Forum Bioderko
Forum Bioderko zrzesza chorych z problemami stawów biodrowych, fizjoterapeutów, lekarzy ortopedów oraz osoby związane i zainteresowane tematem.

Porady i wiedza - Jazda na rowerze po operacji

Fizkom - Pią 07 Sie, 2009

Jowi napisał/a:
MOJA DOMOWA REHABILITACJA

[ Dodano: Pią 07 LSier, 2009 ]
Po śniadanku dzielnie wskoczyłam na rowerek stacjonarny:) Na początek skromne 10 minutek z oporem na poziomie 3 z 8:) W wolnym czasie ambitnie pedałuje:)


Jeżdżąc na rowrze stacjonarnym zwróć szczególną uwagę na pozycję mienicy na siodełku.
Mówiąc obrazowo, musisz siedzieć na siodełku równomiernie, na obu pośladkach (guzach kulszowych)!!!
To bardzo ważne, nieprawidłowe ustawienie miednicy przy jakiejkolwiek aktywności ruchowej (siedzenie, wstawanie, kręcenie pedałami, chodzenie) prowadzi do nieprawidłowego ruchu w stt. biodrowych, nieprawidłowej pracy mięśniowej, itd., itp....
PAMIĘTAJ !!! Każdego dnia NIE!!! zadawaj sobie pytania: " czy ćwiczyłaś?" tylko odpowiedz sobie na pytanie "czy robiłaś to prawidłowo?"

I skończ wreszcie jazdę na ergonometrze "do przodu". Zacznij jeździć "do tyłu". To o wiele korzystniejsze dla twoich nóg, mięśni, stawów......

pozdrawiam,
Fizkom

KubaP. - Sob 08 Sie, 2009

Fizkom napisał/a:
I skończ wreszcie jazdę na ergonometrze "do przodu". Zacznij jeździć "do tyłu". To o wiele korzystniejsze dla twoich nóg, mięśni, stawów......


Co???? Dlaczego do tyłu?? Wiele rzeczy rozumiem, ale tego akurat nie. Fizkom, wyjaśnij mi więcej. Czemu taka jazda jest lepsza do jazdy w przód?

Fizkom - Sob 08 Sie, 2009

Cytat:
Co???? Dlaczego do tyłu?? Wiele rzeczy rozumiem, ale tego akurat nie. Fizkom, wyjaśnij mi więcej. Czemu taka jazda jest lepsza do jazdy w przód?


:mrgreen:
Bo taka forma jazdy wymusza pracę niektórych grup mięśniowych w sposób najbardziej zbliżony do pracy tych mięśni podczas chodzenia.

Jestem ciekaw czy już spróbowałaś, nie czekając na moją odpowiedź?
Jeśli tak to jestem pewien, że nieźle się napociłaś przy przy tym......
Jeszcze jedna rada, jeśli "jedziesz do tyłu" nie skręcaj dużych oporów. Dbaj o JAKOŚĆ ruchu.....!!!!!! Dbaj o ustawienie miednicy.....!!!! Miednica to klucz...... !!! !!!!
Należałoby również rozważyć jaka wysokość siodełka jest najbardziej wskazana dla Ciebie. Ale odpowiedzi na to pytanie nie umiem udzielić ''tak na oko".

Fizkom

Fizkom - Nie 09 Sie, 2009

Jowi napisał/a:
....."jak pedałuje to naciskam przodem stopki nas pedałki a nie całą stopą, aby też śódstopie pracowało:) ....."


Jeśli już rozmawiamy o rowerze to dodam jeszcze tylko to, że nie jestem przekonany do utrzymywania przodostopia na pedale. Dlaczego? Dlatego, że buduje to zbyt duże napięcie w obrębie mięśni łydki i zmusza je do pracy koncentrycznej. Tymczasem podczas chodu, zanim odbijesz się stopą od ziemi (faza odbicia) Twoje mięśnie łydki muszą zapracować ekscentrycznie aby uzyskać prawidłową pozycję w fazie pełnego podparcia. Tylko wtedy będzie możliwa prawidłowa praca m.czworogłowego i st.kolanowego. W związku z tym sugerowałby ustawienie śródstopia stopy na pedale. Taka pozycja zmusi również stopę do nie wykonywania zbyt obszernego zgięcia podeszwowego w stawie skokowym górnym (to ważne). Tutaj oczywiście pojawia się następny problem dot. wymiarów pedału ale to temat na kiedy indziej. Jednym słowem: pedał powinien mieć taki kształt aby Twoja stopa przylegała do niego swoją całą powierzchnią. I na to nakładasz jeszcze jazdę do tyłu.....
Oczywiście, są to trochę rozważania teoretyczne, bo pewnie znasz moje zdanie dot. przełożenia jazdy na rowerze na prawidłowy chód........

pozdrawiam,
Fizkom

elba - Nie 26 Maj, 2013

Mam pytanie W jakim czasie od operacji endo mogę choć na chwilę popedałować na rowerku stacjonarnym ?
Dodam ,że ogólnie na rowerze jezdziłam dosyć często.

Wendy - Wto 28 Maj, 2013

elba, na to pytanie powinien odpowiedzieć Ci Twój własny terapeuta. To on zna Cię najlepiej i będzie w stanie określić czy już jesteś gotowa do takiej aktywności czy jeszcze powinnaś nad czymś popracować. Każdy z nas jest inny i każdy leczy się w innym tempie i w inny sposób. Dlatego też nie ma i nie powinno być norm dla wszystkich i na wszystko, na szczęście wszyscy się różnimy. :-D
kate310 - Sro 29 Maj, 2013

elba napisał/a:
Mam pytanie W jakim czasie od operacji endo mogę choć na chwilę popedałować na rowerku stacjonarnym ?
Dodam ,że ogólnie na rowerze jezdziłam dosyć często.


ja po operacji Endo dostałam pozwolenie po 4 tygodniach. To był rowerk stacjonarny i pedałowałam oczywiście bez obciążenia po kilka minut na początek. Musze powiedzieć, że pierwsze "jazdy" były sporym wyczynem fizycznym :)

Danuta Kokott - Sro 29 Maj, 2013
Temat postu: jazda na rowerze stacjonarnym
A ja po 6 tygodniach od wstawienia endo, mogłam ćwiczyć, tylko musiałam maksymalnie podwyższyć siodełko. Chodzi o zachowanie odpowiedniego kąta zginania.
elba - Sro 29 Maj, 2013

Dziękuje dziewczyny za odpowiedź. Rowerek jeszcze troche poczeka bo dopiero jestem 2 tygodnie po. Jak stwierdzili w szpitalu do czasu rehabilitacji na oddziale nie powinnam rehabilitowac się na własną rękę poza wskazanymi ćwiczeniami.
pasiflora - Czw 30 Maj, 2013

elba, jak zauważyłaś, dwie dziewczyny miały różne okresy powrotu na rowerek. Różnica 14 dni jest ogromna. Piszę to dlatego, że powinnaś jednak swój przypadek skonsultować z lekarzem, bo możesz pozwolenie dostać np. po 8 tyg. Każdy organizm jest inny. Wpływa na to wiek, sprawność i wiele innych czynników.
elba - Czw 30 Maj, 2013

Pasifloro termin wizyty kontrolnej mam dopiero w lipcu, więc z lekarzem do tego czasu nie porozmawiam... Na razie więc pasuję :-/
elba - Wto 16 Lip, 2013

Na rowerek wsiadłam po 3 tygodniach od operacji. Początkowo bardzo ostrożnie i głównie pedałowałam do tyłu.
Obecnie pedałuję w przód i w tył bez wysiłku i bólu. Chętnie przesiadłabym się na normalny, ale mam jeszcze obawy...
A jaki są wasze doświadczenia ?

Cyryl - Wto 16 Lip, 2013

ja bardzo wcześnie wsiadłem na rower, taki zwykły (jaki miałem w Iłkach), ale od razu stwierdziłem, że największym ograniczeniem jest siodełko, które odsuwa kości udowe od siebie. to jest niewyczuwalne nawet przed operacją, mimo trudności z chodzeniem dobrze mi się jeździło rowerem, ale zaraz po operacji to jest bardzo odczuwalne.
w pierwszym okresie jeździłem nie więcej niż 30 minut po płaskim lub bardzo lekko pofałdowanym.
dopiero w późniejszym okresie więcej i mocniej.

tutaj są dwa moje określenia: "bardzo wcześnie" i "w późniejszym okresie".
ten okres każdy musi dobrać odpowiednio dla siebie, korzystając z porady lekarza.
jednak trzeba wiedzieć, że lekarz nie zna tak naszego ciała, możliwości i naszego odczuwania.

kolejną sprawą jest obawa przed upadkiem na normalnym rowerze, ale to już zależy od indywidualnej sprawności i pewności siebie.
mam w domu rower stacjonarny, ale dla mnie to jest tylko namiastka, coś w rodzaju gier komputerowych, których nie uznaję.

drupinka - Wto 16 Lip, 2013

Cyryl napisał/a:
mam w domu rower stacjonarny, ale dla mnie to jest tylko namiastka, coś w rodzaju gier komputerowych, których nie uznaję.

No właśnie, też go nie lubię, ale na razie nie mam odwagi wsiąść na prawdziwy rower i jechać w plener...

elba - Sro 17 Lip, 2013

Dzisiaj popedałowałam jednak na stacjonarnym i zamiast roweru wybrałam basen,
może po rehabilitacji na oddziale prędzej się zdecyduję. W przyszłości chciałabym jednak na nim
jeździć chociażby w wersji "light" :)

tinapl - Sro 17 Lip, 2013

Ja jestem 4 miesiące po operacji i na rowerze jeżdżę po 30 km 3-4 razy w tygodniu. Biodro fajnie się sprawuje :)
maaly-22 - Sro 17 Lip, 2013

ja czekam na endo... ale jestem po rozległym złamaniu jak i zmiazdzeniu lewej strony miednicy na rower wsiadłem stacjonarny 5 mies po wypadku i 8 po na zwykły pocatkowa były to krótkie odcinki lecz z niewielkim obciazeniem pózniej coraz wiecej....
dzis gdzie tylko moge jade rowerem lepiej sie czuje i nieboi jak przy chodzeniu pozdrawiam i zdrówka zycze

elba - Czw 18 Lip, 2013

tinapl napisał/a:
Ja jestem 4 miesiące po operacji i na rowerze jeżdżę po 30 km 3-4 razy w tygodniu. Biodro fajnie się sprawuje :)

Tinapl a w jakim czasie po operacji wsiadłaś na ten rowerek szosowy ?
Cyryl startował od razu, ale ja nie mam takiej odwagi.

tinapl - Czw 18 Lip, 2013

elba,
od czerwca jeżdżę, a operację miałam 27 lutego :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group