Forum Bioderko
Forum Bioderko zrzesza chorych z problemami stawów biodrowych, fizjoterapeutów, lekarzy ortopedów oraz osoby związane i zainteresowane tematem.

Endoproteza - Podstawowe info o endoprotezach

duska - Sob 07 Lis, 2009
Temat postu: Podstawowe info o endoprotezach
Zasadniczo endoprotezy możemy podzielić na 4 rodzaje:
1. Endoprotezy cementowe:
Stosowane po 55 roku życia. Przeznaczone dla osób starszych z istniejącą osteoporozą i słabą wytrzymałością kości na złamania oraz mających trudności z poruszaniem się. Endoprotezę tę można obciążać niemal zaraz po operacji.
Obecnie coraz częściej odchodzi się od tego rodzaju implantów, chociaż ich przeżywalność u pacjentów dochodzi nieraz do 20 lat.
2. Endoprotezy bezcementowe:
bezwzględnie endoprotezę bezcementową należy stosować u chorych przed 55 rokiem życia.
Ostatnio stosowane implanty pokryte na zewnątrz warstwą tytanu lub hydroksyapatytu zrastają się z kością pacjenta i w wyjątkowych, rzadkich sytuacjach proteza zostaje odrzucona przez organizm.
Rodzaj panewki (stożkowa czy sferyczna) nie ma większego znaczenia dla przeżywalności endoprotezy. Pacjent powinien chodzić bez obciążania operowanej kończyny przez ok. 3 mc (różne są szkoły - najlepiej kierować się wskazaniami operatora)
3. Endoprotezy bipolarne:
Zarezerwowane dla endoprotezoplastyki w złamaniach osteoporotycznych szyjki kości udowej u osób starszych.
4. Kapoplastyka
Przeznaczona jest dla dość wąskiej grupy chorych zwłaszcza młodych, aktywnych fizycznie, z niewielkimi zmianami destrukcyjnymi głowy kości udowej oraz małą destrukcją panewki.
Pod kapoplastykę podchodzi też metoda BMHR omawiana szeroko w innym dziale przez pasiflorę.

Znalazłam trochę fotek różnych modeli endoprotez stosowanych we współczesnej medycynie. Istotnym jest jednak to, że nie ma modeli lepszych i gorszych. Model dobierany powinien być INDYWIDUALNIE do pacjenta. Lepszy model endoprotezy to ten, który do nas pasuje ;)

Endoproteza długotrzpieniowa:


Proteza stawu biodrowego z krótkim trzpieniem mocowanym w trzonie kości udowej


Proteza powierzchniowa - oszczędzająca maksymalnie własną kość chorego (kapo)


Różne rodzaje wkładek wprowadzanych do panewek endoprotezy stawu biodrowego - ceramika, polietylen i metal


Panewki wkręcane


Panewki wprowadzane na zasadzie "press-fit" czyli na wcisk


Ruchoma panewka stawu biodrowego

pasiflora - Sob 07 Lis, 2009

Czy 2 endo to nie jest tzw Nanos?
duska - Sob 07 Lis, 2009

Pasiflora, to drugie endo ma trzpien Proxima. Nanos to rownież typ trzpienia a nie endo. Zarowno Nanos jak i Proxima należą do grupy trzpieni krótkich czyli uzywanych w endoprotetyce krotkotrzpieniowej. Tych modeli jest duzo, ale chodzilo mi tylko o wskazanie grupy endoprotez krotkotrzpieniowych.
kinga - Wto 08 Gru, 2009

super :)
mi się nie udało wyszukać tak dokładnych fotek :-(
i wreszcie mogę zobaczyć, jak wygląda :mrgreen: bo na RTG to nie jest to ;D

raddirons - Pon 25 Sty, 2010
Temat postu: nowosc w endoprotezoplastyce
endoproteza silent
pasiflora - Pon 25 Sty, 2010

raddirons, a ktoś będzie operował w Polsce tą metodą???
zozo - Wto 26 Sty, 2010

Bardzo podobna do MBHR – oszczędza szyjkę i zakłada stosowanie różnych głów z odpowiednimi wkładkami – metal-metal, ceramika-ceramika.
zozo - Czw 11 Mar, 2010
Temat postu: Re: Endoproteza a babskie (nie tylko) sprawy.
magdalena47 napisał/a:
.........wyjaśnił mi że babeczkom, które zadeklarowały tę chęć wszczepia się panewkę ceramiczną a głowę tytanową, bo niby nic ale panewka tytanowa w miednicy mogłaby mieć niekorzystny wpływ na płód? ......
Coś mi tu nie pasuje - jak to panewkę ceramiczną a głowę tytanową?
magdalena47 - Pią 12 Mar, 2010

Zozo - no jeśli zaczniemy cenzurować nasze posty podejrzewając się o konfabulacje to może być śmiesznie :-P
Ja ortopedą nie jestem :lol: ale widocznie oba te materiały mają podobną ścieralność. Być może się mylę co do materiałów - na pewno stosowane są dwa różne - pytałam lekarza i dostałam odpowiedź którą przytaczam na wstępie.
Porównywałyśmy z "dziewczynami" nasze zdjęcia przed wizytą kontrolną i ich były inne niż moje. Oczywiście pomyślałam od razu, że mi się coś "skaszaniło", dlatego bezceremonialnie przeczytałam jej kartę informacyjną - ja totalna bezcementowa z krótkim trzpieniem"Proxia" a koleżnanka z planowanym dzieckiem- głowa "proxima" panewka jakaś tam ceramiczna. Tak mi zapadło w pamięć - to prawda, że nie lekarską :)
Pozdrawiam Zozo

zozo - Pią 12 Mar, 2010

Magdalena47, pytam, bo zwyczajnie nie słyszałam o ceramicznych panewkach występujących w komplecie z tytanową głową a skoro powstał nowy wątek, to warto to wyjaśnić. Poszperałam w necie i znalazłam taki materiał.

Poniżej powszechnie stosowane typy endo ze względu na powierzchnie trące:
panewka ( panewka najczęściej jest metalowa z odpowiednią wkładką) – głowa:

1. polietylen–metal – w których stosowana jest metalowa głowa trzpienia endoprotezy i polietylenowa część panewkowa (wkładka lub cały komponent). Połączenie to charakteryzuje się względnie szybkim zużyciem powierzchni panewki polietylenowej. Powstające drobiny polietylenu o średnicy od 1 μm do 10 μm wywołują okołoprotezowy stan zapalny mogący prowadzić do zjawiska obluzowania endoprotezy. Połączenie to umożliwia zastosowanie głów o średnicy od 22,5 do 32 mm.
2. polietylen–ceramika – w których stosowana jest ceramiczna głowa i polietylenowy komponent panewkowy. Połączenie takie jest w niewielkim stopniu droższe od połączenia metal – polietylen. Ceramiczna głowa charakteryzuje się wysokim stopniem gładkości powierzchni co redukuje zuŜycie się polietylenu. Połączenie to umożliwia zastosowanie głów o średnicy od 22,5 do 32 mm.
3. metal–metal – w których obydwa elementy: głowa i komponent panewkowy (wkładka lub cały komponent) wykonane są z metalu. Rozwiązanie to jest stosunkowo drogie. W produkcji wykorzystuje się stopy chromowo- kobaltowe z różnymi metodami obróbki powierzchni. Niektórzy producenci stosują także powierzchnie metalowe powlekane cienką warstwą materiału ceramicznego (tlenek cyrkonu) dla dalszej redukcji zużycia. W tym typie artykulacji zastosować mozna tradycyjne głowy endoprotezy o średnicy 28 mm lub tzw. ”duże głowy” w zależności od średnicy panewki (nawet ponad 60 mm).
4. ceramika-ceramika – w których stosowana jest ceramiczna głowa trzpienia endoprotezy i ceramiczna wkładka do komponentu panewkowego (obecnie nie stosuje się już panewek w całości ceramicznych). Artykulacja ta jest stosunkowo droga. Charakteryzuje się bardzo małym zużyciem. Kontrowersje wzbudzają doniesienia o pęknięciach wkładek lub głów ceramicznych przy urazach stawu, są to jednak pojedyncze przypadki. W połączeniu tym możliwe jest stosowanie głów o średnicy od 28 do 48 mm.

Źródło powyższego materiału: pokazany jest przy okazji trzpień Proxima, jest to krótki trzpień, tzw. przynasadowy.

http://www.inop.poznan.pl...metali/xx-1-1-1

Magdalena47 - podejrzewam, że skoro koleżanka ma panewkę ceramicznę a raczej matalową z ceramiczną wkładką, to głowa zapewne jest również ceramiczna.

To nie są wszystkie materiały stosowane w endoprotezach - ostatnio powstały nowe generacje polietylenu R3 oraz nowy materiał stosowany do produkcji głów - oxinium występujący w połączeniu z panewką z wkładką polietylenową R3 nowej generacji, ale w Polsce jeszcze chyba bardzo rzadko stosowany.

Na temat oxinium i polietylenie R3 więcej:

http://global.smith-nephe...ular_System.htm

Grazyna1950 - Pią 12 Mar, 2010

A ja nie mam zielonego pojęcia z czego są moje ENDO. Wiem tylko, że są to endo bezcementowe Bicontact. :)
Mijka - Pią 12 Mar, 2010

Na moim wypisie stoi:
Wszczepienie endoprotezy całkowitej bezcementowej Cerafit

i są takie namiary;

CERAFIT
PROTHESE FEMORALE
MULTICONE HAC
HYDROXYAPATITE /TOTAL/
T-ALLIAGE DE TITANE
TAILLE 8
LOT 078671 REF. 4308

NOYAU CERAFIT ALUMINE
śr. 52/32mm
AI 2 O 3
LOT APG REF. 4773

TETE ALUMINE
śr. 32
ALUMINE AI COL MOYEN
2 O 3
LOT AMT REF. 2004

COTYLE CERAFIT HAC
T-Alliage de titane
HYDROXYAPATITE
śr. 52
LOT 082020 REF. 4886

Nie bardzo pojmuję ale pewnie jest to endo aluminiowo-ceramiczno-tytanowe ??? ??? ??? , bo tak miało być :)

zozo - Pią 12 Mar, 2010

Mijka, wg mnie jest to endoproteza bezcementowa typu metal-metal. :)

Ten pierwszy element to trzpień tytanowy z powłoką hydroxyapatytową.
Drugi to wkładka do panewki wykonana ze stopu aluminiowego.
Trzeci to głowa również stop aluminiowy – średnica 32mm.
Czwarty to panewka z tytanu podobnie, jak trzpień pokryta powłoką hydroxyapatytową o średnicy zewnętrznej 52mm.

Fakt, że hydroxyapatyt jest materiałem bioceramicznym, ale nie można uznać tego za endoprotezę z elemantami ceramicznymi. Jest on napylany na te części endo, które mają zrosnąć się z naszą kością a więc na trzpień i zewnętrzną powierzchnię panewki.

Sądzę, że do tego typu panewki i trzpienia można zastosować wkładkę ceramiczną z ceramiczną głową i wtedy będzie to endoproteza typu ceramika-ceramika.

Ale jak to się wszystko ma do ew. ciąży - nie wiem. :roll:

Mijka - Pią 12 Mar, 2010

Dzięki zozo, przed operacją zapewniano mnie, że będę miała endo z najwyższej półki, po operacji zapewniano mnie, że mam dobrą /drogą/ endo, bo tytanową - pewnie w międzyczasie półka się zawaliła.
Nie narzekam wszystko jest OK i to jest najważniejsze.

Hi, to nijak się ma do ciąży, bo ja już niezaciąży :oops:

:oops: :oops:

Zaraz pewnie oberwie mi się za nietrzymanie tematu.

Już się kajam : ^^" ^^" ^^"

zozo - Pią 12 Mar, 2010

Mijka, ale Ty masz dobrą endo tytanową - na tym polega tytanowa proteza. Trzpień i panewka są tytanowe. :-D
Mijka - Pią 12 Mar, 2010

Tak i ja myślałam, ale po Twoim tłumaczeniu zwątpiłam.
Dzięki za upewnienie :*

zozo - Pią 12 Mar, 2010

Mijka, z tym aluminium mam wątpliwości, jest to niby metal a „alumina” w tłumaczeniu to tlenek glinu ( glin to aluminium), ale nie jestem przekonana, czy jednak nie chodzi o ceramikę – licho wie, jak produkowana jest ceramika stosowana w endoprotezach, czy jakiś związek glinu, nie wchodzi w jej skład:

Tu możesz obejrzeć taką ceramiczną głowę i wkładkę do panewki:

http://www.ceraver.fr/

Mijka - Sob 13 Mar, 2010

zozo, jakoś do tej pory nie wgłębiałam się w chemię swojego endo, mój post z jej opisem to był taki impuls na przedmówców. No i dobrze, bo sie przynajmniej zainteresowałam co w sobie noszę.
Do tej pory nie zawracałam sobie tym głowy ponieważ jest wszystko OK, a i zawierzyłam lekarzom co do wysokiej jakości endo - i pewnie tak jest :)

zozo - Sob 13 Mar, 2010

Mijka, mam inną naturę – interesowałam się i to bardzo. Sama myśli, że utną mi kawałek mojej kości i wstawią mi coś sztucznego, skutecznie hamowała podjęcie decyzji :no: . Szukałam informacji na temat implantów. Faktem jest, że moja dociekliwość wcale mi na dobre nie wyszła :no: - gdybym za bardzo nie kombinowała, ustawiła się grzecznie w kolejce w Piekarach Śl. w 2005 r. , to jest bardzo prawdopodobne, że uniknęłabym komplikacji, która mi się przydarzyła.

Przy okazji – wydaje mi się, że masz jednak głowę z wkładką ceramiczną. Tlenek glinu występuje w postaci α-Al2O3 pod nazwą korund. Jest to bardzo twarde krystaliczne ciało stałe. Odporny na działanie mocnych kwasów i mocnych zasad. Powstaje w wyniku prażenia w bardzo wysokiej temperaturze. W wyniku stapiania korundu z domieszką tlenków chromu otrzymuje się sztuczne rubiny a z dodatkiem tlenków tytanu i żelaza – sztuczne szafiry (źródło: http://portalwiedzy.onet....linu,haslo.html ). Całkiem prawdopodobne, że jest stosowany przy wyrobie ceramiki stosowanej w produkcji endoprotez. :)

Mijka - Nie 14 Mar, 2010

zozo, to nie do końca tak, że się nie inetesowałam, ineresowałam się i to bardzo. Jeszcze długo przed podjęciem decyzji o operacji, przeczytałam chyba wszystko, co było napisane o operacjach i endoprotezach. Jak już kilku lekarzy zdecydowało, że już nie ma co czekać i że tylko operacja, to i ja już miałam pełną świadomość, że trzeba operować. No i tu się okazało, że na operację to muszę sobie poczekać 3-4 lata Już wcześniej wiedziałam, że terminy są dosć odległe, ale jakoś podświadomie, bojąc się operacji, odpychałam od siebie tą wiadomość.
Dopiero jak dolegliwości stały się upiorem dnia codziennego, gotowa byłam poddać się operacji w każdej chwili. Zaczęłam się kontaktować ze szpitalem, w którym miałam być operowana, no i operację miałam po 15 miesięcznym oczekaniu. Już po pierwszej rozmowie z ordynatorem ortopedii /jeszcze orzed zapisaniem się na operację/, lekarz ten wzbudził we mnie ogromne zaufanie i zawierzyłam mu co do rodzaju endo i metody operacji - nie pomyliłam się.
Pamiętam jak w przeddzień operacji, lekarz dyżurny w trakcie rozmowy, zapytał mnie czy wiem na czym polega ten zabieg, a ja mu na to: panie doktorze wiedziałam wszysto, ale teraz już nic nie wiem i nie chcę wiedzieć.
Po operacji nie dopuszczałam do siebie myśli, że coś może być nie tak i dobrze jest do tej pory.
Och, wiara czyni cuda :) :) :)

zozo - Nie 14 Mar, 2010

Mijka, Twoja historia jest podobna do mojej - z tym, że Ty miałaś więcej szczęścia :) .
Alicja - Nie 14 Mar, 2010

Zozo, ja za pierwszym i trzecim razem miałam tak samo mało szczęścia, co Ty za pierwszym. Wierzę, że teraz masz dobrze wszepiony implant bardzo dobrej jakości. :-) Jeszcze tylko trochę czasu i poczujesz skrzydła u ramion. :-) A może raczej u nóg. ;-)
Sylwii - Sro 17 Mar, 2010
Temat postu: Endoproteza stawu biodrowego z panewką nowego typu!
Dzisiaj w radiu usłyszałam o pierwszej operacji wszczepiania endoprotezy z nową panewką.

"Endoproteza jest zatem bardzo stabilna, bo w pełni zespolona z organizmem. Ponowne interwencje operacyjne nie są konieczne. Panewka tego typu będzie bezcennym rozwiązaniem u pacjentów młodych, bo może służyć naprawdę wiele lat, ale można ją również zastosować w trakcie zabiegu korygującego obluzowaną panewkę."

Cały artykuł znajduje się na stronie:

http://www.hej.mielec.pl/...u-w-mielcu.html

meg - Sro 17 Mar, 2010

Bardzo ciekawa sprawa... Pytanie czy to prawda, że będzie służyć do końca życia?
Sylwii - Sro 17 Mar, 2010

Ja lekarzem nie jestem :) chcesz na maila mogę wysłać Ci plik z wiadomości gdzie wypowiada się lekarz :)
meg - Sro 17 Mar, 2010

Jeśli możesz... chętnie. Mnie też lekarz mówił, że implant metal-metal starcza na 40 lat, ale jakoś średnio mi się chce w to wierzyć. To znaczy implant może i starcza, ale zmienia się struktura naszych kości. Tyle, że jak przeczytałam w artykule w tym przypadku panewka przerasta kością, więc nie ma możliwości poluzowania. ;-)
Sylwii - Sro 17 Mar, 2010

Ja podobno mam taką długowieczną hehe i podobno przy mojej wadze wytrzyma co najmniej 30 lat zobaczymy :P przekonam się na własnej skórze ;D

Ps. podaj email :)

meg - Sro 17 Mar, 2010

Ja wzięłam mniej długowieczną, bo zdecydowałam się na metal-polietylen utwardzony z witaminą A (nowej generacji), ale też mi lekarz mówił, że powinna długo wytrzymać. Zobaczymy :-)
Grazyna1950 - Sro 17 Mar, 2010

A ja nie mam pojęcia jakie mam ENDO, ale mam nadzieję, że wystarczą do końca mych dni ;)
raddirons - Pią 19 Mar, 2010

Witam,
czy ktos zna nazwe tej nowej endo zastosowanej w mieleckim szpitalu?Nie jest to przypadkiem "silent"?
pozdrawiam

kinga - Pią 19 Mar, 2010

Cytat:
Panewka ta jest niezwykle przyjazna dla organizmu, bo zbudowana z tytanu, materiału idealnie wpasowującego się w ludzkie ciało. Panewka ma ponadto specyficzną, beleczkowaną budowę – informuje Aneta Dyka – Urbańska, rzecznik prasowy mieleckiego szpitala.

tu jest mowa o nowej panewce, a w "silent" chodzi o rodzaj trzpienia

Sylwii - Pią 19 Mar, 2010

Widzę, że informacja zaciekawiła :) bardzo mnie to cieszy :)
raddirons - Pią 19 Mar, 2010

Otrzymalem dzis informacje z mieleckiego szpitala odnosnie tego implantu.
"wszczepiona została panewka nowego typu tritanium. jest to panewka tytanowa
z powloką wykonaną z beleczek tytanowych tworzących strukture zbliżoną
do budowy kości gąbczastej. zmienia to filozofię uzyskiwania póżnej
stabilności panewki endoprotezy. polega ona na wrastaniu kości do warstwy
zewnętrznej panewki"
Prawdopodobnie chodzi o to:
http://www.stryker.com/en...Shell/index.htm
pozdrawiam

amalka - Nie 30 Maj, 2010

Ło matko!!! Aż mi głupio :oops: bo ja zielona totalnie w temacie... Skąd Wy to wszystko wiecie? A te nazwy... O mamutku :lol: Mi wiadomo tylko, że moja ma być krótkotrzpieniowa i taka, która nie przeszkodzi w ewentualnej ciąży (brak wytrącanych się jonów metalu- ponoć :?: ) Fajnie widzieć takie foto mojego przyszłego "skarbu" :-D
pasiflora - Pon 31 Maj, 2010

amalka napisał/a:
która nie przeszkodzi w ewentualnej ciąży (brak wytrącanych się jonów metalu- ponoć )
Jony metali faktycznie przedostają się do krwi Jednak nie ma potwierdzonej szkodliwości ich na organizm matki lub dziecka.
amalka - Pon 31 Maj, 2010

Ponoć o ile matce owe jony nie szkodzą, to z wiadomych względów nie ma wiedzy na temat ich szkodliwości na rozwijający się płód. Ale już bywało, że coś miało nie szkodzić a czas pokazywał, że jest inaczej... Ufff Oby nie! ;)
grzes_D - Pią 26 Lis, 2010
Temat postu: Endoproteza How- ort ??
Wie ktoś może jaka to jest endoproteza (jak w temacie) ???
piedra32 - Sob 27 Lis, 2010

Mogę wiedzieć skąd ta nazwa się wzięła u Ciebie?

Pozdrawiam

duska - Sob 27 Lis, 2010

Grzes_D, sprawdz tą nazwę, bo brzmi raczej obco..
Kris1968 - Nie 04 Wrz, 2011

Zastanawiam się jak się dobiera endoprotezę konkretnie do pacjenta.
Wiem tylko że ja mam założoną firmy Sulzer rozmiar 6 z dużą głową o około 43 mm ale jak to się ma do żywotności to nie wiem chociaż lekarz mówił że wystarczy mi do końca życia (hmm zależy ile jeszcze będę żył :-D ). Nie wiem też z jakiego materiału ona jest plastik, ceramika czy metal.
Jak pytałem doktora na stole operacyjnym czy będę mógł jeździć po tej endo na rolkach to powiedział że nie ale chyba i tak kiedyś spróbuję :lol:
Ciekawi mnie również czy mógłbym mieć na przykład w moich przypadku wersję BMHR mi nikt niczego nie proponował i nie pytał chociaż i tak jestem wdzięczny lekarzom że mnie już nie boli.
Zostało mi drugie bioderko do roboty więc próbuję się czegoś dowiedzieć jakie muszą być spełnione warunki na inną lepszą ? endo.

pasiflora - Nie 04 Wrz, 2011

Kris1968 napisał/a:
czy mógłbym mieć na przykład w moich przypadku wersję BMHR
Na te pytanie odpowie Ci tylko lekarz.
Kris1968 napisał/a:
mi nikt niczego nie proponował i nie pytał
Najprawdopodobniej dlatego Ci nie proponowali bo po prostu nie operują tą metodą.
Jeżeli masz ochotę na mniej inwazyjną operację wszczepienia protezy typu BMHR to powinieneś zgłosić się np do Piekar Namiary na lekarzy masz w odpowiednim dziale W Poznaniu z tego co się orientuję również operują tą metodą.

O Twojej protezie piszą głównie w języku angielskim i moim bardzo kulejącym angielskim wyczytałam że nie ma zbyt przychylnych opinii. Choć może się mylę...

Kris1968 - Nie 04 Wrz, 2011

Kurczę no to super wsadzili mi pewnie jakiś badziew a zapewniali mnie że jest z górnej półki :-(
Tak naprawdę nic nie wiadomo co to za endoproteza. Spróbuję się może czegoś dowiedzieć na wizycie kontrolnej.

Jeśli chodzi o Poznań to wiem słyszałem ale powiem szczerze że przy tych bólach co miałem nie dałbym rady tam dojechać zresztą potem też musiałbym jechać z żoną na wizyty kontrolne itd. To że robiłem w Zgorzelcu było wyborem świadomym z konieczności a że na miejscu też nie jest bez znaczenia :)

pasiflora - Nie 04 Wrz, 2011

Kris1968 napisał/a:
Kurczę no to super wsadzili mi pewnie jakiś badziew a zapewniali mnie że jest z górnej półki
Nie no nie bądź takim pesymistą Na dzień dzisiejszy wszystkie firmy produkują naprawdę poczciwe protezy a zresztą napisałam Ci że mój angielski ... marniutki jest.
NUTKA - Wto 06 Wrz, 2011

Pasiflora z tego co widzę na rtg Krisa to wygląda mi to na długotrzpieniową z głową też sporą ponad 32 napisz nam koniecznie dłaczego jak pisałaś wczesniej lepsza jest któtkotrzpieniowa,Ja niestety mam długo..... ponieważ nie udało się krótkiej,ponoć mogłoby dojść do szybkiego obluzowania.Swoją drogą przeszłaś niezły cyrk,ale dopięłaś swego.Podziwiam,teraz powiedz nam prawdę czy jak KRIS pisze nie wpuścili nas w maliny,ważne to dla nas bo nie długo będziemy mieli wizyty to sobie poważnie z operatorami pogadamy.Przepraszam doczytałam KRIS głowa 43mm.
pasiflora - Wto 06 Wrz, 2011

Główny podział stosowanych obecnie endoprotez opiera się na sposobie ich łączenia z kością. Wyróżniamy endoprotezy cementowe, których polietylenową panewkę i metalowy trzpień mocuje się przy użyciu tzw. cementu kostnego (polimetakrylanowego) oraz protezy bezcementowe, których metalowa panewka i metalowy trzpień nie wymagają do mocowania cementu – porowata gwintowana panewka jest wkręcana do wcześniej przygotowanej panewki kostnej lub wbijana metodą press-fit ( ja mam ten). Po przygotowaniu loży w kości udowej trzpień osadzany jest na warstwie korowej kości. Dodatkowe napylenie panewki i trzpienia endoprotezy warstwą hydroksyapatytu istotnie wpływa na wtórną stabilność sztucznego stawu. Poza wymienionymi elementami, w skład endorotezy wchodzi główka, umieszczana na szyjce trzpienia, oraz wkład panewki bezcementowej.

Główną przyczyną wykonywanych obecnie zabiegów rewizyjnych jest obluzowanie trzpienia, panewki lub obu komponentów endoprotezy.
W endoprotezoplastyce stawu biodrowego stosowane są także tzw. trzpienie przynasadowe. Krótki hydroksyapatytowy trzpień mocuje się w warstwie gąbczastej kości udowej. Daje to możliwość przenoszenia obciążeń zgodnie z zasadami biomechaniki zdrowego biodra. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania w ewentualnym zabiegu rewizyjnym tradycyjnego trzpienia, mocowanego w warstwie korowej kości.

Nie dajmy sobie "wcisnąć" ostatecznej metody, gdy mamy tyle nowocześniejszych metod po drodze.
Aporopos mój operator w ogóle nie stosuje długotrzpieniowych endoprotez. Dla niego przynasadowa endo to ostateczność.

Kris a głowę masz ceramiczną? Jaką masz wkładkę?

Kris1968 - Wto 06 Wrz, 2011

No właśnie kurczę nic nie wiem na temat. Podejrzewam tylko że nie jest polietylenowa bo na zdjęciu byłaby prześwietlona nie jest też mocowana na wkręty bo ich nie widać. Ja mam bardzo grube szerokie kości może dlatego dali długi trzpień. Może się dopytam przy kontroli chociaż nie wierzę zbytnio :-/ Tak czy inaczej i tak jestem szczęśliwy że zrobili szybko i już prawie nie boli :-) Tak naprawdę nie miałem odwagi podważać ich decyzji bo się na tym nie znam i po prostu zaufałem lekarzom bo gdyby nie oni to dalej bym czekał na Wrocław i płakał z bólu :-x
pasiflora ja szukałem tej firmy sulzer i faktem jest że kiedyś mieli problemy ze swoimi implantami a nawet sprawy w sądzie (nawet zmienili nazwę z tego powodu na Centerpulse Orthopedics Ltd) ale z tego co się zdążyłem zorientować inne firmy też mają wpadki ze swoimi produktami.
Pozdrawiam

NUTKA - Wto 06 Wrz, 2011

Pasiflora dzięki za tak wyczerpującą odpowiedz.Problem w tym że byłam zaplanowana na krótkotrzpieniową ale rzekomo się nie udało?!?!?!Powód mocne zniekształcenie głowy,możliwość luzu czy coś takiego,sory ale tyle zapamiętałam.Wiem że jest ona firmy CERAFIT głowa 32 mm system PRES-FIT jak u CIEBIE.Ktoś na forum też taką ma ,nie pamiętam kto????Podobnie jak KRIS po prostu zaufałam,bo co Nam zostało.Mam nadzieję że trochę posłuży.Pozdrawiam i uśmiechu życzę. :mrgreen: :mrgreen:
pasiflora - Wto 06 Wrz, 2011

NUTKA napisał/a:
Powód mocne zniekształcenie głowy
Głowa wraz z szyjką zostają usunięte, więc to nie ma nic wspólnego. Jedynym przeciwskazaniem jest zniekształcenie kości udowej lub gdy jest za słaba.
NUTKA napisał/a:
Podobnie jak KRIS po prostu zaufałam,bo co Nam zostało.
Podobnie kiedyś podchodziłam, ale teraz na szczęście mam ograniczone zaufanie do lekarzy :-D
Lola28 - Nie 16 Paź, 2011

A czy ktoś mógłby mi coś więcej napisac o protezie ImplantCast - bezcementowej, krótkotrzpieniowej, przynasadowej. Bo nigdzie nie mogę nic znaleźć a w wypisie po operacji nic nie ma po za tym co wyżej i ze główka i wkładka ceramiczne. Ponoć ma być dobra i na długo starczyć ale więcej nic nie wiem.
piedra32 - Nie 16 Paź, 2011

Tu znajdziesz co nie co:

http://www.implantcast.in...emid=14&lang=de

http://implantcast.info/

z tego co jest napisane to porządny sprzęt ;-)

Pozdrawiam

Lola28 - Nie 16 Paź, 2011

Dzięki :) Ja nie mogłam znaleźć.
Milena1990 - Czw 05 Sty, 2012

Hej,
na moim wypisie wyczytałam coś takiego :
' Endoprotezoplastyka przynasadowa stawu biodrowego prawego sp. Pinnacle 52(wkład ceramiczny do głowy 36)/Proxima z głową ceramiczną + 5 mm 36mm '
Czyli z tego co zrozumiałam, mam endo typu ceramika - ceramika?
Dodatkowo jak już leżałam na stole operacyjnym pytałam się lekarza na jak długo mi starczy, powiedział że na 20 lat, a z tego co wyczytałam w wątku niektórzy maja endo, która wytrzyma nawet do 40 lat. Trochę się zmartwiłam bo myślałam, że dostałam najlepszą endo ... ;)

Lola28 - Czw 05 Sty, 2012

Wszystko na to wskazuje, że jest to ceramika- ceramika. Mi też powiedzieli, że starczy na około 30 lat ale rehabilitanci stwierdzili, że z ich doświadczenia wynika że to różnie bywa...Oby starczyły na jak najdłużej :) Pozdrawiam!!
Milena1990 - Czw 05 Sty, 2012

Wiem, wiem :) Ona starczy teoretycznie na 20 lat ( w moim przypadku) ale wiadomo że w praktyce różnie bywa...
Jednak jestem trochę zawiedziona, myślałam że dostanę coś lepszego, skoro mam dopiero 21 lat...

kinga - Czw 05 Sty, 2012

Kochane,
przeczytajcie temat wytrzymałość/ jakość endoprotezy

:-D

MONIKAIMPRESJA - Pon 06 Lut, 2012

Ja szukam info o takiej protezie, znalazłam tylko, że to ceramika.

Corail /Pinnacle firmy Johnson &Johnson

ewka322 - Pon 06 Lut, 2012

MONIKAIMPRESJA napisał/a:
Corail /Pinnacle firmy Johnson &Johnson

Ja mam taką wstawioną ale też nie mogę znaleźć info o niej.

michelle - Pon 06 Lut, 2012

Corail to jest rodzaj trzpienia, a Pinnacle to rodzaj wkładki i panewki i jest jeden z najnowszych produktów firmy DePuy. A firma DePuy jest częścią Johnson&Johnson Family of Company.
A tutaj linki:
http://www.depuy.com/heal...otal-hip-system

http://www.depuy.com/heal...ystem-48mm-66mm

Pozdrawiam serdecznie.

ewka322 - Pon 06 Lut, 2012

Szkoda tylko, że nie znam zbyt dobrze angielskiego ale jakoś to rozszyfruję. Na wypisie na odwrotnej stronie mam tylko poprzyklejane naklejki podejrzewam, że z kartoników od protezy (czarna magia) . Na wypisie mam tylko napisane alloplastyka totalna biodra lewego De Puy. Chciałabym wiedzieć czy chociaż dobrej jakości mam endo, bo chyba nie cieszy się dobrą opinią ta firma.
michelle - Pon 06 Lut, 2012

Dziewczyny, nie nakręcajcie się niepotrzebne, że jedna firma jest dobra a druga jest zła. Nie ma firmy, która by nie miała wpadki ( Stryker, Zimmer, Smith&Nephew, Biomet). Ale zazwyczaj są problemy z konkretnym produktem lub z partią produktów. Co prawda problemy z ASR firmy DePuy były najgłośniejsze, ale to nie znaczy, że firma produkuje kiepski sprzęt. Corail cieszy się na całym świecie uznaniem, podobno biomechanika biodra jest fantastyczna. Można szukać dziury w całym i zastanawiać się dlaczego dali długi trzpień, ale nie jestem lekarzem i nie mi o tym decydować co jest dla Ciebie najlepsze. Widocznie mieli powody. A co do Pinnacle podobno ten system da dużą mobilność.
Tyle co ja wiem na ten temat. Więc, spokojnie, nie jest źle. Najlepsza endoproteza na świecie to jest ta która najbardziej „pasuje” do Ciebie. Niech się dobrze sprawuje i oby Ci wystarczyła do końca życia i tego Ci życzę z całego serca.
Pozdrawiam.

Nuta - Pon 06 Lut, 2012

No i Michelle zgadzam się z tobą.
Do dziś nie wiem, jaką mam endoprotezę. I dobrze mi z ta niewiedzą, bo i tak nie mam na to wpływu teraz, a i przed operacją też, jaką protezę będę miała - nie znam się na tym, znam się na czymś innym.
Poprzednią kapę doktor partacz pokazywał mi, objaśniał, zachwalał, zapisał nazwę z numeracją - i co - źle wstawił i po zawodach.
Tak więc spokojnie: "Najlepsza endoproteza na świecie to jest ta która najbardziej „pasuje” do Ciebie. Niech się dobrze sprawuje i oby Ci wystarczyła do końca życia i tego Ci życzę z całego serca."
Cytat z Michelle najbardziej mi pasuje.

MONIKAIMPRESJA - Wto 07 Lut, 2012

Michelle, dzieki :-)
ewka322 - Wto 07 Lut, 2012

Nuta napisał/a:
"Najlepsza endoproteza na świecie to jest ta która najbardziej „pasuje” do Ciebie.

Mam nadzieje, że w moim i w innych bioderkach tak jest :-)
Ewa

kieszczyński - Wto 07 Lut, 2012
Temat postu: idealna endo
Ja taką mam od 26 lat! /od lipca1985/ Czego i Wam życzę!
maja.allegra - Pią 23 Mar, 2012
Temat postu: oto moja endo:)
panewka L-cup 50
wkład 23/10
trzpien mkroplast 13,5
głowa -3,5
i jeszcze przeszczep kostny wokół trzpienia.


kompletnie nie wiem co to znaczy,
ale brzmi jak magia i magiczne jest :)

wladek99 - Sro 15 Maj, 2013

Witam
Chciałbym sie dowiedzieć czegoś więcej niż na stronie firmy Stryker o endo ABG tej firmy. Piszą że w 2012 firma wycofuje z rynku endo ABG II z uwagi na jakies korozje i możliwe powikłania . Czy obecnie stosuje się tego typu endoprotezy czy te informacje dotyczące wycofania dotyczą jakiejś partii . Oraz jaką opinią cieszą się obecnie endoprotezy ABG firmy Stryker?

mariusz - Czw 16 Maj, 2013

A ja Mam :
Trzpień- Nanos nr5
Panewka -54 R3
Głowa-46 SS
Endoproteza przynasadowa bezcementowa krótko-trzpieniowa.

mondey - Czw 16 Maj, 2013

wladek99, ja mam właśnie takową endo.....mam nadzieje,że to jakieś plotki,albo moja mi nie będzie się rdzą pokrywała :) na ten moment jest dobrze :) od stycznia tego roku ja mam, więc małe doświadczenie mam z nią :)
Bizon56 - Pon 23 Wrz, 2013

Witam wszystkich w moim pierwszym poście.

Moja mama miała w lutym tego roku protezoplastyke biodra bezcementowa Trident/ABGII . Poszukując informacji w internecie o tej protezie, natknąłem się na stronę producenta i informacji o jej wycofaniu: http://www.stryker.pl/index/modularneckstems.htm

Kod:
Informacje dotyczące dobrowolnego wycofania produktu z rynku[/b]:
W czerwcu 2012 roku firma Stryker rozpoczęła proces dobrowolnego wycofania z rynku trzpieni biodrowych z modułową szyjką Rejuvenate i ABG II.

Choć trzpienie biodrowe z modułową szyjką zapewniają chirurgom możliwość korekty niektórych aspektów anatomii pacjenta i biomechaniki biodra, podjęliśmy decyzję o dobrowolnym wycofaniu z rynku trzpieni biodrowych z modułową szyjką ze względu na możliwość ich ścierania i korozji w okolicy złączy modularnej szyjki, co może doprowadzić do niepożądanego odczynu tkankowego (ALTR, ang. adverse local tissue reaction), jak również wywołać ból i/lub obrzęk bioder lub ich okolicy.

Chirurdzy powinni rozważyć wykonanie oceny klinicznej, takiej jak morfologia krwi i przekrojowe zdjęcia RTG u wszystkich pacjentów z wszczepionym trzpieniem biodrowych z modułową szyjką Rejuvenate i ABG II, niezależnie od tego, czy u danego pacjenta występuje ból i/lub obrzęk. Należy rozważyć przeprowadzenie powtórnych badań kontrolnych, takich jak morfologia krwi i przekrojowe zdjęcia RTG, również w przypadkach, gdy pierwsze badania były w granicach normy. . W celu uzyskania dalszych informacji o badaniach kontrolnych prosimy zapoznać się z Uaktualnionym obwieszczeniem o wycofaniu produktu z rynku.


Informacje o zwrocie kosztów:
Jako świadectwo naszego zaangażowania we współpracę pacjentami i chirurgami, którzy zostali dotknięci tą sytuacją, firma Stryker zwróci pacjentom wydatki poniesione na badania, leczenie, operację rewizyjną (jeśli będzie ona konieczna) oraz inne wydatki poniesione w związku z dobrowolnym wycofaniem produktu z rynku. Począwszy natychmiast, firma Stryker rozpoczyna współpracę z firmą Broadspire (spółka firmy Crawford), wiodącym, niezależnym administratorem roszczeń, w celu zarządzania wnioskami o zwrot kosztów związanych z dobrowolnym wycofaniem z rynku trzpieni biodrowych z modułową szyjką Rejuvenate i ABG II.


Informacje dla pacjentów:
Firma Stryker zaleca pacjentom ze wszczepionym trzpieniem biodrowym z modułową szyjką Rejuvenate i ABG II, aby skontaktowali się ze swoim chirurgiem w celu wyznaczenia wizyty kontrolnej, nawet jeśli nie występuje ból i/lub obrzęk biodra lub jego okolicy.

Proszę poinstruować personel, aby wszelkie pytania pacjentów dotyczące dobrowolnego wycofania produktu z rynku oraz składania wniosku o zwrot kosztów były kierowane do firmy Broadspire pod bezpłatnym numerem 00800 121 4447 lub 0048 22 390 88 56.

Jak to możliwe, w czerwcu 2012 roku wycofują protezy, a w lutym 2013 zostaje wszczepiona mojej mamie?

Chciałbym się dowiedzieć, czy sprawa wycofania dotyczy jakiejś partii protez, czy też wszystkich?
Jestem przerażony

Pozdrawiam

Wendy - Pon 23 Wrz, 2013

Bizon56, Na takie pytanie jest w stanie odpowiedzieć Ci tylko ktoś z firmy Stryker. Jeśli faktycznie endo jest wycofana, to o kolejne informacje warto się udać do szpitala, w którym mama była operowana. Może być tak że wycofali tylko trzpień (tak wynika z tego co przytoczyłeś) a sama główka i panewka są ok i to one zostały wszczepione mamie, natomiast wszczepili inny model trzpienia. Trzeba mieć na uwadze że sama endoproteza ma wiele elementów składowych. Nie przerażaj się przede wszystkim dopytaj, poza tym nie wiesz dlaczego została wycofana, mógł to być banalny błąd, np. nie dostali ostatecznego atestu na ten trzpień a już wypuścili na rynek, albo okazało się że w badaniach testowych nie było podwójnie ślepej próby (lub czegoś tym stylu) i dlatego muszą wycofać. Spokojnie. Najpierw zadzwoń do firmy.
Bizon56 - Pon 23 Wrz, 2013

Dziękuję za odpowiedź Wendy
Zadzwonię i się dopytam.

edyt. 24.09.2013
Zadzwoniłem do firmy Stryker, zostałem poinformowany, że mama ma dobrą protezę, nowej generacji, dla pewności jeszcze miła Pani sprawdziła w systemie i potwierdziła że wszystko jest OK. No kamień z serca :-)

mondey - Czw 26 Wrz, 2013

piękna sprawa, 19 wrzesnia wszczepili mni edruga endo, właśnie ABG II ....dzwoniłam przed chwilą i chodzi o to,ze wycofali dwa elementy,jednak i tak sprawdzą mi czy aby nie mam tej złej :]
a poza tym witam, po dłuższym czasie...:)

Wendy - Czw 26 Wrz, 2013

Bizon56, super!!! Dzięki że napisałeś. Dobrze że nie ma czym się już stresować.
mondey, mogłabyś napisać jakie elementy tej endo wycofali?

kieszczyński - Czw 26 Wrz, 2013
Temat postu: wycofana endo
A moja Mittel-Majera zamontowana w moim lewym bioderku w 1985 trzyma się dobrze.... :lol:
mondey - Czw 26 Wrz, 2013

Wendy napisał/a:
Bizon56, super!!! Dzięki że napisałeś. Dobrze że nie ma czym się już stresować.
mondey, mogłabyś napisać jakie elementy tej endo wycofali?


Wendy....nie umiem sie z tego rozczytac, ale chyba o trzpień chodzi....jutro zgłaszam sie do strykera i bedą pisac pismo ,zeby to sprawdzili (

Wendy - Czw 26 Wrz, 2013

Aha, ok. To jak coś będziesz już wiedzieć to napisz proszę.
Pozdrawiam.

kejpi77 - Pią 27 Wrz, 2013

z mojego wypisu: "całkowita alloplastyka bezcementowa lewego stawu biodrowego protezą Ecofit firmy ImplantCast (panewka 52, wkład ceramiczny, trzpień 10, głowa M/36mm) - orientuje się ktoś może czy to dobre endo ?
pasiflora - Czw 17 Paź, 2013
Temat postu: Troszkę historii i nie tylko
Pierwsza endoproteza stawu biodrowego powstała w końcu XIX wieku. Jej autorem był Theophilus Gluck, który w 1891 roku zastosował komponenty wykonane z kości słoniowej. Kolejnym etapem w wytwarzaniu endoprotez było zastosowanie przez Philipa Wiles'a w 1938 roku implantów metalowych oraz w tym samym roku przez Smiths'a i Petersen’a stopu CoCr zwanego Vitalium. W latach 40- tych XX wieku podjęto próby zastosowania innych materiałów w endoprotezoplastyce: szkła, tworzyw sztucznych, pyrexu czy akrylu. Wszystkie takie próby, ze względu na niską wytrzymałość, kończyły się niepowodzeniami.
W latach 40-tych XX wieku Moore i Bohlan po raz pierwszy zastosowali komponenty udowe endoprotez mocowane w jamie szpikowej trzonu kości. Jednak dopiero od lat 60-tych XX w. nastąpił rozkwit tej procedury i jej powszechne stosowanie.Totalna endoprotezoplastyka stawu biodrowego stała się najczęściej wykonywaną procedurą ortopedyczną. Łącznie na świecie wykonuje się każdego roku powyżej 500 000 tego typu zabiegów. Jest ona wykorzystywana w leczeniu zmian zwyrodnieniowych pierwotnych, jak również wtórnych tzn., wynikających z wcześniejszych zaburzeń mechaniki stawu na podłożu chorób wieku dziecięcego czy urazów narządu ruchu.
Stosowane obecnie typy endoprotez stawu biodrowego podzielić można wg różnych kryteriów.
Ze względu na ilość zastosowanych komponentów endoprotezy stawu biodrowego dzielimy na endoprotezy połowiczne, bipolarne oraz całkowite.
W przypadku stosowania endoprotez połowicznych wymianie ulega jedynie część udowa stawu. Pozostawiona zostaje natomiast chrzęstno-kostna panewka. Obecnie ten typ endoprotez stosowany jest rzadko, wyłącznie w przypadku złamania szyjki kości udowej. Jedyną zaletą stosowania tego typu endoprotez jest niski koszt implantu, jednak po krótkim okresie użytkowania dochodzi do zmian degradacyjnych chrząstki stawowej panewki i występowania dolegliwości bólowych. Zjawisko to nazywane "prosthetic arthritis";, czyli protezowym zwyrodnieniem stawu zniechęciło ortopedów do stosowania tego typu implantów.
Endoprotezy bipolarne są szczególnym rodzajem endoprotez połowiczych, w których zastosowany komponent panewkowy nie jest związany z kością, w związku z czym istnieje dodatkowa artykulacja (pomiędzy panewką chrzęstną a komponentem panewkowym). Zastosowanie podwójnej artykulacji w znacznym stopniu ogranicza zjawisko "prosthetic arthrosis".
Endoproteza bipolarna stosowana jest w leczeniu złamań szyjki kości udowej u osób w wieku podeszłym bez zmian zwyrodnieniowych stawu. W tym przypadku nie występuje konieczność frezowania panewki. Ogranicza to utratę krwi podczas zabiegu i skraca czas trwania implantacji.
W przypadku stosowania endoprotez całkowitych wymianie podlega zarówno część panewkowa jak i udowa stawu. Obydwa wprowadzane komponenty związane są z kością techniką bezcementową lub cementową.
Ze względu na rodzaj połączenia z kością endoprotezy dzielimy na:
1. cementowe - mocowane do kości za pomocą cementu kostnego, którym jest polimetakrylan metylu,
2. hybrydowe - jeden komponent mocowany jest za pomącą cementu kostnego, drugi techniką bezcementową (najczęściej cementowany jest trzpień endoprotezy),
3. bezcementowe - elementy endoprotezy mocowane są bez cementu kostnego techniką press-fit lub z zastosowaniem powierzchni gwintowanych.
Rodzaj zastosowanej artykulacji (rodzaj materiałów pomiędzy powierzchnią których zachodzi ruch) w zasadniczy sposób wpływa "długość życia" implantu. Od rodzaju artykulacji zależy szybkość zużycia powierzchni ciernych, a także ilość i charakter wytwarzanych cząstek zużycia implantu, które wywołują proces zapalny w tkankach otaczających endoprotezę, symulując procesy osteolizy okołoprotezowej.
Ze względu na rodzaj zastosowanej artykulacji endoprotez wyróżniamy następujące połączenia:
1. polietylen-metal - w których stosowana jest metalowa głowa trzpienia endoprotezy i polietylenowa część panewkowa (wkładka lub cały komponent). Połączenie to charakteryzuje się względnie szybkim zużyciem powierzchni panewki polietylenowej. Powstające drobiny polietylenu wywołują okołoprotezowy stan zapalny mogący prowadzić do zjawiska obluzowania endoprotezy. Połączenie to umożliwia zastosowanie głów o średnicy od 22,5 do 32 mm.
2. polietylen-ceramika - w których stosowana jest ceramiczna głowa i polietylenowy komponent panewkowy. Połączenie takie jest w niewielkim stopniu droższe od połączenia metal - polietylen. Ceramiczna głowa charakteryzuje się wysokim stopniem gładkości powierzchni co redukuje zużycie się polietylenu.
Połączenie to umożliwia zastosowanie głów o średnicy od 22,5 do 32 mm.
3. metal-metal - w których obydwa elementy: głowa i komponent panewkowy (wkładka lub cały komponent) wykonane są z metalu. Rozwiązanie to jest stosunkowo drogie.
W produkcji wykorzystuje się stopy chromowo-kobaltowe z różnymi metodami obróbki powierzchni. Niektórzy producenci stosują także powierzchnie metalowe powlekane cienką warstwą materiału ceramicznego (tlenek cyrkonu) dla dalszej redukcji zużycia. W tym typie artykulacji zastosować można tradycyjne głowy endoprotezy
o średnicy 28 mm lub tzw. "duże głowy: w zależności od średnicy panewki (nawet ponad 60 mm).
4. ceramika-ceramika - w których stosowana jest ceramiczna głowa trzpienia endoprotezy i ceramiczna wkładka do komponentu panewkowego (obecnie nie stosuje się już panewek w całości ceramicznych). Artykulacja ta jest stosunkowo droga. Charakteryzuje się bardzo małym zużyciem. Kontrowersje wzbudzają doniesienia o pęknięciach wkładek lub głów ceramicznych przy urazach stawu, są to jednak pojedyncze przypadki. W połączeniu tym możliwe jest stosowanie głów o średnicy od 28 do 48 mm.
Ze względu na kształt komponentu udowego endoprotezy dzielimy na:
1. rozpatrując rodzaj stosowanego implantu: endoprotezy trzpieniowe (najczęściej stosowane na świecie oraz w Polsce) oraz endoprotezy beztrzpieniowe (kapoplastyka),
w której implantacja następuje bez resekcji głowy i szyjki kości udowej
2. rozpatrując modularność trzpienia:
- jednoczęściowe - obecnie jedynie niektóre endoprotezy połowicze mają głowę na stałe złączoną z trzpieniem,
- modularne - które, wykazują możliwość zastosowania różnych rodzajów głów (ceramika lub metal) o różnej wielkości (średnice 22,5 mm, 28 mm, 32 mm oraz głowy XL),
- całkowicie modularne - z możliwością zastosowania wymiennych szyjek endoprotezy,
3. rozpatrując przekrój poprzeczny trzpienia wyróżniamy trzpienie prostokątne oraz elipsoidalne,
4. rozpatrując obecność kołnierza występują trzpienie kołnierzowe oraz bezkołnierzowe,
5. rozpatrując kształt podłużny trzpienia wyróżniamy trzpienie proste oraz anatomiczne cechujące się dopasowaniem do krzywizn bliższego końca trzonu kości udowej,
6. rozpatrując długość trzpienia wyróżniamy trzpienie standardowe oraz przynasadowe, które są stosowane od niedawna i są osadzane w szyjce i bliższej, krętarzowoprzynasadowej części kości udowej, np. Proxima (DePuy)
7. rozpatrując rodzaj powierzchni trzpienia endoprotezy wyróżniamy endoprotezy:
- cementowe z powierzchnią porowatą lub polerowaną,
- bezcementowe - z powierzchnią całkowicie lub częściowo pokrytą powłoką tytanową lub hydroksyapatytową,
8. rozpatrując modularność zastosowanego komponentu panewkowego wyróżniamy panewki:
- jednoczęściowe - cementowe wykonane z polietylenu lub bezcementowe - najczęściej stosowane w endoprotezoplastyce powierzchniowej (kapoplastyce), tzw.
panewki i głowy XL
-modularne - w których stosowany jest element montowany techniką bezcementową do kości i różnego rodzaju wkładki w zależności od artykulacji (polietylenowe, ceramiczne, metalowe i inne),
9. rozpatrując kształt zastosowanego komponentu panewkowego bezcementowego wyróżniamy panewki:
- sferyczne - montowane techniką press-fit lub wkręcane,
- stożkowe - zaopatrzone w gwint do wkręcenia komponentu w kość.
Obecnie na świecie produkowanych jest kilkadziesiąt rodzajów endoprotez stawu biodrowego, różniących się między sobą kształtem, sposobem mocowania, jak również rodzajem materiału, z którego są wykonane. Projektując endoprotezy stawu biodrowego dąży się do uzyskania implantu charakteryzującego się biozgodnością, biofunkcjonalnością oraz wysoką trwałością. Zastosowanie nowych materiałów na główki endoprotez o dużej twardości i odporności na zużycie, jak również zmniejszenie średnicy głów ma poprawić warunki tarcia układu głowa endoprotezy-panewka.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group