Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Podstawowe info o endoprotezach
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
  Wysany: Sob 07 Lis, 2009   Podstawowe info o endoprotezach

Zasadniczo endoprotezy możemy podzielić na 4 rodzaje:
1. Endoprotezy cementowe:
Stosowane po 55 roku życia. Przeznaczone dla osób starszych z istniejącą osteoporozą i słabą wytrzymałością kości na złamania oraz mających trudności z poruszaniem się. Endoprotezę tę można obciążać niemal zaraz po operacji.
Obecnie coraz częściej odchodzi się od tego rodzaju implantów, chociaż ich przeżywalność u pacjentów dochodzi nieraz do 20 lat.
2. Endoprotezy bezcementowe:
bezwzględnie endoprotezę bezcementową należy stosować u chorych przed 55 rokiem życia.
Ostatnio stosowane implanty pokryte na zewnątrz warstwą tytanu lub hydroksyapatytu zrastają się z kością pacjenta i w wyjątkowych, rzadkich sytuacjach proteza zostaje odrzucona przez organizm.
Rodzaj panewki (stożkowa czy sferyczna) nie ma większego znaczenia dla przeżywalności endoprotezy. Pacjent powinien chodzić bez obciążania operowanej kończyny przez ok. 3 mc (różne są szkoły - najlepiej kierować się wskazaniami operatora)
3. Endoprotezy bipolarne:
Zarezerwowane dla endoprotezoplastyki w złamaniach osteoporotycznych szyjki kości udowej u osób starszych.
4. Kapoplastyka
Przeznaczona jest dla dość wąskiej grupy chorych zwłaszcza młodych, aktywnych fizycznie, z niewielkimi zmianami destrukcyjnymi głowy kości udowej oraz małą destrukcją panewki.
Pod kapoplastykę podchodzi też metoda BMHR omawiana szeroko w innym dziale przez pasiflorę.

Znalazłam trochę fotek różnych modeli endoprotez stosowanych we współczesnej medycynie. Istotnym jest jednak to, że nie ma modeli lepszych i gorszych. Model dobierany powinien być INDYWIDUALNIE do pacjenta. Lepszy model endoprotezy to ten, który do nas pasuje ;)

Endoproteza długotrzpieniowa:


Proteza stawu biodrowego z krótkim trzpieniem mocowanym w trzonie kości udowej


Proteza powierzchniowa - oszczędzająca maksymalnie własną kość chorego (kapo)


Różne rodzaje wkładek wprowadzanych do panewek endoprotezy stawu biodrowego - ceramika, polietylen i metal


Panewki wkręcane


Panewki wprowadzane na zasadzie "press-fit" czyli na wcisk


Ruchoma panewka stawu biodrowego
Ostatnio zmieniony przez kinga Pon 15 Lut, 2010, w caoci zmieniany 3 razy  
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sob 07 Lis, 2009   

Czy 2 endo to nie jest tzw Nanos?
 
     
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Sob 07 Lis, 2009   

Pasiflora, to drugie endo ma trzpien Proxima. Nanos to rownież typ trzpienia a nie endo. Zarowno Nanos jak i Proxima należą do grupy trzpieni krótkich czyli uzywanych w endoprotetyce krotkotrzpieniowej. Tych modeli jest duzo, ale chodzilo mi tylko o wskazanie grupy endoprotez krotkotrzpieniowych.
_________________
- Kapitanie! Jesteśmy otoczeni!
- Świetnie. To znaczy, że możemy atakować we wszystkich kierunkach! ;)
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Wto 08 Gru, 2009   

super :)
mi się nie udało wyszukać tak dokładnych fotek :-(
i wreszcie mogę zobaczyć, jak wygląda :mrgreen: bo na RTG to nie jest to ;D
 
     
raddirons 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 13 Lip 2009
Posty: 34
Skd: lubelskie
Wysany: Pon 25 Sty, 2010   nowosc w endoprotezoplastyce

endoproteza silent
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 25 Sty, 2010   

raddirons, a ktoś będzie operował w Polsce tą metodą???
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Wto 26 Sty, 2010   

Bardzo podobna do MBHR – oszczędza szyjkę i zakłada stosowanie różnych głów z odpowiednimi wkładkami – metal-metal, ceramika-ceramika.
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Czw 11 Mar, 2010   Re: Endoproteza a babskie (nie tylko) sprawy.

magdalena47 napisa/a:
.........wyjaśnił mi że babeczkom, które zadeklarowały tę chęć wszczepia się panewkę ceramiczną a głowę tytanową, bo niby nic ale panewka tytanowa w miednicy mogłaby mieć niekorzystny wpływ na płód? ......
Coś mi tu nie pasuje - jak to panewkę ceramiczną a głowę tytanową?
 
     
magdalena47 
magdalena47
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 61
Doczya: 24 Lis 2009
Posty: 55
Skd: Włocławek
Wysany: Pi 12 Mar, 2010   

Zozo - no jeśli zaczniemy cenzurować nasze posty podejrzewając się o konfabulacje to może być śmiesznie :-P
Ja ortopedą nie jestem :lol: ale widocznie oba te materiały mają podobną ścieralność. Być może się mylę co do materiałów - na pewno stosowane są dwa różne - pytałam lekarza i dostałam odpowiedź którą przytaczam na wstępie.
Porównywałyśmy z "dziewczynami" nasze zdjęcia przed wizytą kontrolną i ich były inne niż moje. Oczywiście pomyślałam od razu, że mi się coś "skaszaniło", dlatego bezceremonialnie przeczytałam jej kartę informacyjną - ja totalna bezcementowa z krótkim trzpieniem"Proxia" a koleżnanka z planowanym dzieckiem- głowa "proxima" panewka jakaś tam ceramiczna. Tak mi zapadło w pamięć - to prawda, że nie lekarską :)
Pozdrawiam Zozo
_________________
Szczęśliwie po:)
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Pi 12 Mar, 2010   

Magdalena47, pytam, bo zwyczajnie nie słyszałam o ceramicznych panewkach występujących w komplecie z tytanową głową a skoro powstał nowy wątek, to warto to wyjaśnić. Poszperałam w necie i znalazłam taki materiał.

Poniżej powszechnie stosowane typy endo ze względu na powierzchnie trące:
panewka ( panewka najczęściej jest metalowa z odpowiednią wkładką) – głowa:

1. polietylen–metal – w których stosowana jest metalowa głowa trzpienia endoprotezy i polietylenowa część panewkowa (wkładka lub cały komponent). Połączenie to charakteryzuje się względnie szybkim zużyciem powierzchni panewki polietylenowej. Powstające drobiny polietylenu o średnicy od 1 μm do 10 μm wywołują okołoprotezowy stan zapalny mogący prowadzić do zjawiska obluzowania endoprotezy. Połączenie to umożliwia zastosowanie głów o średnicy od 22,5 do 32 mm.
2. polietylen–ceramika – w których stosowana jest ceramiczna głowa i polietylenowy komponent panewkowy. Połączenie takie jest w niewielkim stopniu droższe od połączenia metal – polietylen. Ceramiczna głowa charakteryzuje się wysokim stopniem gładkości powierzchni co redukuje zuŜycie się polietylenu. Połączenie to umożliwia zastosowanie głów o średnicy od 22,5 do 32 mm.
3. metal–metal – w których obydwa elementy: głowa i komponent panewkowy (wkładka lub cały komponent) wykonane są z metalu. Rozwiązanie to jest stosunkowo drogie. W produkcji wykorzystuje się stopy chromowo- kobaltowe z różnymi metodami obróbki powierzchni. Niektórzy producenci stosują także powierzchnie metalowe powlekane cienką warstwą materiału ceramicznego (tlenek cyrkonu) dla dalszej redukcji zużycia. W tym typie artykulacji zastosować mozna tradycyjne głowy endoprotezy o średnicy 28 mm lub tzw. ”duże głowy” w zależności od średnicy panewki (nawet ponad 60 mm).
4. ceramika-ceramika – w których stosowana jest ceramiczna głowa trzpienia endoprotezy i ceramiczna wkładka do komponentu panewkowego (obecnie nie stosuje się już panewek w całości ceramicznych). Artykulacja ta jest stosunkowo droga. Charakteryzuje się bardzo małym zużyciem. Kontrowersje wzbudzają doniesienia o pęknięciach wkładek lub głów ceramicznych przy urazach stawu, są to jednak pojedyncze przypadki. W połączeniu tym możliwe jest stosowanie głów o średnicy od 28 do 48 mm.

Źródło powyższego materiału: pokazany jest przy okazji trzpień Proxima, jest to krótki trzpień, tzw. przynasadowy.

http://www.inop.poznan.pl...metali/xx-1-1-1

Magdalena47 - podejrzewam, że skoro koleżanka ma panewkę ceramicznę a raczej matalową z ceramiczną wkładką, to głowa zapewne jest również ceramiczna.

To nie są wszystkie materiały stosowane w endoprotezach - ostatnio powstały nowe generacje polietylenu R3 oraz nowy materiał stosowany do produkcji głów - oxinium występujący w połączeniu z panewką z wkładką polietylenową R3 nowej generacji, ale w Polsce jeszcze chyba bardzo rzadko stosowany.

Na temat oxinium i polietylenie R3 więcej:

http://global.smith-nephe...ular_System.htm
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pi 12 Mar, 2010   

A ja nie mam zielonego pojęcia z czego są moje ENDO. Wiem tylko, że są to endo bezcementowe Bicontact. :)
_________________

Ostatnio zmieniony przez Grazyna1950 Sob 13 Mar, 2010, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Pi 12 Mar, 2010   

Na moim wypisie stoi:
Wszczepienie endoprotezy całkowitej bezcementowej Cerafit

i są takie namiary;

CERAFIT
PROTHESE FEMORALE
MULTICONE HAC
HYDROXYAPATITE /TOTAL/
T-ALLIAGE DE TITANE
TAILLE 8
LOT 078671 REF. 4308

NOYAU CERAFIT ALUMINE
śr. 52/32mm
AI 2 O 3
LOT APG REF. 4773

TETE ALUMINE
śr. 32
ALUMINE AI COL MOYEN
2 O 3
LOT AMT REF. 2004

COTYLE CERAFIT HAC
T-Alliage de titane
HYDROXYAPATITE
śr. 52
LOT 082020 REF. 4886

Nie bardzo pojmuję ale pewnie jest to endo aluminiowo-ceramiczno-tytanowe ??? ??? ??? , bo tak miało być :)
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Pi 12 Mar, 2010   

Mijka, wg mnie jest to endoproteza bezcementowa typu metal-metal. :)

Ten pierwszy element to trzpień tytanowy z powłoką hydroxyapatytową.
Drugi to wkładka do panewki wykonana ze stopu aluminiowego.
Trzeci to głowa również stop aluminiowy – średnica 32mm.
Czwarty to panewka z tytanu podobnie, jak trzpień pokryta powłoką hydroxyapatytową o średnicy zewnętrznej 52mm.

Fakt, że hydroxyapatyt jest materiałem bioceramicznym, ale nie można uznać tego za endoprotezę z elemantami ceramicznymi. Jest on napylany na te części endo, które mają zrosnąć się z naszą kością a więc na trzpień i zewnętrzną powierzchnię panewki.

Sądzę, że do tego typu panewki i trzpienia można zastosować wkładkę ceramiczną z ceramiczną głową i wtedy będzie to endoproteza typu ceramika-ceramika.

Ale jak to się wszystko ma do ew. ciąży - nie wiem. :roll:
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Pi 12 Mar, 2010   

Dzięki zozo, przed operacją zapewniano mnie, że będę miała endo z najwyższej półki, po operacji zapewniano mnie, że mam dobrą /drogą/ endo, bo tytanową - pewnie w międzyczasie półka się zawaliła.
Nie narzekam wszystko jest OK i to jest najważniejsze.

Hi, to nijak się ma do ciąży, bo ja już niezaciąży :oops:

:oops: :oops:

Zaraz pewnie oberwie mi się za nietrzymanie tematu.

Już się kajam : ^^" ^^" ^^"
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Pi 12 Mar, 2010   

Mijka, ale Ty masz dobrą endo tytanową - na tym polega tytanowa proteza. Trzpień i panewka są tytanowe. :-D
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.