Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Rezonans Magnetyczny (MRI)
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Czw 06 Sie, 2009   Endoproteza a rezonans

Czy ktoś wie cos na temat istnienia takich badań typu rezonans czy tomograf, które dawały by obraz co sie dzieje w biodrze PRZY OBECNOŚCI ENDOPROTEZY?
Lekarze juz dwa razy skierowali mnie na jakis wieloglowicowy rezonans czy cos takiego (jakas nowa technologia) a radiolog jak mnie zobaczył to powiedział, ze bedą takie zakłócenia, ze nic nie bedzie widac.
Reklamy firm produkująch aparaty do rezonansu podają, ze mozna miec metalowe elementy, ale nie podają, ze to moze być najwyżej mała śrubka a nie endo długotrzpieniowa :)
Tak wiec, potrzebuje zrobic badanie, które pokaze cos sie dzieje w biodrze, w ktorej mam endo. Rentgen pokazuje, ze jest ok. Ale nie jest :)
Jeśli ktoś mial takie badanie i bylo cos widac albo widzial taki obraz to bardzo prosze o odpowiedz..
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 06 Sie, 2009   

duska, a może lepiej, by było jakbyś zrobiła tomografie komputerową 3D Jednak nie wiem, czy z endo można
 
     
marcysia 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 35
Doczya: 21 Lip 2009
Posty: 20
Skd: Warszawa
Wysany: Czw 06 Sie, 2009   

duska może USG? Wiem, ze wiele na jego podstawie można wywnioskować. Ale nie wiem jak ma się do endo.. bo sama nie mam endo i nigdy się tym nie interesowałam. Moze jest tu jakiś lekarz na forum który się wypowie?
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Pon 10 Sie, 2009   

duska, z tego co wiem rezonans magnetyczny jest zabroniony przy endo, chyba ze masz ceramiczna.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=_7C9KbvSJJQ
 
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pon 10 Sie, 2009   

Duska ja mam mieć rezonans magnetyczny w związku z tym że myślałam że rezonans będzie wcześniej przed wyjęciem śrub i płytki pytałam się lekarza czy to bezpieczne badanie że względu na ten metal. Powiedział że nie ma przeciw wskazań.

`Powiedział że taka odległość nie zaskodzi mojemu bioderku .

Tyle że ja mam rezonans głowy nie wiem jak to wygląda z endo.
Poprostu zapytaj się lekarza tak będzie bezpieczniej
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Pon 10 Sie, 2009   

olifffka napisa/a:
duska, z tego co wiem rezonans magnetyczny jest zabroniony przy endo, chyba ze masz ceramiczna.
A jakie ma to znaczenie - ceramiczna również ma metalowe części - cały trzpień jest za jakiegoś stopu i panewka również, tylko wkładka jest ceramiczna i głowa.
 
     
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Sro 12 Sie, 2009   

Oliffka, to jest tak jak Zozo napisała. Ja mam ceramiczna i glowe i wkladke ale trzpien i panewka to metal, wiec rezonans odpada. Ponoc w gre wchodzi jedynie rentgen czynnościowy (czyli w ruchu) i na taki bede u operatora naciskac. Wtedy musi wyjść skąd sie biora te trzaski..na razie mi lekarz w poradni (nie operator ale inny ortopeda, do ktorego poszlam przedłuzyc L4) powiedział, ze to moje SUBIEKTYWNE odczucia :) A jak powiedziałam, ze mogę połozyć sie na kozetce i dr usłyszy wowczas te SUBIEKTYWNE odczucia to od razu kazał mi isc do operatora :) I tak, choć mogł na słuch coś zbadac to zrezygnował :)
_________________
- Kapitanie! Jesteśmy otoczeni!
- Świetnie. To znaczy, że możemy atakować we wszystkich kierunkach! ;)
 
 
     
Nika 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 04 Lip 2009
Posty: 149
Skd: Wa-wa
Wysany: Nie 15 Lis, 2009   Rezonans Magnetyczny (MRI)

Rezonans magnetyczny (inaczej MRI – z ang. magnetic resonance imaging) wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się wszystko, także ludzkie ciało. Do wykonania badania potrzebne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy. Wykorzystuje się wiele typów magnesów różniących się natężeniem wytwarzanego pola. Im większa moc magnesu, tym lepsze wyniki. Jedynie aparaty wytwarzające bardzo silne pole magnetyczne pozwalają na wykonywanie spektroskopii, badań czynnościowych czy ultraszybkich badań naczyniowych. Aby uzyskać dobry odbiór sygnału z ciała ludzkiego, system MRI musi być odizolowany od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych. Dlatego aparat MRI umieszczony jest w tzw. klatce Faradaya. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się dwa rodzaje aparatów MRI: otwarte – umożliwiające dostęp do pacjenta z trzech stron, i zamknięte – pacjent umieszczany jest w tunelu magnesu.

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. Po jego zakończeniu można prowadzić samochód. Mimo że siła pola magnetycznego jest 20 000 razy większa niż pola magnetycznego Ziemi, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie badanego. W ciągu kilku ostatnich lat zostało przeprowadzonych około kilka milionów badań bez wystąpienia znanych efektów ubocznych. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki, o to, czy można je brać przed badaniem i po nim, musi zapytać lekarza kierującego na rezonans. Idąc na badanie, lepiej zrezygnować z makijażu (kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych) i lakieru do włosów, gdyż może to mieć wpływ na wytwarzanie obrazu. Nie trzeba być na czczo. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie, temperatura może dochodzić do 25–26˚C, należy więc ubrać się lekko. Nie zdejmuje się ubrania, ale pacjenci powinni zdjąć wszystkie przedmioty metalowe (nawet usuwalne protezy dentystyczne), bo mogą wpływać na tworzenie się obrazu. Należy też poinformować lekarza o metalowych implantach.

Wskazania do przeprowadzenia badania

Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się też w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych. MRI bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego. Szczegółowe wskazania do badania MRI to:

ze strony ośrodkowego układu nerwowego:
- choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
- choroby otępienne (np. choroba Alzheimera)
- nowotwory mózgu trudne do oceny w innych badaniach
- ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki (w tym diagnostyka udarów mózgu itp.)
- guzy kanału kręgowego (rdzenia kręgowego)
- ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
- zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym
- zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu;

ze strony tkanek miękkich:
- guzy tkanek miękkich (zapalne, nowotworowe)
- urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł);

ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy:
- guzy serca
- choroby dużych naczyń
- guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej
- nowotwory narządów rodnych u kobiet
- nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn.

Jak odbywa się badanie

Pacjent jest umieszczany na wysuwanym stole w centrum skanera MRI. Powinien ułożyć się bardzo wygodnie, bo musi leżeć nieruchomo, żeby obraz nie był zniekształcony. Jeśli z powodu choroby pacjent nie jest w stanie spokojnie leżeć, należy podać mu leki uspokajające lub nawet zastosować znieczulenie ogólne. Dla podniesienia komfortu wewnątrz tunelu zainstalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja. W zależności od typu urządzenia całkowita procedura może trwać 10–30 lub 30–90 minut. Znajdujący się wewnątrz magnesu pacjent cały czas ma kontakt z personelem (przez mikrofon i kamerę telewizyjną). Każda sekwencja MRI trwa od 3 do 10 minut. W tym czasie pacjent słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Niekiedy na czas badania pacjent ma zakładane słuchawki tłumiące hałas. Gdy trzeba wykonać kilka obrazów, stół automatycznie przesuwa się na odpowiednią pozycję, ale pacjent cały czas trwa w bezruchu. W niektórych przypadkach wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący w celu poprawienia jakości obrazu. Zastosowanie kontrastu umożliwia nie tylko ocenę struktury, ale też funkcji tkanek i narządów. Za jego pomocą bada się np. wydzielanie nerkowe, ogniska zapaleń, ukrwienie tkanek i narządów. Kontrasty MRI są bezpieczne, mogą być stosowane nawet u pacjentów z alergią na kontrast używany w badaniach rentgenowskich. Środki kontrastowe przeznaczone do badań MRI nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i są w całości wydalane.

Przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wszczepiony rozrusznik serca. Wytwarzane przez aparat MRI pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pacjent z rozrusznikiem nie może nawet wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes. Podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów. Ostrożność należy zachować w przypadku osób, które z powodu przebytego urazu mogą mieć metaliczne ciała obce, np. opiłki żelaza w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. Gdy podejrzewa się obecność ciała obcego, wskazana jest wcześniejsza konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich. Względnym przeciwwskazaniem do badania MRI jest antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna (jeśli jest wykonana z metalu), sztuczna zastawka serca, protezy i klipsy naczyniowe oraz metaliczne implanty ortopedyczne: sztuczne stawy, druty, śruby, stabilizatory. Kobiety w ciąży koniecznie powinny poinformować o swoim stanie lekarza prowadzącego badanie.

autor: lek. med. Grzegorz Prasałek
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Nie 15 Lis, 2009   

Dzięki Nika za opracowanie tego tematu, który myślę, że wielu osobom może się przydać, tym bardziej, ze nie zawsze jako pacjenci jesteśmy poinformowani o przebiegu wskazanego badania :-?

WYPOWIEDŹ Z 09.12.2009
Jak podaje Alliance Medical w Polsce (Alliance Medical jest międzynarodową firmą z ponad 20 letnim doświadczeniem na rynku usług diagnostycznych. Centrala firmy znajduje się w Wielkiej Brytanii. Świadczymy usługi kosztochłonnej diagnostyki obrazowej (głównie rezonans magnetyczny, tomografia, PET) w formie mobilnej, modułowej i stacjonarnej. W Europie wykorzystujemy blisko 300 mobilnych jednostek diagnostycznych i kilkadziesiąt stacjonarnych centrów diagnostycznych. Pod tym względem jesteśmy liderem na rynku Unii Europejskiej), przeciwwskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego to:

* Rozrusznik serca - BEZWZGLĘDNE PRZECIWWSKAZANIE
* Sztuczna zastawka serca,
* Proteza naczyniowa („Stent”),
* Sztuczne biodro (czyli endoprotezy i wszelkiego rodzaju metalowe dodatki w naszym ciele w tym metalowy gwóźdź lub płytka),
* Metalowy odłamek lub szrapnel,
* Wkładka wewnątrzmaciczna (antykoncepcyjna) – jeśli jest z miedzi to nie przeszkadza.
* Ostrożność należy zachować w stosunku do osób, które z powodu przebytego urazu, lub pracy w szkodliwych warunkach, mogą mieć metaliczne ciała obce np. opiłki żelaza, przede wszystkim w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. W przypadku podejrzenia obecności ciała obcego wskazana jest przed badaniem MR konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.
WZGLĘDNE PRZECIWWSKAZANIA:
* Względnym przeciwwskazaniem do badania MR jest obecność sztucznej zastawki serca, klipsów naczyniowych, oraz metalicznych implantów ortopedycznych: sztucznych stawów, drutów, śrub i stabilizatorów. W tych przypadkach wymagane jest dostarczenie do pracowni MR pełnej dokumentacji dotyczącej leczenia operacyjnego, z określeniem typu zastosowanego implantu i daty jego produkcji, oraz materiału z jakiego został wykonany.

Jeżeli jesteś w ciąży, koniecznie poinformuj o tym lekarza prowadzącego badanie. Także lekarz ginekolog musi wyrazić zgodę na badanie rezonansu magnetycznego.

JAK PODAJE ŚLĄSKIE CENTRUM DIAGNOSTYKI

PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA REZONANSU MAGNETYCZNEGO:

1. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania MR jest rozrusznik serca.
Wytwarzane przez aparat MR pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pacjent ze wszczepionym rozrusznikiem serca nie może wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes. Podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów; pacjent ze wszczepionym neurostymulatorem nie może być badany w aparacie MR.
2. Szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do osób, które z powodu przebytego urazu, lub pracy w szkodliwych warunkach, mogą mieć metaliczne ciała obce np. opiłki żelaza, przede wszystkim w obrębie oczodołów.
Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. W przypadku podejrzenia obecności ciała obcego wskazana jest przed badaniem MR konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.
3. Względnym przeciwwskazaniem do badania MR jest obecność sztucznej zastawki serca, klipsów naczyniowych, oraz metalicznych implantów ortopedycznych: sztucznych stawów, drutów, śrub i stabilizatorów.
W tych przypadkach wymagane jest dostarczenie do pracowni MR pełnej dokumentacji dotyczącej leczenia operacyjnego, z określeniem typu zastosowanego implantu i daty jego produkcji, oraz materiału z jakiego został wykonany.

Ryzyko przy badaniach MR

* Obecnie nie ma dowodów na niekorzystne oddziaływanie badań MR na płód jednak decyzja o badaniu MR w ciąży oraz badaniu płodu powinny być skrupulatnie rozważone co do korzyści diagnostycznych. W takich badaniach nie podaje się środków kontrastowych.
* Pacjenci z rozrusznikami serca, oraz sztucznymi zastawkami serca nie powinni być poddawani badaniom MR ze względu na możliwość zaburzenia pracy rozrusznika lub zastawki.
* Pacjenci z wszczepionymi stentami, filtrami naczyniowymi, po operacjach by-pass nie powinni być badani wcześniej niż 12 tygodni od zabiegu operacyjnego.
* Pacjenci po operacjach neurochirurgicznych u których zastosowano klipsy naczyniowe muszą przedstawić uzyskaną od lekarza informację o zastosowanych materiałach i posiadanych przez nie atestów zezwalających na badanie MR.
* Istnieje ryzyko wystąpienia reakcji termicznych (nagrzania ew. poparzenia) okolicznych tkanek u osób z metalicznymi ciałami obcymi w oku, wkładkami wewnątrzmacicznymi, endoprotezami, metalowymi elementami zespalającymi (płyty, śruby, gwoździe itp.). Dodatkowo w okolicy tego typu elementów występują artefakty zniekształcające obraz i często uniemożliwiające ocenę tej okolicy.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ:

Badania TK nie należy wykonywać:

* w ciąży,
* gdy pacjent nie może pozostawać w pozycji leżącej,
* przy braku zgody pacjenta na badanie.

Bezwzględne przeciwwskazania do stosowania wszelkich jodowych środków cieniujących w przypadkach występowania:

* wola toksycznego tarczycy,
* ostrego krwotoku śródmózgowego.

Nie ma przeciwwskazań do badania TK w stanach zagrożenia życia. Można badać nawet kobiety w ciąży, jeśli jest to bezwzględnie konieczne.

Z INNYCH ŹRÓDEŁ, JAKIE ZNALAZŁAM TEŻ PODAJĄ, ŻE ENDOPROTEZA NIE JEST PRZECIWWSKAZANIEM BEZWZGLĘDNYM (ZAGRAŻAJĄCYM ŻYCIU) DO WYKONANIA BADANIA MRI CZY TK.


W takim razie coś z życia wzięte !!! W zeszłym roku miałam w swoim ciele metalowy przedmiot wielkości 5zł nawet o większej średnicy i grubości 1 cm. Ten metalowy przedmiot był częścią ekspandera tkankowego. W czasie życia z tym "czymś"w okolicy 10 musiałam mieć wykonany rezonans stawów biodrowych i badanie odbyło się bez problemu. Jeśli chodzi o TK to metal nie przeszkadza, a wnioskuje to z tego iż w TK używa się promieniowania X, które jest również używane przy rtg, a takowe zdjęcie musiałam zrobić konkretnie klatki piersiowej dla potrzeb uczelni i przeżyłam :) To tyle, co mogę napisać w tej sprawie :-)
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
Ostatnio zmieniony przez Jowi Pi 29 Sty, 2010, w caoci zmieniany 3 razy  
 
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sro 09 Gru, 2009   

Kinga, ja niedawno miałam rezonans magnetyczny z powodu podejrzenia SM. Co prawda po wyjęciu zespolenia, ale pytałam się lekarza jak by to było z zespoleniem, powiedział że nie widziałby przeciw wskazań, gdybym jeszcze je miała.
Ostatnio zmieniony przez Bonia Sro 09 Gru, 2009, w caoci zmieniany 3 razy  
 
 
     
Audrey 
Ta z ava to ja!:)

Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 33
Doczya: 23 Cze 2009
Posty: 51
Wysany: Sro 09 Gru, 2009   

ja miałam rezonans i dla mnie to był koszmar - nigdy więcej się na to nie zgodzę, po prostu tak się bałam, że z nerwów płakałam pod gabinetem, a jak już tam byłam to mało nie zwiałam ze strachu. okropne to było.
no ale też fakt, że ja chyba mam klaustrofobie i w ogóle takie rzeczy mocno przeżywam (operacja psychicznie też dała mi mocno w kość), więc nie każdy tak musi mieć. mój kolega np zasnął podczas badania :roll:
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Czw 10 Gru, 2009   

Audrey to może kiedyś, jak będzie potrzeba, zrobisz badanie w otwartym rezonansie :)

przy moim drugim, wiedziałam na co cie pcham i zaopatrzyłam w zatyczki do uszu :wink:
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Czw 10 Gru, 2009   

Nie słyszałam o otwartym rezonansie ....a co do stoperów to operator (szpital) powinien pacjentom zapewnić takowe cudo lub słuchawki, n ale powinien a to robi to dwie różne bajki.
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Czw 10 Gru, 2009   

Jowi
proszę :D

otwarty rezonans

technika się posuwa :D
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Czw 10 Gru, 2009   

o dzięki :-) gdzieś ostatnio mignęło mi to coś przed oczami, ale nie wiedziałam, że to jest otwarty rezonans - dziękuję za dostarczenie informacji :-)
W związku z powyższym wrzucę info (dla "leniwców", którym nie chce się klikać):

APARAT NMR typ Airis Mate firmy Hitachi jest systemem otwartym o natężeniu pola 0,2Tesli.

Zalety rezonansu magnetycznego Airis Mate firmy Hitachi:

*bardzo szeroki dostęp do osoby badanej, co zapewnia wysoki komfort pacjenta
*doskonały do badania dzieci i pacjentów klaustrofobicznych
*cicha praca, stałe pole magnetyczne
*szeroki zakres dostępnych sekwencji zapewniających szerokie spektrum aplikacji klinicznych
*możliwość badania pacjentów po operacjach chirurgicznych, z wszczepionymi implantami metalowymi
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.