Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Stan zdrowia przed operacją
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 15 Lip, 2009   Stan zdrowia przed operacją

Zastanowily mnie slowa Katji w innym dziale "nie bądź taka hop siup na endo"
Tu nasuwa sie pytanie W jakim stanie byly wasze biodra Poprosze o jakies odpowiedzi bo moze ja tez bym sie nadawala na osteotomie metoda Ganza Albo np jakich fachowy opis waszego stanu bioder
Ponizej opisze moj stan zdrowia moze ktos zna sie na tym czy sie bym nadawala?
Mam 33 lata i chodzę o dwóch kulach łokciowych, postępujące ograniczenie ruchomości, duże przykurcze oraz ruchomość:
-lewy staw - zgięcie 45st., zniesienie ruchów rotacyjnych, przywodzenie-odwodzenie 5-10st., wszystkie ruchy bolesne w rzucie krętarza większego
-prawy staw - zgięcie 60st., rotacja wewn.5st., zewn.15-20st., przywodzenie 15-20st., odwodzenie 5-10st., wszystkie ruchy bolesne w rzucie krętarza większego
RTG-krańcowe zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcająceobu stawów biodrowych bardziej nasilone po str. lewej, spłycenie panewek ze zwężeniem szpary stawowej, sklerotyzacją podchrzęstną, znaczną deformacją oraz spłaszczeniem głów kości udowych , ze sklerotyzacją i miejscowymi rozrzedzeniami struktury kostnej Widoczne ślady po usuniętych płytach kątowych.
Strasznie mi tez nogi w zimie sinieją a w lecie stopy puchną
Ostatnio zmieniony przez AgaW Pi 17 Lip, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 15 Lip, 2009   

Niestety nie dysponuję tak szczegółowym opisem swojego stanu biodra przed operacją jak Ty. Więc niewiem jak porównać nasze bioderka.
W moim wypadku wszyscy lekarze u jakich byłam zalecali osteotomię wg. Ganza. Z tego co wiem to zależy indywidualnie od stanu biodra i występujących zmian. Wiem tylko z opisu rtg że miałam spłyconą panewkę prawego stanu biodrowego i nieznaczne zniszczenie główki kości udowej.
Jeśli Chcesz to podaj mi na pw swój mail to prześlę Ci moje rtg sprzed operacji to będziesz mogła sobie porównać.
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sro 15 Lip, 2009   

pasiflora napisa/a:
Zastanowily mnie slowa Katji w innym dziale "nie bądź taka hop siup na endo"
Tu nasuwa sie pytanie W jakim stanie byly wasze biodra Poprosze o jakies odpowiedzi bo moze ja tez bym sie nadawala na osteotomie metoda Ganza Albo np jakich fachowy opis waszego stanu bioder
Ponizej opisze moj stan zdrowia moze ktos zna sie na tym czy sie bym nadawala?
Mam 33 lata i chodzę o dwóch kulach łokciowych, postępujące ograniczenie ruchomości, duże przykurcze oraz ruchomość:
-lewy staw - zgięcie 45st., zniesienie ruchów rotacyjnych, przywodzenie-odwodzenie 5-10st., wszystkie ruchy bolesne w rzucie krętarza większego
-prawy staw - zgięcie 60st., rotacja wewn.5st., zewn.15-20st., przywodzenie 15-20st., odwodzenie 5-10st., wszystkie ruchy bolesne w rzucie krętarza większego
RTG-krańcowe zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcająceobu stawów biodrowych bardziej nasilone po str. lewej, spłycenie panewek ze zwężeniem szpary stawowej, sklerotyzacją podchrzęstną, znaczną deformacją oraz spłaszczeniem głów kości udowych , ze sklerotyzacją i miejscowymi rozrzedzeniami struktury kostnej Widoczne ślady po usuniętych płytach kątowych.
Strasznie mi tez nogi w zimie sinieją a w lecie stopy puchną


Opis zdjęcia RTG jest mało "zachęcający" i raczej świadczy o dużych zmianach zwyrodnieniowych. Z Twojego opisu wynika, że w lewym stawie zupełnie nie masz rotacji poza tym masz fatalne zgięcie (45stopni to bardzo niewiele). Biorąc pod uwagę rozrzedzenie struktury kostnej jaka u Ciebie występuje nie rokuje to najlepiej względem zabiegu z zachowaniem stawu biodrowego...

Nikt a tym bardziej ja - bez dyplomu z zakresu medycyny nie określi Ci jaka operacja jest dla Ciebie optymalna. I nie oczekuj, że zrobi to ktokolwiek bez badania klinicznego i szczegółowych pomiarów kątowych na zdjęciu które wykonuje się dla określenia zmian w stawie. Podejrzewam, że będzie również potrzebne zdjęcie w pozycji nie tylko AP (a takie właśnie zdjęcie pewnie posiadasz) tylko specjalne z odpowiednim ustawieniem kątowym kończyn czyli tak zwane zdjęcia celowane.

Nie będę dla porównania opisywać Ci moich własnych kątów - po pierwsze nie mam ich "pod ręką" a inna sprawa, że mało by tu wniosły (to nie jedyny czynnik który warunkuje o rodzaju zabiegu).
Prócz kątów, które podajesz istotny jest wiek pacjenta, struktura kostna (osteoporoza, wielkość szpary stawowej, degenaracja chrząstki), stan ogólny chorego, masa ciała, zmiany zwyrodnieniowe stawu, możliwość odprowadzenia zmian które powstały w aparacie więzadłowo-torebkowym oraz przykurczy mięśniowych w okolicy stawu, stan psychiczny chorego i możliwość współpracy (oficjalnie się o tym nie mówi, ale to równie ważny czynnik).

Tak jak powiedziałam wyżej - to czy kwalifikowałabyś się na osteotomię okołopanewkową sposobem Ganza jest w stanie określić tylko lekarz, i to taki który ma pojęcie na czym polega owy zabieg oraz co warunkuje jego możliwość wykonania. Na forum wielokrotnie padło nazwisko człowieka który jako (na razie) jedyny w Polsce operuje tą metodą. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś zasięgnęła jego fachowej opinii. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - powinnaś to zrobić.
Pozdrawiam

************************************
AgaW napisa/a:
podaj mi na pw swój mail to prześlę Ci moje rtg sprzed operacji to będziesz mogła sobie porównać.


AgaW - jeśli masz fotkę RTG sprzed zabiegu zamieść ją w Albumie ("po" też wskazane aby się tam znalazła :-) ) Będzie łatwiej i dostępniej dla reszty zainteresowanych.
 
     
Nika 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 04 Lip 2009
Posty: 149
Skd: Wa-wa
Wysany: Sro 15 Lip, 2009   

Kondycja psychiczna pacjenta może mieć aż takie znaczenie?
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 15 Lip, 2009   

A czy mozna miec osteotomie Ganza po innej osteotomii Bo ja juz mialam inna w wieku 15 lat ustawiali mi kat w stawie biodrowym W tym celu przecinali szyjke kosci udowej
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Pi 17 Lip, 2009   

pasiflora napisa/a:
A czy mozna miec osteotomie Ganza po innej osteotomii Bo ja juz mialam inna w wieku 15 lat ustawiali mi kat w stawie biodrowym W tym celu przecinali szyjke kosci udowej


Tak. Kiedy leżałam w szpitalu były również dziewczyny zakwalifikowane do Ganza po przebytych w dzieciństwie innych osteotomiach (bodaj że Saltera, ale nie dam sobie głowy uciąć). Były bardzo starannie badane przez operacją, miały wykonywane USG aby sprawdzić możliwości. Z pewnością u nich zabieg był nieco trudniejszy z racji wcześniejszych ingerencji i zrostów po bliznach wewnątrz ciała.

pasiflora napisa/a:

Czy mozna zdjecie przeslac bo wiesz ledwo chodze ledwo siedze a ze slaska do Otwocka jest troche pociagiem


Pasifloro, nie wiem czy jest możliwość konsultacji z profesorem J. C. na zasadzie wysłania mailem swojego RTG. Niestety raczej wątpię w to z uwagi na jego brak czasu. Wiem, że masz daleko (choć wielu jeździ do niego z całej Polski) ale u Ciebie problemem jest poruszanie się... Hm.. warto abyś jednak się z nim skonsultowała, choć nie chce robić Ci nadziei, bo faktycznie Twoje bioderka z opisu który zamieściłaś nie rokują najlepiej względem Ganza. Jednak ja jestem laikiem. Tu potrzebna jest opinia speca w tej dziedzinie. Napisz do mnie na prv w sprawie tej konsultacji zdalnej. Może coś wymyślimy :-)
 
     
Go


Wysany: Pon 27 Lip, 2009   

Hej
Też mam poddac sie operacji Ganza ,ale gdybyscie mialy nie ograniczone fundusze na leczenie np.100tys zl.to ktora metode byscie wybraly i dlaczego?
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

Odpowiedzi myślę, że Ci nikt jednoznacznie nie udzieli, bo każda metoda jest dopasowywana do stopnia zwyrodnienia w stawach biodrowych. Jeżeli Ty gościu kwalifikujesz się na Ganza, to Twoje zwyrodnienie nie jest, aż tak bardzo zaawansowane, tzn. nie masz jeszcze takich dużych zmian. Ja, ale podkreślam ja, wybrałabym w pierwszej kolejności być zdrową i nie podejmować takich decyzji. No, ale jakbym już musiała wybrać to wybrałabym osteotomie, bo daje szanse na życie z własnymi stawami biodrowymi. Inne metody są bardziej inwazyjne, a na szarym końcu wybrałabym endoprotezę długotrzpieniową Pytałeś o nasz wybór, ale to i tak lekarz decyduje. Dlatego warto, zawsze poznać kilka opinii lekarskich.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

Zgadzam się z Pasiflorą. Tu nie chodzi o pieniądze tylko o stan zwyrodnienia stawu biodrowego. Jeśli jest to już stadium bardzo zaawandowane to prywatna operacja Ganza nie da oczekowanych rezultatów. Osobiście wybierałabym jak najmniej inwazyjne metody.
Wszystko zależy od zniszczenia stawu - to na tej podstawie dobiera się metodę operacji aby była najskuteczniejsza. Ja też radzę wybrać się do wybitnych specjalistów i upewnić się w diegnozie i słuszności proponowanego leczenia.
Jeśli w Twoje leczenie wchodzi operacja Ganza to radzę pojechać na wizytę do Prof. Czubaka. To najbardziej doświadczony lekarz jeśli chodzi o tą operację. Wykonuje też inne zabiegi na stawach biodrowych. Ja zaufałabym opinii Profesora o proponowanym leczeniu ( zreszta tak zrobiłam i jestem bardzo zadowolona ) Zawsze możesz poprosić lekarza dlaczego proponuje Ci taką a nie inną formę leczenia. Kontakt jest na stronie głównej w dziale kontakty.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
anula 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 63
Doczya: 22 Lip 2009
Posty: 6
Skd: mazowieckie
Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

Też się zgadzam z przedmówczyniami. Jeżeli jest szansa korekty własnych, osobistych stawów - to po co Ci sztuczne wkładki ? Pytanie tylko, czy to jeszcze ten dobry moment ? Pozwalam sobie na to pytanie, bo u mnie jednak chyba było za późno :-( . Więc pytaj i pytaj. Masz do tego prawo. Aż będziesz wiedział co i dlaczego i jakie są rokowania po.
 
     
Nika 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 04 Lip 2009
Posty: 149
Skd: Wa-wa
Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

pasiflora napisa/a:
Odpowiedzi myślę, że Ci nikt jednoznacznie nie udzieli, bo każda metoda jest dopasowywana do stopnia zwyrodnienia w stawach biodrowych. Jeżeli Ty gościu kwalifikujesz się na Ganza, to Twoje zwyrodnienie nie jest, aż tak bardzo zaawansowane, tzn. nie masz jeszcze takich dużych zmian. Ja, ale podkreślam ja, wybrałabym w pierwszej kolejności być zdrową i nie podejmować takich decyzji. No, ale jakbym już musiała wybrać to wybrałabym osteotomie, bo daje szanse na życie z własnymi stawami biodrowymi. Inne metody są bardziej inwazyjne, a na szarym końcu wybrałabym endoprotezę długotrzpieniową Pytałeś o nasz wybór, ale to i tak lekarz decyduje. Dlatego warto, zawsze poznać kilka opinii lekarskich.


Poza tym, Gościu, bez względu na pieniądze, nikt Ci nie zagwarantuje 100% powodzenia i skuteczności do końca życia. Gdybym miała wybór, podobnie jak Pasiflora, wybrałabym żelazne zdrowie. A póki co, jest mi dobrze z Herr Ganzem;) (ta operacja jest akurat w ramach NFZ-u). Pozdrawiam:)
 
     
feig 
feig
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 29 Sie 2010
Posty: 8
Skd: Katowice
Wysany: Czw 25 Lis, 2010   

Tak jak Pasiflora jestem przed konsultacją z prof. Czubakiem i boje się, że mogę się nie nadawać. Przez ostatnie 3 lata wydawało mi się, że zmiany u mnie są niewielkie, ale teraz już nie jestem taka pewna. Przede wszystkim obustronne sklerotyzacje i coś co mnie najbardziej niepokoi - zaczęły się bóle nocne. Z tego co kiedyś czytałam w necie, takie bóle świadczą o znacznym zwyrodnieniu. Czy u kogoś kto się zakwalifikował do Ganza takie bóle występowały? I chciałąm jeszcze zapytać - gdzie jest ten album ze zdjęciami Waszych bioderek? Przerzebałam całe forum i nie mogę znaleźć. Mam swoje aktualne na dyskietce, więc też mogłabym wrzucić.
 
 
     
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Czw 25 Lis, 2010   

feig, u góry jest zakładka Album. Wchodzisz tam i znajdziesz katalog RTG :)
Co do bóli nocnych to profesor widzial moje rtg sprzed endo, kiedy juz od ponad roku nie spałam z bólu w nocy i powiedział, ze szkoda, ze nie przyszłam bo warunki pod Ganza były idealne..Tak wiec, nic nie jest jeszcze przesądzone...
_________________
- Kapitanie! Jesteśmy otoczeni!
- Świetnie. To znaczy, że możemy atakować we wszystkich kierunkach! ;)
 
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 25 Lis, 2010   

feig ja miałam bóle w nocy również i po konsultacji prof Czubak zaproponował mi Ganza ja myślę że tu nie chodzi o rodzaj bólu i kiedy on występuje tylko o stan bioder w ogóle. A to już ocenia prof na podstawie RTG i badania. Jeśli bedą odpowiednie warunki do Ganza to zabieg będziesz miała nie zależnie jak i kiedy boli podstawowym warunkiem jest ocena prof czy twoje bioderka nadają sie do takiego zabiegu czy też nie
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 25 Lis, 2010   

Zgadzam się z 1000 % z Bonią - właśnie tak jest i tak też było u mnie.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.