagają na ile mogą kierując się zasadą nie zaszkodzić.

Co do ćwiczeń które wykonujesz tak jak napisała Aga w to pic na wodę podejście standardowe założyć pacjentowi podwieszki i niech sobie macha nogą a Pan rehabilitant w tym czasie obsłuży jeszcze pięciu albo wypije kawkę. A pacjent jest wolny jak przeciąg o co mi chodzi ja nie neguje podwieszek czy taśmy bo wiem od swojego rehabilitanta że są stosowane ale po dobraniu ćwiczeń i pod kontrolą fizjoterapeuty. A machanie w standardzie od żeby pomachać bo ma się rehabilitacje to o cztery litery rozbić bo na pewno pomoże jak przysłowiowo umarłemu kadzidło.

Sama ćwicze w domu z taśmą albo inaczej narazie z paskiem bo taśmę muszę kupić ale ćwiczenia mam ustawione przez terapeutę Pod moje schorzenie i problemy a nie standart.

I zgadzam się z postem Pasiflory ćwiczenia izometryczne mam z pewnych względów i ekscentryczne też o ile te pierwsze nie sprawiają mi kłopotów to te drugie jak Pisze Pasiflora nie tak łatwo jest wykonać.

My nie namawiamy was z tego powodu że fizjoterapeuta prywatnie i PNF jest cacy a rehabilitacja NFZ blee tu nie o to chodzi tylko o fakt że mamy porównanie gdyby terapeuci tacy jak na forum albo takich jakich my mamy jezdząc niestety prywatnie byli w każdej placówce to nikt z nas nie wydawał by pieniędzy na prywatnych rehabilitantów to nie jest nasza fanaberia czy moda to świadone dbanie o swoje zdrowie i sprawność.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

lucynaraq napisa/a:
tylko fizjoterapeuci obecni na forum , to wspaniali specjaliliści, a tak napawdę żadnej rady, ani wskazówki nie można od nich uzyskać. Zawsze odsyłają do dobrego fizjoterapeuty lub lekarza

Nie można uzyskać gotowego przepisu na sukces z prostej przyczyny, o której nieraz już było pisane: bez dokładnego zbadania chorego nie można wziąć odpowiedzialności za opinię i radę! To dlatego bioderka są odsyłane do fizjoterapeuty, który będzie miał możliwośc zbadać i znaleźc radę na kłopot. Nie jest to olewanie pacjenta, lecz troska o to aby miał właściwie postawioną diagnozę w swoim przypadku i właściwy tor postępowania aby niezaszkodzić. Nikt nie broni przecież nikomu przyjechać do naszych specjalistów na wizytę, choćby ze wzgłedy że dla wielu osób to zbyt daleko!
Co do stwiedzenia wartości fizjoterapeuty na Forum, czy jest super czy nie to zachęcam do głębszego przestudiowania tematu choćby tutaj na stronie Ortosu na przypadku Fizkoma, czy Fundacyjnej A.stępień Kursy,doświadczenie,pasja nieustannego zgłębiania wiedzy jak i osiągnięcia w pracy z trudnymi przypadkami pacjentów sprawiają że osoby znające wartość takich terapeutów mówią o nich "najlepsi". Takie osoby uczą też innych terapeutów, dzielą się swoją wiedzą!
Nie twierdzę, że tylko te osoby są biegłe w terapii osób z problemami bioder. Napisałam o nich, bo znam ich kompetencje i mogę się podpisać pod określeniem Pasiflory, te nazwiska są znane terapeutom będącym w temacie ich specjalności.
Wracając do tematu, na Forum fizjoterapeuci nie dadzą gotowych ćwiczeń, mogą podpowiedzieć co istotne, można poprosić ich o radę znając istotę problemu. ale żaden odpowiedzialny fizjoterapeuta bez badanie nie jest w stanie wypowiedzieć się co dolega dokładnie i jak pomóc.
Doceńmy więc tą pomoc, której udzielają nam tutaj na ile mogą :) Fizjoterapeuci tutaj wypowiadali się w wielu istotnych sprawach i wiele osób bardzo dużo skorzystało na ich wypowiedziach. Żeby to głębiej zrozumieć nie należy czytać wybiórczo ich postów, ale w pełni wyczytać temat gdzie są zawarte ich wypowiedzi ( można się baaaardzo wiele nauczyć ) - do czego wszystkich zachęcam :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
monika 
elfik
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 18 Lip 2011
Posty: 9
Skd: kraków
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

AgaW,

dzięki za rady zaraz biorę się do przeglądania stron o rehabilitacji. jestem szczerze przerażona, że "ćwiczyłam" 1,5 miesiąca i na nic to mi się zdało.Jest dużo racji,że to nic nie daje dziś nawet mam wrażenie ,że ból jak po operacji a noga jak kłoda uwieszona przy biodrze!!
Pytałam dziś o ćwiczenia PNF i reh odpowiedziała,że ja mam już taką ruchowość nogi ,że po co mi to a skąd ból to nie ma zielonego pojęcia - niestety ja też nie wiem, czy coś tam w środku się popsuło czy to wina mięśni??
biorę się do czytania, bo z każdym dniem mam coraz większego doła!

pozdrawiam
_________________
elfik
 
     
monika 
elfik
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 18 Lip 2011
Posty: 9
Skd: kraków
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

mam ogromną prośbę może ma ktoś namiary na dobrego fizjoterapeutę z Krakowa?
na własną rękę ciężko tak znaleźć a może ma ktoś sprawdzona osobę bo niestety z tego co poczytałam w kąciku rehabilitacji okazuje się że zmarnowałam prawie 2 miesiące na niby rehabilitację.
dzięki :-) i pozdrawiam wszystkich
_________________
elfik
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.